STP Timișoara Forum: Statistici forum - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (10 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

Statistici forum

#101 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 mai 2011 - 16:53

Multumesc. :)
0

#102 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 iulie 2011 - 09:51

Statistici pe luna iunie se poate? :lol:
0

#103 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 12 iulie 2011 - 09:54

Un topic cu statistici RATT este? De exemplu mi-ar placea sa vad cati calatori sunt pe luna, pe an, poate pe zi, impartiti pe tip de vehicule, etc. Sau "fapte diverse" cum ar fi: care este autobuzul cu cei mai multi kilometri parcursi, si cati, sau tramvaiul, sau troleibuzul, si alte chestii de genul asta.
0

#104 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 12 iulie 2011 - 10:06

Din cate stiu eu nu este. Statisticile acestea sunt disponibile din programul de monitorizare al flotei..poate domnul Florin ne poate ajuta.
0

#105 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iulie 2011 - 12:30

Din Radfleet nu reies date despre sistemul de taxare. Nici date despre kilometri afisati pe bordul vehiculelor. La date despre taxare nu am acces.
Ceva statistici am postat deja, cam asta e tot ce am avut. O sa intreb daca mai primim ceva.
0

#106 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 12 iulie 2011 - 12:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 iulie 2011 - 12:30, a spus:

Din Radfleet nu reies date despre sistemul de taxare. Nici date despre kilometri afisati pe bordul vehiculelor. La date despre taxare nu am acces.
Ceva statistici am postat deja, cam asta e tot ce am avut. O sa intreb daca mai primim ceva.


Ma gandeam la date care nu provin doar din radfleet. Ma gandesc ca exista o evidenta cu starea vehiculelor, iar datele despre taxare presupun ca nu sunt secrete. Am citit pe un site ca in 2006 au fost undeva la 60000 de calatori, iar in 2010 undeva la 115000.

Aceasta postare a fost editata de lloner: 12 iulie 2011 - 12:57

0

#107 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iulie 2011 - 18:44

Cred ca glumesti. :lol: Doar in luna noiembrie 2009 (am o statistica de atunci) aveam un total de doua milioane sase sute de mii de validari (bilete si abonamente)
Pot sa-ti mai spun ca tramvaiele reprezinta cam 55% din validari, restul impartindu-se relativ egal intre autobuze si troleibuze. (la inceputul anului 2010)
0

#108 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 13 iulie 2011 - 10:37

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 iulie 2011 - 18:44, a spus:

Cred ca glumesti. :( Doar in luna noiembrie 2009 (am o statistica de atunci) aveam un total de doua milioane sase sute de mii de validari (bilete si abonamente)
Pot sa-ti mai spun ca tramvaiele reprezinta cam 55% din validari, restul impartindu-se relativ egal intre autobuze si troleibuze. (la inceputul anului 2010)


Poi validari or fi cate zici tu, numai eu validez de peste 1000 de ori intr-un an. Si sunt unul singur. Cei din articol spuneau de calatori, nu de validari. Daca luam 120000 de calatori care valideaza macar o data pe zi, timp de 365 de zile, avem 120000*1*365 = 43800000 (validari pe an) /12 = 3650000 de validari pe luna. Deci s-ar putea cifrele sa fie corecte. Sau m-am pierdut undeva?

O completare:
Am gasit si articolul
Vom vedea tramvaie ca la Paris, Barcelona sau Viena pe străzile Timișoarei? Vezi aici oferta a două firme pentru Primărie!

"RATT transportă călătorii pe 31 de trasee în Timișoara și pe 4 trasee metropolitane. Față de anul 2006, când a transportat în jur de 78.000 de călători, numărul acestora a crescut în 2010 la aproape 142.000."

M-am inselat un pic cu numerele, dar sa presupunem c-am fost pe aproape <_<

Aceasta postare a fost editata de lloner: 13 iulie 2011 - 10:49

0

#109 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 13 iulie 2011 - 11:02

Am citit si eu articolul la care faceai tu referire. Dupa mine sunt doar "gogosi" electorale (ca sa nu le zic minciuni pe fata... Tramvaiele vor circula numai pe liniile reabilitate...pare logic...dar oare avem trasee care sunt in intregime reabilitate? In plus liniile cu trafic intens (linia 4) au o mare portiune cu linie cale inca neschimbata..pe cetatii (unde sunt deraieri frecvente) si pe stefan cel mare pina la aem..

Cat despre extinderea cu 12 km a retelei de tramvai spre Mosnita..si dublarea liniei cale pe Bogdanestilor...tromboane pe fata...ei nu sunt in stare sa refaca linia 3 in Freidorf dar dau din gura despre extinderi in afara orasului...sa fim seriosi.

In plus atata timp cat nu avem un depou construit decent si cu liniile in perfecta stare sunt tare curios unde ar putea gara noile tramvaie... Tare ma tem ca va fi la fel ca si cu vaporetto...din 10 se fac 8..apoi 4...si vor ramane zero. <_<
0

#110 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 13 iulie 2011 - 11:07

Poi gogosi sunt, ca vin alegerile peste un an. Eu pusesem articolul acum si acolo doar pt partea cu numarul de calatori. Alea nu stiu daca sunt gogosi sau nu, in rest sa gogoseasca cat vor, eu unul nu mai cred (si asta de mult) in nimic din ceea ce zic distinsii nostri politicieni. Pacat ca-i lasam sa-si faca de cap. In rest, noi sa fim sanatosi.
0

#111 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 iulie 2011 - 21:08

Vezi postarealloner, la 13 iulie 2011 - 10:37, a spus:

Poi validari or fi cate zici tu, numai eu validez de peste 1000 de ori intr-un an. Si sunt unul singur. Cei din articol spuneau de calatori, nu de validari. Daca luam 120000 de calatori care valideaza macar o data pe zi, timp de 365 de zile, avem 120000*1*365 = 43800000 (validari pe an) /12 = 3650000 de validari pe luna. Deci s-ar putea cifrele sa fie corecte. Sau m-am pierdut undeva?

Cum se poate face o statistica cu numarul de calatori individuali? <_< Adica, sa nu iei in considerare cum spuneai tu, ca ai validat de 1000 de ori. O validare inseamna o calatorie/un calator. Dupa aceste date se fac statisticile.

Hai sa luam un exemplu concret:

Perioada: 1.06.2009 - 31.10.2009
Linia: Tramvai 4 (prima in topul validarilor)
Total validari: 594783
Cota validari din total: 13%

Asta inseamna ca linia 4 a transportat in acel interval de timp aproape jumatate de milion de calatori. Nu are nicio importanta ca un anume calator a facut 1000 de calatorii sau altul doar 10.
0

#112 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 iulie 2011 - 22:37

Un server web numără IPul meu ca fiind "nou" în fiecare nouă zi, astfel încât la finalul lunii eu reprezint 30 de vizitatori. Dacă în timpul unei zile mi se resetează IPul voi apărea iarăşi ca "nou", dacă proprietarul serverului vrea să mintă poate seta paginile să-şi facă refresh automat şi deci să mă numere de două ori la "afişări"...

Totuşi celui care cumpără publicitate pe acel site poate îi pasă câţi unici reali sunt, nu câţi oameni revin :)

Similar, probabil celor care distribuie materialul rulant le este importantă statistica per zi ca să ştie câte trenuri/vârfuri să pună. Dar pe noi nu ne interesează asta ... eventual de curiozitate să ştim câţi călători sunt lunar/anual, iar asta se obţine însumând titlurile vândute.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 iulie 2011 - 21:08, a spus:

Cum se poate face o statistica cu numarul de calatori individuali? :)

La nivel de informaţii colectate de validator. Fiecare card validat are o serie unică, dacă aceasta s-ar reţine şi nota în baza de date atunci la final de lună/an se numără câte serii unice există între validări. Dacă n-a fost gândit astfel softul atunci este desigur imposibil.

Sau chiar din vânzările de titluri de călătorie, cum ziceam mai sus.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 13 iulie 2011 - 22:38

0

#113 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 iulie 2011 - 23:06

Cred ca de bilete ai uitat complect. Sa luam cazul portofelului electronic: ce sens are sa folosesc in statistica cate calatorii au fost taxate de pa cardul unui singur calator? Sau de cate ori a validat calatorul x daca oricum are un numar nelimitat de calatorii in cadrul abonamentului? Daca o sa avem abonamente cu un numar limitat de calatorii pe luna, atunci se schimba treaba.
0

#114 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 iulie 2011 - 01:46

Eu încercam să arăt cum se poate satisface dorinţa lui [lloner]. "De ce" ar dori el (sau alţii) să ştie câţi călători distincţi au fost ... treaba lui.

Ziceam doar că se poate face numărând titlurile de călătorie. Da, este doar o aproximare având în vedere că nu se poate şti câţi oameni folosesc doar bilete (fără să cumpere abonament vreodată) - dar genul acela de călător este ocazional prin natura lui şi nu-mi pare că poate devia semnificativ statistica :) Oricum, RATT presupun că dispune şi de cifre legate de volumul vânzărilor de bilete, totalul lor lunar este un maxim ce se adaugă la totalul de abonamente.

Citeaza

Sa luam cazul portofelului electronic: ce sens are sa folosesc in statistica cate calatorii au fost taxate de pa cardul unui singur calator?


Pentru uz intern, a şti dacă portofelul este folosit, cât de des, de către ce procent de călători, ce rute sunt preferate de aceştia, ce legături folosesc...

Un departament de marketing (nu Relaţii Publice) ar folosi aceste cifre pentru a ţinti (targeta) campaniile viitoare, mă gândesc.
0

#115 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 14 iulie 2011 - 08:52

Vreau sa stiu cati calatori distincti din mai multe motive. Unul ar fi curiozitatea, altul ar fi sa vedem evolutia in timp a RATT, care poate ar fi buna pt a decide ce investitii se mai fac, pentru ca daca numarul scade nu se mai cumpara 25 de tramvaie noi, si doar 15, etc. Cum zicea colegul mai sus, fiecare card are serie unica, din cate stiu eu aveti si datele noastre de nastere stocate, deci puteti face impartirea pe grupe de varste, pe linii, pe categorii sociale (elevi, pensionari, platitori full) caz in care, de exemplu, puteti alege ce tip ce reclama sa puneti pe lcd-urile din autobuzele noi, tintite pe batranet sau pe tineret, in ce perioada, in perioada scolii unele, in vacante altele, si asa mai departe.
As mai vrea sa stiu asta pentru ca tot nu sunt lamurit cu programul de vacanta si as fi curios cati elevi circula in perioada vacantei. Pentru ca din ce am inteles orarul asta e activ pt ca se zice ca sunt mai putini platitori, elevii fiind in vacanta, insa pe de alta parte am inteles de asemenea ca ei tot isi fac abonamente, indiferent de perioada anului, pt ca e gratis.
Si mai pot fi multe avantaje in a sti aceste statistici.
0

#116 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 iulie 2011 - 23:01

Sistemul poate genera orice statistici doreste conducerea, primaria, etc., dar nu este foarte simplu si foarte putine persoane au acces la aceste date.
Daca mai primesc ceva statistici ce pot fi publicate, o sa le aveti.
0

#117 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 iulie 2011 - 07:46

Vezi postareaChagall, la 12 iulie 2011 - 09:51, a spus:

Statistici pe luna iunie se poate? :blush:

:coolspeak:
0

#118 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 iulie 2011 - 19:15

Desigur:

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg
0

#119 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 iulie 2011 - 08:40

Multumesc.
0

#120 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 septembrie 2011 - 11:06

S-a resetat cumva counterul pentru membri online din footerul paginii? Ca vad 6x membri online (vizitatori inclusi banuiesc) pe 18 august ac....
0

Arata acest topic


  • (10 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi