STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#221 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 03 iunie 2010 - 21:22

Ca purta tricou alb si o sapca.... come on :coolspeak:

Calatorii platesc (sau ar trebui) biletul pentru ca sunt (sau ar trebui sa fie) de acord cu conditiile actuale, nu il platesc pentru a aduce cerinte. Implementarea cerintelor si conditiilor e treaba regiei, dupa marirea costului biletului.

La unele faze auzite "ca ce facea" sau "ca vorbea despre cat de agresiv conduce"... Poti vorbi, nu inseamna ca asa si este, o fi fost o gluma, sau esti unul din acei calatori care sta gura-casca langa intimitatea soferului? Poate chiar deaia au vorbit acea gluma, stiind ca sunt auziti indeaproape de cineva, sa puna acei calatori in sperieti. :wacko:

La partea cu macazul, lamurit? Sigur vor mai fi argumente din cauza asta...
0

#222 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 03 iunie 2010 - 21:23

Vezi postareaViktor, la 03 iunie 2010 - 20:52, a spus:

Cred ca s-a referit ca i-a inchis usa 1(in nas), ca pe aceea o inchid si o deschid vatmanii.

Poate era bine dacă ar fi precizat acest lucru. Sau, eventual poziţia avută faţă de tramvai atunci când s-a repezit la el. Multă lume nu cunoaşte faptul că vatmanul (şoferul) nu vede în oglindă, decât o fâşie cu lăţimea de 1 -1,5 metri, în lungul vehicolului. Cei care apar din "unghiul mort" nu pot fi observaţi, iar de aici se iscă multe dintre proverbialele "mi-a închis uşa-n nas". Tot aşa, mulţi dintre reclamanţi susţin că li s-a închis uşa-n nas, deşi ei alergau în spaţiul aflat în spatele autobuzului (troleibuzului), şoferul aflându-se în imposibilitatea fizică de a-i observa. Mai există categoria celor care afirmă că li s-a închis uşa-n nas, deşi ei se aflau la 100 de metri de staţie.
0

#223 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 iunie 2010 - 22:23

@Emilut

Subscriu .... Ei cred ca vatmanul/soferul are panorama de 360 ceea ce nu e deloc asa .
0

#224 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 03 iunie 2010 - 23:06

Vezi postareaemilut, la 03 iunie 2010 - 20:11, a spus:

Credeam că e un lucru foarte cunoscut, acela că în cazul tramvaielor, nu vatmanii închid uşile.

Dar cine inchide prima usa ?
Veneam din fata tramvaiului, si a plecat cand inca era rosu :coolspeak:
0

#225 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 04 iunie 2010 - 08:07

Buna dimineata colegi,
cu parere de rau nu prea sunteti corecti ci chiar tineti partea colegilor Dvs. din RATT inainte de ai verifica sa vedeti oare calatorul "Horatius" chiar are dreptate sau chiar scrie asa de cheful de-a scrie si a se lua de viata angajatiilor RATT.Un alt aspect doresc sa va atrag atentia ca acest sistem in locatia "Caminele studentesti " ete mai nou si anume din primavara asta deci se pare ca ceva s-a intimplat la acele "macaze".Din punct de vedere de-a ma misca citiva metri pe jos eu cred "Colegu" ca nu suna prea bine exprimarea din punct de vedere al educatiei Dvs.petru ca daca asa s-a stabilit locatia statie si daca alti soferi de troleibuz pot sa conduca civilizat atunci nu stiu daca este chiar asa.Eu ca si calator am acest drept daca va ginditi putin si poate vas recomanda sa lucrati putin si prin alte tari si sigur vati schimba mentalitatea.De tinuta va recomanda la sezonul de vara sa se conduca chiar in slip de baie in loc sa fiti mindrii de o tinuta de respect. Daca ati purtao sigurat ati fii priviti altfel asa ca nu o sa minunez daca voi vedea o costumatie ciudata.Trist ca am citit asa mentalitate la un asa Forum care din start era super si acum daca obervati ce bine arata si ce bine functioneaza din punct de vedere tehnic.Stiti dece ca acesti colegi ai Dvs, se respecta pe ei insusi si totodata pe noi si fiind sigurat MINDRII ca sunt realizatori lui dar Dvs. ca SOFERI aveti o indiferenta totala si iata cum ginditi.Credeam ca dialogul si colaborarea cu parerile calatorilor duc la o schimbare dar si cit la o activitate RATT de nivel inalt.Asa raminem la principiul "Las cai bine si asa....."
Bravo la realizatorii Forumului si tinetio asa!!!
O zi buna va doresc
0

#226 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 iunie 2010 - 14:09

Vezi postareaemilut, la 03 iunie 2010 - 21:23, a spus:

Poate era bine dacă ar fi precizat acest lucru. Sau, eventual poziţia avută faţă de tramvai atunci când s-a repezit la el. Multă lume nu cunoaşte faptul că vatmanul (şoferul) nu vede în oglindă, decât o fâşie cu lăţimea de 1 -1,5 metri, în lungul vehicolului. Cei care apar din "unghiul mort" nu pot fi observaţi, iar de aici se iscă multe dintre proverbialele "mi-a închis uşa-n nas". Tot aşa, mulţi dintre reclamanţi susţin că li s-a închis uşa-n nas, deşi ei alergau în spaţiul aflat în spatele autobuzului (troleibuzului), şoferul aflându-se în imposibilitatea fizică de a-i observa. Mai există categoria celor care afirmă că li s-a închis uşa-n nas, deşi ei se aflau la 100 de metri de staţie.


Corect, stiu faza cu oglinda, si in acel caz chiar nu am ce spune, nu e vina lui. Daca ar fi fost vorba de asta nici n-as fi pomenit de incident.

Scuze, din ce am scris eu se deduce ca mi-a inchis usa. N-a inchis-o vatmanul. Usa 2 (ca usa 1 la Hansa este cea de la vatman) era inchisa, iar eu eram undeva la una dintre usile de la mijlocul vagonului, pe care vatmanul le-a blocat chiar in momentul in care eu am intins mana spre buton (se vede, la unele Hanse se sting niste beculete de pe butoanele usilor in momentul in care vatmanul blocheaza usile). Si asta s-a intamplat cu mult inainte sa se faca verde la semafor, si nu cred ca nu putea sa ma vada in oglinda cum am apasat timp de 20 de secunde pe butonul usii (chiar m-am si intors cu fata spre oglinda, incercand sa-i fac semne sa-mi deschida, dar nimic). N-ar fi pierdut nimic daca ma lasa sa urc (nici macar nu s-ar fi facut verde in timp ce urcam). Dar am spus ca a fost un eveniment izolat, s-a intamplat o singura data, si poate chiar nu s-a uitat in oglinda in timpul ala.
0

#227 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 iunie 2010 - 14:25

Eu o singura nelamurire am...

De ce vorbim despre tramvaie in topicul despre TROLEIBUZE!

:beer2: :w00t:

0

#228 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 04 iunie 2010 - 17:43

Nu este vina soferilor ca nu toti au uniforme, iar cei care o au, au un schimb. Ce-ai vrea sa mearga cu aceeasi camasa 6/7 zile? :beer2: Totusi purta tricou, nu maieu...
Ma gandeam ca inca nu ti-e clara situatia cu macazul si cele doua sanii dinaintea lui, la statia Complex Studentesc. Pe scurt: soferii prefera sa treaca de macaz (chiar aca inainteaza din statie) pentru ca nu sa apara alt troleibuz in urma lui, in timp ce e in statie, ca acela din urma sa-i schimba pozitia macazului. Chiar daca in momentul cand erai in statie nu era niciun troleibuz in spate, putea oricand sa apara. Poate soferul pe care l-ai pomenit, stia ca dupa o distanta se afla un altul. Dar asta s-a explicat de mai multe ori mai sus...
0

#229 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 iunie 2010 - 22:47

Vezi postareaHoratius, la 04 iunie 2010 - 08:07, a spus:

Buna dimineata colegi,
cu parere de rau nu prea sunteti corecti ci chiar tineti partea colegilor Dvs. din RATT inainte de ai verifica sa vedeti oare calatorul "Horatius" chiar are dreptate sau chiar scrie asa de cheful de-a scrie si a se lua de viata angajatiilor RATT.Un alt aspect doresc sa va atrag atentia ca acest sistem in locatia "Caminele studentesti " ete mai nou si anume din primavara asta deci se pare ca ceva s-a intimplat la acele "macaze".Din punct de vedere de-a ma misca citiva metri pe jos eu cred "Colegu" ca nu suna prea bine exprimarea din punct de vedere al educatiei Dvs.petru ca daca asa s-a stabilit locatia statie si daca alti soferi de troleibuz pot sa conduca civilizat atunci nu stiu daca este chiar asa.Eu ca si calator am acest drept daca va ginditi putin si poate vas recomanda sa lucrati putin si prin alte tari si sigur vati schimba mentalitatea.De tinuta va recomanda la sezonul de vara sa se conduca chiar in slip de baie in loc sa fiti mindrii de o tinuta de respect. Daca ati purtao sigurat ati fii priviti altfel asa ca nu o sa minunez daca voi vedea o costumatie ciudata.Trist ca am citit asa mentalitate la un asa Forum care din start era super si acum daca obervati ce bine arata si ce bine functioneaza din punct de vedere tehnic.Stiti dece ca acesti colegi ai Dvs, se respecta pe ei insusi si totodata pe noi si fiind sigurat MINDRII ca sunt realizatori lui dar Dvs. ca SOFERI aveti o indiferenta totala si iata cum ginditi.Credeam ca dialogul si colaborarea cu parerile calatorilor duc la o schimbare dar si cit la o activitate RATT de nivel inalt.Asa raminem la principiul "Las cai bine si asa....."
Bravo la realizatorii Forumului si tinetio asa!!!
O zi buna va doresc

Domnule Horaţius. Cred că am fost suficient de explicit atunci când v-am expus posibilele motive pt care şoferii de troleibuz recurg la oprirea la 3-4 metri de locaţia staţiei. Speram să fiţi înţelegător şi conciliant. Doresc să subliniez aici că nu mai lucrez pe troleibuz de mai bine de 16 ani, deci nu am niciun motiv să le iau apărarea colegilor mei. E totuşi vorba de raţiune şi de bun simţ.
În ce priveşte ţinuta acestora, consider că afirmaţia dvs, cea referitoare la "slipul de baie", este cel puţin intempestivă şi reavoitoare. Am mai scris pe aici, pe undeva, că uniformele pe care le-am primit au cam ieşit din uz. Materialul din care au fost croiţi pantalonii s-a cam destrămat, iar sacourile stau pe noi ca pe clowni. Ori sunt prea largi, ori neîncăpătoare.
În ce priveşte nivelul meu de educaţie, tind să vă dau dreptate. La angajare nu mi s-a pretins nici masterul şi nici doctoratul. Asta e! Totuşi, înainte de a vă aventura în a-i acuza pe alţii, poate nu v-ar dăuna o succintă revizuire a modului în care vă exprimaţi în scris.
Cu respect!
0

#230 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 iunie 2010 - 23:00

Vezi postareaPaul85, la 04 iunie 2010 - 14:09, a spus:

Corect, stiu faza cu oglinda, si in acel caz chiar nu am ce spune, nu e vina lui. Daca ar fi fost vorba de asta nici n-as fi pomenit de incident.

Scuze, din ce am scris eu se deduce ca mi-a inchis usa. N-a inchis-o vatmanul. Usa 2 (ca usa 1 la Hansa este cea de la vatman) era inchisa, iar eu eram undeva la una dintre usile de la mijlocul vagonului, pe care vatmanul le-a blocat chiar in momentul in care eu am intins mana spre buton (se vede, la unele Hanse se sting niste beculete de pe butoanele usilor in momentul in care vatmanul blocheaza usile). Si asta s-a intamplat cu mult inainte sa se faca verde la semafor, si nu cred ca nu putea sa ma vada in oglinda cum am apasat timp de 20 de secunde pe butonul usii (chiar m-am si intors cu fata spre oglinda, incercand sa-i fac semne sa-mi deschida, dar nimic). N-ar fi pierdut nimic daca ma lasa sa urc (nici macar nu s-ar fi facut verde in timp ce urcam). Dar am spus ca a fost un eveniment izolat, s-a intamplat o singura data, si poate chiar nu s-a uitat in oglinda in timpul ala.

Domnule Paul, no comment! Ca în toate domeniile de activitate, şi în transportul în comun există destule uscături. Cunosc personal câteva persoane (dintre colegii mei), cărora aş avea multe să le reproşez.
0

#231 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

Postat 09 iunie 2010 - 11:33

Vezi postareacristi CFR, la 26 mai 2010 - 13:57, a spus:

La acest capitol intra si nesimtirea fara margini.
Azi dimineata pe la 7.53 ma duc sa i-au Troleibuzu 19 de la Strada Cluj.
Pentru ca 5 si 8 tot timpul circula unul in spatele celuilat apoi 25 de minute pauza...
Cum vin de pe 1 decembrie dinspre Olimpia observ ca 19 tocmai era in staie, fug cei 10 metrii la el iar nesimtitul de sofer imi inchide usa in nas, face 10 metrii pana la stop si sta 1 minut pana se face verde, nici de-al dracului nu a vrut sa deschida...
Acest lucru se intampla frecvent la aproape toate mijloacele de transport la acel semafor, este pur si simplu bataie de joc.
De ce nu sta in statie pana se face verde si face 10 m pana la semafor ?
Va rog frumos sa se ia masuri si sa fie atentionati toti soferii, personal m-am saturat ca un cretin de sofer sa isi bata joc de mine pe banii mei, si cred ca nu sunt singurul.



daca este vrb de statia cluj inspre studenti nu iti dau dreptate sau iti dau dreptate daca sa confirmat ca amai stat aproape un minut intradevar putea sa te ia daca el a plecat din statie si a iesit din segmentul de statie nu se mai numeste oprire in statie si daca cumva te inpedici sau daca cineva coboara ca a uitat sa coboare sa ti faca tie bine si persoane se inpedica si isi rupe un picior sau sa picie si sa se juleasca soferul este raspunzator de aceasta fapta si asta voi nu intelegeti si apoi spuneti ca noi suntem vinovati printro faza va facem voua bine si prin cealalta parte ne facem noi probleme si nu ne scapa nimeni din aceasta incurcatura va multumesc.
0

#232 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 iulie 2010 - 20:30

Troleibuzul 03019.Oare cat de nationalist trebuie sa fie "titularul" acestuia incat sa atarne 2 steaguri ,din care unul prins cu suruburi in bord ,dupa cum se poate vedea in poze.L-am interbat pe soferul care-l conducea,ce cauta rahaturile alea acolo dar a zis ca nu-i masina lui si nu se baga.Oare chiar nu vede nimeni dintre sefi ce fac unii soferi in cuibusorul lor de nebunii,sunt masinile lor,proprietate personala cumva??

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 22072010.jpg
  • Imagine atasata: 22072010(001).jpg

0

#233 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 iulie 2010 - 20:47

Bun, ca si-a pus diverse tampenii pe bord mai treaca-mearga, dar fixarea cu suruburi, deci gaurirea bordului, e deja prea mult. :(
0

#234 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 28 iulie 2010 - 21:24

Acesta este troleibuzul lui Cocaina. Nu am stiut ca cel de al doilea steag este prins cu suruburi :( .
0

#235 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 28 iulie 2010 - 21:31

Troleibuzulul lu cocaina domnul Marius este 3011.
Dl.Florin sa se ieie masuri impotriva acestor soferi care distrug ce nu este a lor, am vazut multe troleibuze care au toate porcarile lipite,insurubate in bord...
0

#236 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2010 - 02:25

Am avut astazi pe la ora 10:02 "onoarea" de a fi apostrofat de soferul lui #3010 pentru ca filmam in cupeu. Cum nu aveam absolut nici un chef sa ma cert l-am rugat sa cheme pe cine stie el daca considera ca e vreo problema si am continuat sa filmez (si sa ascult muzica la casti). Intre timp el a sunat la (sediu? dispecerat? n-as sti sa spun) - si mi-a zis mandru ca a cerut sa fie derulate camerele video pentru ca eu, periculosul contravenient, sa pot fi dat pe mana legii.

As fi curios daca exista vreun raspuns intern in privinta cazului asta specific - presimt ca o sa ma mai intalnesc cu omul in traseu :respekt:. Legislatia am incercat sa i-o explic (plus raspunsul primit aici), dar n-am avut cu cine discuta. Macar a fost civilizat, fara injurii sau alte manifestari neplacute.
0

#237 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 august 2010 - 07:56

Vezi postareadAImon, la 03 august 2010 - 02:25, a spus:

As fi curios daca exista vreun raspuns intern in privinta cazului asta specific

Nu cred... :respekt:
0

#238 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 03 august 2010 - 12:22

Vezi postareaVali, la 28 iulie 2010 - 21:31, a spus:

Troleibuzulul lu cocaina domnul Marius este 3011.
Dl.Florin sa se ieie masuri impotriva acestor soferi care distrug ce nu este a lor, am vazut multe troleibuze care au toate porcarile lipite,insurubate in bord...

De câteva zile, 3019 are pe bord un prosop ţesut cu motive naţionale. Se vede din depărtare. Probabil că omul e un naţionalist convins, care ţine la valorile culturale ale neamului.
0

#239 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 03 august 2010 - 12:38

Vezi postareadAImon, la 03 august 2010 - 02:25, a spus:

Am avut astazi pe la ora 10:02 "onoarea" de a fi apostrofat de soferul lui #3010 pentru ca filmam in cupeu. Cum nu aveam absolut nici un chef sa ma cert l-am rugat sa cheme pe cine stie el daca considera ca e vreo problema si am continuat sa filmez (si sa ascult muzica la casti). Intre timp el a sunat la (sediu? dispecerat? n-as sti sa spun) - si mi-a zis mandru ca a cerut sa fie derulate camerele video pentru ca eu, periculosul contravenient, sa pot fi dat pe mana legii.

As fi curios daca exista vreun raspuns intern in privinta cazului asta specific - presimt ca o sa ma mai intalnesc cu omul in traseu :intrebare:. Legislatia am incercat sa i-o explic (plus raspunsul primit aici), dar n-am avut cu cine discuta. Macar a fost civilizat, fara injurii sau alte manifestari neplacute.

Şi până la urmă, unde e adevărul? Ori te-a apostrofat, ori s-a comportat civilizat.
Oricum am lua-o, troleibuzul este spaţiu public, şi oricine poate filma sau fotografia ce anume îi place. Eu unul aş fi fost mândru de utilajul meu.
0

#240 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2010 - 18:21

Vezi postareaemilut, la 03 august 2010 - 12:38, a spus:

Şi până la urmă, unde e adevărul? Ori te-a apostrofat, ori s-a comportat civilizat.
Oricum am lua-o, troleibuzul este spaţiu public, şi oricine poate filma sau fotografia ce anume îi place. Eu unul aş fi fost mândru de utilajul meu.

Initial a ridicat tonul, dupa ce a terminat de dat telefoane a discutat normal. Consider asta (suficient de) civilizat.

Conform cu conceptia dumnealui spatiu public este strada, vehiculele sunt in proprietatea RATT si mi-ar fi trebuit un soi de imputernicire de la cineva din regie pentru a poza/filma :intrebare:. In fine.
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi