STP Timișoara Forum: Linia Expres 7 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 7 Evaluare topic: -----

#281 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 noiembrie 2010 - 10:12

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 noiembrie 2010 - 22:06, a spus:

Eu zic ca cine-i da biletul la coborare, sau il lasa in vehicul e... fraier. El plateste dar ii ajuta pe altii sa circule gratis. :coolpics:



Si totusi, de doua ori cand am fost pana acuma la ARAD, am inatlnit aceasta practica foarte des. Deci acolo nu trebe sa ceri, ci efectiv este un ritual, ca in momentul in care cobori, mai pe ascuns imparti biletele pentru cine nu are. Si oamneii chiar vaneaza asa ceva.
Cum am circulat impreuna cu Viktor, toate ziua cu tramvaiul, si strangeam amandoi toate biletele, acuma aveam in jur de 20+...
0

#282 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 noiembrie 2010 - 11:13

Oamenii nu se gandesc ca asa contribuie la... conditii mai proaste de calatorie, vehicule mai putine pe traseu, chioscuri de bilete inchise....
0

#283 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 noiembrie 2010 - 22:55

De câteva săptămâni lucrez (şi) la linia E7. În primele zile, mă tot miram cum de autobuzul meu este mereu arhiplin, în vreme ce altele mergeau mai mult goale. Curios, am luat toate graficele (mi-am făcut obiceiul să mi le arhivez în comp), şi am constatat următoarele.
Dimineaţa circulă 4 trenuri şi 4 vârfuri, distanţa (în timp) dintre ele fiind de cca 7-8 minute. După amiaza, circulă 4 trenuri şi doar 2 vârfuri. Timpul pe tură fiind şi el mărit începând cu ora 11, distanţa dintre trenuri devine de 16-17 minute. Când cele două vârfuri intră în traseu, distanţele nu se egalizează, astfel încât între 3 maşini se constată un interval de 8 minute, între următoarele două el este de 16-17 minute. Apoi din nou urmează două intervale a cât 8 minute, urmate de altele două a câte 16-17 minute.
Vi se pare corect?
Pt conformitate, pun aici cu copy paste trecerile (teoretice) prin staţia Mangalia, afişate de către domnul Florin. Cine are puţin timp pt câteva adunări şi scăderi, se va convinge de cele subliniate de mine. Asta doar pt a vă lămuri şi domniile voastre, că nu întotdeauna şoferii sunt cei vinovaţi pt "bunul mers" al traficului de călători. Urmăriţi cu preponderenţă intervalul orar 13 - 20.
Mangalia 2a spre centru
Ora Minute
05 16 36 56
06 16 34 44 56
07 08 20 26 32 38 44 50 56
08 08 20 26 33 40 48 56
09 04 14 24 39 54
10 10 26 42 58
11 15 31 48
12 04 21 37 54
13 12 19 27 43 51
14 00 16 25 33 49 57
15 06 22 31 39 55
16 03 12 28 37 45
17 01 09 18 34 43 51
18 07 15 24 40 49 57
19 13 21 30 46 57
20 04 25 45
21 05 25 45
22 05 25 45
23 05 25 45
00 05

Aceasta postare a fost editata de emilut: 14 noiembrie 2010 - 00:02

0

#284 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2010 - 04:57

Un interval de 15 minute între maşini mi se pare acceptabil în jurul prânzului; eu de obicei plec la cursa de 12:47 (?) cu un autobuz acceptabil de plin şi care nu se umple până la refuz mai niciodată.

În schimb cursa de seară (18:10 UVT spre Freidorf) e criminală - întârzieri şi de 5 minute, probabil datorare ambuteiajului din intersecţia Termal, staţiile de la Sinaia/Brâncoveanu sunt arhipline. O dată pe la ora 16 am reuşit să parcurg distanţa de la Grozăvescu la Termal în 23 de minute de ceas, de două ori mai încet decât dacă mergeam pe jos :eusa_think: În condiţiile astea, eu unul cu orice riscuri aş elimina parcarea pe o bandă de acolo şi aş rezerva o bandă pentru transportul în comun; măcar în intervalul orar 16-19. Alt semnal mai clar că maşina nu e o alternativă bună nu văd.
0

#285 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 noiembrie 2010 - 08:23

dAImon, la ora 18:10, în mod sigur maşina în care urci nu este cea care ar trebui să treacă la acea oră pe acolo. Deja se apropie de reintrarea în grafic după pierderea unei ture. Cine crede că se poate respecta graficul în condiţiile pe care chiar tu le-ai subliniat, este cel puţin naiv.
Una dintre principalele cauze ale ambuteiajului care se iscă zilnic în porţiunea Grozăvescu - Termal, este trecerea de pietoni amplasată acolo unde sunt staţiile de troleibuz de la lic. Ion Vidu, pe direcţia V. Pârvan. Toată studenţimea trece pe acolo, la modul cel mai haotic cu putinţă, iar maşinile care ţintesc spre str. Cluj sunt nevoite să îi acorde prioritate. Astfel toată intersecţia se blochează. Uneori, coloana se întinde până în piaţa Mărăşti, perturbând şi circulaţia tramvaielor, în faţă la Conti. Dacă s-ar putea găsi o metodă prin care studenţii să fie nevoiţi să traverseze cu pâlcul, în 10 - 15 secunde, odată la un minut şi jumătate, nu s-ar mai întâmpla acest lucru. Cred că ar fi benefică montarea unui semafor cu comandă manuală în acel loc, destinat doar pietonilor.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 14 noiembrie 2010 - 12:10

0

#286 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 14 noiembrie 2010 - 19:37

Vezi postareaemilut, la 13 noiembrie 2010 - 22:55, a spus:

Dimineaţa circulă 4 trenuri şi 4 vârfuri, distanţa (în timp) dintre ele fiind de cca 7-8 minute. După amiaza, circulă 4 trenuri şi doar 2 vârfuri. Timpul pe tură fiind şi el mărit începând cu ora 11, distanţa dintre trenuri devine de 16-17 minute. Când cele două vârfuri intră în traseu, distanţele nu se egalizează, astfel încât între 3 maşini se constată un interval de 8 minute, între următoarele două el este de 16-17 minute. Apoi din nou urmează două intervale a cât 8 minute, urmate de altele două a câte 16-17 minute.
Vi se pare corect?


Credeam ca au evoluat de la genul asta de grafice in orele de varf... :please:
Cauza e ca dupa introducerea varfurilor nu au distribuit autobuzele astfel incat sa fie aceleasi minute intre ele. Astfel erau graficele la troleibuze pana in 2008. Pana la urma le-au rezolvat OK la troleibuze, nu inteleg de ce n-au aplicat la fel la linia E7, astfel soferii fara varf in fata au ce cara... :eusa_think: pentru asa gafa!
La pierderea turei e si mai nasol, dupa ce ca trenurile fara varf in fata sunt arhipline, la pierdere imi imaginez cum e, caci sunt sigur ca soferii "varf" si soferii de dupa varf nu ar lasa distanta mare spre a-i ajuta pe soferii "pustii" sa le zic asa.
La troleibuze au rezolvat, dandu-le putintica pauza trenului cand varful intra inaintea sa.
0

#287 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 noiembrie 2010 - 20:10

Visor, nu-ţi face probleme. Noi, şoferii, ştim cum să ne împărţim traseul. În condiţiile în care mergem la pierdere, lăsăm între noi un interval de cca 12 - 13 minute. Adevărata problemă îşi are originea la compartimentul "grafice" al RATT.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 14 noiembrie 2010 - 20:11

0

#288 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 14 noiembrie 2010 - 20:21

E bine atunci ca soferii au ajuns sa faca graficele asa cum ar trebui sa fie facute defapt. :eusa_think:
0

#289 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 noiembrie 2010 - 22:02

Din păcate pt toată lumea, nimeni nu catadicseşte să ne consulte. Ba mai mult, dacă îndrăznim să reclamăm câte ceva conducerii secţiei, suntem puşi în situaţia de a alege una din următoarele două variante:
1. Şomajul, sau
2. Şomajul.
0

#290 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 noiembrie 2010 - 07:01

Parcă văd titlul bombastic din presă:
"5000000 de euro aruncaţi pe apa sâmbetei!",
"Primăria Timişoara a investit în sisteme moderne de monitorizare la RATT însă conducerea regiei nu catadicseşte să se obosească a citi rezultatele monitorizării"
... şi alte chestii similare. Din păcate presa e mai preocupată să numere cu cine face sex Cher decât lucruri importante. Serios c-ar merita un scandal chestia cu graficele.

Ontopic: în cazul intersecţiei aceleia ştim că este în lucru un studiu de fezabilitate pentru lucrări de reabilitare, trasee subterane ş.a.; printre altele lucrările prevăd şi montarea de pasarele pentru pietoni, oare nu s-ar putea începe strict cu montarea a două pasarele?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: parvan cluj.JPG

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 15 noiembrie 2010 - 07:03

0

#291 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 noiembrie 2010 - 15:48

Presa locală este preocupată de ridicarea în slăvi a iniţiativelor primăriei. Sper că nu vrei ca unul din punctele sale forte, să îl constituie analiza prostului management a regiilor aflate în subordinea acesteia.
Cât despre pasarele, ele sunt un vis frumos, şi ca orice vis, utopice. Chiar presupunând că vor fi realizate, tot se vor găsi destui inconştienţi care vor prefera traversarea terestră.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 15 noiembrie 2010 - 15:49

0

#292 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 15 noiembrie 2010 - 16:07

sunt partial de acord. vor ramine un vis...dar nu unul frumos. pasarele pietonale plasate acolo..desi fluidizeaza traficul..nu reusesc nici pe departe sa arate frumos
0

#293 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 noiembrie 2010 - 21:46

Vezi postareaemilut, la 14 noiembrie 2010 - 22:02, a spus:

Din păcate pt toată lumea, nimeni nu catadicseşte să ne consulte. Ba mai mult, dacă îndrăznim să reclamăm câte ceva conducerii secţiei, suntem puşi în situaţia de a alege una din următoarele două variante:
1. Şomajul, sau
2. Şomajul.

Sincer, daca 15-20 de soferi ar reclama, nu cred ca v-ar da afara pe toti.
0

#294 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 noiembrie 2010 - 00:43

Vezi postareaemilut, la 15 noiembrie 2010 - 15:48, a spus:

Cât despre pasarele, ele sunt un vis frumos, şi ca orice vis, utopice. Chiar presupunând că vor fi realizate, tot se vor găsi destui inconştienţi care vor prefera traversarea terestră.
"Ajutate" de garduri care să împiedice traversarea la nivelul carosabilului ... cine ştie.

Vezi postarealorand, la 15 noiembrie 2010 - 21:46, a spus:

Sincer, daca 15-20 de soferi ar reclama, nu cred ca v-ar da afara pe toti.
Eu unul nu înţeleg totuşi, îs persoane cu pile în departamentul ăla, sau doar sunt rău-voitori? :)
0

#295 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 16 noiembrie 2010 - 04:39

Vezi postareadAImon, la 16 noiembrie 2010 - 00:43, a spus:

"Ajutate" de garduri care să împiedice traversarea la nivelul carosabilului ... cine ştie.


Ajutate de lifturi poate... că dacă vine o femeie de 70 de ani care de-abia merge, decât să se chunuie juma' de zi să urce pe pasarelă (dacă mai poate), o să treacă printre maşini. La fel cei în scaun cu rotile, persoanele cu căruciore cu copii, cu bagaje mari etc.
0

#296 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 noiembrie 2010 - 20:22

Doctore, frecventez zona aflată în discuţie, de ani buni, şi te rog să mă crezi, nu am văzut trecând pe acolo vreo persoană având vârsta peste 40 de ani. E vorba de campusul studenţesc.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 16 noiembrie 2010 - 20:24

0

#297 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 noiembrie 2010 - 20:37

Vezi postareadAImon, la 16 noiembrie 2010 - 00:43, a spus:

"Ajutate" de garduri care să împiedice traversarea la nivelul carosabilului ... cine ştie.

Gândesc (hi, hi, o mai fac şi pe asta, când şi când), că dacă pasarelele ar avea un aspect atractiv, futuristic, poate determinarea pietonilor în a le folosi ar fi mai pregnantă. Îmi vine în minte pasarela în formă de tub, îmbrăcată în plastic albastru, care uneşte clădirea principală a spitalului judeţean de una dintre anexe. Pt curioşi, această pasarelă se află în spatele spitalului şi poate fi zărită dinspre Casa Austria.
Adăugarea unor panouri foarte vizibile care să-i înştiinţeze pe pietoni de faptul că traversarea terestră presupune riscuri pe care şi le vor asuma exclusiv, ar fi cel puţin benefică.
0

#298 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 noiembrie 2010 - 21:24

Vezi postareadAImon, la 16 noiembrie 2010 - 00:43, a spus:

Eu unul nu înţeleg totuşi, îs persoane cu pile în departamentul ăla, sau doar sunt rău-voitori? :)

dAImon, nedumerirea ta necesită câteva explicaţii dintre cele mai simple.
Pâna acum câţiva ani, toate măsurătorile (de trafic, de încărcare, etc) se făceau prin observaţie directă. Adicătelea, privire, constatare şi concluzionare. Factorii care asigurau procesul, intrau în legătură directă (face to face) cu ambele categorii de persoane implicate direct. Vatmanii şi şoferii, pe de-o parte, şi călătorii, pe cealaltă. Exista acel touch atât de necesar. Informaţiile ajungeau nedistorsionate la compartimentele responsabile cu bunul mers al traficului de călători. De când s-a introdus sistemul de monitorizare electronic, edificiul, odată atât de puternic, s-a prăbuşit. Fosta legătură dintre prestator şi beneficiar, s-a transformat în biţi şi pixeli. S-a dezumanizat. Responsabilii s-au baricadat în birourile din care emană teorii şi cutume aplicabile doar în condiţii ideale. Contactul cu realitatea a devenit un subiect căruia toţi îi întorc spatele. Nasol!
0

#299 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 noiembrie 2010 - 22:01

Bun, dar ce îi pasă celui care face graficele dacă alocă 32 sau 45 de minute pentru o tură a liniei 33, spre exemplu? Sunt pasibili de a fi traşi la răspundere de către alt departament? Până la urmă sistemele informatice sunt făcute să ne ajute în muncă, nu sunt mai inteligente ca noi, şi pentru a funcţiona corect trebuie ajustate mereu ...

Nu pricep unde-i buba, blocajul de gândire.
0

#300 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 noiembrie 2010 - 22:07

Pai indiferent daca masuratorile se fac electronic sau la fata locului, cu putina bunavointa s-ar putea realiza niste grafice care sa reflecte realitatea. Doar si prin sistemul de monitorizare al flotei se poate vedea cat de repede/incet se parcurge o portiune de traseu si s-ar putea adapta graficele la realitate.
Sincer, eu nu inteleg un lucru: daca in realitate pe linia E7, in intervalul orar 13-20 se merge (la intelegere) cu un interval de 12-13 minute (ceea ce inseamna parcurgerea unei ture in 72-78 de minute, si nu 66 de minute cum apare in graficul oficial), si se face acest lucru, evident, datorita faptului ca traficul este de asa natura incat nu permite parcurgerea unei ture in timpul prevazut, de ce nu se face graficul oficial astfel incat sa reflecte acest lucru? Din perspectiva mea, a calatorului, degeaba imi scrie mie pe tabla ca autobuzul vine din x in x minute (presupunand x=11 daca s-ar aranja cursele si timpul pe tura ar ramane de 66 min), daca el in realitate vine din x+n (x+n=12 sau 13 min) in x+n minute (deoarece asa-i permite traficul), as prefera sa scrie din start ca vine din x+n in x+n minute, si gata.
Iar, referitor la faptul ca la ora de varf de dupa-amiaza nu sunt aranjate cursele in asa fel incat sa se pastreze un timp constant intre 2 vehicule (la fel cum se proceda de altfel si la tramvaie cu cativa ani in urma, varfurile pur si simplu intrau intre 2 trenuri, injumatatind intervalul, iar trenurile fara varf intre ele ramaneau la intervalul din afara orelor de varf), din nou mi se pare o ciudatenie. Avand in vedere ca nu este vorba despre o singura tura, ci despre un interval de cateva ore bune, oare cel mai bun flux nu se asigura pastrand intervale constante intre vehicule (atat din punct de vedere teoretic cat si practic, deci indiferent de cum se analizeaza datele, la fata locului sau luand cazul ideal)?
0

Arata acest topic


  • (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi