STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#581 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 mai 2011 - 18:24

Vezi postareaandy, la 25 mai 2011 - 16:21, a spus:

Numai timișorenii sau și cei din localitățile învecinate care au drum în ziua respectivă prin Timișoara ?



Cred ca intrebare nu-si prea are rostul daca stam sa ne gandim putin logic!

RATT declara zi gratuita... Tu crezi ca vei vedea un controlor? Dar fie minunea lumii, si este. Crezi ca iti va cere buletinul?
0

#582 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 mai 2011 - 23:39

Cei care detin (deja) un abonament cum vor putea calatorii gratuit? De fapt vor calatorii gratuit cei cu bilete care de fapt sunt tot mai putini dupa cum afirma domnul Cosmin Bradu. Si daca din "inertie" ai uitat ca esti in ziua de 8 iulie, ziua gratuitatii in mtc-uri, ai facut biletul, la revedere, ai platit.
Propun ca in ziua respectiva sa fie oprite validatoarele pentru a nu se pacali nimeni... :( ...
0

#583 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 mai 2011 - 23:49

Susţin propunerea de oprire a validatoarelor în ziua respectivă.

Fix oamenii care nu au abonament şi trebuie încurajaţi, în general cine are abonament şi l-a făcut pentru că a avut nevoie clară de el (oricum călătoreşte constant şi RATT e cea mai ieftină soluţie).
0

#584 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 26 mai 2011 - 06:18

Întrebare de baraj: cine are abonament, primeşte o zi de valabilitate în plus?

Apropo de gratuităţile astea ,,multe", presa cam mănâncă ceva cu polonicul, mai ales că există o evidenţă clară a călătorilor respectivi, prin urmare RATT îşi încasează toţi banii, fie că vin de la Casa de Pensii, Primărie sau Ministerul Educaţiei.
0

#585 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 mai 2011 - 07:53

Daca tot exista intr-un fel sau altul niste bani (fonduri) destinati catre RATT dinspre primarie, mai bine s-ar curata interioarele tramvaielor cu ei sau s-ar monta camere video pentru a depista artistii anonimi (in aceasta faza) care-si "expun lucrarile" tocmai in ... tramvaie. Multe vagoane de tramvaie arata sinistru, ca niste cavouri.
Am impresia ca nimanui (dintre cei care pot lua masuri) nu le mai pasa de aspectul interior al vagoanelor de tramvaie in speranta ca, cat de curand se vor achizitiona altele noi, numai ca acest "cat de curand" va dura cel putin 5 ani de acum in colo, mai repede in nici un caz...iar pana atunci umblam cu aceste "cavouri"?...
0

#586 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 03 iunie 2011 - 19:15

Citeaza

Prichindeii de la Scoala Generala nr 1 au admirat Timisoara dintr-un tramvai de epoca al RATT

Elevii de clasele I-IV de la Scoala Generala numarul 1 au avut in aceasta dimineata parte de o excursie inedita. Picii au fost plimbati prin tot orasul intr-un tramvai din 1927 si au putut admira cladirile vechi din centrul Timisoarei, Bega si toate frumusetile din oras.

Majoritatea dintre pici, proveniti din familii cazuri sociale, au fost extrem de incantati de aceasta calatorie, mai ales ca nu ajunsesera pana astazi sa vada centrul orasului sau sa stie cum au aratat primele garnituri de tramvai care au circulat in Timisoara. Evenimentul face parte dintr-un proiect european de cunoastere a cladirilor si monumentelor locale, castigat de scoala din zona Fabric.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#587 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 iunie 2011 - 19:31

O initiativa frumoasa si binevenita. Poate o parte din ei vor deveni membrii ai formului nostru cand vor creste mari :intrebare:
0

#588 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 iunie 2011 - 19:46

Initiativa sau nu, stii care e defapt faza?


Faza e ca se plateste... Ca daca as fi eu si as zice ca uite maine as dori impreuna cu colegii de forum sa facem o tura (una) in EP, sau chiar si Gemene, intr-un procent de 85% as fii refuzat!
0

#589 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 iunie 2011 - 20:06

Aici intervine intrebarea numarul 2...CAT se plateste? Clar ca si eu m-as inscrie la o tura in tramvaiul de epoca...in gemene..sau in Ep....Nu stiu de fapt cat ar fi "costul" real al unei plimbari in aceste vehicule..desi orice firma are si un buget pentru publicitate...sponsorizari...personal as fi dispus sa merg in depou si sa igienizez tramvaiele (sa sterg "operele de arta" ale celor cu graffiti in cap...si sa fiu "rasplatit" cu o plimbare in tramvaiele istorice.. :intrebare:

Aici eu consider ca avem de a face cu o greseala majora a celor care dirijeaza aceste fonduri..adica ei incearca sa "translateze" un "model" care functioneaza in societatea lor unei societati care are cu totul alte nevoi...poate la ei e o chestie interesanta "cunoasterea cladirilor istorice"..dar la realitatile sociale din Romania..e ca si cum ai da sa manince tort si prajitura unor oameni care nu au mancat nici macar paine goala de ceva timp..copiem formma ..nu fondul..

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 03 iunie 2011 - 20:10

0

#590 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 iunie 2011 - 20:32

E doar unul din zecile de exemple din zilele noastre care s-ar preta teoriei criticului (ma refer la Titu Maiorescu). In fine, initiativa e de laudat, chiar daca articolul pare putin cam tras de par (copii din clasele I-IV sa nu fi vizitat inca centrul orasului?!).
0

#591 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 iunie 2011 - 03:37

S-a discutat în trecere despre tariful pentru tramvaie şi aici: http://www.ratt.ro/f...indpost&p=48016

Interesant că pe site la secţiunea "Închirieri" apar autobuzele, însă nu şi tramvaiele. Poate ar trebui adăugată informaţia? (hint, hint) :04:
0

#592 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iunie 2011 - 08:56

Daca exista un tarif standard, pe ora, (tip de tramvai, etc) probabil primeam informatia sa o pun pe pagina web.
0

#593 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 09 iunie 2011 - 15:17

Accident intre tramvai si troleibuz, in Piata 700 din Timisoara

Î
n noaptea de miercuri spre joi un tramvai şi un troleibuz s-au ciocnit într-o intersecţie din Piaţa 700, după ce unul dintre conducătorii mijloacelor de transport în comun a trecut pe roşu.

Tramvaiul cu numărul 1 şi troleibuzul 14 s-au ciocnit la intersecţia străzilor Paris şi Coriolan Brediceanu. Poliţiştii susţin că unul dintre conducători a trecut cu siguranţă pe roşu, însă încearcă să afle care dintre ei, în condiţiile în care ambii susţin că au circulat regulamentar. „Eu aveam verde, probabil colegul se uita la semaforul lui să vadă când se face verde şi a lăsat troleibuzul să treacă. Altfel nu-mi explic cum a trecut pe roşu”, spune conducătoarea de pe tramvai. De cealaltă parte, celălalt angajat RATT neagă şi el că ar fi încălcat vreo regulă de circulaţie. Din fericire niciun pasager nu s-a aflat în mijloacele de transport la ora producerii accidentului. Cu toate acestea, pagubele au fost însemnate. Tramvaiul a sărit de pe şine şi a blocat circulaţia pe linii pentru mai bine de două ore, iar troleibuzul s-a defectat şi a fost nevoie de un autocamion pentru a-l tracta în garaj.
Imagine atasata: accident-tramvai-troleu _11_.jpg Imagine atasata: accident-tramvai-troleu _41_.JPG
Imagine atasata: accident-tramvai-troleu _15_.jpg Imagine atasata: accident-tramvai-troleu _19_.jpg
3519+3011 sau ciocnit frumos...
http://www.tion.ro/a...imisoara/933304

Aceasta postare a fost editata de Vali: 09 iunie 2011 - 18:54

0

#594 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 iunie 2011 - 15:46

Păcat ca n-avem emoticon pentru : facepalm :

Parcă exista tahograf pe troleibuze. Poliţia nu poate obţine un desfăşurător la secundă pentru timpii semafoarelor? S-ar şti exact dacă firobuzul e vinovat sau nu. Presupun de asemenea că se va verifica camera de pe firobuz pentru a vedea dacă şoferul nu vorbea cumva la telefon.

Având în vedere că ambii vinovaţi sunt angajaţi RATT, compania va suporta daunele presupun. Trist.
0

#595 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iunie 2011 - 16:38

Practic fiecare vehicul are RCA, nu este unul global pe RATT, deci nu cred ca asiguratorul va refuza plata.
0

#596 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 iunie 2011 - 20:24

Presupun că în urma accidentului vor urca totuşi cotele de risc şi deci sumele de plată anuale pentru asigurare.
0

#597 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iunie 2011 - 20:46

Posibil. Nu stiu exact cum se calculeaza primele RCA in cazul nostru. :)
0

#598 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 iunie 2011 - 09:56

Ziua bună tuturor,

Am citit dintre comentariile voastre şi m-am oprit la cele despre plimbarea elevilor de la generală 1 cu Gemenele. Înainte de a sări aş nuanţa unele aspecte care ştiu că nu au cum să reiasă din articolul postat. Plimbarea cu tramvaiul a venit la solicitarea profesorilor de la şcoală (ei au un proiect în derulare şi un punct din acest proiect a fost vizita istorică a oraşului) s-au gândit să facă această vizită cu tramvaiul. Au închiriat tramvaiul. Despre micuţi vă pot spune că unii dintre ei (greu de crezut) dar chiar nu au părăsit până la 10 ani zona Fabric pentru a se plimba prin centrul Timişoarei. Alţii nu au fost niciodată cu tramvaiul. În aceste condiţii puteţi să vă gândiţi ce bucurie şi încântare se citea pe ochii lor cât a durat plimbarea. Sunt copii simpli. fără ifose, puţin trişti, dar cuminţi şi veseli când li se oferă cât de puţin.
Şcoala generală nr 1 este o insituţie care adună copiii din familii nevoiaşe şi îi ajută să nu renunţe la şcoală, prin diferite metode. Una dintre ele a fost şi îmbinarea studiului cu plăcerea plimbării cu tramvaiul. Mă bucur mult pentru acest parteneriat, şi apreciez decizia organizatorilor de a închiria tramvaiul în aceste condiţii şi nu a solicita gratuitate.
Toate detalii vi le pot spune pentru că i-am însoţiti pe elevi pe traseu şi am stat de vorbă cu profesorii lor.

Şi pentru că am observat că mai sunt doritori de plimbări cu tramvaiele de epocă care sunt dispuşi să plătească acest serviciu, vă rog scrieţi un mail pe relatii.publice@ratt.ro pentru Silvia Oprea să stabilim o întâlnire pentru a discuta această propunere.

Vă aştept la birou cu ceai:)
0

#599 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 14 iunie 2011 - 17:03

Citind postul dumneavoastra, am inteles mai bine "resorturile" care au determinat acea actiune si ma bucur foarte mult pentru copilasii care au avut sansa sa descopere in acest fel orasul nostru. Invitatia dumneavoastra la ceai este tentanta :) ne-ar ajuta foarte mult daca ati putea posta pe forum niste tarife "orientative" privind pretul de inchiriere a tramvaielor istorice..ca sa ne putem "cristaliza" noi decizia prin PM intre noi..inainte de a ne prezenta cu o "cerinta" concreta in fata dumneavoastra...
0

#600 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 iunie 2011 - 18:40

Şofer de autobuz surprins în ce timp ce vorbeşte ca un şmecher la telefon

Citeaza

Chiar dacă în mijloacele de transport ale Regiei Autonome de Transport Timişoara există o serie de semne care le cer călătorilor să nu îi deranjeze pe şoferi, când vine vorba de reprocitate, angajaţii regiei par mult mai interesaţi de vorbitul la telefonul mobil decât condusul în siguranţă.

Petru Floreasca, cititor al Adevărul de seară Timişoara, a trimis pe adresa redacţiei o serie de imagini care arată cum e încălcată legea de şoferii de autobuze. Acelaşi cititor spune că pozele sunt făcute în urmă cu 24 de ore.


Citeaza

"Şoferii care sunt prinşi pe traseu în timp ce vorbesc la telefonul mobil suportă consecinţe disciplinare. Este important pentru noi ca angajaţii noştri să respecte legea, astfel că siguranţa călătorilor este prioritară", spune Cosmin Bradu, purtător de cuvânt al RATT.


Imagine postata

Nu stiu cum cei de la TiON pot fi atat de inapti incat sa nu isi da seama ca cel din poza este defapt un troleibuz si nu un autobuz asa cum au scris :wacko: .

Cica soferul vorbeste " ca un smecher " cum poate definii cel care a scris articolul , vorbitul la telefon , ca un smecher , ca din pozele pe care le zaresc eu pe acolo nu il vad stand cu mana pe geam sau mai stiu eu pe unde :) .

Tin sa precizez ca nu stiu cine este soferul dar deja sub-cultura de care sufera ziaristii ma dezamageste . Revenind la subiect , vorbitul la telefon este interzis in timp ce conduci , soferii/vatmani au nevoie de Handsfree-uri ca sa fac asta si totusi , nu ii inteleg pe oamenii care l-au pozat , au ciuda pe el sau care e problema lor ? De ce nu le face poza celor care se opresc cu masinile in statia de autobuz/troleibuz chiar si tramvai ? ... in fine , subiect epuizat din partea mea :uimit2:
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi