STP Timișoara Forum: Investitii diverse - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (118 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Investitii diverse De mica anvergura Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 februarie 2010 - 21:55

Vezi postareaViktor, la 9 Feb 2010, 20:41, a spus:

Chiar este vre-un Burger King prin Romania? :plang:
@dAImon Da, KFC a muscat din Taverna Sarbului.

Sunt cateva in Bucuresti (7 mai exact) si unul in Constanta. Uite aici sit-ul lor: http://www.burgerking.com.ro/
0

#102 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 septembrie 2010 - 22:56

Are cineva detalii?

primariatm.ro

Citeaza

MUNICIPIUL TIMISOARA, anunţă elaborarea primei versiuni a Planului Urbanistic Zonal P.U.Z. – INFRASTRUCTURA REGIONALĂ DE AFACERI ŞI INOVAŢIE ÎN SECTORUL TEHNOLOGIA INFORMAŢIILOR ŞI COMUNICAŢII TI&C – TIMIŞOARA, C. CIRCUMVALAŢIUNII, NR. 2-4 şi declanşarea etapei de încadrare pentru obţinerea avizului de mediu.

0

#103 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 septembrie 2010 - 05:45

Folosind harta pe pe saitul primariei am gasit ca numele 2-4 sunt pe dreapta, imediat după viaductul de la Jiul. Şi dacă memoria nu mă înşeală, acolo sunt ruinele unei foste fabrici. Să fi cumpărat primăria terenul şi să plănuiască ceva investiţii acolo? :coolspeak:
0

#104 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 septembrie 2010 - 09:34

Deci, stim ca se afla pe partea dreapta in directia Viaduct - Politia Rutiera.
Dar nedumerirea mea rezida din faptul ca la numarul 2, 4 si 2 - 4 se afla:
- statia de servicii (benzinaria) Mol;
- apoi este un PUZ aprobat pentru hotelurile Continental Forum & IBIS;
- dar si un alt PUZ supus anul trecut dezbaterilor publice pentru un mare complex comercial/rezidential.
Si nu stiu daca acest nou plan este complementar vreunuia din obiectivele de mai sus sau este independent.

Imediat voi verifica pe e-licitatie sa vad ce documente gasesc.
0

#105 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 septembrie 2010 - 12:18

Circumvalatiunii 1 e parcarea Billa. In mod ciudat 2-4 e chiar benzinaria MOL. In fine, poate vor sa renunte la ea, oricum mai au una "dupa colt".
0

#106 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 septembrie 2010 - 13:27

Circumvalatiunii nr. 1 nu este la parcarea Billa ci la Eltim.

^^
Deci obiectivul se afla intre statia de servicii (benzinaria) Mol si linia CF:
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 07 septembrie 2010 - 16:09

0

#107 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 septembrie 2010 - 16:57

Deci, a aparut si pe site-ul primariei PUZ-ul pe luna Septembrie, cu urmatoarea schita, obiectivul in discutie fiind S/D+P+4E+T:

Imagine atasata: Centrul-de-Inovare--Incubator-IT&C.jpg

Atentie la modificarile rutiere din zona!!!
0

#108 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 septembrie 2010 - 18:32

Astia chiar au de plan sa mai faca inca 2 viaducte??? :msg-72:
0

#109 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 septembrie 2010 - 23:07

Viaductele ca si viadcutele, dar nu se intelege ce este cu cele doua sensuri de drum paralele cu linia CF !!!
0

#110 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 septembrie 2010 - 02:01

Drumul observ că deserveşte şi acel Centru Multifuncţional, mie mi se pare bine gândită chestiunea - dacă se proiecta contact auto doar prin Circumvalaţiunii ieşea crimă în zonă. Păcat că drumul pe lângă terasament nu se poate continua chiar mai departe înspre Brediceanu din cauza zonei de protecţie L.E.A.
0

#111 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 septembrie 2010 - 16:25

Vorbea Ciuhandu in campania electorala de acum 2 ani de un sens giratoriu pe Republicii cu Jiul in fata viaductului, dar n-a pomenit de asa ceva. Acum cand am vazut "proiectul", sunt si mai sceptic ca se va realiza, probabil cand veti iesi voi la pensie, colegii mei mai tineri...Ca o paranteza, sensul giratoriu din intersectia Resitei cu 16 Decembrie s-a realizat anul trecut (2009) iar ideea exista din ... 1990, deci a fost nevoie de 19 ani pentru realizarea unui simplu sens giratoriu, fara viaducte de CF, etc, (si 20 de zebre)...


Viaductele ca si viadcutele, dar nu se intelege ce este cu cele doua sensuri de drum paralele cu linia CF !!! (citat)

Am impresia ca este vorba de acel (alt) proiect cu ridicarea CF pe estacade si realizarea unui culoar rutier paralel cu CF la nivelul solului...termen propus pentru realizare: anul 2015....
Se dovedeste inca o data ca avem imaginatie bogata, iar la infaptuirea ideilor, suntem ZERO (sau 0.01...)...
La noi ar trebui sa existe peste tot santiere ca sa ajungem cumva Europa din urma, insa realitatea este ca ramanem tot mai mult, pe an ce trece, in urma Europei (occidentale si chiar rasaritene), ne distantam tot mai mult in loc sa ne apropiem....
Firea mea este una optimista, insa realitatea din ultimii 20 de ani ma obliga sa fiu pesimist...
Probabil ca "privatii" vor realiza ce si-au propus, insa Primaria, NU,... prea curand...
0

#112 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 septembrie 2010 - 18:49

Deocamdata, exista deja doua maternitati private. Cei drept, mai mici.
Iar familia mea tocmai a beneficiat de serviciile uneia dintre ele...
Ca si concluzie: este o diferenta ca de la cer la pamant fata de conditiile din spitalele de stat!
Parca nu te-ai mai afla in Romania, ci intr-o tara "care are de multi ani apa calda..."

Insa ce este mai trist e ca unii angajati ai celor particulare provin din unitatile de stat, iar in cazul de fata se comporta diferit. De nota 11.
0

#113 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 noiembrie 2010 - 12:31

PUZ Incanto

Plan Urbanistic Zonal "Zona rezidentiala cu functiuni complementare, dotari si servicii publice"
Vedere Generala:
Imagine atasata: monthly_11_2015/post-2599-094255100 1446993753.txt


Mobilare Urbana:
Imagine atasata: 2010-Incanto-M-randare-1.png
primariatm.ro
0

#114 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 noiembrie 2010 - 13:33

Oau! Se mai incumeta cineva sa construiasca cartiere rezidentiale? :)
0

#115 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 noiembrie 2010 - 13:52

Asta ar veni undeva dupa Mehala, sau gresesc eu?
Inca o intrebare: Am citit undeva ca ar fi montat in oras stalpi de iluminat public fotovoltaici cu led-uri. Stie cineva ceva mai concret?
0

#116 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 noiembrie 2010 - 14:19

Vezi postareaWegmann, la 16 noiembrie 2010 - 13:52, a spus:

Asta ar veni undeva dupa Mehala, sau gresesc eu?
Inca o intrebare: Am citit undeva ca ar fi montat in oras stalpi de iluminat public fotovoltaici cu led-uri. Stie cineva ceva mai concret?

Stiu doar ca asa ceva exista de 3-4 ani ( In parcul De la gen. 25 ) La fel si niste eoliene micute care furnizeaza curentul necesar ( Nu cred ca tot ) pentru iluminat !
0

#117 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 noiembrie 2010 - 16:52

Vezi postareaChagall, la 16 noiembrie 2010 - 13:33, a spus:

Oau! Se mai incumeta cineva sa construiasca cartiere rezidentiale? :)


Dezvoltatorul este italian, deci se pare ca se incumeta.
Sau acestia nu stiu ca la noi inca nu a trecut criza :w00t:

Vezi postareaWegmann, la 16 noiembrie 2010 - 13:52, a spus:

Asta ar veni undeva dupa Mehala, sau gresesc eu?


In Memoriul de pe site-ul primariei (vezi articolul) scrie ca proiectul este situat in Ronat.
0

#118 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 noiembrie 2010 - 17:50

Acuma m-am prins si eu. E practic cand iesi din directia gara mare din oras (prin sudul Ronatului). Dar la ce le trebuie acolo dezbatere publica? E un lot aflat deja in camp. Oricum mi se pare asezat destul de ciudat. Celelalte suburbii macar sunt cumva lipite de cate un sat. Adica macar ai o scoala primara sau cel putin un autobuz cu care sa-ti ajunga copii acolo. Chiar daca ar reusi sa bage in colonie o gradinita, un medic si o bacanie tot in curu lumii ai sta. Nici macar halta CFR nu are. De fapt cred ca terenul a fost unul al fostului IAS Ronat.
0

#119 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 noiembrie 2010 - 11:54

Imi dau si eu cu parerea: Dezbatere publica cred ca se impune in cazul proiectelor de o anumita valoare sau cu impact peste un nivel definit, dpdv urbanistic.
0

#120 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 18 decembrie 2010 - 10:25

Extremele crizei în imobiliare: Capitala Banatului, cea mai ieftină din România în 2010

adevarul.ro

Citeaza

De-a lungul acestui an, dezvoltatorii imobiliari din oraş şi proprietarii apartamentelor s-au adaptat buzunarelor tot mai goale ale timişorenilor şi au redus din preţuri, ceea ce face ca oraşul de pe Bega să fie constant caracterizat ca o piaţă imobiliară cu cele mai joase preţuri din ţară, din rândul oraşelor mari.

Sectorul apartamentelor din blocurile vechi a fost cel în care preţurile au fost reduse drastic, ca şi sectorul închirierilor de altfel. Vânzarea de terenuri şi închirierea de spaţii comerciale au fost aproape inexistente în timp ce preţul vilelor s-a redus cu o treime comparativ cu anul trecut. Toate aceste lucruri au caracterizat piaţa imobiliară timişoreană în anul 2010, o piaţă care abia mai făcea faţă tranzacţiilor, în urmă cu doi ani, în perioada de boom economic.

Analizele realizate de-a lungul anului de unul dintre cele mai mari portaluri din domeniu, în ceea ce priveşte preţul apartamentelor din oraş, au arătat că, deşi în mai toate oraşele mari din ţară s-a înregistrat un trend descrescător, la Timişoara preţurile au fost cele mai mici. În vară, erau deja trei luni de când preţurile coborau şi metrul pătrat într-un apartament din blocurile vechi ajungea în medie la 870 de euro.

Cele mai radicale scăderi de preţuri au fost înregistrate în cazul apartamentelor cu trei camere. Acestea sunt cele mai multe scoase la vânzare pe piaţa din Timişoara, dar şi cele mai rentabile. Preţul lor concura astfel cu preţul apartamentelor mici, la mare căutare pe piaţa din oraş pentru că se încadrau în programul "Prima Casă". "Orientarea spre apartamente mici este specifică perioadelor de criză şi se reflectă şi în domeniul construcţiei de apartamente noi, unde asistăm la dezvoltarea unor proiecte imobiliare cu apartamente mici sau chiar la recompartimentări", a precizat Daniel Crianic, marketing manager în cadrul unui site de specialitate.

Faptul că programul „Prima Casă" a fost una dintre cele mai apreciate metode de creditare pentru achiziţionarea unui apartament în capitala Banatului a dus la apariţia unor extreme în sectorul imonbiliar. În toamnă, tarifele erau mai mici cu aproape 20 de procente faţă de anul trecut şi agenţii imobiliari reuşeau să treacă de criză doar cu programele de creditare. „Nu am mai avut proprietăţi scumpe. Majoritatea sunt vânzări prin «Prima casă», unele schimburi şi licitaţii", a spus Andrei Văcaru, agent imobiliar.

Cu toate că negocierea la sânge a ajuns un instrument folosit de toată lumea care făcea tranzacţii imobiliare, în Timişoara există şi proprietăţi care îşi păstrează valoarea de lux. O vilă în cartierul Braitim ajungea la 1.100.000 de euro, în luna octombrie, iar una în Dumbrăviţa la aproape acelaşi preţ. „Proprietăţi de genul acesta există pe Coasta de Azur, aşa că este mai dificil să vinzi astfel de case la Timişoara, pentru că nu există neapărat o piaţă pentru asta aici", a spus Daniel Crainic, marketing manager al unui portal de specialitate. Criza din imobilare a limitat accesul cumpăratorilor la vilele din Timişoara sau din comunele limitrofe, chiar dacă preţul lor a scăzut cu aproape 30 la sută faţă de anul precedent.

0

Arata acest topic


  • (118 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi