STP Timișoara Forum: Linia 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 3 Momentan suspendata / inlocuita cu autobuze Evaluare topic: -----

#161 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 15:59

Vezi postareagarcon, la 28 Feb 2010, 14:55, a spus:

Legat de cea de-a doua parte a intrebarii (de ce nu suntem informati): aceasta informare nu se realizeaza intrucat am impresia ca nu exista un program coerent de investitii in infrastructura de transport la nivelul municipiului (ceea ce acum 10 ani exista, daca ne gandim la privirea de ansamblu asupra modernizarilor din acei ani). Iar comunicarea publica a acestor demersuri este oricum ocazionala si nerealista. A se vedea si modul pompieristic in care se arunca "bomboane de presa" (inclusiv cele doua de mai sus). Informatiile sunt indoielnice prin prisma fezabilitatii proiectelor mentionate. (Ca in 2010 incep reabilitari la 38 de km de linie cale, eu m-as indoi!)

Si sa nu uitam un aspect: eu nu am stiinta ca pana la aceasta data Timisoara sa fi accesat pe proiecte de infrastructura chiar si numai 1 euro din fonduri structurale. M-as bucura sa fiu contrazis!


Sa spui ca esti in criza si ca faci asta doar pe o perioada nedeterminata de timp nuti trebuie nici un program.
Sa modifici ca "apucatu" trasee si sa nu zici nimic creeaza suspiciuni, neincredere si cel mai rau scade numar calatorilor care pana acuma mai indurau neplacerile unei calatorii si circulau cuminti fara sa se mai planga. Cine crezi tu ca o sa mai scoata apa din paharaul care deja e plin, s-a fortat cam mult coarda si pana la urma s-a rupt.
Sa nu uitam alesii stau in scaun 4 ani dupaia se tireaza din oras, noi probabil o sa ramanem mai mult, pe ei ii doar undeva ca tramvaiul no sa mai circule la fel ca inainte.

Ar fi o binecuvantare sa se acceseze fonduri europene dar sa se foloseasca cum trebe nu sa se ia autobuze ca nu de alea avem noi nevoie acuma.
0

#162 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 februarie 2010 - 18:57

Vezi postareagarcon, la 28 Feb 2010, 14:55, a spus:

Ceea ce nu ne-a spus nimeni este daca intr-adevar linia era atat de degradata incat sa fie necesara oprirea circulatiei chiar si pana la demararea investitiei. Eu unul ma indoiesc sa fie asa. Mai degraba banuiesc ca prin aceasta anulare a traseului liniei 3 tramvaie (anulare care nu e definitiva, se pare, dar - oricum - certa pentru mai multi ani) RATT sa fi incercat doua lucruri:
a. sa mai castige 2-3 trenuri pentru celelalte linii, avand in vedere criza de vehicule din acest moment; si
b. sa "rezolve" dificultatile si problemele ce le presupunea acest traseu (prin prisma vandalizarilor si a gradului ridicat de calatori fraudulosi).


Ieri m-am intalnit "intamplator" cu un coleg de forum mult mai tanar decat mine si printre altele am vorbit si de linia 3 de tramvaie. Dupa ce mi-a spus ca desi sta in Timisoara (chiar s-a nascut in Timisoara din cate am inteles) nu a mers niciodata pe linia 3 nici macar din curiozitate sa vada pe unde-i traseul, ca dupa scurt timp sa-mi zica ca linia 3 s-a "desfiintat" ca era veche linia cale. Pai daca n-ai fost pe-acolo, de unde stii ca era veche. Dupa ce i-am explicat ca nu este atat de veche pe cat credea, ca este pe traverse de beton inclusiv portiunea de linie simpla de pe Slavici, a ramas usor surprins. Avea impresia ca este aceeasi linie de pe la inceputuri, din 1952. Chiar este mai noua decat portiunea din Calea Buziasului pe unde se circula serios (linia 4 si 8). Si asta ma dus la gandul ca probabil foarte multa lume neinformata se gandeste ca linia cale o fi foarte veche si de aceea s-a suspendat (temporar - sper) circulatia tramvaiului 3. FALS. Motivele sunt altele.

Acum un an si ceva se punea problema achizitionarii a 50 de tramvaie noi cu cate 3 mil. Euro/ buc. Sustineam si atunci ca este o risipa de bani, ca sunt bune si SH-urile pentru noi. Acum constat ca n-ar fi bani nici pentru SH-uri, care au fost achizitionate (ultimele) cu 1700 Euro/buc daca am inteles bine. Pai mi se pare ca este vorba de o iresponsabilitate totala ca acum un an sa planifici cheltuirea a 150 mil. Euro iar acum sa n-ai 17 000 Euro sa cumperi 10 SH-uri. Ma intreb si va intreb unde traim? cine ne conduce? niste iresponsabili care n-au nimic in comun cu realitatea...
0

#163 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 20:14

Vezi postareamile, la 28 Feb 2010, 18:57, a spus:

1. Ma intreb si va intreb unde traim?
2.cine ne conduce?
3. niste iresponsabili care n-au nimic in comun cu realitatea...


1.Traim in Romania din pacate.
2.Pai la noi merge sintagma "Look no hands" deci nu ne prea conduce nimeni, asta se intampla doar cand treaba cu "no hands" nu mai merge (ca si acuma).
3. Iresponsabili putin spus, trebuie sa ai dunga pe buletin sa faci, adica sa nu faci nimic si sa se ajunga intr-o situatie ca asta.
0

#164 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 28 februarie 2010 - 20:20

@ dAimon: placuta cu statie, este acolo la ambassador(in statie la E7) ?
Am vazut si eu una in dambovita(cum vii dinspre freidorf si faci dreapta spre budai deleanu la alfa pe un stalp, chiar daca acolo va incurca traficul daca nu se vor lua masinile de acolo.
Ieri am vazut sub podul fostei linii 3 interventia linie 3, care pana azi nu am stiut ce face.Astazi am mers pana aproape de fabrica de zahar, si mi-a sarit in ochi ca numai este niciun fir pe unde sa circule tramvaiul...
0

#165 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 20:29

Vezi postareaalecs, la 28 Feb 2010, 20:20, a spus:

si mi-a sarit in ochi ca numai este niciun fir pe unde sa circule tramvaiul...


Sa inteleg ca au scos cablurile de alimentare de tot? :blink: :respekt: :huh: Si chear la asta ma gandeam ieri, daca nu se scot cablurile inseamna ca linia mai are o sansa.
0

#166 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 28 februarie 2010 - 20:39

Probabil ca le schimba si pe alea... :blink::respekt:
0

#167 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 20:43

Oricum, atata vreme cat pe anumite portiuni (intre Bd. Dambovita si str. Ioan Slavici) linia cale a fost scoasa cu totul, nu cred ca sunt sanse sa circule prea curand tramvaiul 3 pe acolo. Deci oricum reteaua de contact ar fi urmat sa se innoiasca. De altfel, din cate stiu, cablurile de alimentare sunt ultimele care se instaleaza inainte de a se da in folosinta o noua linie.
0

#168 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 20:43

Ar fi bine, totusi pentru un traseu care era deservit de cateva tramvaie nu cred ca uzura era asa mare, dar fie, banii trebuie spalati cumva. Oricum mai raman stalpii, acum daca ii taie pe aia atunci chear nu stiu daca ar mai merita sa fim optimisti.
0

#169 Useril este offline   TIANAPET 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:tm

Postat 28 februarie 2010 - 21:39

Vezi postareamile, la 28 Feb 2010, 01:32, a spus:

Drept cadou de Martisor, e buna si o modificare de traseu, pare sa-si fi spus RATT-ul. Tramvaiul 5 isi schimba ruta si se infiinteaza linia 3 de autobuze. Schimbarile au loc incepand cu 1 martie.

De la aceeasi data, va fi infiintata si linia 3 autobuze, care va circula pe ruta: Piata Petofi – Strada Ardealului – Bulevardul Dambovita – Strada Ioan Budai Deleanu – Bulevardul Iuliu Maniu – Strada Pop de Basesti – Strada Garii – Gara de Nord – Bulevardul General I. Dagalina – Bulevardul 16 Decembrie 1989 – Strada Ioan Budai Deleanu – Bulevardul Dambovita – Strada Ardealului – Piata Petofi.

Sursa: Agenda




Vor exista in paralel E 7 si autobuzul 3 ?
0

#170 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29749
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2010 - 21:40

Despre E7 nu s-a spus nimic.
0

#171 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 martie 2010 - 13:11

Am fost ieri sa fac o tura catre gara pe noua linie 3, Am ramas surprins ca desi era a doua zi de cand circula, am gasit in autobuz circa 20-25 calatori la ora 9:45. Am urcat la Agronomiei. La gara am ajuns 6 persoane, au coborat 5,una mergand mai departe pana la Biserica Catolica unde au urcat inca doua persoane, s.a.m.d, Am tras concluzia ca s-ar putea sa aibe succes aceasta linie (improvizata, sper sa se revina candva la tramvai), desi eram sceptic in aceasta privinta.
In schimb, daca nu vor fi ajutati soferii de pe aceasta linie de ADP (pt marcaje), primarie, Politia Rutiera si Comunala, etc, vor fi stresati rau de tot. Am facut cateva poze din care se vede clar ca refugiile statiilor celor mai importante sunt mereu ocupate, soferii fiind obligati sa opreasca pe banda I blocand inevitabil circulatia si asta mai ales la Gara in fata la ELBA unde stim ce cozi sunt si unde ei ar trebui sa stationeze chiar cateva minute sa fie in grafic. La fel era si la Biserica Catolica si in Dambovita pe ambele sensuri. Este groaznic pentru ei si nimeni nu-i "ajuta".


Imagine atasata: linia_3.JPGImagine atasata: Statia_de_la_Gara_de_nord___linia_3.JPG
Imagine atasata: linia_3__3_.JPGImagine atasata: linia_3__4_.JPG
Imagine atasata: linia_3__5_.JPGImagine atasata: linia_3__6_.JPG
Imagine atasata: linia_3__7_.JPGImagine atasata: linia_3__8_.JPG

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: linia_3__2_.JPG

0

#172 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 martie 2010 - 15:30

Tu macar ai avut norocul sa urci cu celelalte persoane. Insa schimbul domnului din imagine (soferul), a reusti sa ne lase impreuna cu viktor si inca cateva persoane in statie. Acelasi autocar albastru era in statia de la ELBA. Noi stand in fata autocarului (tabla cu statia era taman in mijlocul autocarului), soferul a tras putin dreapta in spatele autocarului, nimeni nu vroind sa coboare nu a deschis usile. Iar cand ne-a vazut (circa 5-6 persoane) a refuzat sa mai opreasca....
0

#173 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 03 martie 2010 - 16:09

Poate s-a facut verde la semaforul din fata Elbei si daca mai facea inca o oprire pe banda 1 il caxonau cei din spate nervosi. Ori nu v-a vazut, ori v-a vazut prea tarziu.
0

#174 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 martie 2010 - 21:26

Imagine atasata: viaduct__1_.JPGImagine atasata: viaduct__2_.JPG Imagine atasata: viaduct__3_.JPGImagine atasata: viaduct_4_.JPG Imagine atasata: viaduct__5_.JPG


Iata cum a inceput sa prinda viata linia 3. Viaductul din pozele de sus a fost construit prin anii 1930-32 si dat in folosinta chiar in 1932. Observati ca de la inceput a fost prevazut cu doua "gauri" laterale, expres pentru viitoarea linie dubla de tramvai care urma sa circule pe marginea drumului (un sens pe stanga, celalalt pe dreapta) pentru ca asa era "modelul" si in oras pe acea vreme, model care s-a mentinut in oras pana prin anii '72-75 aproximativ. Freidorful pe atunci era comuna cu primarie proprie si era locuit in majoritate de svabi si unguri mai putin. Visul locuitorilor din Freidorf de a avea tramvaiul ca mijloc de legatura cu orasul s-a implinit abia in 1952, deci dupa 20 de ani de la constructia viaductului, dar si atunci pe o linie simpla, respectiv s-a folosit doar "gaura" din dreapta cand mergi catre Freidorf. Abia dupa alti 30 de ani, odata cu constructia Comtimului in Freidorf, s-a trecut la dublarea liniei, mai putin pe Slavici si la prelungirea ei pana la Comtim.
Apropo de Primaria Freidorf, pot sa va spun ca Timisoara a avut la un moment dat cinci primarii de sector in perioada interbelica si anume, cea din Iosefin avea sediul pe strada Iancu Vacarescu vis-a-vis de Kandia, cea din Fabric in Piata Aurel Vlaicu, cea din centru in Piata Libertatii, in Elisabetin (Balcescu) pe locul actualei scoli generale 22 (langa Biserica Catolica), dar a fost demolata demult cladirea si mai era una dar imi scapa acum locatia ei.
Revin la subiect. Am ajuns in anul 2009, cand dupa alti 30 de ani, a venit cineva destept tare si a inceput sa "demoleze" putin cate putin, tot ce s-a "ridicat" in 80 de ani de truda, sperante si vise. Trist, foarte trist...
Iata acum cum a inceput sfarsitul liniei 3.



Imagine atasata: santier__1_.JPGImagine atasata: santier__2_.JPG
Imagine atasata: santier__3_.JPGImagine atasata: santier__4_.JPG
Imagine atasata: santier__5_.JPGImagine atasata: santier__6_.JPG
Imagine atasata: santier__7_.JPG


Si n-a fost deajuns, ca au venit si "infractorii" care au "furat" linia de contact. I-am prins in flagrant...



Imagine atasata: demolarea_liniei_3__1_.JPGImagine atasata: demolarea_liniei_3__2_.JPGJPG]
0

#175 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 martie 2010 - 22:53

Nu-mi vine sa cred ce rapid s-a distrus linia. <_<
0

#176 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 martie 2010 - 23:57

Iata ce-am avut si am pierdut....


Imagine atasata: linia_3__1_.JPGImagine atasata: linia_3__2_.JPG

Imagine atasata: linia_3__3_.JPGImagine atasata: linia_3__4_.JPG


Pozele le-am facut in 11 octombrie 2008 fara sa stiu ca peste 4 luni se va desfiinta linia.....
In poza a doua se vad doua persoane in cabina, iar in poza a treia se vede cate persoane erau in statie la AUTO desi avea capatul si 42 acolo,.....
0

#177 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 07 martie 2010 - 00:01

Frumoase poze. <_< Macar sa ne aducem aminte de tramvaiele de pe linia 3.
0

#178 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 martie 2010 - 12:23

ce rapid au distrus linia. :lol:
asta inseamna ca linia 3 chiar nu se mai infiinteaza? parca citisem pe forum ca era desfiintata pe parcursul crizei,dar se pare ca nu e asa. <_<
0

#179 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 martie 2010 - 16:47

Si eu sunt de parere ca nu se va mai infiinta (cel putin inn viitorul apropiat) linia 3. Mare pacat! :sad:
Daca svabii de acum 80 de ani ar vedea ce a ajuns din visul lor...
0

#180 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 martie 2010 - 23:08

Problema este ca nimeni din cei responsabili nu cauta solutii. Ultima gaselnita e "asteptam sa treaca criza". Vorbe in vant! Asta nu scuza lipsa totala de preocupare fata de identificarea de solutii.

Cat ar costa refacerea liniei? Are cineva asemenea estimari / devize? Ca sa se poate spune "nu sunt bani" ar trebui mai intai stiut de cati bani este nevoie.

Apoi: cate persoane dintre cele responsabile de investitii au dispus realizarea de cereri pe fonduri structurale pe infrastructura acest proiect? Cate proiecte de finantare s-au scris? Iar daca nu s-au scris, de ce nu?!

Uitasem: mile, foarte frumoase prezentarea si pozele tale! Bravo!

Aceasta postare a fost editata de garcon: 09 martie 2010 - 23:07

0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi