STP Timișoara Forum: Sugestii transport - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

Sugestii transport Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#161 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 18 iulie 2010 - 20:47

Pentru ca Wegmann si cu mine avem o sugestie, o propun aici, pentru a fi in continuitatea ideilor propuse in postarile anterioare, caci, cine stie... (am mai vorbit noi forumistii si s-au intamplat cate ceva)

Wegmann, la 17 iulie 2010 - 15:01, a spus:

Citeaza

OK, dar atunci de ce nu lungesc traseul 28 cu inca doua statii pana la biserica si renunta la M30?


Visor. tot atunci, a spus:

Citeaza

Exact la asta ma gandeam! Nu sa lungeasca 28 pana la Podul peste Bega (unde intoarce acum M30), ci si sa mearga de acolo pe traseul actual lui M30, spre Primaria Ghiroda pana la intrarea in Ghiroda chiar, acolo fiind si L26 si, in apropiere, halta Ghiroda.
Doua autobuze fiind suficiente.

0

#162 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 iulie 2010 - 12:30

Baietii cred ca va scapa un amanunt important!

Atat timp cat 28 este o linie cat de cat rentabila, M30 este o linie 100% renmtabila, deoarece stim cu totii cum sa procedeaza la una si la alta. Deci aici nu va dau dreptate cu desfintarea uneia. Aici avem asa:

Cine isi permite luxul de clima si autobuz Mercedes, plateste 3 lai, (sau cat ii acuma biletu), si cine nu vrea sa plateasca suporta caldura, si alea alea si risca fara bilet, in aglomeratie cu Ikarusu.
0

#163 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 22 iulie 2010 - 12:55

De acord cu tine, insa asta e situatia actuala. Dupa venirea articulatelor presupun ca si 28 va beneficia de Mercedesuri.
0

#164 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 iulie 2010 - 14:12

Vezi postareacseh_17, la 22 iulie 2010 - 12:30, a spus:

Baietii cred ca va scapa un amanunt important!

Atat timp cat 28 este o linie cat de cat rentabila, M30 este o linie 100% renmtabila


De unde stii asta sigur?

Citeaza

28 este o linie cat de cat rentabila [...] si cine nu vrea sa plateasca suporta caldura, si alea alea si risca fara bilet, in aglomeratie cu Ikarusu.


Pai daca zici ca e aglomerat 28-ul, atunci de ce mai zici ca e nerentabil?


Daca erau "lipite" aceste doua linii, se putea fain frumos circula cu ambele tipuri. (oricum vor circula Mercedes pe 28 dupa ce se asfalteaza odata strazile din Crisan).
Daca va merge 28-ul (care e mai ieftin) si pe traseul M30 (Pod - Primarie - (Intrare Ghiroda), nu crezi ca ar prefera 28-ul fiind mai ieftin, iar in viitor existand conditii de transport si pe L28?
Din ceea ce spui tu (iarasi o dai spre "discriminarea" de mai demult) ar insemna ca fiecare cartier marginas ar trebui sa aibe doua linii de transport, una de lux, una de clasa a II-a.
0

#165 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 iulie 2010 - 11:32

Vezi postareaVisor, la 22 iulie 2010 - 14:12, a spus:

De unde stii asta sigur?



Pai daca zici ca e aglomerat 28-ul, atunci de ce mai zici ca e nerentabil?


Daca erau "lipite" aceste doua linii, se putea fain frumos circula cu ambele tipuri. (oricum vor circula Mercedes pe 28 dupa ce se asfalteaza odata strazile din Crisan).
Daca va merge 28-ul (care e mai ieftin) si pe traseul M30 (Pod - Primarie - (Intrare Ghiroda), nu crezi ca ar prefera 28-ul fiind mai ieftin, iar in viitor existand conditii de transport si pe L28?
Din ceea ce spui tu (iarasi o dai spre "discriminarea" de mai demult) ar insemna ca fiecare cartier marginas ar trebui sa aibe doua linii de transport, una de lux, una de clasa a II-a.



Omule! Tu ai ce ai cu zona aia! Bai, deci linia 28 e o linie marginasa si cu asta basta. Cere-i la domnul Florin statisticile si ai sa vezi despre ce vorbesc. Nu-i vorba de nici o descriminare. Exista linia 28, care este o linie de oras. Si este M30 o linie care a fost solicitata de primarie, deci cu un scop. Daca ai sta acolo ai avea dreptul sa alegi ce linie vrei, pe banii tai. La fel cu ai si inj oras taxiul.

Si ca sa lamurim odata pentru todeauna treaba asta cu descriminarea... De ce baga RATT Ikarus pe 28, si nu pune Mercedes?
0

#166 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 23 iulie 2010 - 12:56

La ultima intrebare raspunsul e clar, din cauza infrastructurii, nu de altceva din ce ai zis mai sus (dupa chestia cu "bai"). Sugestia mea era doar pentru a micsora costurile regiei.
0

#167 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 iulie 2010 - 11:56

Chiar din acest motiv as desfinta eu 28, si lungii M30, dar nu dezvolt, pentru ca interpretezi ca am ceva cu linia 28... :limba:
0

#168 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 24 iulie 2010 - 13:35

Eu toata treaba cu M-urile o vad ca si o solutie provizorie. Normal ar fi sa fie complet integrate in oras. Clar ar trebui renegociate contractele cu primariile, insa aici Timisoara are un avantaj net - nu prea au alternative. Ar putea transforma M-urile in E. Calatorul ar avea doar de castigat. Timisoreanul ar putea folosi actualele M si in oras, iar cei din comune ar putea sa-si faca abonamente "de oras".
0

#169 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 24 iulie 2010 - 17:05

Vezi postareacseh_17, la 24 iulie 2010 - 11:56, a spus:

Chiar din acest motiv as desfinta eu 28, si lungii M30, dar nu dezvolt, pentru ca interpretezi ca am ceva cu linia 28... :limba:


Da, dar cu conditia ca traseul sa parcurga pe Al. Ghirodei, unde sunt locuintele, nu pe Cl Lugojului.

De acord cu tine Wegmann!
0

#170 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 iulie 2010 - 22:01

Vezi postareaWegmann, la 24 iulie 2010 - 13:35, a spus:

Eu toata treaba cu M-urile o vad ca si o solutie provizorie. Normal ar fi sa fie complet integrate in oras. Clar ar trebui renegociate contractele cu primariile, insa aici Timisoara are un avantaj net - nu prea au alternative. Ar putea transforma M-urile in E. Calatorul ar avea doar de castigat. Timisoreanul ar putea folosi actualele M si in oras, iar cei din comune ar putea sa-si faca abonamente "de oras".


Timisoreanul nu prea are unde sa foloseasca M-urile in oras, poate doar o statie, maxim doua. Si avand in vedere timpul de asteptat si celalalte alternative, cred ca toti ar opta in defavoarea liniilor M in oras.
E buna totusi unirea, insa M-urile sa ia doar preturile E-urilor, nu si denumirea (astfel ramane o departajare mai concreta intre liniile expres din oras si cele metropolitane).
0

#171 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6003
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 august 2010 - 14:39

Poate s-a mai discutat despre acest subiect dar necitind toate topicurile si mesajele nu sunt la curent...
Deci iata "un tip de comportament" al soferilor de autobuze si troleibuze RATT pe care nu-l inteleg: la sosirea in statia RATT oprirea pentru urcarea/coborarea calatorilor se face la 1 metru sau chiar mai mult fata de bordura statiei respective fiind nevoie ca:
- oamenii in virsta sa efectueze un efort suplimentar (inutil) de coborare de pe bordura pe asfalt ca sa aiba apoi unde sa ridice piciorul mai mult decat ar fi fost nevoiti direct de pe trotuar;
- autoturismele care circula pe banda I sa trebuiasca sa treaca pe banda a II-a pentru a depasi aceste mijloace de transport care nu intra complet in alveola corespunzatoare statiei de oprire.

Am observat acest "tip de comportament" de mai multi ani insa pana acum nu am avut cu cine sa-l discut iar daca tot sunt membru al acestui forum am zis sa aflu pareri avizate.
Merci.
0

#172 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 august 2010 - 17:18

Vezi postareaMHN, la 04 august 2010 - 14:39, a spus:

Poate s-a mai discutat despre acest subiect dar necitind toate topicurile si mesajele nu sunt la curent...
Deci iata "un tip de comportament" al soferilor de autobuze si troleibuze RATT pe care nu-l inteleg: la sosirea in statia RATT oprirea pentru urcarea/coborarea calatorilor se face la 1 metru sau chiar mai mult fata de bordura statiei respective fiind nevoie ca:
- oamenii in virsta sa efectueze un efort suplimentar (inutil) de coborare de pe bordura pe asfalt ca sa aiba apoi unde sa ridice piciorul mai mult decat ar fi fost nevoiti direct de pe trotuar;
- autoturismele care circula pe banda I sa trebuiasca sa treaca pe banda a II-a pentru a depasi aceste mijloace de transport care nu intra complet in alveola corespunzatoare statiei de oprire.

Am observat acest "tip de comportament" de mai multi ani insa pana acum nu am avut cu cine sa-l discut iar daca tot sunt membru al acestui forum am zis sa aflu pareri avizate.
Merci.

Domnule MHN, trecând din start peste nepăsarea şi comportamentul deviant al unora dintre şoferi (nu există pădure fără uscături, şi nu văd de ce RATT ar face excepţie), am să vă expun câteva dintre motivele pt care alinierea autobuzului sau troleibuzului la bordură, devine imposibilă.
1. Cel mai des întâlnit, este acela că înainte de intrarea mtc-ului în staţie mulţi dintre călători păşesc de pe trotuar pe carosabil pt a fi mai aproape de urcare. Protagoniştii acestui act suicidal sunt chiar cei pe care i-aţi pomenit mai sus, adică persoanele în vârstă. Chiar astăzi am fost pe punctul de a lovi o bătrânică care a sărit pe carosabil la mai puţin de un metru în faţa autobuzului. Sper că mă veţi înţelege atunci când prefer o ipotetică amendă sau înjurăturile unora ca domnia voastră, unui accident în urma căruia pot face chiar şi închisoare.
2. Tot în această categorie intră şi situaţiile în care călătorii aşteaptă mtc-ul cu bombeurile încălţărilor trecute de marginea bordurii. Or, ca un autobuz să se alinieze perfect la bordură într-o alveolă, este necesar ca botul acestuia să depăşească iniţial o porţiune din suprafaţa trotuarului. Din lipsa acestui spaţiu de manevră rezultă aceea distanţă la care faceţi referire.
3. Chiar dacă nu sunt călători la marginea bordurii, unele staţii nu permit alinierea, din cauza înălţimii prea mari a peroanelor de acces. Actualele mtc-uri au garda la sol foarte coborâtă, lucru care face imposibilă depăşirea peronului cu botul maşinii. Ce puteau face Ikarusurile sau UD-urile, nu pot realiza Mercedesurile şi Skodele.
4. Şi nu în ultimul rând, maşinile parcate la intrările şi ieşirile din alveole. Sunt situaţii în care nici măcar dacă tragi mtc-ul din lateral ca pe un sertar, nu-l poţi pune la bordură.
E foarte adevărat că cei care nu au habar de ce înseamnă spaţiul minim de manevră, sunt îndreptăţiţi la a-i acuza pe şoferi de reavoinţă sau mai ştiu eu ce alte noncalităţi. Nu odată mi s-a întâmplat să opresc în staţie în spatele unui alt autobuz sau troleibuz, lăsându-mi cei 3-4 metri faţă de acesta, necesari manevrei de depăşire la plecare. Bineînţeles, am fost apostrofat în fel şi chip. Norocul meu, că practic această meserie de prea mult timp pt a mai pune la inimă toate înjurăturile primite. Ştiţi care e culmea? De multe ori mi s-a întâmplat ca aceeaşi persoană care mi-a mulţumit cu o oră înainte, m-a înjurat cu sete puţin mai târziu. Ar fi hazliu dacă nu ar fi şi stresant.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 07 august 2010 - 20:11

0

#173 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 16 septembrie 2010 - 11:15

Sugestie: Fiindca sambata sunt 4 troleibuze pe 14 ar fi mai ok sa fie tura de 50 min, in loc de 47, pana cand se retrage trenul 2 (19:30) apoi fiind de 47 min. Prea se alearga in plina zi de sambata (mai ales dupamasa cand mai e putin trafic), cand 50 min. are foarte bine, mai ales ca sunt 4 troleibuze, nu 3 ca duminica, iar intervalul ar fi suficient 12-13 min.
Duminica e foarte bine cu doar 3 troleibuze si tura de 47, e foarte liber si se circula ok.
0

#174 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 04 octombrie 2010 - 23:32

S-a mai intocmit tabelul pentru site "Situatia Zilnica" cu nr. unitati de pe trasee? Cel care e acum pe site e din 04.01.2010. As vrea sa aflu situatia de acum.
0

#175 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2010 - 12:10

Da, ai dreptate, ceva nu e ok (nu stiu de la ce ora e). Uite planificarile de vineri 1 octombrie: Fisier atasat  grafic 1.10.xls (34.5K)
Number of downloads: 287
Atentie insa, sunt mai multe vehicule planificate pe un tren din cauza schimbului (de exemplu pe linia 33, E1, E7, etc). Ca sa ai cifra exacta urmareste cate trenuri sunt pe fiecare linie.

Postarea anterioara a fost stearsa.
0

#176 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 octombrie 2010 - 12:31

Multumesc again.:) Mi-am sters si eu postul. Inca o cheste: Ce sunt "liniile" P1 - P4?
0

#177 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2010 - 13:10

Personal (duc soferii si vatmanii la lucru si acasa, la ore cand nu exista alte vehicule in traseu)
0

#178 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 octombrie 2010 - 20:53

As avea si eu o sugestie: nu se poate introduce o numerotare "alternativa" a autobuzelor (si chiar si a troleibuzelor)? Sa aiba numerele de parc la fel ca tramvaiele, usor de tinut minte. Pentru ca, in special la autobuze, identificarea e mai greu de facut :)
0

#179 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2010 - 21:38

La autobuze se vor schimba numerele la terminarea lesing-ului. Dupa aceea, numerele vor fi cele date de serviciul inmatriculari auto.
0

#180 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 05 octombrie 2010 - 22:04

Da, dar de exemplu Ikarusurile, si altele, mai vechi, aveau si numar de inmatriculare, si numar de parc.
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi