STP Timișoara Forum: Noi hypermarketuri, supermarketuri, retaileri de mobila si bricolaj - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (164 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noi hypermarketuri, supermarketuri, retaileri de mobila si bricolaj Generalitati si discutii Evaluare topic: ***** 3 Voturi

Poll: Ce hypermarket / supermarket preferati? (248 membri au votat)

De unde preferati sa va faceti cumparaturile alimentare in Timisoara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ce retailer de bricolaj preferati?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ce retailer de mobila preferati?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#281 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 08 noiembrie 2010 - 10:53

Oare se va mai ridica Carrefour Express? Cu Penny si Lidl in vecinatate eu unul as vinde terenul.
0

#282 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 noiembrie 2010 - 11:06

E cat se poate de clar ca nu-i loc de 3 in acea locatie.
0

#283 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 noiembrie 2010 - 21:27

Totusi nu inteleg de ce vrea Lidl sa construiasca doua magazine la mai putin de 1 km unul de celalat. :naughty1:
Si intr-adear Carrefour Express-ul mi-se pare o pierdere de bani si timp daca s-ar decide sa-l construiasca pan'la urma.
0

#284 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 noiembrie 2010 - 22:06

Eu spun ca Carrefour Expres-ul nu se mai deschide , cel putin in umatorii 3 ani .
0

#285 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 09 noiembrie 2010 - 11:46

Lidl atacă piaţa timişoreană

08 noiembrie 2010

Primul magazin Lidl se va deschide în Timişoara, după doi ani de când compania care deţine marca a obţinut autorizaţie de construcţie. Grupul are, de asemenea, în portofoliu mărcile Kaufland şi Plus.

Imagine atasata: lidl.jpg

Grupul german Lidl intenţionează să cucerească piaţa hypermarketurilor din zona de vest a României. De câţiva ani, deţine două magazine Kaufland în Timişoara, al treilea este aproape gata în zona Lipovei şi mai construieşte un spaţiu pentru comerţ pe Bd. Dr. Iosif Bulbuca. În plus, grupul are încă două certificate de urbanism, pe strada Miresei şi Calea Martirilor, tot pentru magazin Lidl. De curând, a preluat şi reţeaua Plus, ceea ce înseamnă, în zona de vest a ţării, câte un magazin în Lugoj, Arad, Pecica, Reşiţa, Caransebeş, Moldova Nouă, Oraviţa, Oţelu Roşu, Brad, Hunedoara, Lupeni, Haţeg şi Orăştie, precum şi două în Deva.

Compania Lidl are, din 2008, autorizaţie de construcţie pentru primul său magazin în Timişoara, dar a avut nevoie de aproape doi ani pentru ridicarea propriu-zisă a acestuia. Între timp, a trebuit să obţină autorizaţii pentru reţelele de apă, canal şi gaz, iar ultima, cea pentru ridicarea efectivă a spaţiului comercial şi parcări, a fost eliberată în luna august a acestui an. Lucrarea trebuie finalizată la 12 decembrie 2010. „Dacă nu va fi gata chiar la termenul prevăzut nu o să trecem imediat la măsuri, pentru că şi administraţia înţelege că e o perioadă de criză. Important e ca inevstiţia să se materializeze” a spus Flavius Boncea, purtător de cuvânt al Primăriei Timişoara.

Sursa: deBanat.ro


Daca se va deschide si Lidl 3 pe strada Miresei, este cat se poate de evident ca in curand Profi va disparea din acea zona. Intre Lidl si Auchan, un supermarket de acest gen nu va va mai rezista prea mult. :naughty1:
0

#286 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 noiembrie 2010 - 20:02

Vezi postareaChagall, la 09 noiembrie 2010 - 11:46, a spus:

Daca se va deschide si Lidl 3 pe strada Miresei, este cat se poate de evident ca in curand Profi va disparea din acea zona. Intre Lidl si Auchan, un supermarket de acest gen nu va va mai rezista prea mult. :welcome:

Acuma depinde si de oameni. Sunt multi conservatori printre noi (in special batranii), care nu cred ca se vor abate de la obiceiurile lor.
Si in plus Lidl ii un magazin de tip hard-discount cu marci proprii (nu au rezonanta prea mare dar sunt destul de ok) pe cand Profi este de tip reseller ale altor marci.
Si in plus pe Miresei este sediul Profi, deci magazinul poate ca va dsiparea, dar sigla nu cred ;)
0

#287 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 noiembrie 2010 - 21:44

Vezi postareaWegmann, la 08 noiembrie 2010 - 10:53, a spus:

Oare se va mai ridica Carrefour Express? Cu Penny si Lidl in vecinatate eu unul as vinde terenul.


Si sa nu uitam si de zecile de non-stop-uri, plasate din 200 in 200 de metri...

Unde anume vor sa faca Lidl pe Miresei? Eu nu imi amintesc sa fie loc pentru asa ceva acolo. Si de ce anume lumea nu s-ar mai duce la Profi daca se deschide Lidl? Nu e o diferenta foarte mare intre cele 2... :welcome:
0

#288 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 noiembrie 2010 - 22:17

Poate in locul halei Romstal (am vazut ca o demolau deja) <_<
0

#289 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 noiembrie 2010 - 22:38

Pai ori acolo, ori in locul Interhome...
0

#290 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 09 noiembrie 2010 - 23:04

Vezi postarealorand, la 09 noiembrie 2010 - 20:02, a spus:

Si in plus pe Miresei este sediul Profi, deci magazinul poate ca va dsiparea, dar sigla nu cred <_<



Sigla dispare sigur. Profi a fost o franciza Louis Delhaize (cei care detin si Mega Image in Buc.) I-au cumparat Polish Investment Fund (cei care detineau o vreme Artima). Insa au cumparat doar magazinele, nu si licenta. Sase luni au timp sa le rebranduiasca (sau sa le vanda mai departe). Penny am inteles ca ar fi interesat de ele.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 09 noiembrie 2010 - 23:40

0

#291 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 noiembrie 2010 - 15:41

Uite nu stiam de treba asta.
Mersi pt. informatii Wegmann <_<
0

#292 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 noiembrie 2010 - 15:56

Vezi postareaWegmann, la 09 noiembrie 2010 - 23:04, a spus:

Sigla dispare sigur. Profi a fost o franciza Louis Delhaize (cei care detin si Mega Image in Buc.) I-au cumparat Polish Investment Fund (cei care detineau o vreme Artima). Insa au cumparat doar magazinele, nu si licenta. Sase luni au timp sa le rebranduiasca (sau sa le vanda mai departe). Penny am inteles ca ar fi interesat de ele.


Adica a facut parte din familia Cora...
0

#293 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 10 noiembrie 2010 - 20:05

Nu chiar. Aveau doar licenta "Profi" pentru RO. Firma a fost romaneasca. La fel ca si "SPAR", care insa a dat chix cu brio in RO. Mega Image in schimb e investitie directa a belgienilor. Profi presupun ca va fi vandut mai departe, din cate am auzit eu concernului REWE (adica Penny Market). Se pare ca incepe batalia nemtilor in TM. Metro, Selgros, Real, Kaufland, BILLA, Lidl, Penny. Practic doar Aldi mai lipseste. Eventual si NORMA.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 10 noiembrie 2010 - 20:05

0

#294 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 11 noiembrie 2010 - 21:44

Astazi am trecut pe Lidia, pe langa Penny si am vazut ca este gata(hala ridicata, parcarea facuta, reclama pusa), asteptam deschiderea. :respekt:
0

#295 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 noiembrie 2010 - 22:04

Vezi postareaalecs, la 11 noiembrie 2010 - 21:44, a spus:

Astazi am trecut pe Lidia, pe langa Penny si am vazut ca este gata(hala ridicata, parcarea facuta, reclama pusa), asteptam deschiderea. :no:


Iti recomand sa citesti pagina 14 pentru ca ai ramas cam in urma cu stiriile . :respekt:
0

#296 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 12 noiembrie 2010 - 00:12

Nu nu am ramas deloc in urma, doar ca fata de pozele acolo, a aparut reclama si pe magazin, si la intrarea in parcare :04:
0

#297 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 13 noiembrie 2010 - 08:19

Vom avea si un Lidl 4. :04:

Citeaza

[...]Ultima afacere care este pe cale sa o faca grupul de firme patronat de omul de afaceri (Tender) este vanzarea fostelor garaje ale partidului. Cumparatorul interesat este concernul german Lidl, care detine un lant de supermarket-uri. Afacerea nu este agreata de catre unii dintre politicienii din CJ Timis, care spun ca nu si-au dat acceptul pentru asa ceva. „Terenul de la garaje, un hectar, a fost vandut catre Lidl, pentru 1,9 milioane de euro. Cu acesti bani, Tender doreste sa faca proiectul tehnic pentru construirea hotelului Hilton. [...] a declarat Marcel Mihoc, consilier judetean PSD, pentru opiniatimisoarei.ro.[...]

S-a vandut acel teren, de la garajul partidului, care era al nostru. [...] Ei (Inter Center Service, n.r.) au decis in adunarea generala a actionarilor sa vanda terenul, dar noi nu suntem de acord cu asta, pentru ca era un bun al societatii”, a spus Sasca.[...]

Sorin Ciuca, presedintele Consiliului de Administratie (CA) al Inter Center Service, a confirmat pentru opiniatimisoarei.ro ca exista discutii cu concernul german de hypermarket-uri Lidl pentru terenul de pe strada Budai Deleanu de circa un an de zile.[...]

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#298 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 noiembrie 2010 - 02:17

Unde mai exact pe Budai Deleanu ?
Ca nu stiu sa fie vreun teren liber, in afara de cel de la garajul de troleibuze.
0

#299 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 14 noiembrie 2010 - 02:35

Hm. Oare de ce nu-l deschid direct pe Sagului? Ar avea clienti cacalau.
0

#300 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2010 - 04:45

Am încercat să caut pe harta primăriei, Garajul Partidului (de el este vorba în articol) nu pare să fie pe Budai Deleanu, Prahova sau Transilvania (nu are număr pe aceste străzi). Mister .. :eusa_think:
0

Arata acest topic


  • (164 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi