STP Timișoara Forum: Linia 33 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 33 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#201 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 aprilie 2010 - 22:02

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 aprilie 2010 - 10:45, a spus:

Din cate am inteles, pe linia 33 vor fi autobuze aticulate. Asta ar trebui sa rezolve problema expusa de tine.

Domnule Florin, nu mă aflu în posesia unui orgoliu atât de nemărginit, încât să-mi închipui că vreun ştab din conducerea RATT va acorda credit celor spuse de mine. Tocmai din acest motiv, lansez o provocare adresată oricărui cadru responsabil cu bunul mers al mtc-urilor. Îi pun la dispoziţie acestuia o pernă pufoasă pe care să poată şedea, o sticlă cu apă minerală, două sandviciuri, eventual şi o revistă cu integrame sau sudoku, cu condiţia ca domnia sa să stea lângă mine timp de 8 ore, atunci când circul pe linia 33. Tare m-ar interesa să culeg impresiile acelui domn, după experienţa pe care ar trăi-o.
0

#202 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 aprilie 2010 - 23:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 aprilie 2010 - 20:46, a spus:

Situatia e urmatoarea:

-intre orele 6-10 avem 9 vehicule planificate
-intre orele 10-12 avem 4 vehicule
-intre orele 12-19 avem 8 vehicule
-intre orele 19-22 avem 4
-dupa aceasta ora raman doar 3

Domnule Florin, situaţia pe care aţi prezentat-o nu corespunde în totalitate adevărului. Sunt 3 trenuri care intră în traseu după ora 7, şi anume, tr.2, la 7,12; tr 4, la 7,18; şi tr. 9, la 7,07.
Dar, nu acest aspect ne doare, ci felul în care se desfăşoară activitatea după ora 8,30. Tr. 1 se retrage la ora 9,31; tr. 3 la ora 8,36; tr. 5 la ora 9,41; tr.6 la ora 8,46; iar tr. 8 la ora 9,26.
DAR!!!! să nu uităm că în intervalul dintre orele 8,15 şi 9,30 trenurile lungi stau la pauza de masă. Deci pe traseu nu circulă decât 4 sau 5 maşini. După retragerea trenurilor scurte, rămân în circulaţie cele 4 maşini pe care le-aţi şi specificat. Tocmai aici intervine buba cea mare. Fluxul de călători înspre zona centrală a oraşului, este maxim între orele 8,30 şi 11,30. În acest interval orar se poate observa cu uşurinţă ponderea ridicată a publicului călător din rândul pensionarilor, adică tocmai acele persoane care provoacă staţionarea excesivă a autobuzelor în staţii. (Departe de mine gândul de a le reproşa vârstnicilor ceva, şi mama mea este pensionară) Dar acest fapt duce automat la mărirea timpilor de staţionare în staţii. Începând cu ora 11,00 începe refluxul. Încep să iasă copiii din clasele mici de la ore, concomitent cu afluirea elevilor din ciclul 2 care merg înspre şcoală. Traficul devine dintr-o dată infernal, astfel încât respectarea graficului devine aproape o imposibilitate.
Vârfurile intră în traseu începând cu ora 12,16 adică, după ce greul a trecut.
Timpul afectat unei ture, este de 30 de minute până la ora 13, apoi devine 32 de minute. Pt şoferii care nu sunt neam cu Michael Schumacher, încadrarea în grafic constituie un calvar. Sunt obligaţi (la propriu) să încalce mai toate regulile de circulaţie, pt a putea respecta graficul. Atunci când se întâmplă să se constituie un grup compus din oameni care se cunosc şi se înţeleg, se recurge la mersul lejer, cu pierdere de tură. Dar, se ivesc situaţii în care un dobitoc iubitor de viteză, ţine morţiş să îşi demonstreze calităţile de macho, şi strică tot meciul.
Au fost nenumărate cazurile în care am primit mesaje de la dispecerul central, care ne recomanda să circulăm la distanţă. Bănuiesc că ştiţi ce presupune acest mod de a circula.
Una peste alta, linia 33 a devenit "batalion disciplinar", iar eu aş plusa spunând că este "lagăr de concentrare".

Aceasta postare a fost editata de emilut: 03 aprilie 2010 - 14:45

0

#203 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 aprilie 2010 - 23:29

Vezi postareaemilut, la 01 aprilie 2010 - 23:17, a spus:

[...] Atunci când se întâmplă să se constituie un grup compus din oameni care se cunosc şi se înţeleg, se recurge la mersul lejer, cu pierdere de tură. Dar, se ivesc situaţii în care un dobitoc iubitor de viteză, ţine morţiş să îşi demonstreze calităţile de macho, şi strică tot meciul.
Au fost nenumărate cazurile în care am primit mesaje de la dispecerul central, care ne recomandau să circulăm la distanţă.[...]


Tocmai ca sunt soferi care, desi in situatii cand primesc mesaje de la dispecerizarea centrala pentru a merge la pierdere, tot degeaba primesc unii, care cu tot dinadinsul tin mortis sa nu piarda vreo tura in schimbul lui de lucru, de parca ar fi platit la tura :) , punandu-i pe soferii intelepti in astfel de situatii, sa se trezeasca ca au foarte mare distanta din cauza "desteptului" din fata care vrea sa para pe monitorizare ca "Vezi Doamne, uite ce sofer bun e, chiar daca e trafic", ori acei "destepti" sunt cu pile, plecand mai repede de la capat, incalcand regulile circulatiei, punand viata pasagerilor in pericol. In loc sa circule cum se poate, unde nu e coloana sa circule fara viteza, stationand la capat mai mult, astfel in condotii de trafic imens se poate circula fara stres, dar... Cel mai des am intalnit nenumarate situatii din astea in trafic, la troleibuze. Sunt sigur ca si aici e la fel si la 40.
0

#204 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 03 iulie 2010 - 18:12

Vezi postareaemilut, la 26 iunie 2010 - 11:21, a spus:

Poate cele 5 minute de întârziere devenite deja tradiţionale. La liniile 33 şi 40, e un fapt obişnuit ca până la orele prânzului să se piardă o tură, iar în schimbul doi, altele două. Doar sâmbăta şi duminica se poate respecta graficul, dar şi atunci în condiţii de stres şi cu întârzieri repetate, întârzieri care sunt totuşi recuperate. De două sau trei minute de staţionare se poate beneficia doar dimineaţa până la ora 7, sau seara după ora 21.
La linia 33 de ex, timpul pe semitură este de 15 minute, până la ora 13. Apoi se măreşte cu 1 (un) minut. Traseul măsoară 8,4 km, are 14 staţii şi conţine o porţiune de drum pe care coloana se întinde de regulă pe lungimea de un km. Între orele 7,30 şi 19, cele 15 minute le consumăm doar stând în coloane. Ne-ar mai rămâne timp de mers efectiv, un minut mare şi lat. Din care scădem timpii petrecuţi în staţii şi rămânem cu datorii. Prin inteligenta măsură de montare a validatoarelor duale la uşa 1, timpii de urcare se dublează sau chiar triplează.


In mod normal la 8 ore trebuie sa se asigure 30 min. libertate. In cazul L33 (1 min la fiecare capat) inr-o tura de 30 min sunt 2 min, deci intr-o ora sunt 4 min, iar in 8 ore sunt 32. Pe langa asta mai sunt inca 15 min pentru pauza de masa, pentru trenurile care ies la strada primele (ora 4 - 5.30) si termina ultimele, dupa ora 23. Teoretic sunt logice graficele si bine stabilite.
Din pacate sunt bune cand strazile sunt goale, nu s-au luat in considerare traficul prezent care incurca majoritatea turelor, fapt care ii face pe soferi nu numai sa piarda minutele de la capat, dar se si folosesc de minutele libere din pauza de masa pentru a se putea incadra in grafic. Mai nasol e pentru cei care lucra trenuri scurte (care intra mai tarziu in traseu (ora 06-09) / ies din traseu mai repede (18-21), care nu au pauza de masa si sunt chinuiti sa se foloseasca numai de acei 2 min/tura pentru recuperare.
0

#205 Useril este offline   Calator_Nemultumit 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 18 martie 08

Postat 08 iulie 2010 - 12:44

Salutare, acum cu vacanta, cate autobuze mai sunt si in ce intervale?
0

#206 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 iulie 2010 - 15:00

Hai să-ţi răspund eu, până îţi va da domnul Florin restul detaliilor tehnice.
Dimineaţa, până la ora 6, sunt 3 autobuze. De la 6 la 7, sunt 6 autobuze. De la 7 la 9, sunt 7 autobuze. De la 9 la 12,20 sunt 4 autobuze. De la 12,20 la 18,30 sunt 8 autobuze. De la 19 la 21,30 sunt 4 autobuze. De la 21,30 la 24 sunt 3 autobuze. Timpul afectat unei ture este de 30 de minute până la ora 13, şi după ora 19. Între timp, este de 32 de minute.
De menţionat că orele pe care le-am specificat, reprezintă intrările în traseu de la Catedrală. Deci, autobuzele respective ajung să se întoarcă înspre centru abia după cca 20 de minute.
Încă o menţiune: între orele 10 şi 19, traficul este foarte aglomerat din cauza lucrărilor de pe str. Brâncoveanu, din cauza cărora tot traficul curge pe Calea Şagului şi pe B-dul 16 Decembrie. Ca urmare a acestui fapt, se semnalează întârzieri majore care conduc automat la imposibilitatea respectării intervalelor de circulaţie.

Aceasta postare a fost editata de Visor: 08 iulie 2010 - 15:50
Motiv editare: Am sters citatul. Se intelege ca raspunsul e la postul anterior. :)

0

#207 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 08 iulie 2010 - 18:50

Dupa mine 33 ar putea fi transformat in firobuz. Calatori are cacalau, traseul nu se modifica si nici nu prea se intersecteaza cu reteaua de tramvai.
0

#208 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 iulie 2010 - 20:17

Vezi postareaCalator_Nemultumit, la 08 iulie 2010 - 12:44, a spus:

Salutare, acum cu vacanta, cate autobuze mai sunt si in ce intervale?


Alocarea pe linia 33:

Imagine atasata: 33.jpg
0

#209 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 iulie 2010 - 22:56

Wegmann, de acord cu tine, insa...de intersectat cu tramvaiul ar fi cam 3 locuri/semitura (Maria, Sinaia, Arta Textila). Oricum la troleibuzele actuale, nicio sansa sa circule vreunul pe linia 33. Eventual vreo 3 legate <_<
0

#210 Useril este offline   Calator_Nemultumit 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 18 martie 08

Postat 09 iulie 2010 - 11:21

Va multumesc pentru raspunsuri, weekend placut.
0

#211 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 iulie 2010 - 14:36

Vezi postareaNDY, la 08 iulie 2010 - 22:56, a spus:

Wegmann, de acord cu tine, insa...de intersectat cu tramvaiul ar fi cam 3 locuri/semitura (Maria, Sinaia, Arta Textila). Oricum la troleibuzele actuale, nicio sansa sa circule vreunul pe linia 33. Eventual vreo 3 legate :lol:

Ai uitat intersecţia cu linia lui 7, str. Ana Ipătescu.
Oricum infrastructura necesară, ar necesita o investiţie foarte serioasă.
1. Plantarea stâlpilor RATT pe tot parcursul traseului. Nu se permite ancorarea firului de contact de stâlpii primăriei.
2. Plasarea cablului de forţă pe toată lungimea, în subteran. Nu se permite transportul curentului de 500 de volţi prin reţea aeriană.
3. Deşi au fost făcute de-a lungul vremii studii şi proiecte, ele nu au fost puse în aplicare tocmai din cauza costurilor ridicate. Cred că în condiţiile economice actuale, nici nu intră în discuţie această investiţie.
4. Să nu uităm că traseul liniei 33 va mai suferi multe modificări determinate de diferitele lucrări de infrastructură stradală ale municipalităţii. În acest caz, autobuzele sunt mai recomandate, putând efectua ocoliri pe trasee adiacente.
5. Nu a fost repusă în drepturi nici linia troleibuzului 13. Acolo ar fi vorba de prelungirea reţelei de contact cu cca 1 km. Crezi că se va recurge la construirea uneia noi?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 09 iulie 2010 - 14:44

0

#212 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iulie 2010 - 18:44

Plus ca, din cate am inteles, o parte din autobuzele articulate noi vor deservi linia 33.
0

#213 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 iulie 2010 - 20:40

Domnule Florin, după umila mea părere, primele articulate ar trebui alocate liniilor E 1 şi E 2. Iar din ce mai rămâne, să se împartă între 33 şi 40. Oricum, să nu ne apucăm să vindem de pe acum blana ursului din pădure.
PS. Ar trebui păstrate totuşi 4-5 Ikarusuri scurte pt 21 şi 28, până la refacerea infrastructurii pe acele trasee.

Aceasta postare a fost editata de Visor: 09 iulie 2010 - 21:00

0

#214 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 09 iulie 2010 - 21:04

Cu siguranta se vor pastra cateva din cele vechi si pentru unele probleme de decolare cu cele noi (comenzi, bord, erori).
Problema cu imparteala celor noi e ultima problema, care e si cea mai simpla. Intai sa ai jucaria, apoi e simplu ce faci cu ea. :lol:
0

#215 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 iulie 2010 - 15:01

@emilut: da, am uitat si de acea intersectie :lol: .

Eu sper ca nu vom vedea jumatate din noile articulate pe liniile M, conventii si mai stiu eu ce curse speciale, pentru ca asa vrea Primaria.
Sa nu uitam totusi si de E8, poate chiar si E7...si ele sunt destul de aglomerate.
0

#216 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 iulie 2010 - 16:23

Nu, pe liniile M nu e nevoie de asa o capacitate de transport. Sunt suficiente actualele Conecto.
0

#217 Useril este offline   Calator_Nemultumit 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 18 martie 08

Postat 14 iulie 2010 - 12:46

Un autobuz articulat, daca nu mai multe, trebuie pe linia 33 intre orele 9 si 10 (asta am observat pt ca atunci circul eu), deoarece vin mai rar atunci si se strang foarte multi oameni in statie, de multe ori fiind nevoit sa astept urmatorul autobuz pt ca nu mai aveam loc unde sa urc (statia Profi, Sagului).
0

#218 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 iulie 2010 - 20:36

Din cate stiu, pe 33 vor fi autobuze noi, articulate.
0

#219 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 iulie 2010 - 09:56

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 iulie 2010 - 20:36, a spus:

Din cate stiu, pe 33 vor fi autobuze noi, articulate.

Hi, hi, hi! Parcă văd că prin introducerea articulatelor pe linia 33, se va proceda la o nouă reducere a numărului de unităţi, astfel încât situaţia nu se va schimba de loc în bine. Singurul "câştig" va fi acela că (,) călătorii vor avea satisfacţia de a se înghesui în autobuze noi.
Şi mai vreau să văd cum vor aborda noile autobuze curba de la intrarea în piaţa Victoriei. Ori vor doborî morcovii verzi amplasaţi în intersecţie, ori vor urca cu puntea 3 pe trotuar, făcând astfel ordine printre pietoni. Că tot sunt prea mulţi, nu?
0

#220 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iulie 2010 - 13:26

:coolspeak:
Ar fi o chestie sa mai scoata cateva autobuze, n-ar fi deloc exclus :D
Nu numai la Catedrala, parca si dupa podul de pe Bulevardul Mihai Viteazul este o curba relativ stransa (ca sa nu mai zic de podul propriu zis :P 2 benzi intr-una ).
0

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi