STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#181 Useril este offline   montalbano 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 13 octombrie 08
  • Sexul:masculin

Postat 28 februarie 2010 - 22:41

Asta seara pe Linia lui 14 cu numarul 03013 , am citit jos,
pe la orele 18.50 -19.00 in intersectia giratoriu spre Parcul botanic pe sens de mers.
Execrabil s-a integrat in giratoriu soferul troleului, a trebuit sa franez in curba si sa ma imobilizez pe loc,eu eram in spate, pana cand dansul si-a ales traiectoria, evident dupa stilul Eu sunt mare, voi feriti....
Penibil mod de a sofa , ar trebui cineva sa ii mai spuna despre curtoazie si atentie in trafic, vorba aceea, nu e singur....
0

#182 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2010 - 21:07

Vezi postareamontalbano, la 28 Feb 2010, 22:41, a spus:

Asta seara pe Linia lui 14 cu numarul 03013 , am citit jos,
pe la orele 18.50 -19.00 in intersectia giratoriu spre Parcul botanic pe sens de mers.
Execrabil s-a integrat in giratoriu soferul troleului, a trebuit sa franez in curba si sa ma imobilizez pe loc,eu eram in spate, pana cand dansul si-a ales traiectoria, evident dupa stilul Eu sunt mare, voi feriti....
Penibil mod de a sofa , ar trebui cineva sa ii mai spuna despre curtoazie si atentie in trafic, vorba aceea, nu e singur....

Acolo in sens situatia e mai speciala pt soferii de troleibuze fiind saniile de comanda si macazele pe care acestia trebuie sa le faca in functie de traseul pe care sunt.Dupa iesirea din sensul de la Marasti spre P 700 strada are o singura banda,de la intreare in curte la spitalul Clinicile Noi apar 2 benzi,asa ca soferul a mers corect din punctul meu de vedere.

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 02 martie 2010 - 19:22

0

#183 Useril este offline   montalbano 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 13 octombrie 08
  • Sexul:masculin

Postat 01 martie 2010 - 22:34

@goldmember: Salut si o seara buna.
Pai nu a mers corect domnule fiindca dupa aceea nu a ales nici o banda , a mers pe mijloc , prin fata Spitalului Municipal-lui spre Parcul Botanic,
spun ca stiu toate denivelarile, si de pe un sens si de pe celalalt, sau capacele de canal mai ridicate putin decat nivelul pus nou si micile sparturi in asfalt pe dinafara, circul continuu pe ruta aceea, si stiu bine unde s-ar delimita o banda sau banda doi.
Nu numai eu dar si ceilalti din trafic au stat , pentru ca nu eram singura masina atunci, am mers dupa el si dupa giratoriu.
Crede-ma, are lacune mari relativ la soferie in Timisoara in special si oriunde in general...Asta e , in trafic te poti intalni si dumneata cu el si veti vedea pe viu, ca sa zic asa...
0

#184 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 02 martie 2010 - 15:33

Vezi postareamontalbano, la 1 Mar 2010, 22:34, a spus:

Pai nu a mers corect domnule fiindca dupa aceea nu a ales nici o banda , a mers pe mijloc , prin fata Spitalului Municipal-lui spre Parcul Botanic,


Acolo e o singura banda, chiar daca pare mai "lata". Intotdeauna sunt soferi care nu cunosc acest lucru, iar dupa sensul giratoriu aproape ca "intra" in troleibuz...
0

#185 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 martie 2010 - 19:28

Exact,asta spuneam si eu,imediat dupa sens e o singura bada ceva mai lata,abia de la intrarea in curtea spitalului apar cele 2 benzi separate prin linie discontinua din care banda 1 e mereu gatuita de soferii "civilizati" ai acestui oras care-si lasa masinile paralel cu cele parcate in fata Parcului Botanic,motiv pt care un autovehicul cu un gabarit mai mare(autobuz,troleibuz) e obligat sa "muste" si de in banda 2 incalecand gurile de canal care sunt chiar pe mijlocul drumului,pe marcajul discontinu.

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 02 martie 2010 - 19:30

0

#186 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 martie 2010 - 22:00

Oglinda,oglinjoara...asta avea 3 oglinzi in geam,plus una rotunda mica in drepul soferului sus,asta pe langa patratele colorate,pene de paun,steagul tricolor,icoane,eticheta cu numele soferului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 26022010_003_.jpg

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 03 martie 2010 - 22:00

0

#187 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 03 martie 2010 - 22:11

Acesta cred ca 3038, acela super "colorat" in interior. :)
Oricum e foarte tare faza, cum sunt pozitionate oglinzile, mai ales cea care e fixata direct pe validatorul din mijloc :coolspeak: .
0

#188 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 03 martie 2010 - 22:26

Totusi cum isi permite cineva sa faca asa ceva cu ceva ce nu ii apartine ?
Nimeni din RATT nu ia nicio masura ? :coolspeak:
0

#189 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 03 martie 2010 - 22:58

SI totusi de ce atatea oglinzi? is de ajuns 2 nu trebe 1000 de oglinzi... :coolspeak:
0

#190 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 03 martie 2010 - 23:03

Probabil ca sa poata vedea tot ce misca in troleibuz... :lol:
Eu ma intrebam de ce sunt lipite acele fituici roz?! :) Arata mai mult decat penibil sa colorezi mijlocul de transport in culorile preferate... :coolspeak: Si nici eu nu sunt de acord cu cei care isi personalizeaza mijlocul de transport pe care il conduc. De ce? Pentru ca e ceva ce nu le apartine si pentru ca meseria lor este cea de sofer, nu de designer sau orice altceva!
0

#191 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2010 - 10:57

Iar fituicile acelea roz apar peste tot in troleibuz, in preponderenta deaspura si pe geamul usilor, si deasupra geamurilor...Acusi isi faci un colt verde, ca in feng-shui asa e...
Daca ar fi la el acasa, sa faca ce vrea, totusi, acela este un mijloc de transport in comun, al orasului...
0

#192 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 martie 2010 - 15:39

Atata timp cat nu distruge ,(chiar daca nu sunt deloc deacord) am putea inchide ochii. Insa in momentul in care da gauri (oglinda de pe usa0, sau mazgaleste (STOP) vehiculul, mai mult ca sigur ar zbura (din perspectiva mea). Insa nu stiu de ce am impresia ca e mare goanga!
0

#193 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 martie 2010 - 17:18

Vezi postareamontalbano, la 1 Mar 2010, 22:34, a spus:

@goldmember: Salut si o seara buna.
Pai nu a mers corect domnule fiindca dupa aceea nu a ales nici o banda , a mers pe mijloc , prin fata Spitalului Municipal-lui spre Parcul Botanic,
spun ca stiu toate denivelarile, si de pe un sens si de pe celalalt, sau capacele de canal mai ridicate putin decat nivelul pus nou si micile sparturi in asfalt pe dinafara, circul continuu pe ruta aceea, si stiu bine unde s-ar delimita o banda sau banda doi.
Nu numai eu dar si ceilalti din trafic au stat , pentru ca nu eram singura masina atunci, am mers dupa el si dupa giratoriu.
Crede-ma, are lacune mari relativ la soferie in Timisoara in special si oriunde in general...Asta e , in trafic te poti intalni si dumneata cu el si veti vedea pe viu, ca sa zic asa...

Domnule montalbano, aţi fost curios să vedeţi dacă banda 1 permitea accesul unui vehicol cu gabarit mare, fără ca acesta să fie obligat să folosească şi banda 2? De obicei, pe acea porţiune de drum, sunt parcate autoturisme pe diagonală, ocupând jumătate din banda 1. Nu vă supăraţi, dar astfel de situaţii sunt nenumărate. Şi eu prefer să mă las înjurat de şoferii care nu mă pot depăşi, decât să le creez iluzia că au loc pt depăşire, ca mai apoi să fie nevoiţi la manevre disperate în vederea evitării unor coliziuni.
0

#194 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 martie 2010 - 02:28

Vezi postareaemilut, la 5 Mar 2010, 17:18, a spus:

De obicei, pe acea porţiune de drum, sunt parcate autoturisme pe diagonală, ocupând jumătate din banda 1. Nu vă supăraţi, dar astfel de situaţii sunt nenumărate. Şi eu prefer să mă las înjurat de şoferii care nu mă pot depăşi, decât să le creez iluzia că au loc pt depăşire, ca mai apoi să fie nevoiţi la manevre disperate în vederea evitării unor coliziuni.


Din pacate, asa este. Corect.
0

#195 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2010 - 00:40

Cine a fost omul? :coolspeak:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20100318___132622.jpg

0

#196 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 19 martie 2010 - 12:37

Era un sofer la trolebuze il chema vasile si a murit intr-un accident de masina. Era intr-o dacie si unu cu jepu a intrat in el si a rupt dacia in jumate :plang: :(
0

#197 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 martie 2010 - 13:31

Momente nasoale din viata de zi cu zi al unui sofer de firobuz:
Imagine atasata: Image0267_1.JPG
Priviti cu atentie cat de aproape au parcat cele doua masini, firobuzul practic nemaiputand pleca din statie.
0

#198 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 martie 2010 - 14:09

Vezi postareaChagall, la 21 Mar 2010, 13:31, a spus:

Momente nasoale din viata de zi cu zi al unui sofer de firobuz:
Atasament Image0267_1.JPG
Priviti cu atentie cat de aproape au parcat cele doua masini, firobuzul practic nemaiputand pleca din statie.

:rad_masa: troleibuzul acela e rezerva din Prezan,deci sta acolo cam toata ziua daca nu iese altul de pe traseu dintr-un motiv anume.Oricum,masina din fata,sigur e cea a soferului de pe troleu sau a unui coleg de-al lui.
0

#199 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 martie 2010 - 14:38

Asa da!

Mai da ce bine o duc soferii in ziua de azi, se duc cu masinile personale la lucru! :rad_masa:
Apropo, loganul e tot pe diesel?
0

#200 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 martie 2010 - 14:44

Unde bati? :rad_masa: :rad_masa:
Stiu sare in ochi distanta mica, dar eu m-as ingrijora mai mult pentru VW.
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi