STP Timișoara Forum: Autobuzele Mercedes Conecto G - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (77 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autobuzele Mercedes Conecto G Evaluare topic: ***** 5 Voturi

#301 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 aprilie 2010 - 20:28

Sper sa nu se adevereasca ce-am scris cu cateva pagini in urma. :(
0

#302 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 aprilie 2010 - 11:40

Si iata cum se complica din nou treburile.

http://www.agenda.ro...e-mercedes.html
0

#303 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 aprilie 2010 - 12:00

De aia s-a insistat pe Mercedes, chiar daca nu aveau culoarea galbena in nomenclator,... au gasit portita cu alb-violet, vezi Doamne, culorile lui Poli, care intre timp si le-a pierdut...
Sunt curios daca presupusa ancheta se va duce pana la capat sau se va musamaliza din start, fiind implicate nume "mari"...o fi primit si Orza ceva...
0

#304 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 aprilie 2010 - 12:50

De producea Mercedes si firobuze....
0

#305 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 07 aprilie 2010 - 13:04

Citeaza

RATT: noi suntem multumiti de alegerea acestor autobuze de catre primaria Timisoara


Vai de capul meu, daca ar sti tot RATT-ul si primaria cat de bune sunt autobuzele, nu cred ca ar mai spune asa ceva. :(

@Chagall
Dar daca Mercedes facea special pentru noi firobuze? ;) http://www.ratt.ro/f...tyle_emoticons/default/radmasa.gif
0

#306 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 aprilie 2010 - 13:56

Mercedes niciodata n-a fabricat firobuze. Cele care au fost pe baza Mercedes erau ori Siemens-Halske, ori Kiepe.
0

#307 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 07 aprilie 2010 - 14:06

Vezi postareaViktor, la 07 aprilie 2010 - 13:04, a spus:

Vai de capul meu, daca ar sti tot RATT-ul si primaria cat de bune sunt autobuzele, nu cred ca ar mai spune asa ceva. :(

@Chagall
Dar daca Mercedes facea special pentru noi firobuze? ;) http://www.ratt.ro/f...tyle_emoticons/default/radmasa.gif

Viktor, autobuzele sunt foarte bune. Din păcate, faptul că nu li se asigură mentenanţa corespunzătoare, le scurtează durata de exploatare. De asemenea, la acest lucru contribuie din plin şi starea carosabilului şi regimul în care funcţionează. Suprasolicitările la care sunt supuse 20 de ore din 24, nu sunt de natură să le menţină fiabilitatea.
Autobuzele din ţările vestice, care ies la pensie :) arată şi se comportă mai bine decât ale noastre, când aveau un an de serviciu.
0

#308 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 aprilie 2010 - 14:09

Bun, deci plutea in aer, s-a vorbit de spagi inca de la achizitionarea lotului de scurte, nu putem spune ca nu ne-a dat niciodata prin cap asa ceva ..

Emilut : asta voiam sa spun si eu, oricat de fiabila ar fi o masina Mercedes, cand vine vorba sa o intretii parca ti-e mai la indemana un Ikarus caruia ii gasesti piese mult mai repede ...
0

#309 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 07 aprilie 2010 - 14:49

Vezi postareadAImon, la 07 aprilie 2010 - 14:09, a spus:

Bun, deci plutea in aer, s-a vorbit de spagi inca de la achizitionarea lotului de scurte, nu putem spune ca nu ne-a dat niciodata prin cap asa ceva ..

Emilut : asta voiam sa spun si eu, oricat de fiabila ar fi o masina Mercedes, cand vine vorba sa o intretii parca ti-e mai la indemana un Ikarus caruia ii gasesti piese mult mai repede ...

dAImon, se ridică aici nişte probleme cărora noi nu le putem pătrunde sensul. Suntem prea mici şi prea neinformaţi.
De ex. nu pot pricepe motivul pt care RATT nu poate cumpăra piesele de schimb direct de la producător, eliminând astfel o serie întreagă de intermediari şi costuri inutile. Reprezentanţa Mercedes livrează aceste piese la un preţ care include şi manopera necesară înlocuirii lor.
În ce priveşte firma Ikarus, chiar acum am studiat noile sale modele, lansate pe piaţă. Conform imaginilor şi specificaţiilor tehnice, acestea par a concura lejer cu Mercedes.
http://www.ikarusbus...m/city_line.pdf
Din păcate, nu le cunosc preţul. S-ar prea putea ca (,) costurile de producţie să fie substanţial mai mari decât cele ale firmei Mercedes, din cauza reţetei de fabricaţie şi a structurii firmei. În aceeaşi situaţie s-a aflat şi Rocar, care a produs maşini de foarte bună calitate, dar a sucombat din cauza costurilor enorme de producţie, cauzate de tehnologia învechită şi deficitară. Dacă Rocar ar fi reuşit să rămână în piaţă, ar fi fost un concurent de temut în domeniu. Nu am dovezi în sprijinul afirmaţiei mele, dar cred că Mercedes vinde mai ieftin decât Ikarus, produse care au aceleaşi performanţe.
Revenind la fosta mea iubire, Rocar, deficienţa majoră pe care o prezentau autobuzele produse, consta în calitatea execrabilă a pieselor din cauciuc. Multe dintre acestea erau produse în alte părţi (Sibiu parcă, sau Mediaş?), dar afectau la modul cel mai drastic întregul ansamblu. Vorbesc aici de diferitele bucşe şi garnituri, care intrau în componenţa diferitelor valve, supape sau robineţi.
M-am cam întins cu vorba şi am deviat de la subiect. Sper să avem ocazia să dezbatem mai în amănunt, cu altă ocazie.
Până atunci, repet. Îmi place ce am văzut la firma Ikarus.
Revin totuşi cu o sugestie pt RATT. Regia ar putea semna un protocol cu toate celelalte RAT-uri din ţară, deţinătoare de autobuze Mercedes, în vederea înfiinţării unei mini-filiale în chiar inima Germaniei, scopul acesteia fiind acela de a asigura fluxul de piese de schimb către ţară, direct de la poarta fabricii. Costurile necesare întreţinerii ei ar fi reduse, pt că s-ar împărţi la mai multe regii, iar transportul ar putea fi asigurat în regie proprie. S-ar elimina astfel o groază de comisioane inutile, care mai de care mai costisitoare.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 07 aprilie 2010 - 15:03

0

#310 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 aprilie 2010 - 15:28

La piesele de schimb va dau 100% dreptate. La fel cum MB i-a luat jucaria lui Tiriac pentru automobile si a hotarat sa organizeze distributia in regie proprie, ar putea actiona si in celelalte categorii (autobuze, camioane). In schimb la Ikarusz sunt sceptic. "Noul Ikarusz" e fabricat de catre un fost atelier de mentenanta care a cumparat dreptul de a folosi numele de la proprietarul brandului. Nu vreau sa-mi dau cu parerea despre calificarea angajatilor. In mod sigur oameni cu experienta. Insa ei concureaza cu multinationale care au sectii de cercetare, dezvoltare etc. Si au bani.
0

#311 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 aprilie 2010 - 17:29

Eu stiam ca Ikarus nu se mai fabrica in Ungaria de cativa ani buni, iar brandul a fost cumparat de asiatici care momentan nu produc nimic sub aceasta sigla. Poate Dr2005 ar putea sa ne dea mai multe detalii.
0

#312 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 07 aprilie 2010 - 18:07

Brandul este proprietatea unui cetatean american (probabil de origine maghiara). A vrut sa fabrice Ikarusz in China, insa interesul era... zero. Firma care va fabrica "Noul Ikarusz" este ARC. Din tot site-ul respectiv propozitia care iti sare in ochi este: "Our main foreign partners are from Belarus". Noapte buna! S-a nascut MAZ-ul unguresc. Sau o fi Belkommunmash?

P.S.: Unii poate se intreaba de ce eu tot scriu Ikarusz. Motivul e simplu. La Novi Sad e firma Ikarbus care isi vindea in trecut produsele sub brandul Ikarus. Cel mai cunoscut in Romania a fost IK-4.
0

#313 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 aprilie 2010 - 18:09

Cu motorizarile actuale nu au nicio sansa sa vanda in CE. (modelul indicat de emilut)

Imagine atasata: ik.jpg

Iata ce am reusit sa traduc de pe pagina lor:

1.2.2006, compania s-a întors în Ungaria, unde se fabrica, respectiv Ikarusbus în Székesfehérvár, cumpărat de omul de afaceri domnul Gábor Széles. Dupa pregatiri intense pentru re-brand de producţie, Ikarus a fost gata la sfârşitul lunii mai sa prezinte un nou autobuz Ikarus HB 122 L, care este destinat în primul rând pentru piaţa chineză.
0

#314 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 aprilie 2010 - 20:36

Cum am mai spus undeva fosti cinci(5) ingineri ai marii uzine au proiectat acest model, reincercad sa introduca Ikarus pe piata.

Wegmann
Treaba cu IK4 chiar nu am stiut-o. Adica acele autobuze nu erau Ikarus? ;) :(
0

#315 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 aprilie 2010 - 15:08

Si iata ca a trecut mai bine de o luna, iar contractul inca nici acum n-a fost semnat. :nu:
0

#316 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 25 aprilie 2010 - 18:05

PDF-ul despre Ikarus prezintă ultimele modele produse, până la falimentul de acum câţiva ani. Toate se produceau încă din 1997. Mă îndoiesc că vor produce cu aceleaşi motoare.

Ikarus Zemun (Belgrad, Serbia... pe atunci Yugoslavia) şi-a început activitatea în 1923, ca fabrică de avioane, neavând treabă cu Ikarusul din Budapesta. După căderea comunismului, în 1993, a apărut disputa cu Ikarus Budapesta, astfel că s-a redenumit în Ikarbus.
Ikarbus încă produce, ba chiar produce ca lumea... din păcate, nefiind în UE, are şanse aproape nule să exporte spre UE, piaţa din UE fiind deja acaparată de Mercedes, MAN şi Irisbus, iar unde aceştia nu au loc intră Van Hool, Scania, Volvo ori Solaris.
Din fericire pentru ei, parcul auto din fosta Yugoslavie e compus din Ikarusuri (şi de Budapesta şi de Zemun) vechi, nu mai zic de ,,găurile" rămase în parc în urma războaielor, astfel că au clienţi.

http://www.ikarbus.rs/eng/index.htm
0

#317 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 30 aprilie 2010 - 17:03

Din surse neoficiale am aflat de venirea unui nr de 10 autobuze articulate cu cutie automata cat de curand, saptamana viitoare cica. Deci nu sunt sigur, nici alte detalii nu am aflat.
0

#318 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 aprilie 2010 - 19:51

Eu zic ca e doar un zvon, nici nu stiu pe ce se bazeaza, dar nu cred ca pe realitate. Dupa semnarea contractului vor trece aproximativ 3 luni pana vedem primul autobuz.
0

#319 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 mai 2010 - 12:31

La Timisoara vor ajunge 30 de autobuze noi cu burduf

Vineri, 07 05 2010

Pana in 15 mai municipalitatea va semna contractul cu firma Mercedes, ne asigura Culita Chis, seful Directiei de Drumuri si Transporturi din cadrul Primariei.

„La Timisoara vor ajunge 30 de autobuze articulate. Am dori ca pana in luna septembrie cand incepe scoala sa fie aici toate autobuzele”, ne-a declarat Culita Chis.

Procedura de achizitie a mijloacelor de transport nu a fost usoara. Cele 30 de autobuze cu burduf care vor fi puse in circulatie pe liniile 33 si 40 costa 11 milioane de euro si sunt cumparate in leasing. Insa achizitia lor se face la capatul a doi ani si jumatate de procese, perioada in care una dintre firmele participante la licitatie, a carei oferta a fost cu 5 milioane mai mare decat a firmei castigatoare, a facut cateva contestatii. Primaria Timisoara a avut castigat de cauza la Curtea de Apel din Ploiesti, unde a fost stramutat procesul.

Cele 30 de autobuze care urmeaza a fi achizitionate au burduf, rampa pentru persoane cu handicap, aer conditionat si capacitate de 140 de persoane.

Sursa: Agenda
0

#320 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 mai 2010 - 07:26

Vezi postareaChagall, la 07 mai 2010 - 12:31, a spus:

La Timisoara vor ajunge 30 de autobuze noi cu burduf

Vineri, 07 05 2010

Pana in 15 mai municipalitatea va semna contractul cu firma Mercedes, ne asigura Culita Chis, seful Directiei de Drumuri si Transporturi din cadrul Primariei.
[...]

Domnilor, in sfarsit se semneaza contractul si vin autobuzele si nimeni nu zice nimic? :)
0

Arata acest topic


  • (77 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi