STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#461 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 ianuarie 2011 - 18:51

Acelea probabil au fost pe rutele personale. (alea de la ora 02.45)
Fiecare vehicul s-a retras in functie de cum a terminat tura dupa ora 01.00 si in functie de distanta traseului de retragere spre depou/garaj. E imposibil chiar toate de pe toate liniile pe care s-a circulat sa plece spre depou/garaj la 01.30 fix.
0

#462 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 01 ianuarie 2011 - 19:01

Cred că 1, 2, 33 au mers până târziu, dar (ultimele?) două 8-uri s-au retras înainte de ora 1.

Nu știu cum s-a luat în calcul timpul unei ture relativ la termenul limită de 1:30, dar din formularea RATT m-aș fi așteptat ca un 8 care pleacă în (ultima) tură de la Gara de Nord la 1:29 să meargă până la AEM (după care să intre pe traseul de retragere către Dâmbovița; deci da, destinație finală la 2:40).
0

#463 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 ianuarie 2011 - 19:12

Din cate stiu Linia 1 si 2 probabil si 33 ( E Vorba de cele care merge " pe centru " ) au plecat cu o tura mai devreme si s-au retras cu o tura mai tarziu fata de celalalte .
0

#464 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 ianuarie 2011 - 19:29

Vezi postareadante, la 01 ianuarie 2011 - 19:01, a spus:

Cred că 1, 2, 33 au mers până târziu, dar (ultimele?) două 8-uri s-au retras înainte de ora 1.

Nu știu cum s-a luat în calcul timpul unei ture relativ la termenul limită de 1:30, dar din formularea RATT m-aș fi așteptat ca un 8 care pleacă în (ultima) tură de la Gara de Nord la 1:29 să meargă până la AEM (după care să intre pe traseul de retragere către Dâmbovița; deci da, destinație finală la 2:40).


Dl. Florin vorbea de autobuze la retragerea de la 02.40. Linia 8 are traseul de retragere prin Iosefin, nu cred ca i-a dat altul ieri.
0

#465 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 ianuarie 2011 - 19:41

Da, doar la autobuze ma refeream.
0

#466 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 ianuarie 2011 - 20:55

Personal nu cunosc să fi fost programate autobuze pt noaptea de revelion. Nu am auzit nimic în acest sens.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 01 ianuarie 2011 - 20:56

0

#467 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 ianuarie 2011 - 20:57

Probabil autobuzele care s-au retras in garaj dupa 2.30 erau acele personale pentru soferii/vatmani care au lucrat pana la 01.30.
0

#468 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 ianuarie 2011 - 21:46

Vezi postareaemilut, la 01 ianuarie 2011 - 20:55, a spus:

Personal nu cunosc să fi fost programate autobuze pt noaptea de revelion. Nu am auzit nimic în acest sens.

Pai, nu cred ca au fost programate special alte vehicule. Cele aflate in traseu au mai efectuat 1-2 ture suplimentare. Parerea mea. :crazy:
0

#469 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 ianuarie 2011 - 14:51

Citeaza

Cozi uriase la ghiseele RATT pentru reinnoirea abonamentelor pe mijloacele de transport in Timisoara
La an nou, abonamente RATT noi! Zeci de timisoreni s-au asezat la cozi, in fata ghiseelor RATT, pentru a-si reinnoi abonamentele. Oamenii spun ca desi au mult de stat la cozi, sunt nevoiti sa astepte daca vor sa mai circule cu mijloacele de transport in comun din Timisoara.

Ghiseele RATT au fost luate cu asalt de zeci de timisoreni. Oamenii au venit sa isi reinnoiasca abonamentele pe liniile de transport in comun din Timisoara.

In Piata Libertatii cateva zeci de timisoreni asteptau rabdatori la coada. Ei au spus ca abonamentul pe RATT le-a expirat si acum se vad nevoiti sa astepte la cozi. In Piata 700 acelasi peisaj, la RATT. Aici au fost deschise doua ghisee si au fost formate tot atatea cozi. Tracatorii se strecoara cu greu printre cei care stau la cozi deoarece cozile aproape ca au blocat trotuarul.

Si la celelalte puncte RATT din oras oamenii stau la cozi pentru a obtine un nou abonament de transport in comun.


foto şi text: Opinia Timişoarei

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: colaj-cozi-ratt.jpg

0

#470 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 ianuarie 2011 - 15:14

Cu toate acestea azi am vazut cel putin douazeci de pensionari care calatoreau lejer desi la validare le scria explicit abonament expirat. Bineanteles, nu era nici picior de controlor. Sunt FOARTE curios sa vad daca macar UNUL din cei care merg cu abonamente expirate ( pensionari) va primi vreo amenda. Am serioase indoieli in aceasta priviinta.
0

#471 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 03 ianuarie 2011 - 17:12

@dAlmon: A fost greseala RATT sau lenea calatorilor? De regula (la toate regiile pe care le stiu) poti prelungi abonamentul deja cu o luna inainte de expirare.
0

#472 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 ianuarie 2011 - 19:07

Da, la toate chioscurile au fost cozi infernale. RATT a inceput inoirea titlurilor de calatorie de azi, fara a exista un termen limita care sa expire in cateva zile ci doar la sfarsitul lunii. Cu toate acestea, ca si la ghiseele celor de la taxe si impozite, lumea doreste sa-si inoiasca titlurile de calatorie sau sa-si plateasca impozitele din primele zile ale anului (cu toate ca reducerea la impozite se aplica pana in martie <_< )

Pana aici ajungea coada si la chioscul din Dambovita: Imagine atasata: dambo.jpg

In cadrul chioscului din Piata 700 s-a suplimentatat capacitatea de lucru cu inca un post, dotat si acesta cu scaner si imprimanta pentru carduri. Deci, capacitatea de personalizare si eliberare carduri s-a dublat, probabil de aici si numarul mai mare de oameni care asteapta (practic sunt doua chioscuri)
Pana la aceasta ora, chiscurile RATT au reactualizat un numar de 5300 de carduri.

Important: termenul pana la care se pot reactualiza titlurile de calatorie ale celor care beneficiaza de gratuitati, este sfarsitul lunii ianuarie.

Si cei care au beneficiat de gratuitati oferite de primaria Ghiroda, beneficiaza in continuare de acestea si isi pot reactualiza cardurile pana la sfarsitul acestei luni.

0

#473 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 ianuarie 2011 - 21:13

Bun si dupa ce se intampla?
0

#474 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 ianuarie 2011 - 21:49

Am crezut că la ora 17 va fi mai gol pe la chioşcuri .. speranţe deşarte, şi în Şagului şi în Libertăţii erau în continuare cozi de 25+ persoane <_<. Sper să nu văd mâine picior de controlor care să-mi ceară vreun abonament, că mergem împreună la chioşc şi-l pun să aştepte în locul meu.

Am cronometrat, în Libertăţii dura mai mult de 60 de secunde "procesarea" unei persoane, asta înseamnă timpi de aşteptare de cca. 30-60 de minute la media cozilor.

Wegmann: nu văd de ce mă întrebi pe mine, nu sunt autorul articolului.

Dl. Florin: 5700 din câte? Poate ar fi fost mai bine să se fi anunţat în presă din timp că abonamentele se pot înnoi timp de 30 de zile, la unii informaţia ajunge greu.
0

#475 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 ianuarie 2011 - 22:03

Vezi postareadAImon, la 03 ianuarie 2011 - 21:49, a spus:


Dl. Florin: 5700 din câte?
Asta nu stiu. Vom vedea cati sunt doar dupa ce toata lumea solicita cardul respectiv.

Poate ar fi fost mai bine să se fi anunţat în presă din timp că abonamentele se pot înnoi timp de 30 de zile, la unii informaţia ajunge greu.
Eu m-am informat azi, vazand cozile si am scris pe forum si pe pagina web. De asemenea, am postat la comentariile articolului postat de tine, aceasta informatie. Mai mult nu sunt acreditat sa fac. <_<

0

#476 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 03 ianuarie 2011 - 22:54

Vezi postareadAImon, la 03 ianuarie 2011 - 21:49, a spus:

Wegmann: nu văd de ce mă întrebi pe mine, nu sunt autorul articolului.


Clar, dar tu erai acolo. Eu is in ghips in Germania. Ce as fi vrut sa fac revelul in TM! In fine.
Dar probabil prelungirea abonamentelor a fost organizata... sa zicem suboptimal.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 03 ianuarie 2011 - 22:57

0

#477 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 03 ianuarie 2011 - 22:56

La chioscu din soarelui a fost coada pana la statia de taxi <_< :uimit:
0

#478 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 ianuarie 2011 - 23:42

Vezi postareaVali, la 03 ianuarie 2011 - 22:56, a spus:

La chioscu din soarelui a fost coada pana la statia de taxi <_< :uimit:


Si la Posta Mare era coada la fel , si mergea foarte greu , in 10-15 minute se avansa 2-3 locuri ....
In troleu cand am urcat numa sunetul acela enervant de " Card Expirat " , se vede ca circula pensionari majoritatea !

Bafta
0

#479 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 ianuarie 2011 - 17:46

Azi, s-ar parea ca numarul celor care s-au prezentat la chioscuri a mai scazut:

Imagine atasata: 010411124211.jpg Chioscul din Piata 700
0

#480 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 ianuarie 2011 - 20:17

In Libertati era o ditamai coada , iar la Posta era OK ... Presupun ca nebunia asta va mai dura o saptamana .
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi