STP Timișoara Forum: Daily facts - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Daily facts Tramvaie, linii, defectiuni, etc. Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 octombrie 2010 - 19:06

Lucrarile pe strungul carusel au luat o pauza din cauza mutarii acestui utilaj din T.Ionescu in Dambovita. Un timp a lucrat doar strungul paralel din cadrul sectiei reparatii.
0

#62 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 octombrie 2010 - 19:37

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 octombrie 2010 - 19:06, a spus:

Lucrarile pe strungul carusel au luat o pauza din cauza mutarii acestui utilaj din T.Ionescu in Dambovita. Un timp a lucrat doar strungul paralel din cadrul sectiei reparatii.

Zic eu:
Înainte ca boghiurile să ajungă pe strung, mai indicat ar fi ca mecanicii de întreţinere să-şi facă datoria aşa cum ar trebui. Este inadmisibil ca din cele 8 axe ale unui tramvai, doar una să frâneze. Chiar ieri am "admirat" o asemenea performanţă. Vagonul motor frâna electric (cu motoarele de tracţiune) în timp ce axul 2 al boghiului 2 al remorcii, mergea târâş. Şi asta, pe o distanţă de vreo 100 de metri.
Aici ar merita dezbătută problema inexistenţei unei cointeresări a personalului de bord. În vreme ce şoferii de autobuze se implică major în buna funcţionare a maşinii (de cei de la troleibuze nu vorbesc pt că nu cunosc modul de repartizare al acestora pe maşini), vatmanilor nu le pasă de starea tehnică a vagoanelor, decât în măsura în care le sunt asigurate funcţiile esenţiale. Recte, tracţiunea, frânarea (pe câte axe, nu interesează pe nimeni), şi acţionarea uşilor. Nu odată am rămas neplăcut surprins de ignoranţa vatmanilor în ce priveşte minimul de cunoştinţe tehnice, pe care ar fi trebuit să le stăpânească.
Paranteză: Cine oare i-o fi şcolit pe vatmani, ca atunci când se retrag în depou să activeze semnalizarea de avarie? Oare acel isteţ nu cunoaşte că releele de semnalizare nu rezistă timp îndelungat la suprasarcină? Am văzut tramvaie mergând cu avariile puse, de la AEM până în Torontalului, şi apoi până în depou. E culmea. Apoi, tot ei se miră că se pârlesc releele pe bandă rulantă.
Când m-am angajat la RATT existau comisii de urmărire a conducătorilor de mtc în traseu. Acestea acţionau incognito, rezultatele fiind mai apoi prelucrate cu şoferii sau vatmanii. Se punea accent pe conduita defensivă, adică, solicitarea minimă a tuturor sistemelor vehicolului. La mare preţ era rularea din inerţie. Aceasta presupunea un consum redus de energie, precum şi o viteză mult redusă în momentul acţionării frânelor.
Astăzi, avem de-a face cu vitezişti care iau piciorul de pe acceleraţie doar pt a-l pune pe frână, atunci când deja au intrat în staţie.
Nu ştiu care sunt preocupările majore ale conducerii regiei, dar lipsa activităţii de prevenţie se face acut resimţită. Iată, avem troleibuze aflate încă în garanţie, care tind foarte serios către statulul de rablă. Iar şoferii lor sunt bine, mersi.
Nu vreau să mă laud, dar autobuzul meu are la bord 318.000 de km, şi i s-au schimbat o singură dată saboţii de frânare. La alte autobuze, s-au schimbat la 70.000.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 15 octombrie 2010 - 19:56

0

#63 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 20:12

Gandeste ca un tramvai are vreo 30 - 40 de ani ( Cel putin Hansele ) De Kilometri ce sa mai vorbim , Si crede-ma degeaba te duci in depou , decat sa stai cu vagonul " pe butuci " mai bine il conduci asa cum poti si cum stii .

Troleibuzele asta in 10 ani nu o sa mai fie functionale , arata intr-un hal ... Sunt curios acum cu articulatele la " performante " ... Sper ca macar de alea sa avem grija cum se cuvine .

Corectati-ma daca gresesc cu ceva !
0

#64 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 octombrie 2010 - 20:19

Vezi postareaRaoul94, la 15 octombrie 2010 - 20:12, a spus:

Troleibuzele asta in 10 ani nu o sa mai fie functionale , arata intr-un hal ...

Aici zic ca exagerezi. Troleibuzele sunt in stare foarte buna (nici nu au iesit inca din garantie). Practic, lucrand la instalatia de aer conditionat, am luat la rand aproape jumatate din troleibuze si pot sa spun ca la nici unul din ele nu am observat nicio problema tehnica sau de alta natura.
0

#65 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 octombrie 2010 - 20:40

Vezi postareaRaoul94, la 15 octombrie 2010 - 20:12, a spus:

Gandeste ca un tramvai are vreo 30 - 40 de ani ( Cel putin Hansele ) De Kilometri ce sa mai vorbim , Si crede-ma degeaba te duci in depou , decat sa stai cu vagonul " pe butuci " mai bine il conduci asa cum poti si cum stii .

Troleibuzele asta in 10 ani nu o sa mai fie functionale , arata intr-un hal ... Sunt curios acum cu articulatele la " performante " ... Sper ca macar de alea sa avem grija cum se cuvine .

Corectati-ma daca gresesc cu ceva !

În privinţa tramvaielor, greşeala trebuie căutată în altă parte. Vatmanii ar trebui responsabilizaţi, prin titularizare pe vagoane. Ieşirea din depou (garaj) cu un oricare utilaj, este aplicabilă în vest, acolo unde o armată de ingineri şi mecanici fac revizii zilnice (nocturne) mtc-urilor. Of course, la noi nu e cazul. În Germania, vatmanul trece în fişa vehicolului toate defecţiunile cu care se intră în depou, iar serviciul de întreţinere se dă peste cap să le remedieze. Se scot piese de la magazie, se sudează, se vopseşte, etc. La noi, poţi să te rogi la toţi sfinţii pt un reglat de frâne, că tot nu se rezolvă. Înlocuirea unui simplu bec, reprezintă o mare problemă.
Per ansamblu, lipseşte factorul care să asigure cointeresarea personalului de bord.
Tatăl meu a lucrat ca şofer la ITA. Pe vremea lui, intreprinderea acorda prime acelor şoferi care îşi întreţineau exemplar maşina. Acest stimulent ducea la o emulaţie foarte constructivă. Se născuse o competiţie acerbă între şoferi, în ce priveşte menţinerea cât mai îndelungată a maşinilor în stare perfectă de funcţionare. Se dădeau prime şi pt economia de carburanţi. Aveau loc serbări cu mici şi bere, în cadrul cărora premianţii erau nominalizaţi. Ceva în genul festivităţilor care au loc în SUA pt orice mizilic.
Acum, ne rugăm să nu fim puşi pe liber, pt cea mai mică greşeală. Triste vremuri trăim.
0

#66 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 20:50

Da, titularizarea vatmanilor este un prim pas spre o intretinere mai buna a tramvaielor. Si nici partea cu remuneratia nu este rea, sunt sigur ca vatmanii (si nu numai) ar deveni mai vigilenti astfel.

D-le Florin, presupun ca revizia ati facut-o intr-o stare "statica" a troleibuzelor. Problema vine cand ruleaza: tremura din toate incheieturile, bocane la fiecare damb si scartaie absolut tot ce este inauntru. Sunt cativa soferi carora nu le pasa de vehicul, si intra in toate hartoapele ca la 4x4 offroad.

Viktor, vezi totusi ca la cei din depou le pasa de "integritatea" tramvaielor; daca la Wegmann-urile abia sosite remorcile au fost aruncate care cum, la 3474 este o situatie aparte: a trebuit sa faca neaparat schimb cu un alt vagon pentru a primi remorca lui :naughty1:
0

#67 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 octombrie 2010 - 20:54

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 octombrie 2010 - 20:19, a spus:

Aici zic ca exagerezi. Troleibuzele sunt in stare foarte buna (nici nu au iesit inca din garantie). Practic, lucrand la instalatia de aer conditionat, am luat la rand aproape jumatate din troleibuze si pot sa spun ca la nici unul din ele nu am observat nicio problema tehnica sau de alta natura.

Domnule Florin, fără cea mai mică teamă, vă asigur că sunt câteva troleibuze care ameninţă cu dezmembrarea în timpul rulajului. Suspensia le bate ca toaca în ajunul sărbătorilor pascale, transmisia le trepidează de parcă ar avea loc un cutremur de gradul 8, uşile se trântesc de mai mare dragul. Şi toate astea se datorează în proporţie de 98% procedurilor de exploatare.
0

#68 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 20:55

Si pe langa asta...exista reparatii gen uns usi, strans suruburile de la scaune etc. din cand in cand la troleibuze? Pentru ca unele chiar duc lipsa de acest lucru.
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 octombrie 2010 - 20:57

Bun, e adevarat ca n-am facut ture cu ele prin curte, dar per total imaginea pe care mi-am facut-o a fost una buna (si n-am nici un interes cand afirm asta)
0

#70 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 21:23

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 octombrie 2010 - 20:57, a spus:

Bun, e adevarat ca n-am facut ture cu ele prin curte, dar per total imaginea pe care mi-am facut-o a fost una buna (si n-am nici un interes cand afirm asta)


Iti dau un mic sfat . Intr-o zi cand te plictisesti in casa , ia 2-3 troleibuze , pe 2-3 linii diferite si fa o plimbare , mai ales in spatele lui deoarece o sa ai un " 360 View " si uitate cum face . Toate geamurile tremura , Barele si ele , ma mir cum de rezita validatoarele ( In special cel de la mijloc , la asemenea socuri ) Faza cu vopseaua pocnita ti-am spus-o deja , iar o chestie interesanta care am observato in ultimul timp , daca stai in spate pe ultimul loc ( Cel de la geam de langa motor ) Vei observa cum aerul cald pur si simplu te " frige " ( Este o despartitura sau ceva acolo intre geam si " compartimentul motor " care are scapari )... Nu ar fi o problema iarna deoarece ofera un plus de caldura , dar vara se cam " bate " cu clima astfel rezultand un consum mai mare ( Cred eu ca caldura emanate de motor este una relativ mare ) ... + multe alte probleme la suspensii si la altele , bocane troleibuzul ca un " tramvai " ( Cred ca intelegeti aluzia ) ... Oricum nu depinde de mine , dar in starea in care se afla acum troleibuzele respectiv drumurile ... Nu le mai dau prea mult timp de functionare ... Si inca o chestie observata azi , Cand am ajuns " La Posta " cu 15-le , troleibuzul s-a bagat in statie si a scos niste zgomote ciudate , cred ca e ceva de la carosabil ( Gropi ) ori ceva probleme cu suspensia . nu am apucat sa verific " asfaltul " ( daca se poate numi asa ) din criza de timp .

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 15 octombrie 2010 - 21:25

0

#71 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 octombrie 2010 - 21:32

Vezi postareaNDY, la 15 octombrie 2010 - 20:55, a spus:

Si pe langa asta...exista reparatii gen uns usi, strans suruburile de la scaune etc. din cand in cand la troleibuze? Pentru ca unele chiar duc lipsa de acest lucru.

Ehehei, dragul moşului!
Cele pe care le spui, îmi evocă vremurile când încă se mai făceau reviziile la autobuze. După cum cred că ai citit puţin mai sus, utilajul meu a "împlinit" 318.000 de km. Ultima revizie i s-a făcut la 120.000 de km. De atunci încoace, i s-au reparat sau înlocuit doar piesele uzate la maxim. Becurile le schimbăm noi, atunci când le primim!?!?!?!? Şuruburile destrânse le strângem noi. Pe cele care lipsesc le înlocuim tot noi, cu altele aduse de acasă sau cumpărate de la Ciclop. Diferitele garnituri, coliere, furtune sau mufe rapide, constituie deasemenea contribuţia noastră "benevolă" la bunul mers al RATT. Claxonul s-a stricat după doar un an de funcţionare. Cei de la reprezentanţa Mercedes m-au asigurat că nu am şanse să primesc unul nou în următorul deceniu, aşa că m-am orientat spre acelaşi Ciclop şi spre bugetul familiei. În schimbul a 50 de lei, Merţanul meu are acum un claxon de Peugeot. Dar, ăsta marge brici de 4 ani încoace. Alţii şi-au cumpărat de la "Ociko" goarne de camion. Sunt bune şi alea, doar că, dacă le foloseşti când sunt în preajmă nişte băbuţe cardiace, rişti să le ai pe conştiinţă.
Pe scurt, am şi uitat ce înseamnă o REVIZIE.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 15 octombrie 2010 - 21:42

0

#72 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 octombrie 2010 - 21:37

Vezi postareaRaoul94, la 15 octombrie 2010 - 21:23, a spus:

daca stai in spate pe ultimul loc ( Cel de la geam de langa motor ) Vei observa cum aerul cald pur si simplu te " frige " ( Este o despartitura sau ceva acolo intre geam si " compartimentul motor " care are scapari )...

Motoarele de tractiune nu sunt in spate. Daca te referi la cel diesel care antreneaza generatorul electric, el se foloseste temporar si pe distante relativ scurte in cazuri exceptionale. In mod normal acest motor nu functioneaza (ca de aia sunt numite troleibuze si nu autobuze :naughty1: )
0

#73 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 21:48

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 octombrie 2010 - 21:37, a spus:

Motoarele de tractiune nu sunt in spate. Daca te referi la cel diesel care antreneaza generatorul electric, el se foloseste temporar si pe distante relativ scurte in cazuri exceptionale. In mod normal acest motor nu functioneaza (ca de aia sunt numite troleibuze si nu autobuze :naughty1: )


Deci se pare ca am avut dreptate partial . Oricum ... E normal ?
0

#74 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 octombrie 2010 - 22:02

Vazand ca topicul are un succes mai mare, problema fiind ca se vorbeste in mare despre toate, mi-am luat permisiunea de a mutatopicul de la tramvaie, ca sa putem continua nestingheriti!
BAFTA!

Revenind putin la trolee... Se scutura, bate suspensia, geamurile zdrangane, etc. etc... Ia sa luam un fost vatman , actuaal sofer de troleu. Sauinca ceilalti 3 colegi ai lui,(fosti vatmani) care fiind pe trmavai mult timp, s-au obisnuit sa meraga pe sina, sipractica foarte bine acest lucru si la torlee. Pentru mers la liniar nota 10. Numai ca baieti au uitat ca mai sunt si gropi, si asa le cam aduna pe toate.


SI mai luam un fost sofer de troleu pe autobuz. emilut, chiar te-asu ruga sa-i explici ca autobuzul are 3 pedale, si nu 2. Am calatorit cu el intr-o zi si miera mila de motor. Stateam la semafor, si credeam ca sarim cu totul in aer. Cred ca turometrul sub partea rosie nici nu se oprea...


Cam asta este situatia zilnica...
0

#75 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 octombrie 2010 - 22:15

Vezi postareacseh_17, la 15 octombrie 2010 - 22:02, a spus:



SI mai luam un fost sofer de troleu pe autobuz. emilut, chiar te-asu ruga sa-i explici ca autobuzul are 3 pedale, si nu 2. Am calatorit cu el intr-o zi si miera mila de motor. Stateam la semafor, si credeam ca sarim cu totul in aer. Cred ca turometrul sub partea rosie nici nu se oprea...


Cam asta este situatia zilnica...

Despre cine vorbeşti? Sper că nu de mine!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 15 octombrie 2010 - 22:18

0

#76 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 15 octombrie 2010 - 22:34

Revenind la tramvaie, am o intrebare pentru voi.
Ce spuneti voi de un tramvai care circula pe traseele din Timisoara, in anul 2010, FARA PATINA?
0

#77 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 22:39

Vezi postareaViktor, la 15 octombrie 2010 - 22:34, a spus:

Revenind la tramvaie, am o intrebare pentru voi.
Ce spuneti voi de un tramvai care circula pe traseele din Timisoara, in anul 2010, FARA PATINA?


Daca as fi in locul Vatmanului , as opri tramvaiul si m-as da jos din el ... Cum naiba fara patina ? Asta e sinucidere curata ( Sper sa nu zic vreo prostie ) , oricum ... Nebunie Curata ...
0

#78 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 22:41

La care te referi?
0

#79 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 15 octombrie 2010 - 22:54

La 35 si cu 10.
0

#80 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 octombrie 2010 - 00:21

Vezi postareaViktor, la 15 octombrie 2010 - 22:34, a spus:

Revenind la tramvaie, am o intrebare pentru voi.
Ce spuneti voi de un tramvai care circula pe traseele din Timisoara, in anul 2010, FARA PATINA?

Cum adică, fără patină?
Păi cam toate tramvaiele au patina timpului.
0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi