STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#101 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 04 octombrie 2008 - 09:55

Vezi postareacseh_17, la Oct 4 2008, 07:01, a spus:

Treaba e ca unii controlori au tupeul sa te cotrobaie prin geanta ,mai ales daca esti fata tanara! Am fost martor cand m-au coborat odata la stedenti de pe 42.Mi-a cerut spaga pe fata si mia zic ca nu ma lasa sa plec pana nu plates! Mi se pare aberant! M-a prins , ma coboara , platesc amenda si am plecat. :angry:

Pai si mie vroiau sa puna mana pe portofel sa vada daca am buletinul acolo. I'am spus ironic: Prietene, daca pui mana chem eu Politia inainte sa ajunga Politia ta. Ranjea ironic..

Sper sa scapam odata de oameni ca astia :naughty1:
0

#102 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2008 - 12:45

Sunt cativa controlori vechi pe care ii cunosc si sunt super ok, despre ceilalti nu pot sa ma pronunt. (cand ma intalnesc cu ei arat legitimatia si gata :naughty1: ). Cu toate ca pe langa legitimatie trebuie aratat si BI/CI, nu s-a intamplat niciodata sa-mi ceara careva lucrul acesta.
0

#103 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 octombrie 2008 - 13:24

Da intradeva sunt cativa('garda veche') care nu fac asemenea netimtiri, dar is astia noi ,tineri care isi fac decap pe seama calatorilor.
0

#104 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 10 octombrie 2008 - 15:03

Dar de controlori betivi ati auzit? :blush: Eu nu numai c-am auzit, dar de multe ori controlorii emana un miros puternic de alcool.

Miercuri dimineta la ora 8:50 mai multi controlori cca. 10 se aflau in parcul din spate la Posta Mare. Trei dintre ei erau beti pana la refuz. La un moment dat stateau doi unul langa altul iar al 3-lea i-a impins si cei 2 au cazut jos. Parca erau niste copii de 12 ani, asemenea comportament aveau. Era si Politia Comunitara cu ei care era indiferenta la comportamentul lor. Imi pare nespus de rau ca incepea ora si nu am putut fugi inca odata pana jos sa le fac o poza mai de aproape. Poza facuta de mine e destul de neclara dar poate cineva recunoaste vreun controlor de acolo.

Rusine mare. Dar astia sunt controlorii RATT :blink:. Probabil nu ma va crede nimeni, dar ce trebuie sa intelegi voi e ca eu nu as castiga nimic sa mint despre cum beau controlorii RATT. Nici daca spun adevarul nu castig nimic, insa vreau sa vedeti care e adevarata fata a controlorilor RATT. O sa ii mai prind in ipostaze de genul.

Mai cunoaste cineva cazuri de controlori beti?
Am ramas si eu uimit de cata incultura dau dovada acesti oameni care au creierul facut din papusoi. Florin, te rog mult, esti un om minunat, comunica si RATTului sa gaseasca niste controlori la fel de minunati ca tine. Daca toti ar fi ca tine, nu m-as mai gasi eu dobitoc sa i fac betivani sau alte cele.


A nu se intelege ca toti controlorii RATT sunt asa!! Imi cer scuze fata de acei controlori care isi vad de treaba lor, chiar daca nu am intalnit vreunu pana acum.
Imagine atasata: 08102008.jpg
0

#105 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 octombrie 2008 - 20:42

Crede ma is si controlori care nu lucreaza sa faca bani de buzunar ,sa te faca in tote felurile ,sa-si bata joc de oameni. Numa ca acestia sunt rari!
0

#106 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 11 octombrie 2008 - 15:52

am aflat din ce cauza nu mai merg contrlorii pe linia lui 3.intr-o seara au fost batuti mar,iar de atunci nu mai merg de loc pe acolo,nici macar ziua.
0

#107 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 11 octombrie 2008 - 18:10

daca asta era problema, luau niste politisti comunitari cu ei si gata. chiar asa rau famata e zona aia de le e frica controlorilor sa treaca pe acolo ? :blink:
0

#108 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 octombrie 2008 - 20:55

Credeti-ma! Nu stiu cati dintre voi ati fost pana la capat cu linia3 dar e jalnic ce fete vede omul ope acolo! Tie frica ziua dar mite noaptea!
0

#109 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 octombrie 2008 - 23:28

Vezi postareaalecs, la Oct 11 2008, 16:52, a spus:

am aflat din ce cauza nu mai merg contrlorii pe linia lui 3.intr-o seara au fost batuti mar,iar de atunci nu mai merg de loc pe acolo,nici macar ziua.

locuiesc in cartierul Dambovita, si am facut scoala la Generala6, unde vin si molteni (cross-breed, you get it) din Freidorf (sorry if I offended anyone).

si, da, colegii discutau foarte serios despre faptul ca, in cazul unui control, isi cheama fratii mai mari care sa "rezolve" problema unei eventuale amenzi, cu pumnii. pe vremea aia nu se auzise de Politie Comunitara, si oricum, nici aia nu ar folosi la nimic.

zonele astea mi se par cele mai bune cand vine vorba de dat amenzi :blink: , si ar trebui vizitate cat mai des fie doar si din considerentul asta.

Vezi postareaAMD, la Oct 11 2008, 19:10, a spus:

daca asta era problema, luau niste politisti comunitari cu ei si gata. chiar asa rau famata e zona aia de le e frica controlorilor sa treaca pe acolo ? :blink:

am auzit si povesti cu batai. nu una, mai multe. am senzatia ca si politia locala, avand aceeasi componenta etnica, intarzia sa raspunda cand venea vorba de astfel de conflicte.

Vezi postareacseh_17, la Oct 11 2008, 21:55, a spus:

Credeti-ma! Nu stiu cati dintre voi ati fost pana la capat cu linia3 dar e jalnic ce fete vede omul ope acolo! Tie frica ziua dar mite noaptea!

d'apoi.
orice neamt vine sa viziteze zona si sa faca poze, are motive sa-si faca asigurare in prealabil.
in fond, si zona si locuitorii au o coloratura de acum o decada, daca nu mai mult.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 11 octombrie 2008 - 23:31

0

#110 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 noiembrie 2008 - 22:37

Ca tot se vorbeste de controlori....s-ar parea ca nu la noi sunt cei mai rai. Am auzit la TV stirea si am cautat-o pe net. Uitati despre ce e vorba:

"Un nou scandal romano-italian a izbucnit in orasul italian Bergamo, dupa ce un immigrant roman a fost fortat sa se dezbrace in autobuz, pentru a dovedi ca nu a furat un telefon mobil.
Romanul a fost invinuit de un controlor, dupa ce o persoana, din mijlocul de transport in comun, a reclamat ca i s-a furat mobilul, informeaza La Repubblica.
Cetateanul roman nu a depus nici o plangere la Politie, faptele fiind dezvaluite de o pasagera care a fost indignata de eveniment.
Controlorul a fost suspendat din functie si urmeaza sa fie sanctionat. Pe internet au aparut imediat reactii care il aproba pe controlor, care in opinia italienilor si-a facut datoria, desi a exagerat.
Acest caz a fost dezbatut si in Parlamentul Italian. Relatiile dintre romani si italieni sunt tensionate, in ultima vreme, dupa ce crima lui Mailat a fost urmata de o campanie mediatica de denigrare a cetatenilor de origine romana
."


Sursa: ziare.com
0

#111 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 08 decembrie 2008 - 20:15

astazi de dimineata, ora 9:40, m-am urcat in tramvaiul 8, inspre gara. Am dat sa compostez biletul si ... nu mergea compostorul. Subliniez faptul ca sunt un client fidel al RATT-ului si am observat ca de cel putin 1 LUNA de zile in acel vagon nu mergea decat 1 compostor. De fiecare data, vedeam cum clientii se conformeaza si merg la compostorul din partea cealalta. Astfel din 3 compostoare mergea doar unul [cel din mijloc nici nu exista], si asta la capatul celalalt al tramvaiului. Era prea mare aglomeratie si am spus ca asa ceva nu se poate !
Vine controlorul ! Ii arat ca nu merge aparatul si imi spune: "trebuia sa mergi la compostorul din partea cealalta a tramvaiului. da, printre oameni, prin imbulzeala, pentru ca pe mine nu ma intereseaza daca aveti sau nu unde sa compostati biletele, sau daca aveti de unde sa le luati". Ma impinge sa ma dau jos din tramvai. Imi smulge din mana biletul [in valoare de 2.5 ron]. Il rog sa-mi dea biletul inapoi pentru ca "asta e furt". Nu vrea. In schimb ma agreseaza verbal, ţipă la mine ca pe el nu-l interesează ca nu merge aparatul de compostat. Îi cheama si pe colegii sai. Ceilalti "clienti" ai Ratt-ului sar si ei cu gura ca nu merg compostoarele. Controlorii imi spun ca mergem la capatul liniei pentru a mi se face proces verbal in care voi scrie ca : "nu au mers compostoarele". In cel mai bun caz o sa platesc 150ron. Mai mergem cateva statii si ii spun ca eu cobor aici. Dau sa cobor, insa se pune in usa, BLOCHEAZA usa, nici eu nici ceilalti "clienti" nu ne putem da jos din tramvai pe acea usa. E ridicol. Ma duc la alta usa, cobor, il mai rog odata sa imi dea biletul inapoi. Nu vrea. ok, il las si ma indrept inspre "lucrurile mele". EL cica suna dupa jandarmi, se face ca vorbeste cu ei ...
Uite asa merg treburile in Romania !

Dragi manageri, conducatori ai RATT, va rog, nu va mai trimiteti controlorii atata timp cat nu exista compostoare care merg.
Aveti dreptul sa va cereti drepturile atata timp cat serviciile voastre pot fi folosite.
Multumesc.

ps: invatati-i sa nu mai fure biletele clientilor.
0

#112 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 decembrie 2008 - 20:23

dar nu aud prima data ca suna la jandarmi,chiar mie mi-au facut asta o data,si atata am stat acolo langa el si ma amneinta ca suna la jandarmi si la comunitari,am stat umpic si dupa cateva secunde chiar l-am rugat sa sune,s-a facut ca vorbeste si cica ei au spus ca nu au timp sa vina:)).
A si m-a dat jos fiindca am urcat deodata cu el si atunci am facut biletul,iar el sustinea ca am facut biletul cand am l-am vazut pe el,ceea ce nu era adevarat.dar ce sa faci asta este ROMANIA in care traim :mellow:
0

#113 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 08 decembrie 2008 - 23:24

Pai asta este absurd, Mihai tu te poti duce la tribunal si sa faci contestatie pentru amenda ca nu au voie sati deie pentru ca na mers compostorul ca tu nai nici o vina cei care se ocupa de intretinerea compostoarelor is devina, deci sa te duci la tribulan si sa faci contestatie ca sigur ai sa castigi si nu o sa mai trebuiasca sa platesti nici o amenda, asa am patit si eu odata tot cu compostorul amenda a-2-a zi la tribunal contestatie sau cum sa zic.
0

#114 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 decembrie 2008 - 23:38

Pai nu i-a dat nicio amenda, ce contestatie sa faca. Omul a spus ca l-au lasat sa coboare. (sau am inteles eu gresit ?)
0

#115 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 decembrie 2008 - 13:06

ai inteles bine.

problema era ca a fost necesara o cearta cu ei si ca a iesit din situatie doar plecand, fara sa fi ajuns la o intelegere amiabila.
0

#116 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 09 decembrie 2008 - 16:45

Vezi postareacseh_17, la 9 Dec 2008, 16:11, a spus:

Treaba cu biletul o pot confirma si eu! Nu odata am vazut sau chiar patit ca iti iau biletul compostat pe oparte sau pe nici unua si ti-l copostaza. Asta nu-i furt? :mellow:

Pai pe deoparte e hartiure/furt dar pe deoparte te scuteste de amenda , parerea mea , nu ? :)

Vezi postaream1ha1, la 8 Dec 2008, 20:15, a spus:

astazi de dimineata, ora 9:40, m-am urcat in tramvaiul 8, inspre gara. Am dat sa compostez biletul si ... nu mergea compostorul. Subliniez faptul ca sunt un client fidel al RATT-ului si am observat ca de cel putin 1 LUNA de zile in acel vagon nu mergea decat 1 compostor. De fiecare data, vedeam cum clientii se conformeaza si merg la compostorul din partea cealalta. Astfel din 3 compostoare mergea doar unul [cel din mijloc nici nu exista], si asta la capatul celalalt al tramvaiului. Era prea mare aglomeratie si am spus ca asa ceva nu se poate !
Vine controlorul ! Ii arat ca nu merge aparatul si imi spune: "trebuia sa mergi la compostorul din partea cealalta a tramvaiului. da, printre oameni, prin imbulzeala, pentru ca pe mine nu ma intereseaza daca aveti sau nu unde sa compostati biletele, sau daca aveti de unde sa le luati". Ma impinge sa ma dau jos din tramvai. Imi smulge din mana biletul [in valoare de 2.5 ron]. Il rog sa-mi dea biletul inapoi pentru ca "asta e furt". Nu vrea. In schimb ma agreseaza verbal, ţipă la mine ca pe el nu-l interesează ca nu merge aparatul de compostat. Îi cheama si pe colegii sai. Ceilalti "clienti" ai Ratt-ului sar si ei cu gura ca nu merg compostoarele. Controlorii imi spun ca mergem la capatul liniei pentru a mi se face proces verbal in care voi scrie ca : "nu au mers compostoarele". In cel mai bun caz o sa platesc 150ron. Mai mergem cateva statii si ii spun ca eu cobor aici. Dau sa cobor, insa se pune in usa, BLOCHEAZA usa, nici eu nici ceilalti "clienti" nu ne putem da jos din tramvai pe acea usa. E ridicol. Ma duc la alta usa, cobor, il mai rog odata sa imi dea biletul inapoi. Nu vrea. ok, il las si ma indrept inspre "lucrurile mele". EL cica suna dupa jandarmi, se face ca vorbeste cu ei ...
Uite asa merg treburile in Romania !

Pai daca se pune in fata si nu te lasa sa cobori nu e hartuire ? :) Mie imi place cand se baga in fata , cu toate ca nam patit decat 1 singura data si acum vreo 5 ani cu un prieten care nu avea bilet.La fel de bine poti sa il impingi si ii spui ca nu ai avut loc sa cobori de el de aia te-ai impins, foarte simplu :04: , poate suna urat.

Aceasta postare a fost editata de Ciup: 09 decembrie 2008 - 16:54

0

#117 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 09 decembrie 2008 - 16:56

Vezi postareaCiup, la 9 Dec 2008, 16:45, a spus:

Pai pe deoparte e hartiure/furt dar pe deoparte te scuteste de amenda , parerea mea , nu ? :mellow:


Pai daca se pune in fata si nu te lasa sa cobori nu e hartuire ? :) Mie imi place cand se baga in fata , cu toate ca nam patit decat 1 singura data si acum vreo 5 ani cu un prieten care nu avea bilet.La fel de bine poti sa il impingi si ii spui ca nu ai avut loc sa cobori de el de aia te-ai impins, foarte simplu :) , poate suna urat.

nu e te scuteste,pentru ca eu il aveam facut si m-a dat jos ca am urcat deodata cu el si el nu a vazut si sustinea ca am compstat biletu cand l-am vaut pe el,deci in cazul acesta nu ma scuteste de nicio amneda
0

#118 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 decembrie 2008 - 23:02

Odata cu validatoarele noi care se blocheaza la inceperea controlului ne scapam si de problema asta.
0

#119 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 decembrie 2008 - 02:36

oricum nu ti se poate da amenda pentru un bilet compostat, chiar si sub ochii lor. nu sunt omniprezenti si omniscienti, sa declare pe propria raspundere ca i-au urmarit pe toti calatorii cand au urcat si ce au facut. jobul e mai simplu .. are omu' titlu de calatorie valid .. next ..

dar cred ca ne indepartam de problema, nu?
0

#120 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 13 decembrie 2008 - 17:17

Oo nu, vorbim din nou despre controlori? :coolspeak:)

Pai de oameni astia, am cuvinte la nesfarsit.

aa, o faza care m-a facut sa rad ca berbecu singur in troleu. Erau 2 controlori, care dupa ce au verificat ca taota lumea avea bilete, asteptau langa usa sa vina statia sa prinda firul din fata. In timp ce stateau, unul i spune celuilalt:
- Hai sa-ti arat cum merge cu cardul, unde trebuie sa apesi.
La care celalat, unul batran, batut de viata, cu par alb in cap, si jeaca de piele stearsa, spune:
- Da ce ma intereseaza pe mine, lasa-ma in pace.

Cu un ton asa suparat..

Nu pare amuzant acum, dar la mom. respectiv am fost pe jos :angry:)
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi