STP Timișoara Forum: Accidente - incidente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (117 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Accidente - incidente Accidente, incidente si deraieri care implica tramvaie Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#161 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 noiembrie 2008 - 19:38

Stiam asta numa eu am crezut ca acele capace au 'inclus' acel fier! :blink:
0

#162 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 16 noiembrie 2008 - 20:32

nu,capacele alea se dau la o parte si vine introdus acel cui
0

#163 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 16 noiembrie 2008 - 23:41

Deci... e vorba de gaura unde se află locul de ridicat vagonul.

La Timişuri, într-adevăr, există un altfel de suport, asemănător cu cel din poză:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: V3A_saltat.jpg

0

#164 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 20 noiembrie 2008 - 23:35

astazi cred ca au fost 2 accidente,unul stiu sigur ca este acesta http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/lov...20-03104112,iar al2-lea cred:am vazut astazi pe la 17 in dambovita la alfa au venit cam 5 tramvaie 9 unul dupa altul si era si busul de la ratt acela galben stie cineva ceva despre acesta?
0

#165 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2008 - 23:51

E tare mesajul care apare la accesarea linkului de pe Tion: "Entschuldigung .Der von Ihnen gewünschte Artikel ist nicht mehr verfügbar oder konnte nicht gefunden werden." <_< Credeam ca am nimerit pe tion.de dar nu... :angry:
0

#166 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 20 noiembrie 2008 - 23:52

http://www.analogtv.ro/2008/11/20/accident...-din-timisoara/
si aici
http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/lov...081120-03104112
Aici scrie pe romaneste <_<

Aceasta postare a fost editata de viktor: 20 noiembrie 2008 - 23:54

0

#167 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2008 - 23:55

E clar, zona aia continua sa faca victime.... <_<
0

#168 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 20 noiembrie 2008 - 23:59

Dar totusi acolo nu se poate face ceva sa se puna semafoare sau sa fie pusi politisti de la circulatie.
Sa se faca ceva ca acolo este foarte periculos
0

#169 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 noiembrie 2008 - 00:03

Iata un comentariu interesant pe Tion:

"Comentariu de la : AMIS , 20.11.2008, 20:05
Vinovati?!?
Nu stiu cine e vinovat si in definitiv nu ma intereseaza. Doar atata vreau sa atrag atentia ca in Vest (de ex. Germania; Mannheim), la FIECARE trecere pentru pietoni sau trecere peste linii, este pusa o lumina galbena intermitenta care atentioneaza ca se apropie un tramvai. In cazul in care se intampla accidente, vinovat este pietonul chiar daca se afla pe "trecere". Lunmina galbena intermitenta ii ia prioritatea celui (vehicul sau pieton) care traverseaza liniile. Acest lucru este valabil si in cazul in care luminile (prin absurd) nu functioneaza. Care este legislatia in RO? ...personal nu ma intereseaza, caci nu conduc tramvaiul? Ni se pare absurd, ca in RO sa nu aiba mijloacele de transport in comun prioritate. Dupa parerea MEA, orice traversare de cale de rulare, trebuie facuta dupa ce te-ai asigurat. Daca ar trebui tramvaiele sa acorde prioritate la fiecare trecere de pietoni, deplasarea cu mijloacele de transport in comun nu isi mai are sensul. Acesta trebuie Nu stiu cine e vinovat si in definitiv nu ma intereseaza. Dar in Vest (Germania; Mannheim) la fiecare trecere pentru pietoni sau trecere peste linii este pusa o lumina galbena intermitenta care atentioneaza ca se apropie un tramvai. In cazul in care se intampla accidente, vinovat este pietonul chiar daca se afla pe trecere. Lunmina galbena intermitenta ii ia prioritatea celui (vehicul sau pieton) care traverseaza liniile. Acest lucru este valabil si in cazul in care luminile (prin absurd) nu functioneaza. Care este legislatia in RO...personal nu ma intereseaza, caci nu conduc tramvaiul? Ni se pare absurd, ca in RO sa nu aiba mijloacele de transport in comun prioritate. Dupa parerea MEA, orice traversare de cale de rulare, trebuie facuta dupa ce te-ai asigurat. Daca ar trebui tramvaiele sa acorde prioritate la fiecare trecere de pietoni, deplasarea cu mijloacele de transport in comun nu isi mai are sensul. Acesta trebuie rapid si in siguranta desfasurat. In Vest toate mijloacele de transport in comun (tramvaie, autobuze, etc. ) dispun de mijloace de dirijare a semafoarelor cu ultrasunete. La apropierea unui mijl de transport in comun, semaforul se schimba favorizand, trecerea (de cele mai multe ori) fara oprire la intersectie a acestora. Pana sa avem si noi asa ceva nu ne mai ramane decat sa cascam in primul rand ochii la trecerile la nivel stiind ca accidentele cu acestea , sunt deosebit de urate. Succes in trafic si mai ales ATENTIE indiferent de mijl. de locomotie folosit.
Acesta trebuie sa se desfasoare RAPID si sa fie in deplina siguranta. In Vest toate mijloacele de transport in comun (tramvaie, autobuze, etc. ) dispun de mijloace de dirijare a semafoarelor cu ultrasunete. La apropierea unui mijl. de transport in comunde o intersectie, semaforul se schimba favorizand, trecerea (de cele mai multe ori) fara oprire la intersectie a acestora. Pana sa avem si noi asa ceva nu ne mai ramane decat sa cascam in primul rand ochii la trecerile la nivel stiind ca accidentele cu acestea , sunt deosebit de urate. Succes in trafic si mai ales ATENTIE indiferent de mijl. de locomotie folosit."
0

#170 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 noiembrie 2008 - 00:08

Hmmm foarte interesant cometariu <_<
Deci acolo daca ai trecut cad ii luminta gabena aprinsa ai trecut pe raspunderea ta.
La noi pana cad se va intampla faza cu liminitele galbene vai mai dura mullllt si bine din pacate :angry:
0

#171 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 21 noiembrie 2008 - 01:48

Apropo de ,,Vest". În Viena am văzut mai multe treceri de pietoni ,,interesante", prevăzute doar cu semafor pentru pietoni. Principiul de funcţionare era simplu: şoferii dădeau prioritate la pietoni să traverseze. În momentul în care venea tramvaiul, cu o anumită distanţă înainte de staţie el trece pe deasupra unei bucle inductive care făcea roşu semaforul pentru pietoni. După trecere, tramvaiul trecea peste o a 2a buclă, care aducea semaforul de pietoni la galben intermitent sau chiar îl stingea. În Graz am văzut semafoare puse doar pentru traversarea liniei de tramvai (nu erau valabile şi pentru şosea), semafoare care arătau în permanenţă verde, iar când se apropia tramvaiul erau schimbate pe roşu.
0

#172 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 noiembrie 2008 - 23:33

Si s-a mai dus o Hansa.... :coolspeak:

http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/un-...081128-08101711

Accidentul s-a petrecut in seara asta.



Un tramvai a intrat într-o casă la Timişoara

Un tramvai a lovit o maşină, după care a deraiat şi a intrat efectiv într-un imobil, vineri seară, pe strada Gheorghe Doja din Timişoara, la intersecţia cu strada Braşov.

Autoturismul a fost aruncat într-o altă clădire în urma impactului. Tramvaiul a distrus două apartamente ale imobilului, la demisol şi parter. "Eu eram în pat! Când a trecut tramvaiul peste borduri, am avut o presimţire. Am sărit în picioare şi în acel moment a venit tramvaiul. Am crezut că intră prin zid. Am apucat să-i spun copilului să fugă. Din izbitură, mi-a sărit caloriferul din perete. Noroc că s-a oprit tramvaiul în zid, că altfel trecea prin mine. Dar peretele e crăpat. Când o să tragă tramvaiul, sunt sigură că va cădea podeaua mea în capul vecinului de jos, adica tavanul lui", spune unul dintre locatari. Ceea ce s-a şi întâmplat. Atunci când echipele de intervenţie ale RATT au tras vagonul, o parte din tavan s-a prăbuşit pur şi simplu peste apartamentul de la demisol. Locatarii nu au fost răniţi, dar bucăţi de moloz au căzut pe doi cameramani chemaţi de proprietari să filmeze tavanul. Ambii au fost ridicaţi de ambulanţe şi transportaţi la spital.
Când şi-au văzut apartamentele distruse, nervii proprietarilor au cedat, iar împreună cu vecinii, au fost la un pas de a-l linşa pe şoferul maşinii care tăiase calea tramvaiului. A fost necesară intervenţia jandarmilor pentru a calma spiritele. "Nu am asigurare. Cine-mi asigură mie o casă veche de o sută de ani? Ce să asigure, când nu există săptămână să nu fie accident în intersecţia asta", se plângea proprietara unuia dintre apartamente. La faţa locului a sosit şi echipa de descarcerare a pompierilor militari, pentru a verifica structura de rezistenţă a clădirii, ca să se asigure că sunt în siguranţă oamenii din celelalte apartamente. Locatarii au făcut apel inclusiv la echipele de intervenţii Eon, fiindu-le fircă să nu fie afectată şi reţeaua de gaz a clădirii.
Circulaţia tramvaielor pe tronsonul respectiv a fost reluată după mai bine de două ore.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: news_20081128_08101711_image.jpg

Aceasta postare a fost editata de Chagall: 29 noiembrie 2008 - 10:39

0

#173 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 28 noiembrie 2008 - 23:46

Sofer handicapat nu se uita pe unde merge :coolspeak: bine ia facut ca ia distrus masina dar e mare pacat de tramvai :rolleyes: :lol:
0

#174 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 28 noiembrie 2008 - 23:51

Groaznic accidentul :coolspeak:
Ce sai faci neatentia sa plateste foarte scump
0

#175 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 29 noiembrie 2008 - 00:04

Da si vatmanul avea o vina uitati ce mia scris un priten pe mes: :coolspeak: :rolleyes:
In rest,vorba cintecului lui Gica Petrescu...DUMA-N CASA MAI TRAMVAI/DU-MA DU-MA CE MAI STAI....:))))=))))
s razvi: aveti niste vatmani de formula 1 acolo
Vali: :lol:
Vali: da si ce :04:
Vali: macar ne duce la destinatie rpd :04:
s razvi: direct in casa
s razvi: :lol:
Vali: dar problema e sa nu stai in calea lui
0

#176 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 29 noiembrie 2008 - 00:13

tramvaiul e gata,dar au acuma piese pt celelalte:Dca multe sunt bune,chiar ma gandeam intr-o zi cand ii schimba reclama aia,ca era asa veche:))
0

#177 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2008 - 09:47

De asta sunt bune asigurarile pe apartament/casa (ce spune acolo propieterul, cum ca casa e veche de 100 de ani si nu-i face nimeni asigurare e o prostie). Individul cu Aveo, daca are casco si nu era baut s-a scos cu o masina noua, ca aia e dauna totala. (probabil casco va repara si apartamentele deteriorate). Singurul pagubit care nu va primii mai nimic ramane RATT.
Important e insa ca au smecherii un prilej sa denigreze RATT-ul in discutiile de pe pagina ziarului respectiv.
0

#178 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 29 noiembrie 2008 - 11:01

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Nov 29 2008, 09:47, a spus:

Singurul pagubit care nu va primii mai nimic ramane RATT.


Cum adica sigurul pagubit va ramane Ratt :coolspeak: pai din moment ce ala cu Aveo a taiat calea si din cauza sa a deraiat tramvaiul ar trebui ca firma de asigurari sa plateasca numai Ratt-ului si proprietarilor de apartamente nu si lui. Asa mi sar parea normal
Casco sigur are fiindca daca va uitati bine la numar apare cu numar de Bucuresti ( B ) si posibil sa fie in leasing si dupa cum imi aduc eu bine aminte el este obigat sa aiba casco daca masina este leasing.

Aceasta postare a fost editata de viktor: 29 noiembrie 2008 - 11:01

0

#179 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 noiembrie 2008 - 11:04

Bine ca nu a fost un Wegmann de pe 8 :lol: Ma rog oricum hansa ala era cam sterpelit ,dar era deosebit in felul lui... Oricum se putea intmpla si mai rau... Dar vatmanul a patit ceva ? Ca nu am vazut sa scrie :coolspeak: :rolleyes:
0

#180 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 29 noiembrie 2008 - 11:10

Vezi postareacseh_17, la Nov 29 2008, 11:04, a spus:

Bine ca nu a fost un Wegmann de pe 8 :coolspeak: Ma rog oricum hansa ala era cam sterpelit ,dar era deosebit in felul lui...

Da bine ca nu a fost un Wegmann dar si Hansa acela chiar daca era mai sterpelit totusi era inca bun
0

Arata acest topic


  • (117 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi