STP Timișoara Forum: Linia 33 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 33 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#121 Useril este offline   Calator_Nemultumit 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 18 martie 08

Postat 23 decembrie 2009 - 11:49

S-au mai scos autobuze de pe aceasta linie? De o vreme 33-ul este foarte aglomerat, de cele mai multe ori nici nu am loc sa-mi compostez biletul, mai ales dimineata in intervalul 9-10. Pana acum era printre cele mai ok linii, acum 33-ul pleaca plin de la catedrala...uneori fiind atat de plin incat mai ramane si lume pe dinafara...
0

#122 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 decembrie 2009 - 13:49

Sunt 8 autobuze. Dupa 19 raman doar 4 si in intervalul 9:30 - 12 la fel.
0

#123 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 decembrie 2009 - 00:11

Eu zic ca este foarte bine, in ultimul timp nu am mai vazut sa vina 2 autobuze unul dupa altul, la intreval de nici un minut(chiar daca astazi pe la 18 asa a fost la catedrala).
0

#124 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 24 decembrie 2009 - 00:27

Dar dupa vacanta cu siguranta se va reveni la 10.
0

#125 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 decembrie 2009 - 01:32

Desi nu e exact on-topic, cum a fost considerata vacanta? Uzual din 18 sau de cand a inceput cea fortata, de pe 11?
0

#126 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 decembrie 2009 - 16:48

Oricum ,este posibila si o iluzie optica, dat find faptul ca suntem in preajma sarbatoriilor, sioamenii calatorec mai mult, ==> ca nu realizam autobuzele :mellow:
0

#127 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

  Postat 06 ianuarie 2010 - 19:23

Vezi postareaVisor, la 5 Nov 2009, 13:50, a spus:

Acum intervalul este de 11 min in orele de varf, fata de 8 minute cat era inainte, deci nici 11 minute nu e "program" de Expres, l-au facut asa pentru ca dupa ora 15 este aglomerat, nu ma refer numai la studenti, aceia nu au "orele" lor de circulat, dar sunt navetisti / muncitori, de aceea au ramas la program de linie "normala", ca atunci sunt cei mai multi calatori, pana seara la 19. In orele 9 - 13 s-au redus cursele, facandu-se orar de Expres, 20-25 min. S-au redus la maxim, atat cat s-a putut, pentru a ramane minimum necesar de vehicule pe traseu cand nu prea sunt calatori. Desigur, pe viitor daca si la acele ore va fi aglomeratie se va suplimenta, asa au facut si la alte linii.

Acum la toate liniile in intervalul 8:30 - 13:30 vehiculele s-au redus la minim cat este nevoie. (ex. la 33 - 5 Ab., 11, 14 - 5 Tb. (si chiar cu atatea vehicule, la 13 recte 12 min nu e foarte aglomerat in acel interval orar, cred ca si criza e un factor ce a influentat aceasta decizie, dar nu e rau, se putea de mai demult si mai scapau de unele pierderi).
Din cate am inteles si numarul calatorilor este in scadere, astfel reducandu-se unde se poate, pe cat de mult posibil (dar nu exagerat) nr. masinilor pe traseu in ore necirculabile.

Revenind la acest E, nu stiu chiar la ora 11 cum e, de chiar s-a redus asa, vad ca si 25 min este. :( Insa lucru bun ca dupa ora 14 nu au exagerat cu redusul. :respekt:

Visor, doar o mică observaţie am a face la postarea ta. La linia 33 circulă doar 4 Ab între orele de vârf, şi nu 5. Pline ochi, pe ambele sensuri. Călătorii, din postura de sardele, privesc întrebător la autocolantele pe care scrie frumos: CONFORT ŞI CIVILIZAŢIE. Şi bineînţeles, îi înjură pe şoferi.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 06 ianuarie 2010 - 20:03

0

#128 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2010 - 20:31

Vezi postareaemilut, la 6 Jan 2010, 19:23, a spus:

Visor, doar o mică observaţie am a face la postarea ta. La linia 33 circulă doar 4 Ab între orele de vârf, şi nu 5. Pline ochi, pe ambele sensuri. Călătorii, din postura de sardele, privesc întrebător la autocolantele pe care scrie frumos: CONFORT ŞI CIVILIZAţIE. Şi bineînţeles, îi înjură pe şoferi.


Daca tot vorbim de linia 33, hai sa vedem cum stam in realitate:

Imagine atasata: 33.jpg
0

#129 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 07 ianuarie 2010 - 14:04

Pt Florin.B RATT. Din graficul de mai sus se desprinde exact ceea ce am subliniat. Între orele de vârf, pe linia 33 circulă doar 4 Ab. Anul trecut, pe vremea asta, circulau 7. Frecvenţa era undeva la sub 5 minute. Acum este de 7-8 minute.
Am înţeles că se monitorizează numărul de validări de carduri şi bilete, iar în baza acestei evidenţe se stabileşte necesarul de unităţi necesare pe traseu. Întrebare: a fost cineva curios să urmărească situaţia de facto din traseu?
Un foarte mare număr de călători, nu-şi validează cardurile. Cei mai mari evazionişti sunt elevii şi pensionarii. Cei mai disciplinaţi sunt cei care se deplasează înspre sau, dinspre locurile de muncă. Acum câţiva ani, se făceau citiri referitoare la gradul de încărcare al unităţilor de transport, live (ca să zic aşa). Citirea prin GPS nu este câtuşi de puţin relevantă. Ca şofer, pot aprecia că la un grad de încărcare de cca 90%, doar 35-40% dintre călători îşi validează legitimaţiile de călătorie.
Să nu mai pomenesc de ceea ce se întâmplă după ora 21. Evazionismul atinge uşor 99%.
0

#130 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2010 - 14:30

Vezi postareaemilut, la 7 Jan 2010, 14:04, a spus:

în baza acestei evidenţe se stabileşte necesarul de unităţi necesare pe traseu. Întrebare: a fost cineva curios să urmărească situaţia de facto din traseu?
Un foarte mare număr de călători, nu-şi validează cardurile.
Să nu mai pomenesc de ceea ce se întâmplă după ora 21. Evazionismul atinge uşor 99%.


Te asigur ca se urmareste numarul de validari, dar raspunsul l-ai oferit tot tu in ce scriai mai sus. Daca lumea nu valideaza, in mod sigur nu se va suplimenta numarul de autobuze. <_< Suplimentarea se face pentru calatorii care platesc nu pentru cei care fac blatul. :blush:
Cu toate acestea linia 33 si E1 sunt cele care au cele mai multe validari, de aceea beneficiaza de autobuze mai multe.
0

#131 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 07 ianuarie 2010 - 15:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 7 Jan 2010, 14:30, a spus:

Te asigur ca se urmareste numarul de validari, dar raspunsul l-ai oferit tot tu in ce scriai mai sus. Daca lumea nu valideaza, in mod sigur nu se va suplimenta numarul de autobuze. <_< Suplimentarea se face pentru calatorii care platesc nu pentru cei care fac blatul. :blush:
Cu toate acestea linia 33 si E1 sunt cele care au cele mai multe validari, de aceea beneficiaza de autobuze mai multe.

Pt Florin.B RATT:
Dvs vi se pare că 4 unităţi la linia 33 între orele de vârf sunt suficiente? Vă invit să călătoriţi cu oricare dintre ele, la ora 9,30 am, 10,30 am sau 11,30 am. La linia E1 toate cursele circulă încărcate la capacitate maximă, dus-întors. De multe ori, rămân călători în staţii, pt că se află în imposibilitatea de a urca în autobuz. Dacă vă veţi ghida doar după numărul de validări (fără a se fi executat acţiuni de control "la sânge"), în foarte scurt timp, parcul de autobuze va fi pus pe butuci. Suprasolicitarea la care sunt supuse unităţile, duce inevitabil la uzura prematură a tuturor sistemelor. Aş recomanda conducerii RATT reînfiinţarea procedurii de urmărire pe traseu a gradului de încărcare, pt o mai concludentă documentare.
0

#132 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2010 - 18:56

Sunt de acord cu faptul ca intre 9 si 11 e criminal sa circuli. Insa nu le-as numi ore de varf .. Romania nu-i America, nu avem program 9-17, aglomerarea cea mai mare este intre 6:30-8:30 dupa parerea mea.

Legat de validari, cred ca mai faceti o greseala. Fix persoanele intre 25 si 40 de ani nu valideaza, din lene sau rea-vointa. Am stat de multe ori sa urmaresc, unii pur si simplu urca si nu le pasa, desi la control scot cardul. In schimb pensionarii valideaza, au in sange sa fie "ascultatori" cred. Elevii cred ca o fac din joaca, e ceva nou pentru ei, le este ok tehnologia.

Din pacate, discutia cu supraincarcarea trebuie semnalata celor care se ocupa cu planificarea, aici discutam de dragul discutiei.
0

#133 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2010 - 22:20

Totusi, numarul de validari este important in planificarea vehiculelor. Pot sa am autobuze pline, dar validari/incasari putine/mici. In situatia asta nu se poate suplimenta numarul de vehicule, poate doar daca primaria stabileste ca transportul este gratuit pentru toata lumea.
O sa incerc sa obtin si sa postez (daca o sa am permisiunea) un grafic al volumului de validari pe parcursul unei zile.

Tot ce am scris aici reprezinta un punct de vedere personal
0

#134 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2010 - 14:21

Am reusit sa obtin datele promise. Ce reiese de aici:

-cele 4 autobuze prezente in intervalul orar marcat cu rosu pe grafic, efectueaza fiecare cate 4 semi-ture pe ora (30 de minute o tura complecta).
-totalul este de 16 semi-ture (4 semi-ture x 4 autobuze)

Imagine atasata: 33s.jpg

-capacitatea de transport/vehicul este de 80 calatori
-capacitatea totala de transport, pe ora, este de 1280 calatori (16x80)
-numarul total de validari/ora (bilete si abonamente) in acel interval orar nu depaseste 530/ora.
-rezulta un numar de 33 de calatori/ora/vehicul (toti calatorii ar avea loc pe scaune in conditiile acestea)

Ce trebuie facut? Toata lumea sa valideze pentru a se justifica suplimentarea cu vehicule.

Imagine postata

Imagine postata
0

#135 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 ianuarie 2010 - 15:43

Vezi postareadAImon, la 7 Jan 2010, 18:56, a spus:

Sunt de acord cu faptul ca intre 9 si 11 e criminal sa circuli. Insa nu le-as numi ore de varf .. Romania nu-i America, nu avem program 9-17, aglomerarea cea mai mare este intre 6:30-8:30 dupa parerea mea.

Legat de validari, cred ca mai faceti o greseala. Fix persoanele intre 25 si 40 de ani nu valideaza, din lene sau rea-vointa. Am stat de multe ori sa urmaresc, unii pur si simplu urca si nu le pasa, desi la control scot cardul. In schimb pensionarii valideaza, au in sange sa fie "ascultatori" cred. Elevii cred ca o fac din joaca, e ceva nou pentru ei, le este ok tehnologia.

Din pacate, discutia cu supraincarcarea trebuie semnalata celor care se ocupa cu planificarea, aici discutam de dragul discutiei.

Pt dAImon. Stimate domn, mă văd nevoit să vă contrazic. Într-o singură privinţă aveţi dreptate, şi anume, aceea că între orele 9 şi 11 nu este o perioadă de vârf dpdv al traficului auto. În schimb, vă invit să faceţi observaţii privitoare la afluenţa de călători, între orele specificate. E drept că nu ne aflăm în America, dar, cele mai multe firme îşi desfăşoară activitatea între orele 9-18. Au apus vremurile în care programul de lucru începea la 7 şi se sfârşea la 15. Aş mai adăuga că cele mai multe magazine deschid la orele 9 sau chiar 10, iar sumedenia de birouri sau bănci din zona centrală, ajişterea. La fel şi cabinetele medicale sau policlinicile. Acest fapt contribuie la afluirea populaţiei dinspre periferie către zona centrală, în acest interval orar.
În ce priveşte validarea cardurilor, nu ştiu în ce măsură elevii de până în clasa a VIII-a posedă sau nu carduri. Eu nu am văzut nici măcar un astfel de elev validându-şi cardul, deşi ei sunt principalii beneficiari ai trasportului în comun între ora 7 şi 8. Elevii de liceu le mai validează, dar într-o proporţie nesemnificativă. În privinţa pensionarilor, aveţi dreptate, dar abia de foarte scurt timp s-au obişnuit cu noul sistem. Aici aş avea de făcut o observaţie care ţinteşte mai degrabă primăria decât regia: de când s-a adoptat măsura gratuităţii pt pensionari, fără a se discerne între capacitatea unora dntre ei de a suporta costul călătoriei cu mijloacele de transport RATT, a crescut la modul inimaginabil gradul de încărcare pe unitate de transport. Nu odată am fost pus în situaţia de a observa cum aceeaşi persoană (pensionar), a efectuat doar cu un singur mijloc de transport, 8 călătorii în decurs de 6 ore. E foarte posibil ca respectiva persoană să fi circulat între timp şi cu altă unitate. Acest fapt duce inevitabil la creşterea gradului de disconfort cauzat călătorilor care au întradevăr nevoie de transportul local.
_________________________________________________

Domnule Florin.B RATT.
Am tot respectul pt efortul pe care îl depuneţi pt monitorizarea traficului de călători. Sper ca observaţiile mele să nu vă indispună:
Ceea ce reiese din graficele pe care cu generozitate ni le-aţi expus, concordă în prea mică măsură cu realitatea existentă pe traseu. Vă sugerez cu deosebită condescendenţă, să verificaţi veridicitatea acestor date printr-un studiu efectuat în lumea reală. Vă mulţumesc.
Ar fi interesant de aflat care ar fi modalitatea de a-i determina pe absolut toţi călătorii, să-şi valideze legitimaţiile de călătorie. Se pare că activitatea grupului de control este mai mult decât ineficientă. Cu atât mai mult cu cât, deja toţi evazioniştii îi cunosc pe aceştia.
0

#136 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2010 - 19:59

Hai sa lamuresc doua lucruri:

1. Nu ma ocup cu monitorizarea numarului de validari si nici cu planificarea vehiculelor.
2. Nu te-am contrazis nicio clipa cand spuneai ca autobuzele sunt arhipline.

Normal ca observam cu totii situatia reala de pe teren, eu nu incercam sa te lamuresc pe tine ca autobuzul pe care il conduci e gol <_<
Incerc sa explic ca pentru a fi eficient, transportul trebuie platit. Acest disconfort (aglomeratia) este creat de cei care nu valideaza. Cei care fac planificarea (repet: nu ma numar printre ei) nu pot justifica planificarea de vehicule suplimentare doar pe observatiile din trafic. (observatii nesustinute de incasari/validari)
0

#137 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 08 ianuarie 2010 - 20:07

Si totusi cum vreti sa valideze calatorul cu bilet, cand e autobuzul plin ?Nu stiu ce minti luminate au ajuns la concluzia sa lase un singur validator ptr bilete si acela pus in fata langa sofer unde chiar de ai vrea sa urci e aproape imposibil pe jumatatea aia de usa din fata , sa nu mai vorbesc daca ai urcat la ultima usa stai cu biletul in mana si ai 2 variante te lupti cu lumea si ajungi in fata sau stai cu biletul in mana.Ma indoiesc ca se va renunta vreodata de tot la bilete, mi-e greu sa cred ca cei ce vor tranzita un timp scurt orasul isi vor face carduri, asa ca poate nu ar strica macar 2 validatoare de bilete (vezi troleibuzele).
Si-atunci ne miram ca iasa transportul in pierdere la asa capete luminate n-are cum sa fie altfel.

Aceasta postare a fost editata de fan: 08 ianuarie 2010 - 20:08

0

#138 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2010 - 20:09

Da dar problema e cu 2 taisuri! Nu valideaza dar a platit! Nu trebe sa ne razbunam pe el.. sa incercam mai bine sa cautam motivul nevalidarii...
Unde sunt contolorii? De ce nu sunt planificati pe aceste linii?

Din cei 60% care nu valideaza 40% au platit, insa nu ajung sa valideze.. DE CE?

Aici e problema...
0

#139 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 08 ianuarie 2010 - 20:13

Citeaza

Din cei 60% care nu valideaza 40% au platit, insa nu ajung sa valideze.. DE CE?

Aici e problema...



Pai nu poate, daca nu apuci sa urci in fata nu mai validez clar, despre ce controlori vorbesti in ore de varf de exemplu, e regula generala de cand lumea in vehiculele arhipline nu se face control.
0

#140 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2010 - 20:15

Deci voi vreti sa spuneti ca fluxul de calatori e constant pe tot parcursul zilei, dar in intervalul cand sunt doar patru autobuze, oamenii nu ajung la validatoare din cauza aglomeratiei? :huh:
Inseamna ca ne-am straduit degeaba sa va prezentam graficele acelea. <_< Cei care se ocupa cu chestia asta urmaresc de luni de zile validarile (luni in care erau autobuze mai multe) nu iau decizia dupa numarul de validari pe doua zile. <_<
0

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi