STP Timișoara Forum: AC-ul in autobuze - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (21 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AC-ul in autobuze Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#141 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 07 mai 2010 - 21:58

nu are cum sa ia motorina in canistre. ei nu au o suma de bani fixa pe zi din care sa alimenteze. pur si simplu completeaza pina la plinul rezervorului. iar pe foaia de parcurs scrie clar cit a parcurs...si care a fost..consumul
0

#142 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 mai 2010 - 06:53

Daca ai spus-o doar asa gresesti...

Fiecare sofer/autobuz, are stabilit cati litri de motorina poate sa consume. Acest lucru depinde de linia, schimbul si conditiile de vreme de afara. Un singur lucru nu stiu, daca acest lucru se face pe zi, sau pe mai multe zile deoadata.
0

#143 Useril este offline   Eta Floreasca 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 26 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Fundeni Jud. Ilfov

Postat 08 mai 2010 - 18:34

Pai normal din cate stiu eu Cumsumul Total s-ar calcula astfel: (CC+CA+CR)*NC=CT
Unde:
CC=Consum pe Cursa
CA=Consum Acces
CR=Consum Retragere
NC=Numarul de Curse
CT=Consumul Total
.

Aceasta postare a fost editata de Eta Floreasca: 08 mai 2010 - 18:35

0

#144 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 08 mai 2010 - 18:38

N-ar trebui asa, tu inmultesti Consumul de Acces Traseu si de Retragere cu nr. de Curse, iar Accesul si Retragere doar o data se fac pe zi. :) Cu nr. de Curse doar Consumul pe Cursa ar trebui inmultit.
0

#145 Useril este offline   Eta Floreasca 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 26 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Fundeni Jud. Ilfov

Postat 08 mai 2010 - 18:40

A da multumesc ca mi-ai amintit. :) :coolspeak:
Se vede ca nu am mai fost de mult prin garaj. :ok:
0

#146 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 mai 2010 - 13:29

Inca doua vehicule incarcate si gata de lucru :coolspeak: Imagine atasata: DSC00183.JPG Imagine atasata: DSC00184.JPG

Si diferenta de temperatura intre partea din fata si cea din spate: Imagine atasata: DSC00188.jpg Imagine atasata: DSC00187.jpg
0

#147 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 mai 2010 - 13:39

Inca doua "frigidere":coolspeak: sunt gata de lucru: 41622 si 41625
0

#148 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 mai 2010 - 14:34

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 mai 2010 - 13:39, a spus:

Inca doua "frigidere":) sunt gata de lucru: 41622 si 41625

Domnule Florin, cred că astăzi am stat la mai puţin de 1 metru de dvs. Sper să nu mă înşel. Vă aflaţi într-o hală la garaj, împreună cu maistrul Costel şi dezbăteaţi aprins problema unor filtre amplasate incorect. Vă solicit opinia în ce priveşte potenţiala cauză a faptului că "clima" nu se face simţită în partea posterioară a autobuzelor din cauza acelor bureţi. Despre acest lucru era vorba?
PS. Vă felicit pt codiţă :coolspeak: Şi eu am purtat plete pe vremea când chelia nu-mi invadase încă creştetul :plang:
Btw. Şi utilajul meu îşi aşteaptă rândul la făcut plinul de freon. Instalaţia funcţionează, dar e rezultatul e unul foarte anemic.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 11 mai 2010 - 14:41

0

#149 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 11 mai 2010 - 14:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 mai 2010 - 13:39, a spus:

Inca doua "frigidere":plang: sunt gata de lucru: 41622 si 41625



Vezi postareaemilut, la 11 mai 2010 - 14:34, a spus:

Vă aflaţi într-o hală la garaj, împreună cu maistrul Costel şi dezbăteaţi aprins problema unor filtre amplasate incorect.


Chiar ma bucura ca precizati problemele rezolvate, sa nu se mai repete ca anul trecut, atatea reclamatii sau ca "nu va pasa de calatori" ori "toate autobuzele nu au clima". Acum este liniste. :coolspeak:
0

#150 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 mai 2010 - 15:08

Hooo, usor, usor!

Asta e jumatate din problema! Regia si-a rezolvat partea in mare. Acuma vine partea cu nu sunt alocati carburanti destui, si partea cu "bob cu bob" (prietenii stiu de ce... vorbesc)...
0

#151 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 mai 2010 - 18:11

Vezi postareaemilut, la 11 mai 2010 - 14:34, a spus:

Domnule Florin, cred că astăzi am stat la mai puţin de 1 metru de dvs. Sper să nu mă înşel. Vă aflaţi într-o hală la garaj, împreună cu maistrul Costel şi dezbăteaţi aprins problema unor filtre amplasate incorect. Vă solicit opinia în ce priveşte potenţiala cauză a faptului că "clima" nu se face simţită în partea posterioară a autobuzelor din cauza acelor bureţi. Despre acest lucru era vorba?


Da, acolo eram. :coolspeak: Parerea mea e ca in spate se face mai putin simtita clima (e mai putin eficienta) datorita proiectarii. Evaporatoarele sunt amplasate la mijlocul vehiculului si motorul, amplasat in spate, isi aduce aportul lui in cresterea temperaturii in acea zona. Acum, corectand amplasarea filtrelor (si punand altele noi), speram doar sa eficientizam admisia aerului printre lamelele evaporatorului. Totusi, aceste filtre vor trebui sa fie schimbate mult mai des decat pana acum. :plang:
La sfarsitul acestei saptamani speram sa avem aproape 15 autobuze cu clima verificata.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 14 mai 2010 - 18:28
Motiv editare: Am reusit sa verificam un numar de 14 autobuze, pana in acest moment

0

#152 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2010 - 12:33

Temperatura obtinuta azi la masuratori in 50582 (asta "pacalind" senzorul de temperatura din cupeu si facandu-l sa "creada" ca e mai cald decat in realitate :steag stema poli: ):

Imagine atasata: DSC00219.jpg
0

#153 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 mai 2010 - 17:25

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 mai 2010 - 12:33, a spus:

Temperatura obtinuta azi la masuratori in 50582 (asta "pacalind" senzorul de temperatura din cupeu si facandu-l sa "creada" ca e mai cald decat in realitate :steag stema poli: ):

Atasament DSC00219.jpg

Domnule Florin, cu scuzele de rigoare pt off topicism, îmi permit să vă adresez o întrebare.
Pt că observ că vă implicaţi substanţial în rezolvarea problemelor care ţin de buna funcţionare a autobuzelor, vă solicit părerea într-un domeniu care este oarecum tangent celui de care vă ocupaţi. Şi anume:
În cazul autobuzului 41649, pe timp de caniculă, temperatura agentului de răcire a motorului depăşeşte frecvent cifra de 95°, uneori ajungând chiar în preajma celei de 100°. Acest lucru se întâmplă chiar şi în situaţia în care ambele circuite (şi cel superior şi cel inferior) sunt deschise. Circulând cu circuitele agentului de răcire (sau încălzire, după caz) deschise, misiunea sistemului de climatizare este compromisă datorită căldurii emanate de radiatoarele din cupeu, chiar dacă ventilatoarele nu funcţionează. Dacă închid circuitele, temperatura depăşeşte pragul critic, iar autobuzul devine inoperabil.
De la agenţia "zvonerul şi răspândacul" am aflat că problema poate fi remediată doar prin resetarea turaţiei ventilatorului responsabil cu răcirea radiatorului. Or, acest lucru nu poate fi realizat decât în prezenţa computerului de diagnoză. Vă întreb: Are RATT un astfel de computer? Dacă nu, care credeţi dvs că ar fi ieşirea din această situaţie neplăcută? Nu vreau să fiu pus în situaţia de a achita reparaţiile motorului, în cazul în care acesta se va defecta din cauze ce nu ţin de modul în care îl exploatez.
Vă mulţumesc.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 17 mai 2010 - 17:26

0

#154 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 mai 2010 - 17:30

E clar ca un defect in acest lant se poate depista doar cu un computer cu softul adecvat, plus o interfata cuplata la mufa OBD a vehiculului. Pentru autobuze, RATT, nu detine asa ceva. Pentru Skoda exista.
Existand intentia de a se efectua reparatiile in regie proprie, probabil se va achizitiona si asa ceva, insa nu stiu cum se procedeaza pana atunci. :intrebare:

Imagine atasata: 051810141639.jpg

L.E. Instalatia de racire e echipata cu un ventilator care nu este antrenat de un motor electric ci de unul hidrostatic (hidraulic), mult mai sigur si mai fiabil. Totusi vad si un senzor de presiune sau de turatie :intrebare:


Iata cum functioneaza antrenarea hidrostatica a ventilatorului: Imagine atasata: racire conecto.jpg
(In cazul nostru, partea electronica nu este amplasata pe motorul hidraulic)

Din cate am inteles, in cazul unei erori electrice/electronice, motorul hidraulic lucreaza in regim de avarie, deci trece pe turatia maxima (asta daca are presiune suficienta). Daca la tine functioneaza acest motor cu turatie adecvata, vor trebui verificate alte componente ale instalatiei de racire (atentie si la concentratia agentului de racire. O concentratie prea mare a acestuia poate duce la supraincalzirea instalatiei) Verificati si nivelul lichidului hidraulic pentru acest motor.
0

#155 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 mai 2010 - 19:38

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 18 mai 2010 - 17:30, a spus:

E clar ca un defect in acest lant se poate depista doar cu un computer cu softul adecvat, plus o interfata cuplata la mufa OBD a vehiculului. Pentru autobuze, RATT, nu detine asa ceva. Pentru Skoda exista.
Existand intentia de a se efectua reparatiile in regie proprie, probabil se va achizitiona si asa ceva, insa nu stiu cum se procedeaza pana atunci. :intrebare:

Atasament 051810141639.jpg

L.E. Instalatia de racire e echipata cu un ventilator care nu este antrenat de un motor electric ci de unul hidrostatic (hidraulic), mult mai sigur si mai fiabil. Totusi vad si un senzor de presiune sau de turatie :intrebare:


Iata cum functioneaza antrenarea hidrostatica a ventilatorului: Atasament racire conecto.jpg
(In cazul nostru, partea electronica nu este amplasata pe motorul hidraulic)

Din cate am inteles, in cazul unei erori electrice/electronice, motorul hidraulic lucreaza in regim de avarie, deci trece pe turatia maxima (asta daca are presiune suficienta). Daca la tine functioneaza acest motor cu turatie adecvata, vor trebui verificate alte componente ale instalatiei de racire (atentie si la concentratia agentului de racire. O concentratie prea mare a acestuia poate duce la supraincalzirea instalatiei) Verificati si nivelul lichidului hidraulic pentru acest motor.

Domnule Florin, în primul rând doresc să vă mulţumesc pt solicitudine.
Precizez că (,) concentraţia lichidului de răcire a fost mai tot timpul la limita inferioară. Acest fapt se datorează multitudinii de pierderi de lichid remediate cu întârziere (concomitent cu completarea cu apă chioară), precum şi zgârceniei cu care am primit câte 2-3 litri de antigel, în urma unor insistenţe de-a dreptul perverse. Mai ales, pe timp de vară, aveam în rezervorul de lichid, apă în proporţie de 90%. Deci, nu de aici se naşte
problema. Aş avea eu o bănuială, dar cum nu mă prea pricep, nu pun mare preţ pe ea. Ar fi vorba de faptul că situaţia a luat naştere abia în vara lui 2008. Coroborând-o cu faptul că lichidul hidraulic nu a fost niciodată înlocuit, mă trimite cu gândul la diminuarea gradului de vâscozitate al acestuia. Verific constant nivelul uleiului de la pompa hidraulică, mai ales că de cam un an se aprinde când şi când în bord o lampă roşie având desenată pe ea o cană de ulei. I-am sesizat pe cei din conducerea secţiei, dar mi s-a răspuns că nu e nicio problemă, fiind probabil vorba de un senzor defect. M-am gândit şi la varianta în care motorul hidraulic funcţionează cu uleiul pe care îl trage din baia de ulei a motorului de tracţiune, dar atunci nu mai văd rostul rezervorului de ulei destinat în mod specific ventilatorului. Nu mai ştiu ce să cred. Dacă odată cu venirea căldurii voi întâmpina din nou această problemă, voi solicita conducerii secţiei să mă trimită la reprezentanţa Mercedes pt resetarea computerului. Plus că mai am o problemă, cu retarderul care nu mai funcţionează de când s-a înlocuit rulmentul de presiune la ambreiaj. Au mai păţit-o şi alţii, iar prin resetare s-a rezolvat.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 18 mai 2010 - 20:12

0

#156 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 mai 2010 - 20:02

Vezi postareaemilut, la 18 mai 2010 - 19:38, a spus:

M-am gândit şi la varianta în care motorul hidraulic funcţionează cu uleiul pe care îl trage din baia de ulei a motorului de tracţiune, dar atunci nu mai văd rostul rezervorului de ulei destinat în mod specific ventilatorului.


In mod sigur nu functioneaza cu ulei din carterul motorului. Functioneaza cu lichid hidraulic special (ca si in cazul pompelor folosite la servo-directie) Daca mecanic + nivel/concentratie fluide e totul ok, trebuie neaparat o diagnoza prin OBD.
0

#157 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 mai 2010 - 13:09

Schimbare filtre evaporator:

Imagine atasata: DSC00242.jpg
0

#158 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 mai 2010 - 13:21

Poze de azi :(

Imagine atasata: DSC00251.JPG Temperatura exterioara.

Imagine atasata: DSC00253.jpg Temperatura in cupeu fara clima.

Imagine atasata: DSC00250.jpg Temperatura in cupeu dupa 10 minute de functionare a climei.
0

#159 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 mai 2010 - 13:23

Foarte tare :( , isi merita bani Conecto astea . De ar fi si la tramvaie asa ceva :ph34r:
0

#160 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 mai 2010 - 15:19

Ne,ne,ne... Ai punctat gresit!

"Isi merita banii Conecto astea," daca si-ar merita banii si beneficiarii lor... :(
0

Arata acest topic


  • (21 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi