STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#121 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 ianuarie 2010 - 17:14

Vezi postareaVisor, la 21 Jan 2010, 23:43, a spus:

Chiar daca are prioritate nu tre' sa abuzeze de ea si sa opreasca incurcand banda 1 pentru a mai face o oprire in statie.



Sa inteleg ca vrei sa zici ca soferul descris de mine nu are nici o vina! Deci ma repet , vorbim de POSTA MARE, deci nici o circulatie agresiva., si el se uita doar pe partea dreapta. Am fost acolo si am vazut. EU nu cred ca intodeauna soferii si vatmanii sunt cei sfinti.
0

#122 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 ianuarie 2010 - 18:46

Chiar daca nu e circulatie, tot trebuie sa se asigure. <_<
Iar la Posta Mare cand iese din statie trebuie sa traga stanga putin, pentru ca urmeaza curba stransa spre dreapta pe Bd. M. Eminescu.
0

#123 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 ianuarie 2010 - 19:14

Daca erai la fata locului si vedei altfel vorbeai.. Dar nu cred ca are sens sa ne certam... <_<
0

#124 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 23 ianuarie 2010 - 00:42

Cel mai bine este sa incerci macar sa te pui in locul lor putin ,mai ales daca esti si sofer deja , eu unul sincer trebuie sa recunosc ca nu as fi destul de vigilent si de atent incat sa observ daca am prioritate , liber si sa mai observ si pe cei care ajung in statie dupa ce se inchid usile ,cred ca trebuie sa ai dexteritate in meseria asta ca sa le faci pe toate bine si condus si orientare spre calatori . <_<
0

#125 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 23 ianuarie 2010 - 13:09

Exact. Si sa nu uitam ca la Posta Mare 90% din ei asteapta calatori care fug si deschid usile chiar si de 2 ori in plus, pentru ca acolo sunt multi care ba vin din 40 ba cate unu la 10 sec din alte parti, care vin incontinuu, chiar dupa toti nu se poate sta, caci iara sunt comentarii din interior "Cand pleaca odata?" si astfel se mai intampla sa nu-ti mai deschida.
Si sa nu uitam: Posta Mare fiind capat, de multe ori nu soferul inchide usile, ci le lasa la modul automat, ca sa apesi tu de afara pe buton, iar dupa urare se inchide, moment cand altcineva poate vrea sa mai urce dar ajungand atunci in dreptul usii i se inchide in fata.
0

#126 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 ianuarie 2010 - 22:03

Vezi postareaGoldmember, la 29 Dec 2009, 21:39, a spus:

Ar fi atat de simplu sa dipara tot kitch-ul asta...nu se vrea,probabil ca e o atmosfara generala de manea,fotbal,spargatori de seminte si de filme indiene in tot RATT-ul.

Ai dreptate monşer. Toate astea sunt apanajul călătorilor. E suficient să priveşti într-un oarecare mijloc de transport în comun. E cât se poate de limpede, că toate vandalizările le-au produs şoferii şi vatmanii.
0

#127 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 ianuarie 2010 - 22:05

Nu e vorba de vandalizari.
Sutn deacord cu un steag, un baner, un fular cu echipa locala, dar daca am ocazia o sa fac cateva poze troleibuzului cu pricina, sa vedeti despre ce vorbim...
0

#128 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 februarie 2010 - 17:58

Citeaza

În miezul zilei, şoferul unui troleibuz a fost bătut cu bestialitate de unul dintre pasageri. Călătorul s-a enervat atât de tare pentru că uşile nu se deschid la timp :excl: . Bărbatul nervos l-a imbrancit pe şofer, apoi l-a lovit cu capul de parbriz pana l-a lasat aproape inconstient. Pasagerii au asistat pasivi şi pasagerul violent s-a facut nevazut cat ai clipi. Nici unul dintre cei zece pasageri nu i-a sarit insa in ajutor soferului. Omul si-a continuat cursa pana la capat de linie. De acolo o ambulanta l-a preluat si l-a transportat la spital.

Vasile Radu are 43 de ani si de mai bine de 20 de ani practica acestă meserie.Politistii incearca acum sa il identifice pe calatorul bătaus.

Daca va fi prins, calatorul care l-a agresat pe sofer pentru ca nu i-a deschis usile risca sa se aleaga cu dosar penal pentru vatamare corporala grava.

Sursa : AnalogTV

Sper că scena a fost surprinsă cu detalii de către camerele de filmat, şi sper să-l vedem la pârnaie pe dobitoc :naughty1:
0

#129 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 februarie 2010 - 18:11

Chiar! E interesanta aceasta problema. Domnu FLorin, ce se poate stii despre acest caz? Se vor lua in considerare inregistrarile?
0

#130 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2010 - 20:01

Da. Colegii de la troleibuze pot obtine cu usurinta imaginile respective. O sa vorbesc cu dl. director IT de problema aceasta si probabil ca va da dispozitiile necesare (daca n-au facut-o deja cei de la sectie).
0

#131 Useril este offline   gil 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 19 ianuarie 09
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2010 - 20:39

am vazut ca pe tion au aparut:
Filmare din firobuz si o declaratie a soferului

Aceasta postare a fost editata de gil: 08 februarie 2010 - 20:40

0

#132 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 februarie 2010 - 20:48

Hmm, lipseste exact momentul cheie...
0

#133 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2010 - 20:49

Pai asta e soferul despre care vorbeam nu de mult ca e spaima calatorilor:

Imagine atasata: untitled2.jpg Imagine atasata: untitled.jpg

S-ar parea ca acum a fost invers. :naughty1:
0

#134 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 februarie 2010 - 20:52

Hmm, intradevar... Sa fi fost o soarta meritata? Sau sa fie chiar calatorul care facuse reclamatia anterioara?
0

#135 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2010 - 21:00

Mai mult ca sigur ca nu. Probabil de vina a fost stilul lui.
0

#136 Useril este offline   montalbano 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 13 octombrie 08
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2010 - 21:14

Ce sa zicem , bucuria site-urilor de stiri locale, la tion barem e prima stire.
0

#137 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 februarie 2010 - 21:22

Stii cum ii, oamenii se aduna la coada din 2 motive: Ori se da ceva pe gratis, ori e bataie...
Totusi ma mir ca a incasat-o asa de usor. Ar fi chiar interesant sa vedem niste filmari cu momentul cheie.
0

#138 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 februarie 2010 - 21:35

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 8 Feb 2010, 20:49, a spus:

Pai asta e soferul despre care vorbeam nu de mult ca e spaima calatorilor:

Atasament untitled2.jpg Atasament untitled.jpg

S-ar parea ca acum a fost invers. :naughty1:

Domnule Florin, sper ca observaţia dvs să fie doar o glumă. Dobitocul care l-a lovit, nu avea de unde ştii cine e şoferul. Astfel de persoane reprezintă o ameninţare permanentă la adresa tuturor şoferilor şi vatmanilor. Acum câţiva ani, un vatman a fost înjunghiat în staţia de la "Banatul", de un inconştient. Se pare că repectivul incident a determinat conducerea regiei la închiderea cabinelor tuturor tramvaielor. Nici nu îndrăznesc să sper că "performanţa" se va repeta şi în cazul autobuzelor şi troleibuzelor.
Am să vă povestesc o întâmplare al cărei "erou" a fost subsemnatul. Ajunsesem cu autobuzul în staţia de la Capitol (linia 33), şi în faţa mea mai era un autobuz. După ce au coborât toţi călătorii, am închis uşile pt a-i determina pe cei ce doreau să urce, să meargă la autobuzul din faţă. 3 indivizi au ţinut morţiş să urce în autobuzul condus de mine. Nu le-am deschis uşa, decât după ce acel autobuz a plecat din staţie, iar eu am tras mai în faţă. Unul dintre şmecheri a venit la mine, cu intenţia vădită de a mă lovi cu piciorul în gură. Norocul meu s-a numit compostorul în care i s-a agăţat piciorul. La intervenţia celorlalţi doi confraţi, bătăuşul a abandonat ideea de a mă face să regret că nu i-am făcut pe plac.
Domnule Florin. RATB şi-a dotat toate autobuzele şi troleibuzele cu cabine pt şoferi. Probabil, ştiau ei ce ştiau.
Sincer, sper într-o mişcare revendicativă a şoferilor de troleibuze (măcar).
0

#139 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 februarie 2010 - 21:42

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 8 Feb 2010, 20:49, a spus:

Pai asta e soferul despre care vorbeam nu de mult ca e spaima calatorilor:

Atasament untitled2.jpg Atasament untitled.jpg

S-ar parea ca acum a fost invers. :naughty1:

Domnule Florin, sper ca observaţia dvs să fie doar o glumă. Dobitocul care l-a lovit, nu avea de unde ştii cine e şoferul. Astfel de persoane reprezintă o ameninţare permanentă la adresa tuturor şoferilor şi vatmanilor. Acum câţiva ani, un vatman a fost înjunghiat în staţia de la "Banatul", de un inconştient. Se pare că repectivul incident a determinat conducerea regiei la închiderea cabinelor tuturor tramvaielor. Nici nu îndrăznesc să sper că "performanţa" se va repeta şi în cazul autobuzelor şi troleibuzelor.
Am să vă povestesc o întâmplare al cărei "erou" a fost subsemnatul. Ajunsesem cu autobuzul în staţia de la Capitol (linia 33), şi în faţa mea mai era un autobuz. După ce au coborât toţi călătorii, am închis uşile pt a-i determina pe cei ce doreau să urce, să meargă la autobuzul din faţă. 3 indivizi au ţinut morţiş să urce în autobuzul condus de mine. Nu le-am deschis uşa, decât după ce acel autobuz a plecat din staţie, iar eu am tras mai în faţă. Unul dintre şmecheri a venit la mine, cu intenţia vădită de a mă lovi cu piciorul în gură. Norocul meu s-a numit compostorul în care i s-a agăţat piciorul. La intervenţia celorlalţi doi confraţi, bătăuşul a abandonat ideea de a mă face să regret că nu i-am făcut pe plac.
Domnule Florin. RATB şi-a dotat toate autobuzele şi troleibuzele cu cabine pt şoferi. Probabil, ştiau ei ce ştiau.
Sincer, sper într-o mişcare revendicativă a şoferilor de troleibuze (măcar).
0

#140 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 februarie 2010 - 21:43

Sper, ca eu am inteles ceva gresti, si nu doriti, inchiderea soferilor de autobuz, si troleibuz in cabine...
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi