STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#601 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 iunie 2011 - 19:28

La cum sta sprijinit pe cotiera montata pe marginea geamului, e clar ca nu e in mers. (probabil oprit la semafor sau in statie)
0

#602 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 14 iunie 2011 - 20:03

Se observă din poză că este făcută înaintea semaforului de la stația Jiul, sensul spre centru. Să faci confuzie între troleibuz și autobuz e prea de tot, părerea mea.
0

#603 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 14 iunie 2011 - 20:37

Fiica fostului meu vecin (3 ani) stie sa deosebeasca "firu" si "otobusu". In fine. In rest - pe de-o parte se pare ca nu e in miscare; pe de alta parte un hands-free chiar nu mai e obiect de lux. Oricum, articolul e mai degraba Cancan.
0

#604 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 iunie 2011 - 20:45

Sau poate circula cu pantograful lasat, ceea ce l-a cam derutat pe ziarist
0

#605 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 iunie 2011 - 20:45

Ce-aveti si voi cu ziaristii? Trebuie sa isi castige si ei painea, nu? Daca incapacitatea in domeniul jurnalisticii ii domina pe multi dintre ei, trebuie sa se afirme si ei cu "ceva". E bine totusi ca n-au zis tramvai... :)

P.S.: Raoul, apropo de cultura:

Citeaza

SUBCULTÚRĂ, subculturi, s. f. 1. Tendință de manifestare subiacentă a unei culturi elementare. 2. Cultură a grupurilor și subgrupurilor sociale dintr-o comunitate etnică. – Din engl., fr. subculture.
Ceea ce ai vrut tu sa spui este, probabil, incultura :uimit2: .
0

#606 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 14 iunie 2011 - 23:05

Bine ca n-a declarat un tramvai drept autobuz. Si din alea exista alb-violete (din pacate).
0

#607 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 iunie 2011 - 23:16

Vezi postareaNDY, la 14 iunie 2011 - 20:45, a spus:

Ce-aveti si voi cu ziaristii? Trebuie sa isi castige si ei painea, nu? Daca incapacitatea in domeniul jurnalisticii ii domina pe multi dintre ei, trebuie sa se afirme si ei cu "ceva". E bine totusi ca n-au zis tramvai... :lol:

P.S.: Raoul, apropo de cultura: Ceea ce ai vrut tu sa spui este, probabil, incultura :) .


Aia am vrut sa spun , stiu si eu ce vreau sa zic , nu am nevoie de profesor . Dar termenul subcultura mi se pare mie ca defineste mai bine incultura , daca itelegi ce vreau sa zic , era pus oarecum ironic .

CULTURA

SUBCULTURA

Bafta ;)
0

#608 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 iunie 2011 - 23:16

Vezi postareaRaoul94, la 14 iunie 2011 - 18:40, a spus:

Cica soferul vorbeste " ca un smecher " cum poate definii cel care a scris articolul , vorbitul la telefon , ca un smecher , ca din pozele pe care le zaresc eu pe acolo nu il vad stand cu mana pe geam sau mai stiu eu pe unde ;) .

Ca să nu ne încurcăm, "ca un şmecher" va înseamna "încălcând regulile". Deci da. În poză vedem unu' care se crede şmecher. Dacă era cu picioarele pe geam era şi "ţărănoi".

Vezi postareaRaoul94, la 14 iunie 2011 - 18:40, a spus:

Tin sa precizez ca nu stiu cine este soferul dar deja sub-cultura de care sufera ziaristii ma dezamageste . Revenind la subiect , vorbitul la telefon este interzis in timp ce conduci , soferii/vatmani au nevoie de Handsfree-uri ca sa fac asta si totusi , nu ii inteleg pe oamenii care l-au pozat , au ciuda pe el sau care e problema lor ? De ce nu le face poza celor care se opresc cu masinile in statia de autobuz/troleibuz chiar si tramvai ? ... in fine , subiect epuizat din partea mea :lol:

Să moară şi capra vecinului, sau cum?

A greşit şoferul de firobuz, suportă consecinţele. Klipp und klar.
0

#609 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 iunie 2011 - 20:53

Perfect deacor cu dAimon! Subcultura, incultura, voi spunetii cum vreti. Eu consider ca daca asa discutii se starnesc pe seama unui articol pot trage numai 2 concluzii:

1. Noi (a se intelege noi toti) suntem defapt cei care suntem carcotasi, si nu ziaristul cu pricina. De ce? Simplu! Articolul se baza pe un ax si un tel bine definit!Vorbitul la telefon, care este interzis in trafci, fie ca stai nu, dar mai ales cand cari calatori, si nu despre altceva. Deci daca noi ne legam de autobuz, troleu ,sau tramvai, asta e problema, deoarece nu observam adevaratul scop al articolului.

2. In alte tari civilizate, il dadeau afara, deoarece a aparut si in ziar, si a facut regia de ras!

Restul concluziilor trageti-le voi!
0

#610 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 iunie 2011 - 21:31

Vezi postareaChagall, la 14 iunie 2011 - 20:45, a spus:

Sau poate circula cu pantograful lasat, ceea ce l-a cam derutat pe ziarist

Pantograful? Troleibuzului?
0

#611 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 iunie 2011 - 21:38

Vezi postareacseh_17, la 15 iunie 2011 - 20:53, a spus:

Perfect deacor cu dAimon! Subcultura, incultura, voi spunetii cum vreti. Eu consider ca daca asa discutii se starnesc pe seama unui articol pot trage numai 2 concluzii:

1. Noi (a se intelege noi toti) suntem defapt cei care suntem carcotasi, si nu ziaristul cu pricina. De ce? Simplu! Articolul se baza pe un ax si un tel bine definit!Vorbitul la telefon, care este interzis in trafci, fie ca stai nu, dar mai ales cand cari calatori, si nu despre altceva. Deci daca noi ne legam de autobuz, troleu ,sau tramvai, asta e problema, deoarece nu observam adevaratul scop al articolului.

2. In alte tari civilizate, il dadeau afara, deoarece a aparut si in ziar, si a facut regia de ras!

Restul concluziilor trageti-le voi!

Acu', hai să fim serioşi!
Ai bani de telefoane, care mai de care mai "dăştepte", dar nu-ţi poţi cumpăra un "hands free"? Hai să nu fie d'ăla cu brutus, dar măcar unul cu sârmă? Că doar vin la pachet cu aparatu'.
Chit că m-am certat cu soţia, da' tot mi-am luat unul, şi nu ies în traseu fără de el. E mult mai comod, ca să nu mai pomenesc de siguranţă.
0

#612 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 iunie 2011 - 22:32

Pai... si sa nu-ti vada lumea telefonul pe care ai dat o gramada de bani? Asta e de fapt scopul principal. Vad o gramada de oameni care nu prea au nimic de vorbit, dar cand se urca la volan, brusc trebuie sa sune pe cineva. :respekt:
0

#613 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 15 iunie 2011 - 23:48

Vezi postareacseh_17, la 15 iunie 2011 - 20:53, a spus:

Vorbitul la telefon, care este interzis in trafci, fie ca stai nu, dar mai ales cand cari calatori,

Dacă stai pe loc, nu îţi interzice nimeni să vorbeşti la telefon. Contravenţie e doar folosirea telefonului în timpul mersului.

Citeaza

2. In alte tari civilizate, il dadeau afara, deoarece a aparut si in ziar, si a facut regia de ras!

Poza nu e prea explicită... poate fi oprit din diverse motive acolo, nu se vede din poză că e în mişcare.
0

#614 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iunie 2011 - 02:36

Vezi postareaDr2005, la 15 iunie 2011 - 23:48, a spus:

Dacă stai pe loc, nu îţi interzice nimeni să vorbeşti la telefon. Contravenţie e doar folosirea telefonului în timpul mersului.

Poza nu e prea explicită... poate fi oprit din diverse motive acolo, nu se vede din poză că e în mişcare.

Haide, ridici excepţii să zicem trase de păr.

Până la proba contrarie maşina respectivă se afla în cursă, nu defectă. Pozele fiind statice prin natura lor, orice maşină trasă la bordură poate fi presupusă ca fiind parcată dacă insişti.

Tehnic vorbind stătea pe loc, practic vorbind nu era staţionare clasică - urma să plece îndată ce semaforul s-ar fi făcut verde şi toţi oamenii din staţie erau îmbarcaţi. Personal mă îndoiesc că a închis apelul în secunda când a plecat mai departe în cursă.

Nu e situaţie clară de contravenţie, dar dacă ceva merge ca o raţă şi măcăne ca o raţă atunci e raţă. All signs point to "yes". :respekt:

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 16 iunie 2011 - 02:36

0

#615 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 16 iunie 2011 - 09:11

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 iunie 2011 - 19:28, a spus:

La cum sta sprijinit pe cotiera montata pe marginea geamului, e clar ca nu e in mers. (probabil oprit la semafor sau in statie)


Nu chiar. Eu am prins unu pe expres, un smecheras d-asta mai tanar, care vorbea la telefon in mers, si conducea cu coatele. Am mai scris despre asta pe topicul E1.
0

#616 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 iunie 2011 - 09:30

Bun, orice e posibil... Imi aduc aminte de soferul de tir care dansa in cabina, in timpul mersului, pe autostrada. :respekt:
0

#617 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 iunie 2011 - 14:46

Vezi postareaDr2005, la 15 iunie 2011 - 23:48, a spus:

Dacă stai pe loc, nu îţi interzice nimeni să vorbeşti la telefon. Contravenţie e doar folosirea telefonului în timpul mersului.


Da, Dragos. Insa aici nu e vorba doar de incalcarea unor reguli, e vorba si de bunul simt si respectul fata de calatori. Oricum, omul e in timpul serviciului si nu cred ca ar fi cerut prea mult sa foloseasca un hands-free. Cand eram eu prichindel nici nu existau mobile si pamantul totusi se invartea.
0

#618 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 iunie 2011 - 09:41

Comunicat de presa:

Citeaza

R.A.T.T. vă informează că, începând cu data de 20 iunie, mijloacele de transport în comun vor funcţiona după programul de vacanţă. Această modificare survine odată cu terminarea anului şcolar. Graficele afişate în staţiile în care opresc mijloacele de transport în comun ale R.A.T.T. vor indica şi cursele care nu vor mai circula începând cu 20 iunie.

0

#619 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 17 iunie 2011 - 10:02

Naspa. De mult am vrut sa intreb, care-i logica la chestia asta? Noi ceilalti, care nu mai suntem scolari, nu intram in vacanta si totusi va trebui sa asteptam mai mult prin statii. Si unde pot gasi o centralizare cu toate cursele care nu vor mai fi?
0

#620 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 iunie 2011 - 12:06

O centralizare nu, dar daca primesc datele noi, or sa apara pe pagina web. Pentru liniile de autobuz Expres si Metropolitan, in tabele apar deja insemnate cursele care nu circula in vacanta (cu un patrat galben)

Imagine atasata: vacanta.jpg
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi