STP Timișoara Forum: Autobuzele Mercedes Conecto G - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (77 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autobuzele Mercedes Conecto G Evaluare topic: ***** 5 Voturi

#321 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 mai 2010 - 10:02

Dupa ce vedem ca s-a semnat contractul :)
0

#322 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2010 - 13:23

Vezi postareaChagall, la 07 mai 2010 - 12:31, a spus:

La Timisoara vor ajunge 30 de autobuze noi cu burduf

Vineri, 07 05 2010

Pana in 15 mai municipalitatea va semna contractul cu firma Mercedes, ne asigura Culita Chis, seful Directiei de Drumuri si Transporturi din cadrul Primariei.

„La Timisoara vor ajunge 30 de autobuze articulate. Am dori ca pana in luna septembrie cand incepe scoala sa fie aici toate autobuzele”, ne-a declarat Culita Chis.

Procedura de achizitie a mijloacelor de transport nu a fost usoara. Cele 30 de autobuze cu burduf care vor fi puse in circulatie pe liniile 33 si 40 costa 11 milioane de euro si sunt cumparate in leasing. Insa achizitia lor se face la capatul a doi ani si jumatate de procese, perioada in care una dintre firmele participante la licitatie, a carei oferta a fost cu 5 milioane mai mare decat a firmei castigatoare, a facut cateva contestatii. Primaria Timisoara a avut castigat de cauza la Curtea de Apel din Ploiesti, unde a fost stramutat procesul.

Cele 30 de autobuze care urmeaza a fi achizitionate au burduf, rampa pentru persoane cu handicap, aer conditionat si capacitate de 140 de persoane.

Sursa: Agenda



De 11 milioane de euro s-ar fi cumparat abia 3 - 4 tramvaie (sunt fan al tramvaielor, dar...) noi fata de 30 autobuze articulate...Dupa mine tramvaiele noi nu-si merita pretul, mai ales pentru noi, mai saraci...

Rampa pentru persoane cu handicap pe care n-am vazut-o niciodata folosita in doi ani la cele 50 de firobuze...
Aer conditionat care dupa 2 - 3 ani mai mult e stricat decat sa functioneze, acest lucru ducand la reprosuri gratuite de multe ori facute soferilor...

Asta zic eu :) ...
0

#323 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 08 mai 2010 - 15:22

Si totusi is cam scumpe. Costa 1,75 ori cat unul scurt din Bucuresti (ultimul lot, cu clima). Doar ca Bucurestiul a cumparat Citaro nemtesti si nu Conecto turcesti. Practic la "preturi bucurestene" am fi avut 52 Citaro2 scurte. Sau altfel socotit in loc de 30x140 pasageri (4200) s-ar putea transporta 52x102 pasageri (5304). Cu o cincime mai multi. Deci ar ramane destule Conecto vechi pentru liniile metropolitane.
0

#324 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 08 mai 2010 - 18:35

Vezi postareamile, la 08 mai 2010 - 13:23, a spus:

Dupa mine tramvaiele noi nu-si merita pretul, mai ales pentru noi, mai saraci...

Rampa pentru persoane cu handicap pe care n-am vazut-o niciodata folosita in doi ani la cele 50 de firobuze...


La primul punct asa gandesc si eu, dar odata si o data va trebui sa ne chinuim. Daca se va continua cu SH sunt sigur ca intretinerea lor lasa de dorit, va fi aceeasi cu cea de azi. Dar daca va veni o "noutate" poate si asa ar trebui, sa se reorganizeze, reinstruire pentru mecanici, plus ingrijire ca la carte.

la a doua chestie va contrazic. Eu am prins (probabil ca circul mult cu aceste mtc) de 3 ori. Cei drept mai la inceputul folosintei troleibuzelor, dar m-a mirat faptul ca din bunavointa nu au lasat sa se chinuie asistentii cu urcatul carucioarelor, iar la coborare tragand vehiculul cat mai aproape de bordura, iar in alt caz, dandu-se din nou jos pentru a lasa rampa. Cum ati mai spus, va citez: "Lucrurile bune, omenesti, nu dureaza". :)
0

#325 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 mai 2010 - 10:55

Vezi postareamile, la 08 mai 2010 - 13:23, a spus:

Rampa pentru persoane cu handicap pe care n-am vazut-o niciodata folosita in doi ani la cele 50 de firobuze...

Din câte am înţeles, rampa destinată accesului persoanelor cu handicap, în cazul troleibuzelor, se acţionează prin tragere (împingere) manuală, de către şofer. Presupunând că şinele pe care culisează rampa nu s-au ancrasat din cauza prafului, a apei şi a ruginii, e de bănuit că manevrarea lor e oarecum uşoară. Să nu uităm totuşi, că în contract erau prevăzute rampe automate.
În cazul autobuzelor, situaţia diferă substanţial. Fiecare şofer a luat în primire (pe bază de semnătură) două bucăţi de tablă ranforsată, având lungimea de 1,5 metri, lăţimea de vreo 60 de cm şi greutatea de aproximativ 20 (două zeci) de kg/buc. Singurul loc în care le-am putut depozita a fost cala prevăzută iniţial pt roata de rezervă. Să presupunem că se iveşte situaţia în care este nevoie de această rampă. Şoferul coboară din autobuz, deschide cala, scoate cele două rampe, le fixează între trotuar şi treapta autobuzului. După ce s-a efectuat urcarea, repetă manevra în sens invers. Rezultat: cel puţin 5 minute de întârziere, plus urmele de mizerie rămase pe hainele şi mâinile şoferului. În cală se adună praful în grosime de câţiva centimetri. Dacă mai adăugăm şi repetarea ciclului la coborâre, cred că rezultatul este destul de grăitor. În cei 20 de ani de când lucrez la RATT, am observat o singură persoană cu handicap locomotor sever, care foloseşte transportul în comun. E vorba de un cerşetor care urcă şi coboară din autobuz mai repede decât ceilalţi călători. Nici n-aş apuca să cobor de la volan, când el ar fi deja urcat.
0

#326 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 mai 2010 - 16:30

Si... s-a mai semnat ceva? Imagine postata Sau lasam pe 2011? Imagine postata
0

#327 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 22 mai 2010 - 08:49

Vezi postareaChagall, la 07 mai 2010 - 12:31, a spus:

La Timisoara vor ajunge 30 de autobuze noi cu burduf

Vineri, 07 05 2010

Pana in 15 mai municipalitatea va semna contractul cu firma Mercedes, ne asigura Culita Chis, seful Directiei de Drumuri si Transporturi din cadrul Primariei. [...]

#22 mai 2010
Nu stiu de ce, dar am impresia ca primaria se cam suceste cu semnarea contractului. Cauza: ori banii din buget au fost redirectionati catre alte investitii, ori firma Mercedes nu-si poate mentine preturile de anul trecut, iar acum probabil se cauta tot feluri de portite pentru suplimentarea fondurilor prin "acte aditionale" suplimentare. Alta explicatie plauzibila nu vad in momentul de fata.
0

#328 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 22 mai 2010 - 18:59

Poate Daimler n-a dat ciubucul? Mai stii?
0

#329 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 mai 2010 - 10:33

Chiar daca noi nu stim, iata ca lucrurile se misca... Au inceput sa caseze Ikarusuri, un semn clar ca vin autobuze noi...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img7303r.jpg
  • Imagine atasata: img7308z.jpg

0

#330 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 mai 2010 - 11:29

Semn in acest senz a fost si anul trecut tot cam in aceasta perioada, in care RATT facea angajari pe rupte, ba mai mult Dr2005 ne-a semnalat ca a vazut cateva articulate noi in curtea Daimler din Bucuresti.
0

#331 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 31 mai 2010 - 13:06

Ai sa vezi in toamna. :)
0

#332 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 mai 2010 - 16:14

La toamna sau la anu'?
0

#333 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 31 mai 2010 - 22:46

Ce autobuz este in spatele celui alb-violet ?
Pare a fi unul fara bot, sau fara spate. :)
0

#334 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 iunie 2010 - 10:13

Este 303...
0

#335 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 iunie 2010 - 19:21

Vezi postareacseh_17, la 31 mai 2010 - 10:33, a spus:

Chiar daca noi nu stim, iata ca lucrurile se misca... Au inceput sa caseze Ikarusuri, un semn clar ca vin autobuze noi...

Mai degrabă, e un semn că nu sunt piese şi cauciucuri. Cel puţin 10 Mercedesuri sunt trase pe dreapta, şi nu prea cred să fie propuse pt casare.
0

#336 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 08 iunie 2010 - 14:47

Citeaza

Municipalitatea a semnat contractul cu Evo Bus Romania SRL şi BRD Sogelease IFN SA pentru achiziţia celor 30 de autobuze articulate de mare capacitate, a declarat, marţi, primarul Gheorghe Ciuhandu. Noile vehicule au burduf, rampă pentru persoanele cu handicap, aer condiţionat, căldură şi o capacitate de 140 de persoane. Autobuzele Mercedes vor circula în principal pe liniile aglomerate, pe care numărul de călători este foarte mare, Ciuhandu dând ca exemplu liniile 33 şi 40.

Termenul de livrare a vehiculelor este de şase luni de la data semnării contractului, ceea ce înseamnă că până la iarnă trebuie să ajungă la Timişoara toate cele 30 de autobuze. Valoarea contractului este de 8.289.500 euro, a afirmat Ciuhandu, mijloacele de transport fiind achiziţionate în leasing, pe o perioadă de şapte ani.



Articol de azi din tion. Deci, cel putin contractul e semnat.
0

#337 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 iunie 2010 - 17:14

Vezi postareaWegmann, la 08 iunie 2010 - 14:47, a spus:

Articol de azi din tion. Deci, cel putin contractul e semnat.


Deci .... de abia astept sa " ma dau " cu noile autobuze . Si sper ca vom avea mai multa grija cu acestea .... ar trebui facuta o campanie ceva : NU VANDALISMULUI ! NU BOSCHETARILOR ! .
0

#338 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 iunie 2010 - 19:22

La stirile de la ora 20 pe Analog TV au anuntat si ei despre semnare. :jos:
0

#339 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 09 iunie 2010 - 14:27

Era clar ca cineva mai trebuie sa bage strambe!

Citeaza

Convins ca este ceva in neregula cu contractul proaspat semnat de primarie cu o banca pentru cumpararea a 30 de autobuze cu burduf, prefectul Mircea Bacala cere verificari.

"M-am autosesizat vizavi de contractul pe care l-a semnat primaria cu BRD pentru achizitionarea celor 30 de autobuze Mercedes. Mi se pare ca acel contract nu este in regula, iar de aceea voi trimite corpul de control al prefecturii pentru o verificare riguroasa la primarie. Daca vor fi gasite nereguli voi deschide actiunea in instanta, in contencios administrativ. Nu mi se pare normal ca pe criza asta sa cheltuim atatea milioane de euro pentru autobuze", spune prefectul de Timis, Mircea Bacala


Agenda
0

#340 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 iunie 2010 - 14:51

Da' el îi pus acolo să facă ce trebuie sau ce i se pare lui?
0

Arata acest topic


  • (77 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi