STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#381 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iulie 2010 - 20:18

Linia 44 e un caz special. Incarcarea aceea de 80% este formata din elevi ai claselor I-VIII, care beneficiaza oricum de gratuitate si care chiar daca ar valida, linia tot nerentabila ar fi (costurile de operare exista, dar incasari: 0)

O linie mai putin aglomerata poate fi mai rentabila daca numarul de vehicule de pe acea linie este mai mic. Lungimea traseului nu conteaza (conteaza doar din punctul de vedere al intervalului de succedere intre vehicule), nici numarul de ture, ci timpul efectiv petrecut de fiecare vehicul pe traseu. Nu stiu daca acum in vacanta e asa, dar in timpul scolii, pe 4 sunt 8 vehicule (toate cu remorca), pe cand pe 2 sunt doar 7 (printre care mai sunt si Duewag-uri sau Hanse fara remorca). Mai multe vehicule inseamna costuri de operare mai mari (mai mult curent/motorina consumata, mai multi conducatori de platit, si mai multe vehicule de intretinut), si poate in acest caz, numarul mai mare de validari inregistrat pe linia 4 nu acopera costurile suplimentare date de acel 1 tramvai in plus.
0

#382 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 iulie 2010 - 20:56

Scuze pt băgăciune. :beer2:
Am observat în nenumărate rânduri gradul de încărcare la linia 44. Cred că l-aş putea estima la cca 10%. Adică, 6-7 copii, într-un autobuz având capacitatea de 70 de locuri.
0

#383 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iulie 2010 - 21:35

Se poate sa fie si asa. Anul acesta n-am mai avut ocazia sa vad autobuzul 44, insa prin 2009, cand obisnuiam sa merg dimineata la facultate cu E8 pe care il asteptam in statia Iepurelui, vedeam adesea sosirea autobuzului 44 la ora 7:45, si acesta era destul de plin de elevi. Oricum, si daca ar avea o incarcare de 200%, linia tot nu ar fi profitabila atata timp cat toti calatorii circula gratuit, pentru ca ar fi sustinuta 100% din banii regiei/primariei si nu din incasarile pe bilete/abonamente.
0

#384 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 iulie 2010 - 21:45

Vezi postareaPaul85, la 20 iulie 2010 - 21:35, a spus:

Se poate sa fie si asa. Anul acesta n-am mai avut ocazia sa vad autobuzul 44, insa prin 2009, cand obisnuiam sa merg dimineata la facultate cu E8 pe care il asteptam in statia Iepurelui, vedeam adesea sosirea autobuzului 44 la ora 7:45, si acesta era destul de plin de elevi. Oricum, si daca ar avea o incarcare de 200%, linia tot nu ar fi profitabila atata timp cat toti calatorii circula gratuit, pentru ca ar fi sustinuta 100% din banii regiei/primariei si nu din incasarile pe bilete/abonamente.

Linia 44, ca şi E3 este (sau ar trebui să fie) subvenţionată de primărie. Ambele sunt total ineficiente, 24/7.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 20 iulie 2010 - 21:46

0

#385 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 iulie 2010 - 22:40

Asa e.
0

#386 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 20 iulie 2010 - 23:05

In loc sa se desfiinteze alte linii care aveau cereri, de ce nu se aplica taiarea de traseu si reducerea de unitati (E3) precum desfiintare (44). Culmea este aceasta linie 44 care a supravietuit in tot acest timp in care liniile "orasene" au fost macelarite. :)
Inteleg ca trebuie transport in comun si la iesirea spre Giroc si la Kuncz, insa nu ar putea deveni un singur traseu (Cl. Martirilor - Spitalul Judetean - AEM - Banatim - Kuncz) cu un singur autobuz?
Inainte sa fiu acuzat ca ramane Freidorful fara linie spre Gara, nu cred ca toate cartierele au cate o linie directa spre Gara si oricum, L3 nu este folosita, cele 2 (doua!!) autobuze nu sunt folosite.
0

#387 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 iulie 2010 - 11:13

Vezi postareaVisor, la 20 iulie 2010 - 23:05, a spus:

In loc sa se desfiinteze alte linii care aveau cereri, de ce nu se aplica taiarea de traseu si reducerea de unitati (E3) precum desfiintare (44). Culmea este aceasta linie 44 care a supravietuit in tot acest timp in care liniile "orasene" au fost macelarite. :)
Inteleg ca trebuie transport in comun si la iesirea spre Giroc si la Kuncz, insa nu ar putea deveni un singur traseu (Cl. Martirilor - Spitalul Judetean - AEM - Banatim - Kuncz) cu un singur autobuz?
Inainte sa fiu acuzat ca ramane Freidorful fara linie spre Gara, nu cred ca toate cartierele au cate o linie directa spre Gara si oricum, L3 nu este folosita, cele 2 (doua!!) autobuze nu sunt folosite.

Linia 44 a fost înfiinţată special pt transportul copiilor din Kunz către şcoală, şi retur. Nu are decât două curse pe zi, deci nu produce o gaură prea mare în bugetul RATT. Şoferii care efectuează aceste curse nu vin de acasă doar pt linia 44. Ei mai au şi alte sarcini de servici, înainte sau după cursele respective. Nu m-am interesat, dar s-ar putea ca pe timpul vacanţelor, să nici nu circule. Aici nu putem comenta pt că acei copii chiar nu au ce ajunge la şcoală sau la alte mijloace de transport. În schimb, pe linia E3, dacă adunăm toţi călătorii transportaţi într-o întreagă săptămână, nu umplem un autobuz. Cu toate că i s-a lungit traseul. Friedorfenii s-au obişnuit deja cu E7. Dar, după cum spuneam, aceste linii sunt susţinute prin subvenţie de către primărie.
0

#388 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 iulie 2010 - 20:02

Cu privire la ultimul post,pot sa zic ca emilut are dreptate. Eu,de exemplu,stau in Freidorf si ocazional,cand ies afara,ma uit la Linia 3. Abia de sunt calatori in ea,mi se pare destul de inutila...mai ales ca toti folosesc E7 mai mult. Dupa parerea mea,Linia 3 e folosita mai mult ca sa se mearga cateva statii pana la Gara si atat.
0

#389 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 august 2010 - 08:37

Azi dimineata savurandu-mi cafeaua de dimineata, am avut ocazia sa lecturez un nou ziar gratuit aparut in Timisoara.

Ziarul se numeste "Forte" si are ca moto "Rezistenta in vremuri de criza".
Pana aici totul bine si frumos, pana am dat la pagina 10 de un articol despre RATT!

cu titlul: "Autobuze frantuzesti in mica Venetie" :)

Va si citez cateva fraze (adevarate perle :lol: ) din articol:

"Timisorenii vor circula la iarna, incepand din luna decembrie, in autobuze frantuzesti"
sau
"Pe de alta parte, Consiliul Local a majorat pretul biletelor de transport in comun, la nici un an de la ultima scumpire. [...] Motivele sunt clare. Inundatiile din ultimul an intaresc recenta porecla de mica Venetie a Timisoarei. Atunci, ce cauta autobuzele frantuzesti in orasul italienesc? Aduceti gondolele, macaronarilor!" :)

Imagine atasata: DSC_0002x.JPG
Imagine atasata: DSC_0003x.JPG

Din cate m-am documentat, fondatorul ziarului este Marcel TOLCEA, un mare critic a tot ce misca prin oras, un fel de Vadim Tudor de Banat. :04:
0

#390 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 august 2010 - 10:16

Jale... :lol:
0

#391 Useril este offline   Sorin 

  • RATT Staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 03 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Temporal Mechanics

Postat 14 august 2010 - 11:12

Tare...
Dar de ce numai numele lui Bacala e pus cu bold? :lol:
0

#392 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 august 2010 - 17:34

Vezi postareaChagall, la 14 august 2010 - 08:37, a spus:

Din cate m-am documentat, fondatorul ziarului este Marcel TOLCEA, un mare critic a tot ce misca prin oras, un fel de Vadim Tudor de Banat. :)

Sorry man! Dacă în România ar exista încă 20 de indivizi aidoma lui Marcel Tolcea, alta ar fi situaţia. Ca să te convingi, intră pe http://marceltolcea.blogspot.com/
Tolcea este unul dintre puţinii oameni care-mi trezesc respectul.
A-l asemui, chiar şi în glumă, cu Vadim Tudor, îmi pare o blasfemie.
Citeşte-l, domnul meu, şi apoi mai discutăm. :lol:
0

#393 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 august 2010 - 17:39

Pai, articolul nu e scris de el ci de un oarecare George Tugurlan.
0

#394 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 august 2010 - 17:42

Vezi postareaChagall, la 14 august 2010 - 08:37, a spus:

Azi dimineata savurandu-mi cafeaua de dimineata, am avut ocazia sa lecturez un nou ziar gratuit aparut in Timisoara.

Ziarul se numeste "Forte" si are ca moto "Rezistenta in vremuri de criza".
Pana aici totul bine si frumos, pana am dat la pagina 10 de un articol despre RATT!

cu titlul: "Autobuze frantuzesti in mica Venetie" :)

Va si citez cateva fraze (adevarate perle :lol: ) din articol:

"Timisorenii vor circula la iarna, incepand din luna decembrie, in autobuze frantuzesti"
sau
"Pe de alta parte, Consiliul Local a majorat pretul biletelor de transport in comun, la nici un an de la ultima scumpire. [...] Motivele sunt clare. Inundatiile din ultimul an intaresc recenta porecla de mica Venetie a Timisoarei. Atunci, ce cauta autobuzele frantuzesti in orasul italienesc? Aduceti gondolele, macaronarilor!" :)

Atasament DSC_0002x.JPG
Atasament DSC_0003x.JPG

Din cate m-am documentat, fondatorul ziarului este Marcel TOLCEA, un mare critic a tot ce misca prin oras, un fel de Vadim Tudor de Banat. :04:

Sorry man! Dacă în România ar exista încă 20 de indivizi aidoma lui Marcel Tolcea, alta ar fi situaţia. Ca să te convingi, intră pe http://marceltolcea.blogspot.com/
Tolcea este unul dintre puţinii oameni care-mi trezesc respectul.
Colateral, articolul a fost scris de un anume George Ţugurlan, şi nu de Marcel Tolcea.
PS. Domnule Florin, am modificat postarea înainte de a fi observat răspunsul dvs. Cu scuzele de rigoare......!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 14 august 2010 - 17:49

0

#395 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 14 august 2010 - 17:51

OK, si totusi de unde autobuze franzuzesti?
0

#396 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 august 2010 - 17:54

Vezi postareaWegmann, la 14 august 2010 - 17:51, a spus:

OK, si totusi de unde autobuze frantuzesti?

Cel mai probabil, din imaginaţia bolnavă a numitului Ţugurlan!
Că aşa "e" jurnaliştii noştri.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 14 august 2010 - 17:57

0

#397 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 august 2010 - 18:05

Vezi postareaChagall, la 14 august 2010 - 08:37, a spus:

[...]
Din cate m-am documentat, fondatorul ziarului este Marcel TOLCEA, un mare critic a tot ce misca prin oras, un fel de Vadim Tudor de Banat. :lol:

Emilut, citeste mai atent ce-am scris mai sus. ^^^
N-am specificat niciunde ca el este autorul articolului.
0

#398 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 august 2010 - 18:17

Vezi postareaChagall, la 14 august 2010 - 18:05, a spus:

Emilut, citeste mai atent ce-am scris mai sus. ^^^
N-am specificat niciunde ca el este autorul articolului.

OK, am observat din prima. M-a deranjat în schimb specificaţia conform căreia Tolcea este fondatorul ziarului, ca şi cum el ar fi responsabil pt articolul în sine. No offense! :lol:
0

#399 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 august 2010 - 18:21

Sunt angajatii lui. :) El da OK-ul pentru fiecare articol.
Oricum, un lucru este clar, atat Tolcea, cat si autorul articolului nu le au cu autobuzele. :lol:
0

#400 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 august 2010 - 18:29

Vezi postareaChagall, la 14 august 2010 - 18:21, a spus:

Sunt angajatii lui. :) El da OK-ul pentru fiecare articol.
Oricum, un lucru este clar, atat Tolcea, cat si autorul articolului nu le au cu autobuzele. :lol:

Perfect de acord cu cele spuse de tine. Tocmai de aceea am subliniat neprofesionalismul domnului(?) Ţugurlan.
BTW, nu doresc să deformez dialogul dintre noi, de dragul unor jurnalişti care nu-şi cunosc limitele şi atribuţiunile.
Totuşi, îţi recomand ca lectură reconfortantă, blogul lui Tolcea. Nu vei regreta, crede-mă!
PS. dacă nu e prea mare deranjul, nu-mi dai linkul către ziarul Forte?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 14 august 2010 - 18:31

0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi