STP Timișoara Forum: A1 Autostrada Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Timisoara - Arad - Nadlac - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (146 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A1 Autostrada Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Timisoara - Arad - Nadlac 581km

#101 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 14:27

Poate daca si Ciuhandu ar trece de partea PDL altfel s-ar face redistribuirile bugetare in favoarea regiunii noastre.
0

#102 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 15:45

Orban: Lucrările la autostrada Timişoara-Arad vor dura un deceniu

Fostul ministru al Transporturilor, actual primvicepreşedinte al PNL, Ludovic Orban, nu crede că cei 44 de kilometri ai autostrăzii Timişoara-Arad vor fi finalizaţi în mai puţin de zece ani. Orban s-a aflat la Timişoara pentru a participa la manifestările ocazionate de împlinirea a 20 de ani de la reînfiinţarea PNL în judeţul Timiş.

El s-a declarat dezamăgit că, la un an de la semnarea contractului pentru construcţia tronsonului de autostradă Timişoara-Arad, nu s-a reuşit decât să se facă o organizare de şantier şi, în ritmul acesta, a apreciat Ludovic Orban, lucrările se vor finaliza abia în zece ani.

"Contractul pe tronsonul de autostradă Arad-Timişoara a fost semnat la finalul mandatului meu. Astăzi, după un an, nu vezi decât organizare de şantier, mai puţin lucrări cu adevărat. Dacă se respectă ritmul în care au început lucrările, ele se vor finaliza în aproximativ zece ani, am făcut un calcul, poate chiar şi mai mult", a declarat Orban.

În opinia lui Orban, dacă ar fi avut doar 500 de milioane de euro la dispoziţie pentru investiţii în infrastructură, aşa cum are anul acesta actualul ministru al Transporturilor, Radu Berceanu, nu ar fi acceptat această funcţie, deoarece banii alocaţi de stat nu ajung nici măcar pentru exproprierile de terenuri pe tronsoanele de autostradă ce urmează să fie construite apoi din fonduri internaţionale.

"Alocările bugetare în zona de modernizare a infrastructurii, anul acesta, sunt de 500 de milioane de euro. Aceşti bani nu ajung nici măcar pentru exproprierile pe tronsoanele de autostradă pe care s-au semnat contractele pe timpul mandatului meu. Pe toate aceste contracte, de la bugetul de stat nu avem nevoie de bani decât pentru exproprieri. Lucrările sunt decontate, sunt finanţări ISPA, cum e centura Lugojului, sunt finanţări din programul operaţional sectorial pe transporturi, sunt finanţări BERD, BEI. Deci banii există şi din cauză că nu se fac exproprierile nu pot să înceapă lucrările şi nu pot să fie folosiţi aceşti bani, să intre în economia reală a României. "Eu, sincer nu pot să înţeleg. Dacă eram în locul lui Berceanu eu nu acceptam să fiu ministru al Transporturilor cu asemenea bătaie de joc de buget", a mai spus Orban.
[...]

Sursa: TION
0

#103 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 ianuarie 2010 - 16:26

Poate in sfarsit isi rupe Berceanu gatul...si pica de tot...
0

#104 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 ianuarie 2010 - 16:40

Vezi postareaChagall, la 23 Jan 2010, 23:38, a spus:

Daca s-ar mai face o a treia cale de acces de pe Calea Aradului ar fi cat de cat suficient pentru orasul nostru cu 3 cai de acces pe autostrada.


De acord cu tine, dar asta inseamna sa mergi dincolo de Vinga ca sa urci pe autostrada...daca ai treaba la Arad, ai si ajuns de fapt la Arad pe DN.... Habar nu am ce a fost in mintea celor care au stabilit traseul autostrazii...eu daca voi avea vreo treaba la Arad voi folosi DN-ul cu conditia sa fie intretinut ca si acum, sa nu ramana "parasit"...
0

#105 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 ianuarie 2010 - 16:48

Cand spuneam ca autostrada trece cam departe de oras si acesul e limitat.... s-a argumentat ca daca era mai aproape de oras frana dezvoltarea/extinderea acestuia.
0

#106 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 ianuarie 2010 - 17:00

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 Jan 2010, 16:48, a spus:

Cand spuneam ca autostrada trece cam departe de oras si acesul e limitat.... s-a argumentat ca daca era mai aproape de oras frana dezvoltarea/extinderea acestuia.


Domnule Florin, am citit abia recent din lipsa de timp postarile dumneavoastra legate de acest subiect si va dau dreptate 100% expunerilor dumneavoastra...dar vedeti ca sistemul este extrem de "centralizat', ceea ce nu duce la nimic bun...iarasi, din pacate...ca sa nu zic mai multe...
0

#107 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 17:09

Cu caile de acces este problema (2 sunt insuficiente momentan). Pozitionarea autostrazii este cu totul alta poveste care in solutia actuala este cat de cat ok cu posibilitati de extindere a orasului pe viitor.

Parerea mea este ca trebuia de la inceput conceputa o autostrada directa pe ruta Szeged-Cenad-Timisoara-Lugoj si un drum express Timisoara-Arad-Oradea si se rezolva elegant toata problema si cu costuri mult mai scazute.
0

#108 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 ianuarie 2010 - 17:15

Vezi postareaChagall, la 24 Jan 2010, 17:09, a spus:

Parerea mea este ca trebuia de la inceput conceputa o autostrada directa pe ruta Szeged-Cenad-Timisoara-Lugoj si un drum express Timisoara-Arad-Oradea si se rezolva elegant toata problema si cu costuri mult mai scazute.



Aceasta era varianta normala, naturala, dar a intervenit politicul "bucurestean"care a denaturat lucrurile....
0

#109 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 17:19

In comparatie, la Sibiu de exemplu se construiesc 7 cai de acces pe autostrada.

Imagine postata
0

#110 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 ianuarie 2010 - 17:26

A se obsera si cat de aproape trece autostrada de oras in cazul lor. :lol: (similar cu M43 la Szeged).
0

#111 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 ianuarie 2010 - 17:36

Practic la Sibiu, autostrada taie o parte din oras. :lol:

Vezi postareamile, la 24 Jan 2010, 16:40, a spus:

De acord cu tine, dar asta inseamna sa mergi dincolo de Vinga ca sa urci pe autostrada...daca ai treaba la Arad, ai si ajuns de fapt la Arad pe DN.... Habar nu am ce a fost in mintea celor care au stabilit traseul autostrazii...eu daca voi avea vreo treaba la Arad voi folosi DN-ul cu conditia sa fie intretinut ca si acum, sa nu ramana "parasit"...

Iata si a treia varianta de conexiune pe autostrada trasata cu linie rosu subtire in Nord Vest, conexiune ce nu se va realiza momentan. In acest caz ar fi nevoie de constructia unui drum suplimentar de vreo 6km.

Imagine postata

*poza ii apartine lui Bogdan BMB
0

#112 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 ianuarie 2010 - 18:12

Vezi postareaChagall, la 24 Jan 2010, 17:36, a spus:

Iata si a treia varianta de conexiune pe autostrada trasata cu linie rosu subtire in Nord Vest, conexiune ce nu se va realiza momentan.


Tot departe de oras este. Daca am treaba la Arad, tot pe DN ma duc decat sa ma abat nu stiu cati Kmetri. Solutia aleasa pentru Timisoara este una foarte proasta si sunt sigur ca s-a "intamplat" asa intentionat...asa imi spune mie "flerul"... Probabil ca in timp se va realiza si o astfel de varianta din necesitate si asta dupa vreo cinci ani dupa demararea lucrarilor initiale...exemple avem...
0

#113 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 februarie 2010 - 17:58

Autostrada Nadlac-Arad: in constructie, finalizare 2013

Lot 1: km 0+000-km 22+248 | Valoare: 382.959.483,93 lei (fara TVA) |
Etapa1 - Constructor: Romstrade-Monteadriano-Donrep;
Etapa2 - contract reziliat;
Etapa3 - relicitare

Etapa4 - desemnarea noului constructor: Astaldi
Etapa5 - finalizat 19.12.2014

Lot 2: km 22+248–km 38+882 | Valoare: 411.489.216,05 lei (fara TVA) |
Etapa 1: Constructor: Alpine | in executie
Etapa 2: (contract reziliat)
Etapa 3: desemnarea noului constructor: Astaldi
Etapa 4: finalizat

In total: 38,8 km.

detalii tronson


---------------------------------------------------------------------

Arad-Nădlac, la licitat, săptămâna viitoare

06.02.2010

ARAD - Ministerul Transporturilor va scoate la licitaţie cei 38,5 kilometri de autostradă care leagă Aradul de Nădlac.

Lucrarea de realizare a autostrăzii Arad-Nădlac va fi scosă la licitat săptămâna viitoare. Informaţia ne-a fost furnizată de secretarul de stat din Ministerul Transporturilor, Eusebiu Pistru. Tronsonul ar fi trebuit scos la licitaţie iniţial la mijlocul lui ianuarie. Eusebiu Pistru a susţinut, de curând, faptul că lucrările la cei 38,5 kilometri de autostradă care vor lega Aradul de Nădlac vor începe cu siguranţă în acest an, deşi opozanţii au vehiculat ca termen realist de începere a investiţiei anul 2012.

După anunţarea efectivă a licitaţiei, va urma, însă, un termen de trei luni în care se pot depune ofertele, licitaţia propriu-zisă, analiza dosarelor, stabilirea câştigătorului, termenul destinat posibilelor contestaţii, semnarea contractului, pregătirea şantierului etc.

„În mai, iunie ne-am propus să semnăm contractul cu constructorul şi să dăm startul la lucrări”, ne-a declarat Pistru.

Secretarul de stat a mai precizat faptul că banii pentru acest tronson sunt asiguraţi deja.

Sursa: AradOn
0

#114 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 26 februarie 2010 - 22:24

Descarcarea de pe autostrada pe DJ 691 Timişoara - Lipova. Solutia finala aleasa (cu 2 sensuri giratorii!!!). :coolspeak:

Imagine atasata: 6situatie0.jpg

Autor: nenea_hartia, forum SSC
0

#115 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 februarie 2010 - 10:27

Vezi postareaChagall, la 24 Jan 2010, 17:09, a spus:

Cu caile de acces este problema (2 sunt insuficiente momentan). Pozitionarea autostrazii este cu totul alta poveste care in solutia actuala este cat de cat ok cu posibilitati de extindere a orasului pe viitor.

Parerea mea este ca trebuia de la inceput conceputa o autostrada directa pe ruta Szeged-Cenad-Timisoara-Lugoj si un drum express Timisoara-Arad-Oradea si se rezolva elegant toata problema si cu costuri mult mai scazute.


sau chiar autostrada Szeged - Arad - Deva cu drum express Arad - Timisoara !!!

PS: am si eu cateva imagini din Octombrie 2009
Imagine atasata: A1-Ar-G-Oct.2009-01.jpg Imagine atasata: A1-Ar-G-Oct.2009-02.jpg Imagine atasata: A1-Ar-G-Oct.2009-03.jpg
link
0

#116 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 februarie 2010 - 10:35

Vezi postareaMHN, la 27 Feb 2010, 10:27, a spus:

sau chiar autostrada Szeged - Arad - Deva cu drum express Arad - Timisoara !!!

Varianta asta ar fi fost cea mai nefericita pentru noi.

Sa nu uitam ca Aradul are o populatie de 170000 locuitori, pe cand Timisoara 320000!
0

#117 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 februarie 2010 - 10:35

Vezi postareamile, la 24 Jan 2010, 18:12, a spus:

Tot departe de oras este. Daca am treaba la Arad, tot pe DN ma duc decat sa ma abat nu stiu cati Kmetri. Solutia aleasa pentru Timisoara este una foarte proasta si sunt sigur ca s-a "intamplat" asa intentionat...asa imi spune mie "flerul"... Probabil ca in timp se va realiza si o astfel de varianta din necesitate si asta dupa vreo cinci ani dupa demararea lucrarilor initiale...exemple avem...


Apai fi sigur ca autostrada nu este facuta neaparat pentru ca aradenii si timisorenii sa mearga dintr-un oras in celalalt...
Si in alte parti, autostrada sau autostrazile nu trec neaparat prin oras, vezi Ungaria pentru Budapesta, Debrecen, Miskolc, etc... sau prin Austria cum ar fi Linz si altele, la fel in Croatia cazul Zagreb-ului.
Un caz deosebit este insa Belgradul, unde autostrada trece prin mijlocul orasului, fiind construita de mult timp... Nici nu vreau sa ma gindesc la cei care locuiesc in zona.
Oricum daca se mai face alta autostrada in jurul TM, peste vreo 5 - 8 ani, inspre Serbia, sint sigur ca cele doua vor fi legate printr-un fel de centura de tip autostrada, indiferent cine va fi la guvernare sau ...la primarie.
Si sper ca aceasta noua (presupusa) centura sa fie pe dupa Giarmata, Recas, Sag, Sacalaz, etc.
Parca era un proiect pe undeva...

Aceasta postare a fost editata de MHN: 27 februarie 2010 - 10:49

0

#118 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 februarie 2010 - 10:49

Vezi postareaChagall, la 27 Feb 2010, 10:35, a spus:

Varianta asta ar fi fost cea mai nefericita pentru noi.

Sa nu uitam ca Aradul are o populatie de 170000 locuitori, pe cand Timisoara 320000!


varianta directa Arad - Deva am impresia ca ar fi fost mai dreapta si mai scurta decit Arad - Giarmata - Lugoj - Deva
iar intre Szeged si TM s-ar fi putut face o alta autostrada (vorba ta) care sa se continue spre Lugoj - Severin - Calafat, adica ramura sudica a CIV.
0

#119 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2010 - 11:04

Vezi postareaMHN, la 27 Feb 2010, 10:35, a spus:

Si in alte parti, autostrada sau autostrazile nu trec neaparat prin oras, vezi Ungaria pentru Budapesta, Debrecen, Miskolc, etc...


Imagine atasata: aka.jpg

Ce vrei sa spui? Toate orasele din exemplu au autostrada foarte aproape (Debrecen M35, Miskolc M30)
N-a spus nimeni ca autostrada sa treaca prin Piata Operei, dar unde e proiectata acum, e foarte departe de oras. Practic e autostrada Arad-Lugoj.
0

#120 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 februarie 2010 - 11:30

din punctul meu de vedere este convenabil pe unde este proiectata sa treaca acum.
iar pentru conexiunile cu orasul si cu viitoarele presupuse autostrazi, va trebui sa mai transpire putin si nea Gheorghe sau cine o mai fi pe la primarie peste 3 - 4 ani. si nu sa se tot plinga ca NU primeste fonduri sau ca aceste legaturi rapide vor fi de domeniul CNADNR sau tin de minister/guvern, caci la urma urmei e interesul locuitorilor zonei, deci ar trebui "sa se faca pres" si sa treaca peste orgoliile politice pentru binele comunitatii.

legat de orasele maghiare, nu stiu daca ai fost pe acolo sau daca doar te-ai uitat pe harta dar in Debrecen am facut cam 45 de minute de pe autostrada pina in centru. cam cit crezi ca vei face de la Giarmanta pina in centrul TM?
iar daca socotesti Dumbravita aproape cartier fiind dormitor al TM, atunci autostrada si nodul de la Giarmata se afla cam la 5 km de limita de nord a Dumbravitei.

evident, daca iau ca si puncte de referinta Girocul sau Sagul, A1 imi pare foarte departe, prin oras. dar cu o centura sau sosea de legatura 2x2, situatia se va simplifica. cindva.
0

Arata acest topic


  • (146 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi