STP Timișoara Forum: Parcul Copiilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parcul Copiilor (finalizat) - finantare de la bugetul local Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 februarie 2011 - 12:58

Vezi postareadAImon, la 04 februarie 2011 - 01:41, a spus:

Ai întâlnit ceva câini?


La intrarea dinspre Parcul Rozelor , am intalnit unul pe stanga unde sunt acele case , dar numai a latrat si cred ca era legat , in rest nici o problema .

Dar vara aceasta eram cu niste prieteni la plimbare acolo ... Numa ne apar undeva la 100 - 200 metri in fata vreo 5-10 caini si s-au oprit si e uitau asa " agresiv " la noi ... Am luat-o incet , pana dupa tunel , dupa am fugit pana la iesire ( da stiu ca pare :respekt: ) dar sincer nu e asa cand te intalnesti cu ditamai animalele la o ora tarzie ...
0

#82 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 februarie 2011 - 15:49

Ştiu, şi eu am păţit ceva similar în vară .. mergeam spre Rozelor şi la ieşirea din tunel numa' ce încep să aud mârâituri. În 5 secunde deja se ridicaseră (tot în zona caselor erau) şi veneau în viteză spre mine. M-am întors pe călcâie şi am încercat să merg liniştit, urât moment .. vedea-i-aş mănuşi :respekt:
0

#83 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 februarie 2011 - 22:48

Nicolae Robu: “Vom solicita ca, până la finele anului 2011, Parcul Copiilor să fie reamenajat şi dat în folosinţă”

Vineri, 11 Februarie 2011

Parcul Copiilor este ca o poveste frumoasă care a devenit un coşmar. Copiii nu se mai gândesc cu plăcere la acel parc (în primul rând că nu au la ce), ci cu groază. Dacă faci o incursiune în parcul care ne-a marcat multora copilăria ai să vezi că băncile sunt pe spate iar jocurile de copii sunt demult în imperiul unde regină este chiar rugina… S-a tot vorbit de Parcul Copiilor, să se facă, că se va face şi nimic… Copiii se joacă în jurul blocurilor şi nu au unde să se plimbe cu bunicii de mână pentru că Parcul Copiilor e cu lacătul pe el…
“Parcul Copiilor va putea fi reamenajat aşa cum trebuie şi redat timişorenilor”
Senatorul Nicolae Robu, preşedintele PNL Timiş, spune că liberalii din consiliul local vor cere ca până la finele anului în curs Parcul Copiilor să fie dat în folosinţă. “Noi, PNL, dorim să fim foarte atenţi la modul în care se continuă finanţarea obiectivelor pentru care s-au întocmit studii de fezabilitate. Nu am dori să devină o practică în a se face studii de fezabilitate şi a nu se continua a fi materializate. Suntem nemulţumiţi de suma care a fost acordată pentru un proiect la care noi ţinem foarte mult – Parcul Copiilor. Vom solicita ca, până la finele anului 2011 Parcul Copiilor să fie reamenajat şi dat în folosinţă. Eu am încredere că dacă în buget se va aloca suma corespunzătoare şi se va stabili acest obiectiv realist printr-o hotărâre de consiliu Parcul Copiilor va putea fi reamenajat aşa cum trebuie şi redat timişorenilor”, a spus Nicolae Robu.
“Eu sper să se facă o amenajare pe placul timişorenilor”
“După toată experienţa mea, 31 decembrie 2011 este un termen foarte rezonabil în care dacă este voinţă se poate finaliza această lucrare”, e de părere Nicolae Robu. Senatorul liberal a lansat această temă şi pe facebook, întrebând utilizatorii dacă vor ca acest parc să se reabiliteze. “O temă de dezbatere pe facebook - Parcul Copiilor. Am bătut toate recordurile – în 20 de ore au răspuns peste 450 de persoane. Pentru timişoreni Parcul Copiilor a însemnat foarte mult, şi pentru cei care în acest moment au ajuns bunici, care au fost copii şi care îşi doresc să meargă în Parcul Copiilor cu copiii sau nepoţii lor. Eu sper să se facă o amenajare pe placul timişorenilor”, spune Robu.

Sursa: Ziua de Vest
0

#84 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 februarie 2011 - 02:20

Journalism 101: ce declară X sau Y politician nu este ştire, poate doar dacă n-ai cu ce să umpli ziarul şi eşti disperat. Regula este valabilă în orice ţară, n-am inventat-o noi.

Zice Robu, face Robu, declară Robu, iar uităm, peste 3 luni iar zice Robu, peste 4 luni deplâng toţi politicienii locali situaţia de Ziua Copilului, trec articolele plângăcioase şi nimic. Fapte!
0

#85 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 februarie 2011 - 19:57

Prea puţini bani pentru reabilitarea Parcului Copiilor

Luni, 14 Februarie 2011

“În momentul de faţă, sunt prevăzute pentru Parcul Copiilor doar 1,5 milioane de lei”, spune consilierul local liberal Ciprian Jichici
În curând se va vota bugetul municipiului Timişoara. Consilierul local PNL Ciprian Jichici nu e de acord cu modul în care consilierii au fost implicaţi în discuţia acestui buget. Consilierul liberal a specificat că acestea sunt opinii personale, în calitate de consilier local, nu reprezintă şi nu angajează PNL Timiş. “Consider că modul în care noi, consilierii, am fost implicaţi la discuţiile bugetului Timişoarei este defectuos. Nu mi se pare normal ca o asemenea discuţie să se facă cu câteva zile înainte, consider că ar fi fost normal ca cel puţin drafturile de buget să fie puse la dispoziţia consilierilor locali, să avem, într-adevăr, posibilitatea de a analiza într-un mod foarte serios”, a spus Ciprian Jihici. Acesta consideră că, pe termen mediu şi lung, filozofia bugetară a municipiului Timişoara ar trebui să se îndrepte în direcţia investiţiilor.
Suma totală necesară finalizării reabilitării acestui parc - 4,5 milioane lei
Revine în actualitate însă Parcul Copiilor, care e şi el un capitol din buget. Mai precis: reabilitarea lui. Asta pentru că suma alocată pengtru reabilitarea acestui parc atât de dorit de cei mici, spune Jichici, este mult prea mică. Or, parcul stă demult în paragină şi nepăsare… “Dintr-un buget de peste peste 30 de milioane de lei alocat zonei de spaţii verzi, în momentul de faţă sunt prevăzute pentru Parcul Copiilor doar 1,5 milioane de lei. Noi, consilieriii liberali şi PNL, am fost implicaţi extrem de serios şi activ, în ultimii doi ani. Cel puţin eu, personal, şi sper că va fi şi poziţia partidului… vom solicita o majorare a bugetului alocat. Suma totală necesară finalizării reabilitării acestui parc – din cunoştinţele mele – este de 4,5 milioane lei – asta a fost ultima sumă avansată în momentul în care s-a discutat despre acest proiect”, spune Ciprian Jichici.

Sursa: Ziua de Vest
0

#86 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 februarie 2011 - 19:52

Copiii Timisoarei mai trebuie sa-si astepte parcul

15 februarie 2011

În timpul dezbaterilor pe marginea bugetului local pentru anul 2011, consilierii locali au respins amendamentul liberalului Ciprian Jichici, privind suplimentarea banilor alocaţi reamenajării Parcului Copiilor.

Imagine atasata: parcul-copiilor.jpg

Executivul local a alocat din buget doar 1,5 milioane de lei pentru acest obiectiv, cu toate că a promis solemn că, până la finele acestui an, Parcul Copiilor va fi terminat. Or, aceşti bani sunt total insuficienţi. În condiţiile în care primăria a alocat opt milioane de lei pentru parcuri, Jichici a afirmat că i se pare mai normal ca 4,5 milioane de lei să fie canalizaţi pentru Parcul Copiilor. Amendamentul n-a fost votat decât de consilierii liberali, în timp ce aleşii PD-L s-au abţinut. Prezent la microfon, şeful Direcţiei de Mediu, Vasile Ciupa, a recunoscut că primăria se zbate cu acest parc de mai bine de şase ani, afirmând însă că parcul se va face, argument suprem fiind acela că este admonestat pentru acest lucru de către propriii nepoţi. În rest, Ciupa s-a bucurat că aleşii locali „apreciază verdele, culoarea misticii creştine”. În apărarea lui Ciupa a sărit şeful său pe linie directă, viceprimarul Adrian Orza, care a afirmat că există „o boală politică legată de Parcul Copiilor”, fără să explice care ar fi aceea. Surse mai cârcotaşe afirmă că primăria nu se grăbeşte să reamenajeze acest parc, doarece în acest caz trebuie executate licitaţii corecte. Prin urmare, firma de casă, Drufec, ar avea şanse minime să primească lucrarea. Aşa că s-a optat pentru obiective multe cu sume mai mici. În schimb, amendamentele propuse de consilierii PSD au fost adoptate. Astfel, sumele alocate pentru capitolul sport vor fi diminuate cu şapte milioane de lei. Din aceşti bani, patru milioane sunt pentru reparaţii şi întreţineri la unităţile şcolare din subordinea municipalităţii, două milioane de lei pentru achiziţionarea unui aparat RMN la Spitalul Municipal, iar un milion de lei ar lua calea Poliţiei Locale.

Sursa: debanat.ro
0

#87 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 februarie 2011 - 20:24

Deci daca domnul Vasile Ciupa, seful Directiei de Mediu, nu avea nepoti care sa-l admonesteze pentru acest parc, probabil ca reamenajarea parcului ar fi fost in continuare amanata...mult si bine... Iata ca totusi suntem tare norocosi ca-l avem pe domnul Ciupa cu nepotii lui, sa-i traiasca!...
Sunt curios cum va arata parcul reamenajat, va fi o reamenajare profunda sau doar de suprafata ca si atunci cand isi schimba doamnele culoarea parului...
Observati ce usor se distruge ceva si ce greu se reconstruieste...Nici nu-mi dau seama de ce s-a inchis acum sase - sapte ani, doar am vazut asemenea parcuri de dimensiuni mult mai mici (si in Spania) si functionau fara "probleme"...Eu zic ca si acesta putea sa functioneze (cu intretinerea de rigoare) pana se gaseau fonduri sau se realiza proiectul si apoi se trecea direct la treaba...asa o generatie (de zece ani) de copii timisoreni a crescut fara acest parc....
0

#88 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 februarie 2011 - 20:39

Poate si pentru ca interesele imobiliare erau mult prea mai pentru zona respectiva.
0

#89 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 februarie 2011 - 23:46

Chagall, te rog nu te supăra pe mine, dar încetează să postezi tot ce declară X şi Y. Chiar nu e interesant să aflăm din 3 surse diferite despre neputinţa politicienilor, mai ales că şi ziarele se copiază între ele şi cum apare un subiect cum se aruncă toţi pe el.

Când vom avea parte de fapte şi acţiuni .. :oops:
0

#90 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 februarie 2011 - 09:15

Stai linistit, nu ma supar, ai dreptate, doar ca orice stire despre Parcul Copiilor este relevanta. :oops:

Poate peste putin timp putem spune, uite, au fost 2 papagali la care le-a mers gura (si la Bucuresti, nu doar local) si s-a miscat ceva in acest sens, ca au reusit sa obtina fonduri de la d-na ministra.
Ma rog, momentan pare o utopie...
0

#91 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 martie 2011 - 09:47

Primaria cauta firme care sa amenajeze Parcul Copiilor

04 martie 2011

La numai o săptămână după ce s-a votat în plen bugetul Timișoarei, administrația locală a depus anunțul de licitație la lucrările de execuție pentru reamenajare și modernizarea Parcului Copiilor.

Imagine postata

Valoarea estimată a lucrărilor, fără TVA, este de 10,3 milioane de lei și reprezintă lucrări de arhitectură peisagistică, echipament pentru terenurile de joacă, lucrări de amenajare a terenului, toalete publice și lucrări de irigații. Partea proastă este că bugetul votat de consilierii locali, alocat parcului, este de numai 1,5 milioane de lei, ceea ce înseamnă mai puțin de 15% din valoarea lucrărilor din anunțul de licitație depus de PMT. Conform aceluiași anunț, deși nu este stabilit un termen de depunere a ofertelor, data pentru începerea lucrărilor de adjudecare este 10 martie. Durata contractului va fi de 11 luni de la atribuire. Primăria Timișoara cere o garanție de participare din partea ofertanților de 150.000 de lei, în timp ce garanția de bună execuție este stabilită la 5% din valoarea totală a contractului.

Sursa: debanat.ro
0

#92 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 aprilie 2011 - 08:31

Trenuletul era un simbol emblematic pentru Parcul Copiilor si pentru orasul Timisoara. Cum este posibil ca in 10 ani sa nu se gaseasca nici o firma care sa reabiliteze linia fostului trenulet? Faptul ca Horticultura S.A. nu este specializata in material rulant, este alta poveste... Nu inteleg de ce se renunta din cerinte esentiale din caietul de sarcini, doar de dragul ca anumite societati ale primariei sa fie "compatibile". Daca te angajezi intr-o licitatie si dai de anumite lucrari pe care nu le poti duce pana la capat, iei un antreprenor care sa-ti duca lucrarea la bun sfarsit.
Acum si de-al naibii ca un simplu cetatean al orasului mi-as dori sa mai apara vreun contestatar care blocheze lucrarea.



Multe locuri de joaca si o terasa. Iar trenuletul pe sine va fi inlocuit cu unul pe… roti. Parcul Copiilor se redeschide la anul

10 aprilie, 2011

Fara doar si poate, povestea Parcului Copiilor din Timisoara este una revoltatoare, trista si foarte lunga. La anul se taie insa panglica, ne asigura Seful Directiei de Mediu din cadrul municipalitatii.

Trenuletul care a dus faima Parcului Copiilor nu mai poate fi reabilitat. Cel mai probabil, va fi adus unul pe roti, asa cum au mai toate marile capitale europene, ne spune Vasile Ciupa.
Forma in care a fost trenuletul nu se va mai reabilita, nu am gasit pe nimeni care sa mai reuseasca reabilitarea lui, dar exista o discutie pentru un trenulet pe roti, cum sunt in marile capitale europene. La anul taiem sigur panglica si ne jucam cu copiii si cu nepotii in parc”, a declarat Ciupa pentru www.opiniatimisoarei.ro.

Aleile parcului vor fi reabilitate in totalitate, iar cei mai mici dintre timisoreni vor avea foarte multe locuri de joaca unde sa-si petreaca timpul liber. De asemenea, firma care se va ocupa de lucrare va efectua toate lucrarile de apa, canal, dar si lucrarile electrice, pe langa cele de constructii. Va mai fi ridicat un sediu administrativ si se va construi o terasa pentru ca timisorenii sa se poata recrea acolo.

In total, vor fi investiti aproape 9 milioane de lei in reabilitarea parcului care le-a marcat copilaria mai tuturor timisorenilor.

Societatea Horticultura S.A. va face toate lucrarile, in termen de 6 luni de la semnarea contractului. Primaria Timisoara i-a desemnat castigatori pe cei de la Horticultura, care au prezentat o oferta de mai bine de 1.000 de pagini. Mai sunt de facut doar cateva precizari, spune Vasile Ciupa, insa Horticultura este castigatoarea licitatiei pentru Parcul Copiilor.

“Mai sunt niste elemente tehnice care trebuiesc stabilite. Urmeaza sa se intruneasca comisia, care va da avizul pozitiv. Se semneaza apoi contractul, iar in luna mai ii dam drumul la lucrare. In 6 luni ar trebui sa fie gata, bineinteles, in functie de vremea frumoasa”, a declarat Vasile Ciupa pentru www.opiniatimisoarei.ro.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#93 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 aprilie 2011 - 09:04

Si mie imi pare rau dupa trenuletul pe sine insa ma gandesc ca si cel pe roti de cauciuc ar avea niste avantaje. Se va putea duce pe propriile roti la eventualele ateliere de reparatii, ateliere de re-vopsire (chiar anuala) pentru a arata "brici" la (fiecare) inceput de sezon. Iar la evenimente deosebite organizate in oras, fie in zona centrala, fie pe la Muzeul Satului, respectiv la Zoo, de Craciun, si altele, ar putea fi mutat pentru o zi, doua sau trei la acele locatii...ceea ce cu trenuletul pe sina ar fi fost imposibil...
0

#94 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 aprilie 2011 - 10:58

Vezi postareaChagall, la 10 aprilie 2011 - 08:31, a spus:

Va mai fi ridicat un sediu administrativ si se va construi o terasa pentru ca timisorenii sa se poata recrea acolo.

Treaba e clara.... :)
0

#95 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 aprilie 2011 - 11:05

Un hotel de 3 stele ar mai lipsi de acolo si o discoteca culturala pentru tineri.
0

#96 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 aprilie 2011 - 20:55

Parcul Copiilor în 2012

27 Apr 2011

Veşti bune pentru copiii din Timişoara! Parcul destinat lor care a stat închis ani buni, va intra în sfârşit în procesul de reabilitare. Licitaţia a fost câştigată de firma de horticultură din subordinea Consililului Local, iar acum autorităţile promit să înceapă lucrările chiar de luna viitoare. Parcul a ajuns o ruină în ultimii ani, pentru că modernizarea lui a fost subiect de dispută între fostul prefect de Timiş şi Primăria Timişoara. Contestarea proiectelor a dus la amânarea lucrărilor şi la închiderea spaţiului verde.

Cândva animat de râsetele copiilor, parcul din centrul oraşului, zace acum în degradare. Puţinii timişoreni care îi trec pragul vin aici să citească sau să îşi plimbe câinii de companie. Cei mici însă, nu au ce face în acest spaţiu. Staţiile de joacă au dispărut, tunelul este închis iar hidrobiciletele care circulau pe bazinaşul din parc nu mai există.

Acum că lucrarea a fost atribuită unei firme pot începe lucrările de modernizare. Totul costă 2 milioane de euro. Dacă reabilitarea începe în luna mai, atunci ar trebui finalizată în octombrie. Parcul va fi închis din nou pe perioada lucrului şi a iernii, iar edilii spun că primăvara viitoare va fi redeschis.Iar dacă autorităţile nu se ocupă de cosmetizarea spaţiului verde, o fac alţi timişoreni benevol.

Sursa: AnalogTv
0

#97 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 aprilie 2011 - 15:22

Parcul Copiilor ar putea fi refacut pana in octombrie 2011

28 aprilie 2011

După opt ani de amânări şi discuţii, în luna mai vor începe, în sfârşit, lucrările de reabilitare a Parcului Copiilor din Timişoara. Licitaţia pentru atribuirea acestui contract a fost câştigată de societatea Horticultura, cu preţul de circa 2 milioane de euro. Lucrările ar trebui să fie finalizate până în luna octombrie a acestui an.

Horticultura S.A., societate aflată în subordinea Consiliului Local Timişoara, a câştigat licitaţia pentru reabilitarea Parcului Copiilor cu o ofertă de 2 milioane de euro şi se va apuca de treabă în luna mai, dau asigurări reprezentanţii Primăriei Timişoara.

„Licitaţia a fost câştigată de firma Horticultura. Valoarea contractului este de 2 milioane de euro, faţă de suma estimată în studiul de fezabilitate, care a fost de 3 milioane de euro. Lucrările trebuie să înceapă în luna mai, termenul de execuţie fiind de şase luni”, a declarat purtătorul de cuvânt al Primăriei Timişoara, Flavius Boncea.

Astfel, în Parcul Copiilor se vor amenaja mai multe locuri de joacă şi o terasă, se vor reface aleile şi instalaţia electrică.

Vă reamintim că Parcul Copiilor a fost închis în urmă cu aproximativ opt ani, după ce un copil s-a accidentat folosind una dintre instalaţiile de joacă. În acel moment, Parcul Copiilor se afla în administrarea firmei Horticultura.

După mai mulţi ani de amânări şi discuţii, timp în care conducerea Primăriei Timişoara a iniţiat mai multe proiecte pentru refacerea parcului, acceptând inclusiv sugestiile copiilor din oraş, în 2007 Consiliul Local Timişoara a aprobat studiul de fezabilitate şi caietul de sarcini pentru demararea licitaţiei, însă una dintre hotărâri a fost atacată în instanţă de către prefectul de Timiş de atunci, Ovidiu Drăgănescu, care era nemulţumit de mai multe aspecte legale, dar şi de faptul că s-ar dori construcţia unui club în parc.

În 2008, municipalitatea a comandat un nou studiu de fezabilitate şi abia în 2010 a comandat şi proiectul tehnic.

Sursa: TiON
0

#98 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 iunie 2011 - 12:23

Epopeea Parcului Copiilor, aproape de final. Luni se semneaza ordinul de incepere a lucrarilor :coolspeak: :coolspeak: :coolspeak:

5 iunie, 2011

Vesti bune pentru cei mai mici dintre timisoreni. Lucrarile la cel mai controversat parc din Timisoara din ultimii ani vor demara chiar zilele urmatoare. Reprezentantii primariei semneaza maine ordinul de incepere a lucrarilor.

Ziua de 6 iunie inseamna un pas inainte pentru micutii timisoreni. Chiar daca nu stiu ce inseamna asta, peste aproximativ un an de zile vor pasi intr-un parc nou amenajat, cu locuri de joaca si care pastreaza inca multe amintiri ale parintilor lor.

Reprezentantii Primariei Timisoara iscalesc maine ordinul de incepere a lucrarilor, ceea ce inseamna ca in cateva zile, angajatii firmei Horticultura, cea care a castigat licitatia pentru modernizarea parcului, vor pune mana pe utilaje si se vor apuca de lucru. Mai intai va avea loc organizarea de santier, pentru ca mai apoi parcul sa fie complet reamenajat.

“In 6 iunie vom semna ordinul si apoi vom incepe treaba”, ne-a declarat seful Directiei de Mediu din cadrul municipalitatii, Vasile Ciupa. Viceprimarul Adrian Orza ne-a marturisit si el ca, in sfarsit, demareaza lucrarile la parc.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#99 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 iunie 2011 - 08:50

Sint curios cum a ramas cu proiectul clubului de sah :rad_masa: pe care intentionau sa il faca in tunel...

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 06 iunie 2011 - 08:50

0

#100 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 iunie 2011 - 11:33

Nu stiu daca stiti ca tunelul n-a fost construit in acea locatie din pura intamplare. S-a imbinat cumva utilul cu placutul. Si anume, copii au "obtinut" un tunel de "groaza" pe linia trenuletului iar Securitatea a obtinut un "paravan" pentru "curiosi" la Vila din Timisoara a lui Ceausescu, actualul Hotel International de pe C D Loga, daca mai functioneaza...
Tunelul a fost construit exact in dreptul curtii din spate a vilei. Credeti ca intamplator?... :welcome: ...
0

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi