STP Timișoara Forum: Întâmplări cu surprize - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (17 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »

Întâmplări cu surprize Evaluare topic: -----

#221 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 octombrie 2010 - 14:25

Cei care au circulat ieri si azi in jurul orei 14:00 cu tramvaiul 4 si au trecut pe langa Parcul Poporului au observat ca se carpeste asfaltul dintre linii (de ce?! nu stiu, chear nu mi se parea asa degradat). Dar sa trec la subiect, ieri tramvaiul a stationat degeaba pe linie inainte de statie din cauza ca se decoperta asfaltul, iar "masinaria" care face treaba asta nu se misca prea repede, dar cea mai tare faza a fost azi cand pe aceasta "zii insorita" se turna asfalt intre linii ,intre Traian si P. Poporului. Am si o poza cred ca o sa va placa Imagine atasata: IMG_0126.JPG (il avem pe bietul 2003 iar in spate on hansa pe 5 iar in spatele ei 2030 cred tot pe 5) . Vad ca Romania nea cam ajuns din urma, tindeam sa cred ca Timisoara daca nu intregul judet e mai detasat dar vad ca m-am inselat amarnic.
0

#222 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 26 octombrie 2010 - 17:33

Intre linii este cam stricat in tot orasul, stiu ca de vreo luna au asfaltat in Maria(intre Sinaia si Maria) erau nste gropi de nu puteai trece cu masina prin ele,,,
0

#223 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 octombrie 2010 - 18:09

Am observat ca au peticit asfaltul dintre linii si undeva pe traseul liniei 9 ( Cred ca Drobeta - Brancoveanu ) Nu mai tin minte ... Dar sunt sigur ca undeva s-a facut asta .
0

#224 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 octombrie 2010 - 18:17

Da in unele locuri este destul de stricat asfaltul, nimic de zis, chear ma bucur ca la Fab. de Bere s-a carpit ceva macar mai tine asfaltul linia in loc. Dar, e prea de tot sa torni asfalt pe ploaie si asa numa de dragu de a "face intretinere" la sosele. In statele vestice vara se executa lucrare de genul asta si cand e frig nimeni nu are probleme, la noi parca nici nu conteaza anotimpul. Din partea mea sa se asfalteze si iarna pe viscol dar sa nu incurce traficul, mai alesc ca dupa ce se decoperteaza asfalt intre linii raman o gramda de "firimituri" pe linii si nimeni nu il matura, iar la ce roti au tramvaiele noastre "numai asta le mai trebe".
0

#225 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 26 octombrie 2010 - 18:32

Din cauza aceea aveau tramvaiele intarzieri. Am cu circulat cu 4-le ieri pe acolo, fiind ajuns de cel din urma. Avand intarziere prea mare, au introdus rezerva #172, pe linia 4, fiind GT6, saracu era supra-full.
0

#226 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 octombrie 2010 - 12:04

Asta nu e nimic. Pe vremea cand asfaltau zona dintre linii de pe Brediceanu, linia 4, inainte de viaduct, pur si simplu rasturnau asfaltul (care era mai mult pietris) din basculanta pe linii, dadeau baieti 2-3 lopeti ca gramada sa fie cat de cat plata, iar cand venea tramvaiul...practic, juca rolul de plug: asfaltul atingea si putin din tabla tramvaiului, iar pe masura ce acestea inainta, se intindea si asfaltul ca lumea intre linii. Sa nu mai spun ca era si un strat de cativa cm si pe linii in momentul efectuarii acestei "manevre" :coolspeak:
0

#227 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 decembrie 2010 - 18:32

Astazi am plecat la 7.20 de acasa(statia Transilvania) si am zis sa nu stau dupa 7, am plecat pe jos pana la capatul lui 2(alfa), in fata mea a plecat 2-ul de 35 parca.Am spus ca il astept pe cel de 45, si ajung la timp la scoala.Pe panou arata ca vine in 15 minute(pleaca), desi era 40.Intr-un final cand am vazut ca nu vine am luat un 7 si m-am dus pana in maria de unde am stat 20 de MINUTE, dupa 5(in tot acest timp au trecut 3 de 8, la interval de 2-3 minute, un 2(3525)care cred ca era cel care a plecat din dambovita dupa cel de 45 si era plin ochi, stateau si pe scari, un 1, fara vagon, la fel de plin, 2 E7(la interval de 5 minute)si 4 33-uri(la interval de 2-3 minute).
Dupa 20 de minute isi face sosirea si 5-ul meu, care se retrage in depou, cand am vazut am turbat, eram tot inghetat, coboara vatmanul, care imi spune ca urmatorul vine in 20 de minute.
Am luat-o pe jos si am spus ca imi bag picioarele in ea regie, tramvaie si tot, si voi evita RATT-ul pe cat voi putea(plec la 5 de acasa, numai sa merg pe jos si sa nu mai stau in frig).Pe scurt rusine RATT !!!
0

#228 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 decembrie 2010 - 21:10

5-le a venit groaznic zilele astea. Azi am asteptat aproape o jumatate de ora (ora 13).
Pe langa asta, programul la linia 6...e complet haotic. Trenul cu remorca poate veni la 7:25, poate veni la 7:45. Ca sa il prinzi, probabil trebuie sa stai incepand cu 7:20 in statie. Ce se intampla cu aceasta linie? Nu vad unde ar putea pierde asa mult timp (inafara de asteptatul in statie pana calatorii urca in cele "scurte").
0

#229 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 decembrie 2010 - 18:07

Punc ochit, punct lovit... Nici nu va puteti imagina cate minute se pierd zilnic din cauza urcarii defectuoase de la noi...
0

#230 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2010 - 18:55

Daca treptele vagonului si peronul statiei sunt alunecoase, urcarea si coborarea e mult ingreunata fata de perioada de vara (de exemplu). Cum spunea Basescu: "Iarna nu-i ca vara" :eusa_think:
0

#231 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2010 - 20:26

Cred ca ma incadrez in topicul potrivit .

Astazi seara ( Acum 15-20 minute ) asteptam sosirea troleului la statia "Martirilor" . Ajunge ma urc in el la usa din spate , ma cazez comfortabil si vorbesc la telefon , cand surpriza pe usa din mijloc urca 2 boschetari ... Vin si ei in spate si zic ceva in genu : E iarna poate nu pute , nici nu apuc bine sa termin si vine duhoarea ( branza fermentata la cald :eusa_think: nu cred ca aveti nevoie de descriere ) ma mut in fata , acelasi miros . Ajung la piata , tot nu coboara , deobicei acolo e locul lor , dupa ajung la Maresal C-tin Prezan unde ma dau jos , ma uit in spatele meu si soferul era in spate si cobora boschetarii .

Tot respectul pt. sofer cu toate ca umpic cu intarziere .
0

#232 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 decembrie 2010 - 21:19

Dat fiind densitatea ierului pe frig, + caldura redusa din trolee, a durat 3 statii sa ajunga mirosul... :clap2:
0

#233 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2010 - 21:52

Stii cumva si care troleibuz a fost? :clap2:
0

#234 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2010 - 22:01

Vezi postareaNDY, la 16 decembrie 2010 - 21:52, a spus:

Stii cumva si care troleibuz a fost? :clap2:


Din pacate nu m-am uitat ... Eram tot inghetat si singurul lucru era sa traversez strada si sa ajung acasa odata !
0

#235 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 ianuarie 2011 - 14:33

Cred ca vatmanitei din 2044 (linia 5) i-ar prinde bine cateva luni la spalat tramvaie...Conducea haotic, accelera pe curbe, punea frane bruste, saracii batranei ma mir cum se mai tineau in picioare. Apoi, incepe sa tipe la calatori ca "mai sunt si alte usi, nu mai urcati doar pe asta", referindu-se la usa din fata. Probabil nu i-a spus nimeni ca validatorul de bilete inca se afla la prima usa si ca nu ii poti pune pe batranii deja asezati la coada sa urce sa fuga pana la urmatoarea usa. Mai mult decat atat, dupa aceasta faza, nervoasa, a demarat in tromba, chiar daca usile erau deschise si oamenii inca urcau.
Dupa mine, acest specimen NU mai are e cauta pe postul de vatman, iar RATT ar trebui sa faca o analiza temeinica in randul angajatilor cu probleme, atat mentale cat si legate de bunul simt.
0

#236 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 12 ianuarie 2011 - 15:46

Desigur ca nu exista scuze pentru comportamentul inadecvat al unora dintre cei care conduc tramvaiele. Dar mare parte din inghesuiala si intirzierile de traseu fatza de grafic sunt datorate tocmai "bietilor batrinei" care se suie pt o statie si care de dimineata pina seara transforma mijloacele de transport in comun in mijloace turistice...desigur prin generoasa bunavointa electorala a marelui gospodar din fruntea urbei si a consiliului local. Sunt curios daca ar fi pusi sa plateasca drumurile daca ar fi la fel de harnici..
0

#237 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 ianuarie 2011 - 16:15

Vezi postareaNDY, la 12 ianuarie 2011 - 14:33, a spus:

Apoi, incepe sa tipe la calatori ca "mai sunt si alte usi, nu mai urcati doar pe asta", referindu-se la usa din fata.


Nu sti povestea ? TOTI , DAR ABSOLUT TOTI mosii si babele se urca pe la usa din fata :respekt:

Cat despre celalalte chestii nu stiu ce sa zic ...
0

#238 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 ianuarie 2011 - 17:52

Am observat ca deobicei, cand avem faze de genul, cam toti sau se abtin, sau pun replica lui Raoul94: "Nu stiu ce sa zic..."


Fratilor eu stiu... Cum bine a spus NDY, spalat tramvaie o saptamana, sa vezi numa dupa a 3-a tura de spalat ce se schimba garda, si comportamentul... :respekt:
0

#239 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 ianuarie 2011 - 18:52

Nu ma pronunt asupra masurilor administrative ce trebuiesc luate, insa e clar ca nu asa trebuia sa procedeze. Majoritatea celor in varsta prefera sa urce pe prima usa in ideea ca vatmanul ii observa si nu pleaca pana n-au urcat complet.
0

#240 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 ianuarie 2011 - 18:56

Vezi postareacseh_17, la 12 ianuarie 2011 - 17:52, a spus:

Am observat ca deobicei, cand avem faze de genul, cam toti sau se abtin, sau pun replica lui Raoul94: "Nu stiu ce sa zic..."


Fratilor eu stiu... Cum bine a spus NDY, spalat tramvaie o saptamana, sa vezi numa dupa a 3-a tura de spalat ce se schimba garda, si comportamentul... :blink:


Nu stiu ce sa zic ... In sensul ca da , sunt de acord ca ceea ce a facut acea vatmanita nu este deloc corect , dar nu cred ca suntem in masura sa dam " pedepse " la unele persoane ... -_-
0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi