STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#161 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 09 februarie 2010 - 08:19

Am citit posturile despre incident,am auzit la tv declaratiile soferului, opinia reporterului si am vazut inregistrarea video.Parerea mea e ca daca soferul avea capacitatea de a gestiona o asemenea situatie nu se intampla nimic.Nu sunt de parere ca conducatorii mijloacelor de transport in comum sa fie izolati din urmatoarele motive:
-soferul trebuie sa poata da relatii minime despre trasee calatorilor ocazionali
-daca ar avea o cabina vor avea in majoritatea timpului o persoana cu care va sta de vorba (colegi,neveste,copii etc)si care nu le va distrage atentia
-in privinta zgomotelor produse de catre calatori,intreb cum e in situatia cand soferul agreseaza cu diferite compozitii muzicale la volum mai mult decat necesar
-inteleg ca fiecare sa-si creeze la locul de munca conditii de trai cat mai aproape de cele de acasa dar totusi sa nu de depaseasca o anumita limita
-cat despre conditiile de lucru ale soferilor de troleibuz eu zic ca sunt bune, daca putem sa ne aducem aminte de coditiile care le aveau in anii 75-77 inainte de a veni primele DAC-uri
-in concluzie ma repet, situatia se putea evita daca participanti erau oameni
0

#162 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 februarie 2010 - 11:15

Am un amic care e sofer de troleibuz si i-mi povestea despre nesimtirea si aroganta unor calatori,ba mai mult,mi-a zis ca a fost scuipat in fata de catre unul pt ca nu a vrut sa-i deschida usa sa coboare la semafor,statia fiind la 200m de acesta.
P.S...Am auzit ca un sofer ar fi avut o criza de epilepsie in trafic zilele trecute,se stie ceva oficial despre asta?Ce se va intampla cu acel sofer?

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 09 februarie 2010 - 11:16

0

#163 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 09 februarie 2010 - 14:40

Da, pe linia 17, la CEC / Mall, sens Marasti. calatorii au oprit troleibuzul dupa multe incercari. Soferul era nou.
0

#164 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 februarie 2010 - 16:42

Vezi postareaemilut, la 8 Feb 2010, 22:07, a spus:

Kriszti, tu vezi cumva postarea pe care am scris-o ca răspuns lui Florin? Mie nu îmi apare.
Şi ca să-ţi răspund la întrebarea cu cabina, DA!!!!!


Acest domeniu nu imi apartine ca si moderator :plang: Nu e supa mea...(eu sunt la tramvaie)

Si daca tot incercam s-o lamurim! Nu cu mult inainte acest sofer, a avut conflicte dirrecte cu calatorii. Asa cum am citit noi, si agresorul putea citi in ziar! De unde negatia totala!?

Pe de alta parte, emilut , nu ma intelege gresit! Nu sunt de partea agresorului, insa filmuletul prezinta tot, mai putin momentul chieie. Dar ca sa itelegeti!

In acest clip, soferul spune ca(,) calatorul il roaga sa deschida usa, iar el ii raspunde un moment. Nimic dubios. Trec 9 secunde vehiculul opreste. Soferul nu deschide usa! (promisese) De ce? El stie. Poate din cauza persoanei cu care discuta, care de mentionat ca se simta ca acasa pe bordul troleibuzului.

Urmeaza 49 de secunde in care cei doi poarta o discutie, din care cel mai mult agitat este soferul. (ne dam seama dupa miscari). Avem secundele 16 si 30 cand calatorul chiar il roaga pe sofer sa deschida usa(na dam seama dupa mimica fetei). In secunda 40 avem o mica reactie nervoasa a soferului. Toate acestea din acest clip.

Deci va las pe voi, dragi colegi sa trageti concluziile...
0

#165 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 februarie 2010 - 18:40

Soferul declara ca persoana de la bord e sotia, care chiar urca cand el era agresat, cu toate ca se vede clar in filmare ca era deja in vehicul si il tinea de vorba.
0

#166 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 09 februarie 2010 - 20:42

Exista un conflict general. E clar ca avem (unii) calatori asociali, la fel cum avem si (unii) soferi/vatmani certati cu bunul simt. Conducerea RATT nu a auzit de aceste probleme?
0

#167 Useril este offline   montalbano 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 13 octombrie 08
  • Sexul:masculin

Postat 10 februarie 2010 - 10:28

Vezi postareaemilut, la 9 Feb 2010, 00:40, a spus:

Domnule montalbano, dvs numiţi pretenţii (adjectivul 'absurde' pluteşte în exprimare), dorinţa şoferilor de a-şi îngriji sănătatea? Dvs nu o faceţi? În numele cărui principiu ne solicitaţi să recurgem la auto demolarea fiinţei noastre? Poate avem şi noi, familii de întreţinut, copii de crescut.
Cine spune că suntem regi, domnule? Majoritatea celor care ni se adresează, o fac cu "şefule", pt că li se pare sub demnitatea lor, să ne spună "domnule şofer". În schimb, suntem obligaţi să ne manifestăm politicos faţă de toţi beţivanii şi aurolacii care binevoiesc a călători gratuit. Facem parte din categoria (în viziunea dvs) suboamenilor. Ne-am obişnuit cu statutul deja însuşit, şi-l purtăm ca pe un jug.
Vă rog să-mi spuneţi, cu ce, sau cu cât ar contribui perpetuarea actualului amplasament al şoferului, la dezvoltarea"relaţiilor interumane"? Toată această polologhie desfăşurată în această seară, ne conduce spre opusul părerii dvs.
Mă adresez pe această cale, tuturor celor care ne desconsideră, şi ne înjosesc oridecâte ori le pică la îndemână.
Avem şi noi dreptul la demnitate, la sănătate, la intimitate. Protejarea noastră prin



http://www.primariatm.ro/index.php?meniuId...amp;viewCat=863 Institutia Ratt este subordonata Consiliului localal Primariei Timisoara domnule Emilut, adica cetatenii sunt direct indrepatiti sa isi exprime parerile despre cum vor sa se desfasoare serviciile la o societate unde sunt actionari.Sa fie clar, se lucreaza pentru cetateni , nu e un srl oarecare, asa ca tin respectuos sa aveti grija sa vorbiti civilizat la adresa calatorilor si implicit ai cetatenilor urbei.

Aceasta postare a fost editata de montalbano: 10 februarie 2010 - 11:02

0

#168 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 10 februarie 2010 - 20:06

Călătorul care i-a spart doi dinţi unui şofer RATT, identificat de poliţişti

Călătorul care i-a rupt doi dinţi unui şofer RATT a fost identificat de poliţişti pe baza imaginilor înregistrate de camerele de supraveghere din mijlocul de transport în comun şi urmează să fie audiat.


Poliţiştii au început cercetările după ce şoferul de troleibuz care a fost lovit de un călător a depus plângere penală. Şoferul a obţinut un certificat medico-legal care atestă că şi-a pierdut doi dinţi, după ce a fost lovit în plină figură de un călător supărat că nu i-a deschis uşa din faţă pentru a coborî în staţie. Leziuni care necesită 15 zile de îngrijiri medicale, potrivit raportului medico-legal.

Pe baza imaginilor furnizate de Regia Autonomă de Transport Timişoara, poliţiştii au reuşit să îl identifice pe tânărul agresor şi urmează să îl audieze, acesta riscând dosar penal pentru loviri şi alte violenţe.
Sursa:Tion.ro
0

#169 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 februarie 2010 - 22:33

Vezi postareamontalbano, la 10 Feb 2010, 10:28, a spus:

http://www.primariatm.ro/index.php?meniuId...amp;viewCat=863 Institutia Ratt este subordonata Consiliului localal Primariei Timisoara domnule Emilut, adica cetatenii sunt direct indrepatiti sa isi exprime parerile despre cum vor sa se desfasoare serviciile la o societate unde sunt actionari.Sa fie clar, se lucreaza pentru cetateni , nu e un srl oarecare, asa ca tin respectuos sa aveti grija sa vorbiti civilizat la adresa calatorilor si implicit ai cetatenilor urbei.

Domnule Montalbano, daţi-mi voie să nu pricep unde bateţi. Vă referiţi cumva la cei pe care i-am numit beţivani şi aurolaci? Dacă e aşa, aflaţi că îi vizam strict pe aceştia. Personal, am un respect deosebit faţă de călătorii pe care îi transport, mai ales atunci când aceştia se dovedesc a fi civilizaţi şi logici. Le vorbesc (atunci când e cazul), folosind pluralul de politeţe, le livrez informaţiile de care dispun şi eu, etc.
Domnule, ceea ce m-a deranjat în atitudinea dvs, a fost încrâncenarea cu care susţineţi: Cred ca o abordare de bun simt cu privire la relatiile interumane in general in oras ar fi de discutat, nu sa cautam solutii de a izola conducatorul undeva intrun spatiu unde nu se intampla nimic, un dolce-far -niente
Îmi permit să vă contrazic. Siguranţa şi confortul călătorilor, depind în mare măsură de starea de linişte şi calm a şoferului.
Continuarea în postarea de mai jos. Am observat că platforma nu suportă un număr prea mare de caractere.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 februarie 2010 - 22:35

0

#170 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

  Postat 10 februarie 2010 - 22:47

Nu stiu daca are rost sa mai continuati discutia in contradictoriu. Am cam inteles puctele de vedere ale ambelor parti, agresorul a fost identificat si va plati pentru ce a facut...
Totusi, daca doriti sa continuati, o sa va rog sa ramaneti la tonul civilizat pe care s-a derulat discutia pana acum. ;)
0

#171 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 februarie 2010 - 23:03

Dvs consideraţi că relaţionarea interumană îşi are cel mai propice cadru în cabina unui conducător auto? Legislaţia în vigoare şi un minim de logică, ne spun că nu. Ca să nu pomenesc de "entuziasmul" cu care ar întâmpina publicul călător o astfel de 'relaţionare', cunoscută fiind aversiunea (adesea nemotivată) pe care o manifestă faţă de tagma şofericească. Aici sunt nevoit să recunosc faptul că avem printre noi destule uscături, dar, vă asigur că nu mai multe decât în oricare alt domeniu de activitate. Asta, ca să vorbim doar de tema dvs favorită. La care eu aş mai adăuga precaritatea siguranţei personale a şoferilor, precum şi expunerea lor la diverse boli, cauzate de frigul pătrunzător la care sunt expuşi, sau de microbii generos distribuiţi de către persoanele care le strănută în faţă. Nu mai demult decât acum o lună, mulţi dintre călători puteau fi văzuţi purtând măşti aseptice. Spuneţi-mi, vă rog. Cum aţi fi reacţionat dvs, dacă aţi fi observat că şi şoferii poartă asemenea măşti? Aţi fi luat-o ca pe un afront, nu?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 februarie 2010 - 23:14

0

#172 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 februarie 2010 - 23:12

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 Feb 2010, 22:47, a spus:

Nu stiu daca are rost sa mai continuati discutia in contradictoriu. Am cam inteles puctele de vedere ale ambelor parti, agresorul a fost identificat si va plati pentru ce a facut...
Totusi, daca doriti sa continuati, o sa va rog sa ramaneti la tonul civilizat pe care s-a derulat discutia pana acum. ;)

OK, domnule Florin. Sper să nu fi depăşit cadrul unui dialog decent şi civilizat. M-aş urî dacă aş face-o.
0

#173 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 februarie 2010 - 23:38

Vezi postareaemilut, la 10 Feb 2010, 23:12, a spus:

Sper să nu fi depăşit cadrul unui dialog decent şi civilizat.


Nu, pana acum totul este ok. ;)
0

#174 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2010 - 07:50

„Nici măcar nu am vorbit cu el. El era aproape de mine mine şi în timp ce eu vorbeam la staţie, mi-a dat un pumn." (Adevarul)

Nu mai inteleg nimic ;) Conform declaratiilor din Adevarul soferul sustine ca nu a vorbit cu agresorul si cica vorbea la statie. Se vede insa foarte clar ca agresorul vorbea cu el si nu cred ca el a tacut malc, mai ales ca in alte declaratii spunea ca i-a spus sa astepte putin ca o sa-i deschida. De asemenea troleibuzele Skoda nu sunt echipate cu radio-telefon ("statie").
0

#175 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 11 februarie 2010 - 14:45

Poate ii vorbea statiei in care a oprit ;) :blink:
0

#176 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 februarie 2010 - 14:57

Ori minte presa, ori adăugăm pe lista păcatelor omului şi "mincinos patologic".
0

#177 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 februarie 2010 - 17:20

Cred ca in popstul meu aterior am evidentiat clar, ca soferul cam minte...
0

#178 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 februarie 2010 - 22:53

http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/cal...100215-03330119
:ico3:
0

#179 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 februarie 2010 - 15:53

Barbatul care l-a agresat pe respectivul sofer este nepotul unuia dintre controlorii RATT..... deci chestia asta trebuia sa vina de la sine. Sau cine stie poate chiar e bonav psihic, dar totusi e dubioasa chestia.
0

#180 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 februarie 2010 - 00:52

Imagine de astăzi dintr-un troleu de pe linia 14. Cel puţin cât am mers eu, 3 staţii, şoferul s-a întreţinut non-stop cu doamna.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0031.jpg

0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi