STP Timișoara Forum: Linia Expres 7 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 7 Evaluare topic: -----

#301 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 noiembrie 2010 - 22:52

Pt dAImon şi Paul 85.
Regia a fost nevoită să-şi restrângă activitatea, din motivele deja cunoscute. Pt a nu da rău (sau urât) în faţa publicului călător, a recurs la expediente de genul: reducem numărul de unităţi, dar reducem şi intervalele de succedere. Şi asta, fără a lua în calcul condiţiile efective de trafic. Aaaaaaa?????????? Că dobitocii de conducători îşi vor prinde urechile în trafic, asta este problema lor. Iar dacă trec pe galben sau pe roşu, din zelul de a respecta un grafic tâmpit, amenzile le vor plăti tot ei. Aaaaaaaa?????????? Că tramvaielor şi maşinilor li se reduce substanţial durata de viaţă prin modul de exploatare iraţional, cui îi pasă? Cred că am fost suficient de explicit. Nu vreau să mă enervez din nou, şi prea tare. Nu pe voi, dragi colegi!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 16 noiembrie 2010 - 23:01

0

#302 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 noiembrie 2010 - 17:33

Vezi postareadAImon, la 16 noiembrie 2010 - 22:01, a spus:

Bun, dar ce îi pasă celui care face graficele dacă alocă 32 sau 45 de minute pentru o tură a liniei 33, spre exemplu? Sunt pasibili de a fi traşi la răspundere de către alt departament? Până la urmă sistemele informatice sunt făcute să ne ajute în muncă, nu sunt mai inteligente ca noi, şi pentru a funcţiona corect trebuie ajustate mereu ...

Nu pricep unde-i buba, blocajul de gândire.



Buun, cred ca pot afirma fara nici o jena, ca realizarea graficelor este mai complicat decat ne imaginam. Sa luam exemplul dat de Paul85... Linia E7. Sa luam un interval de 10 minute si o semitura in 40 min. Luam 6 autobuze (nu stiu cate sunt acuma) Le insiram pe TOATE la Posta, si pleaca cate unul. Pleaca 1-ul. Peste 12 minute al 2-lea. Peste 10 al 3-lea, inca 10 al 4-lea. 40 de minute. Deci primul a ajuns la capat. Noi mai avem din 6, 2 autobuze. Ok pleaca al 5-lea si pleaca al 6-lea, asta e +20 de minute. Deci primul autobuz, mai are de parcurs jumatate de semitura, adica 20 de minute. Ca sa avem tot traseul acoperit mai am avea nevoie de 2 autobuze. Eee, ca sa nu trebuiasca 2 autobuze in plus, la 10 minute interval, mai adaugam 1 minut, si ajungem la un interval de 11 minute, si pastram 6 autobuze. Ok, insa tot nu e bine... Ce facem? inmultim 6 autobuze cu un interval de 11 minute si primim 66 minute , O TURA pe linia E7...

Daca am nimerit si numarul de 6 autobuze de pe E7, cred ca am si explicat logica....
0

#303 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2010 - 19:45

Iata planificarea in grafic pe E7 (planificarea de azi):

Imagine atasata: e7.jpg
0

#304 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 17 noiembrie 2010 - 20:10

Ce au de modificat e foarte simplu sa le dea putina pauza trenurilor in fata carora le intra varful, la acea tura, min / tura putand sa ramana la fel, dar astfel incat sa fie acelasi interval cu marja de eroare de 1 - 2 min intre toate autobuzele. Ca in formula generala din prezent e:
TREN* -(interval mare)- TREN -(interval mic)- VARF -(interval mic)- TREN -(interval mic)- VARF -(interval mic)- TREN -(interval mare)- TREN*

TREN* - este acelasi tren
0

#305 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 noiembrie 2010 - 18:11

Vezi postareacseh_17, la 17 noiembrie 2010 - 17:33, a spus:

Buun, cred ca pot afirma fara nici o jena, ca realizarea graficelor este mai complicat decat ne imaginam. Sa luam exemplul dat de Paul85... Linia E7. Sa luam un interval de 10 minute si o semitura in 40 min. Luam 6 autobuze (nu stiu cate sunt acuma) Le insiram pe TOATE la Posta, si pleaca cate unul. Pleaca 1-ul. Peste 12 minute al 2-lea. Peste 10 al 3-lea, inca 10 al 4-lea. 40 de minute. Deci primul a ajuns la capat. Noi mai avem din 6, 2 autobuze. Ok pleaca al 5-lea si pleaca al 6-lea, asta e +20 de minute. Deci primul autobuz, mai are de parcurs jumatate de semitura, adica 20 de minute. Ca sa avem tot traseul acoperit mai am avea nevoie de 2 autobuze. Eee, ca sa nu trebuiasca 2 autobuze in plus, la 10 minute interval, mai adaugam 1 minut, si ajungem la un interval de 11 minute, si pastram 6 autobuze. Ok, insa tot nu e bine... Ce facem? inmultim 6 autobuze cu un interval de 11 minute si primim 66 minute , O TURA pe linia E7...

Daca am nimerit si numarul de 6 autobuze de pe E7, cred ca am si explicat logica....


Da, dar acea logica este gresita (sa scazi timpul pe tura in nestire, fara sa vezi daca totusi se poate realiza o tura in acest timp), deoarece daca nu se poate realiza tura in 66 de minute, n-ar fi totusi mai bine sa luam din start cele 80 de minute (40 min x 2 semiture) si sa le impartim la 6? Hai, nu 80, 78 sa fie si ar da un interval de 13 minute in loc de 11, dar macar s-ar putea respecta graficul.
0

#306 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 noiembrie 2010 - 19:56

Sincer nu ma prind daca imi aprobi, sau imi contrezi ideea, insa sunt deacor dcu ceea ce ai zis... ;)
0

#307 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 decembrie 2010 - 16:47

Iata o prima poza cu autobuzele articulate facuta pe linia E 7 la ora 5:48 in ziua de 1 Decembrie 2010. Poza este facuta cu telefonul si autobuzul chiar pleca din statia Pacii.
Am fost surprins cand l-am vazut, nici nu ma asteptam sa fie deja pe traseu. Ma gandeam ca le pun pe trasee dupa ceremonia oficiala despre care citisem undeva ca ar fi pe la ora 11, 12...
Calitatea pozei este insa redusa din motivele mai sus descrise...

Imagine atasata: articulat 1 (1.12.10).JPG

La ora 15;40 aprox. am surprins din nou un articulat pe E 7 (fara sa stau la panda). Nu stiu daca este acelasi sau nu.

Imagine atasata: articulat 3 (1.12.10).JPGImagine atasata: articulat 2 (1.12.10).JPG

Mi-a placut de soferul acestui autobuz care vazand ca-l fotografiez, nu s-a grabit sa plece din statie, statea "ca la fotograf", lucru de care m-am prins un picut mai tarziu, altfel ii faceam poze si din alte unghiuri. Oricum ne-am salutat reciproc la "despartire", ridicand amandoi mana...Cred ca era mandru de autobuzul lui...tot asa sa ramana si mai incolo...
Pana acum n-am vazut niciunul live decat in poze sau filmari.
Remarcati afisajul care iti "sare" in ochi, in sensul absolut pozitiv (cine-i curios, poate sa reciteasca comentariile mele legate de afisajele verzi). Despre culori, raman la aceeasi parere pe care am exprimat-o de-a lungul timpului, ma lasa "rece" chiar daca sunt polist,...nu sunt obsedat de aceste culori (alb-violet) pe MTC-uri....de fapt albul nu este considerata o culoare, asa zic unii, si in aceste conditii ramane doar violetul,...putin, prea putin...MTC-urile Ratt-ului fiind si noi, meritau totusi niste culori....Colegi de forum, nu "sariti" pe mine pe subiectul culorilor, intelegeti-ma doar...
0

#308 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 decembrie 2010 - 18:20

Toate autobuzele de pe E7 au fost autobuze noi.
@mile Nu cunosc bine zona, dar sensul de pe afisaj era ok (mergea spre abator)?
Sau inca nu stiu sa-l schimbe corect la capete?
0

#309 Useril este offline   dragomir 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 01 decembrie 10

Postat 01 decembrie 2010 - 18:25

Sistemul de afisaj este extraordinar. In statia de la Politehnica, sens spre Sinaia, de fiecare data AMR-ul se ajusteaza (acolo il observ eu, desigur se mai intampla si in alta parte). Are afisata o ora (te uiti la ceas, ar mai fi 15 minute), se schimba ora in minute (mai sunt 6), dupa cateva clipe reapare ceasul (sunt 10 minute), mai stai se fac 2 minute, ar trebui sa se si vada, deodata p afisaj se fac 6 minute, de la care timpul curge normal pana la triumfatoarele >> care il surprind pe autobuz fix la semafor....soferii s-au scos, au ajuns la timp....(asta e bataie de joc sau ce?).
0

#310 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 decembrie 2010 - 18:54

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 decembrie 2010 - 18:20, a spus:

Toate autobuzele de pe E7 au fost autobuze noi.
@mile Nu cunosc bine zona, dar sensul de pe afisaj era ok (mergea spre abator)?
Sau inca nu stiu sa-l schimbe corect la capete?


Sincer, de bucurie nici nu m-am uitat ce scrie pe afisaj (m-am dezobisnuit sa ma mai uit daca sensul este corect pentru ca ma enervam degeaba cand nu era corect si am scris mult si pe acest subiect), in toate cele trei poze autobuzul se deplasa catre centru. In cea de sus nici nu disting ce scrie in schimb in cele de jos se vede clar ca sensul nu este cel corect si iarasi ma enervez degeaba. Mandrului meu sofer ii dau o bulina gri, poate se va corecta maine - poimaine....
Nu stiu cum functioneaza acest sistem de schimbare de sens, soferul cunoaste sensul din interior sau trebuie sa coboare sa citeasca din afara ce sens a selectat,...

Aceasta postare a fost editata de mile: 01 decembrie 2010 - 18:57

0

#311 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 decembrie 2010 - 19:14

Nu trebuie sa coboare. Pe un mic afisaj dispus pe aparatul care comanda afisajele, vede exact imaginea care apare pe afisajul frontal al autobuzului. Maine merg la capatul liniei 33 si E7 sa le mai arat si sa verific daca respecta procedurile indicate in instructiunile distribuite de noi.
0

#312 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 decembrie 2010 - 19:21

Vezi postareadragomir, la 01 decembrie 2010 - 18:25, a spus:

Sistemul de afisaj este extraordinar. In statia de la Politehnica, sens spre Sinaia, de fiecare data AMR-ul se ajusteaza (acolo il observ eu, desigur se mai intampla si in alta parte). Are afisata o ora (te uiti la ceas, ar mai fi 15 minute), se schimba ora in minute (mai sunt 6), dupa cateva clipe reapare ceasul (sunt 10 minute), mai stai se fac 2 minute, ar trebui sa se si vada, deodata p afisaj se fac 6 minute, de la care timpul curge normal pana la triumfatoarele >> care il surprind pe autobuz fix la semafor....soferii s-au scos, au ajuns la timp....(asta e bataie de joc sau ce?).

Cu toate ca nu in acest topic discutam despre panourile din statii o sa incerc sa-ti explic:
Serverul care comanda panourile primeste date despre pozitia GPS a vehiculelor si calculeaza un timp estimativ in care acesta va ajunge in statie. Acest timp poate sa varieze in functie de trafic. Daca initial a aratat 6 minute dar autobuzul intra intr-un blocaj din trafic si are o viteza medie foarte mica sau chiar sta pe loc, timpul de pe panou creste (exemplul cu 10 minute). Dupa ce scapa din blocaj si revine la viteza normala de deplasare, afisajul va arata timpul recalculat, tinand cont de noile date primite. Deci, e normal ca AMR-ul :) sa se modifice dinamic, ca doar nu e o simpla numaratoare inversa. (cum cred ca e la metroul din Bucuresti, de exemplu).
0

#313 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 decembrie 2010 - 19:31

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 decembrie 2010 - 19:14, a spus:

Nu trebuie sa coboare. Pe un mic afisaj dispus pe aparatul care comanda afisajele, vede exact imaginea care apare pe afisajul frontal al autobuzului. Maine merg la capatul liniei 33 si E7 sa le mai arat si sa verific daca respecta procedurile indicate in instructiunile distribuite de noi.


Banuiam ca n-ar trebui sa coboare, si atunci cu atat mai mult nu inteleg de ce n-ar fi atenti si cu acest aspect. Luati-i "un pic de urechi" din partea mea pe cei care nu se conformeaza...
Explicati-le ca s-au dat bani seriosi pentru aceste afisaje si atunci sa le foloseasca corespunzator...
0

#314 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 decembrie 2010 - 19:38

A fost in control si dl. director tehnic azi dimineata. Cei de pe Ikarusuri nu au avut ocazia sa lucreze pana acum cu aceste sisteme si tinand cont ca acestea sunt putin mai complicate decat cele de pe Conecto au o scuza (pe moment).
0

#315 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 decembrie 2010 - 09:24

Iata alte doua exemple, din pacate cu "sens invers"...

Imagine atasata: articulat 4 (2.12.10).JPG
Acest autobuz mergea catre Abator dar afisa ca merge catre T. Grozavescu,..si nefiind lume in statie, n-a oprit si astfel a iesit poza foarte proasta dar se poate deduce afisarea...data pozei fiind 2.12.10 ora 5:55...

Imagine atasata: articulat 5 (3.12.10).JPG
...iar acest autobuz desi mergea catre centru, ne "anunta" ca merge catre Abator...data pozei fiind 3.12.10 ora 5:50... ambele poze sunt facute in statia Pacii pe Andreescu...
Domnule Florin, sunt pesimist in faptul ca regia va reusi sa-i faca atenti pe acesti soferi in legatura si cu aceste aspecte, nu voi mai urmari sensul afisajelor decat daca-mi cereti acest lucru pentru ai identifica pe acei soferi care nu se conformeaza...in rest ma voi bucura de culoarea acestor afisaje care si in timpul zilei se vad foarte bine...sper sa fie rezistente si in timp....
0

#316 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 decembrie 2010 - 18:12

.....................................

Aceasta postare a fost editata de emilut: 05 decembrie 2010 - 14:45
Motiv editare: Am sters citatul.

0

#317 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 decembrie 2010 - 18:17

emilut, daca sensul nu e setat corespunzator, un sistem de cateva mii de euro e montat degeaba pe autobuz.
Nici afisajele interioare nu vor arata succesiunea corecta a statiilor dar si anuntarea vocala va anunta pur si simplu aiurea.
Fara setarea sensului nimic ce tine de Gorba (afisaje exterioare, TFT-uri, afisaj interior cu LED, anunt vocal) nu va functiona corect. Pe aceste autobuze este mult mai importanta setarea sensului decat pe cele vechi unde doar afisajul frontal putea induce in eroare.
Am subliniat importanta acestei setari tuturor soferilor carora am avut ocazia sa le explic functionarea sistemului. Cred ca mare parte din ei au inteles cum sta treaba.
0

#318 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 decembrie 2010 - 21:04

Emilut, imi pare tare rau ca ai impresia ca este o circoteala sau o "fita" dorinta unor pasageri ca sa fie folosit un sistem (costisitor) cu care a fost dotat autobuzul. conform aceleiasi logici, colegii tai de pe troleibuze fac tot posibilul sa NU folosesca sistemul de anuntare a statiilor, probabil si in opinia lor este o "fita"...dar uite ca in Bucuresti sistemul functioneaza..desi cei de acolo chiar au mai multe "fitze"

conform logicii tale, urmeaza sa se renunte si la sistemul de climatizare ca doar si temperatura din masina...e doar o fitza in esenta....doar in epoca ceausescu am putut merge 30 de ani fara clima si nu a murit nimeni, nu? apoi putem renunta la fitza iluminatului interior...ca doar nu suntem orbi sa nu vedem unde e usa sa coborim...si tot asa...sincer si eu inteleg cind se exagereaza cu unele lucruri, si inteleg punctul de vedere al soferilor care datorita graficelor facute cu picioarele isi vad eliminata pauza de masa...dar...nu consider o "fita" sau o circotire..dorinta zic eu legitima de a fi folosit acest sistem.
0

#319 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 decembrie 2010 - 21:36

Schimbarea sensului consta in apasarea, in succesiunea corecta, a trei butoane (set...+ sau -...enter) si nu dureaza mai mult de 10 secunde. Schimbarea nu e automatizata din diverse motive gandite de constructor (trecere pe alt traseu, retragere, linii combinate, etc). Mentionez inca o data ca soferul are un mic afisaj pe care vede exact ce afiseaza in exterior.

Iata o imagine a aparatului: Imagine atasata: cu5.jpg L=linia, R=sensul
0

#320 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 decembrie 2010 - 22:53

Sa se faca automatizarea sistemului, cum ati spus, si scapam de o grija! :eusa_think:
0

Arata acest topic


  • (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi