STP Timișoara Forum: Noi hypermarketuri, supermarketuri, retaileri de mobila si bricolaj - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (164 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noi hypermarketuri, supermarketuri, retaileri de mobila si bricolaj Generalitati si discutii Evaluare topic: ***** 3 Voturi

Poll: Ce hypermarket / supermarket preferati? (248 membri au votat)

De unde preferati sa va faceti cumparaturile alimentare in Timisoara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ce retailer de bricolaj preferati?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ce retailer de mobila preferati?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#141 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 noiembrie 2009 - 12:44

Pai nu e chiar contrariul a ce am spus eu deoarece nu am spus niciodata ca imi plac micile dughene de la parterul blocului, ci magazinele de la parterul blocurilor asemenea celor de pe centru, Gh Lazar - adica la nivel cu trotuarul, vitrine etc. Nici eu nu suport acele extinderi de la parterul blocului unde isi trantesc astia niste frigidere, niste scari si gata magazinul.

Prefer ca in fiecare cartier sa existe mici cladiri multifunctionale asemenea celor de pe Calea Bogdanestilor - Complex Favorit, magazin Etti (colt cu Cetatii) sau NovaTim din Studenti.

Aceasta postare a fost editata de Bogdan BMB: 30 noiembrie 2009 - 12:47

0

#142 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 noiembrie 2009 - 13:05

Vezi postareaBogdan BMB, la 30 Nov 2009, 12:44, a spus:

[...] Prefer ca in fiecare cartier sa existe mici cladiri multifunctionale asemenea celor de pe Calea Bogdanestilor - Complex Favorit, magazin Etti (colt cu Cetatii) sau NovaTim din Studenti.

Ce diferenta vezi tu de exemplu intre Profi de langa Casa Tineretului si Novatim-ul de langa stadion? :blink:
0

#143 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 noiembrie 2009 - 13:45

Pai diferenta nu e foarte mare, dar totusi ca aspect arata mai bine NovaTimul - perete cortina, are macar un etaj ... pe cand Profi-ul e doar pe parter si e mult mai mare ca si intindere in plan. In plus are acel aspect standardizat care mie nu imi place. Oricum, Profi e o chestie mai micuta, treci mai usor cu vederea, cand spuneam de hale ma refeream mai mult la Billa, Kaufland si altele
0

#144 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2009 - 14:39

In Profi am fost doar de cateva ori de cand s-au deschis si de fiecare data mi-a parut penibila lipsa de respect fata de client. Asa consider faptul de a tine deschisa doar o singura casa (dimineata), indiferent de cati clienti asteapta deja la casa respectiva.
0

#145 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 noiembrie 2009 - 14:44

Au o singura casa deschisa din lipsa de personal. Cu paznic cu tot n-am vazut mai mult de 3-4 angajati/tura.
Pe mine ma deranjeaza varietatea redusa de sortimente. Si nici painea nu-i proaspata tot timpul la ei.
0

#146 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 noiembrie 2009 - 15:29

Daca o luam asa, Timisoara nu duce lipsa de magazine, in fiecare cartier cred ca exista cate un non-stop si alte puzderie de magazine micute.

Despre Profi doar de "bine", saracii au fost pe val la inceput cand erau singurii, apoi lumea i-a abandonat pentru Billa.

Mi se pare ca francezii au dat o lege obligand supermarketurile sa vanda doar pana la anumite ore, pentru a da sanse si magazinelor locale?
0

#147 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 30 noiembrie 2009 - 22:19

Eu de cate ori am fost la profi, erau 2-3 case deschise, painea calda, si angajti care aranjau marfurile pe rafturi...
0

#148 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2009 - 22:23

Ai avut noroc. :D
0

#149 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 noiembrie 2009 - 22:29

Da, era in vremurile bune. :D
0

#150 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 30 noiembrie 2009 - 22:36

Nu neaparat, chiar si acuma.
0

#151 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 30 noiembrie 2009 - 22:37

Profi, la fel ca si Spar, sunt doar francize. Acum Profi a fost cumparat de fondul de investitii care o vreme a fost proprietarul Artima. Sa vedem daca se schimba ceva.
0

#152 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 decembrie 2009 - 09:51

Artima care la randul lui a fost cumparat de Carrefour.
0

#153 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 decembrie 2009 - 19:48

Se deschide noul magazin Real Est

Succes pe piaţa timişoreană. Reţeaua de hypermarketuri Real deschide miercuri cel de-al treilea magazin din Timişoara.

Imagine postata

Mai precis, centrul comercial va fi situat pe strada Aeroportului nr. 86, pe drumul care duce către Aeroportul Traian Vuia, în apropiere de proaspăt realizatul sens giratoriu la intersecţia cu centura de ocolire. Unitatea este cea de a treia pe care grupul o deţine în Timişoara, alături de cele din Calea Aradului şi din Calea Şagului.

Sursa: http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/se-...091201-06254308

http://www.real-hypermarket.ro/?page=pagin...isoara%20Est_25

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: harta_magazin_timisoara_3.jpg

0

#154 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 decembrie 2009 - 20:55

Vezi postareaChagall, la 1 Dec 2009, 19:48, a spus:

Succes pe piaţa timişoreană. Reţeaua de hypermarketuri Real deschide miercuri cel de-al treilea magazin din Timişoara.

Eu stiam ca se deschide joi (3 decembrie) :D Cel putin asa scria pe toate afisele amplasate in oras cat si in ziarul lor primit prin posta. :04:

Aceasta postare a fost editata de caius: 01 decembrie 2009 - 20:58

0

#155 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 decembrie 2009 - 21:08

Se deschide odata cu centura.
Nu m-ar surprinde sa-i vad la inaugurarea hypermarketului pe Boc si Berceanu.
0

#156 Useril este offline   mariocretz 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 30 octombrie 09

Postat 01 decembrie 2009 - 23:25

in 3 dec la ora 8 centura in 2decora care vrea boc
0

#157 Useril este offline   AlexIP 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 24 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:forum.softpedia.com

Postat 01 decembrie 2009 - 23:45

Vezi postareaChagall, la 29 Nov 2009, 20:51, a spus:

Micile magazine dintre blocuri au cam disparut in ultima vreme, abia mai vezi cate una in cartiere unde nu sunt supermarketuri in zona.


E, na... tocmai s-a deschis inca unul in centru de vreo luna, in loc la MiniBlu-ul de pe Piatra Craiului, langa non-stop-ul cu adaosuri impresionante. E non-stop si e coada tot timpul. Un alt magazin alimentar mic de pe coltul opus cu Profi din Sagului a trecut la non-stop si el (mai sunt doua buticuri non-stop la 20 de metri distanta si de cateva luni si shaormeria de acolo a trecut la non-stop), si are clienti destui si ala.

Vezi postareacseh_17, la 30 Nov 2009, 09:31, a spus:

Bogdane, eu sunt chiar de parerea opusa a ceea ce spui tu. Mai degraba prefer sa vad o "hala" decat sa vad la fiecare bloc parterul transformat in te miri ce minunatii de magazine, si chioscuri, si alte prostii...


Preferi spatii goale cu "de inchiriat"? Vezi pe Republicii, vizavi de Cina (care e si ea cu anuntul pe fereastra), de cata vreme sta parterul ala cu "de inchiriat"...
0

#158 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 decembrie 2009 - 21:32

Vezi postareacaius, la 1 Dec 2009, 20:55, a spus:

Eu stiam ca se deschide joi (3 decembrie) :coolspeak: Cel putin asa scria pe toate afisele amplasate in oras cat si in ziarul lor primit prin posta. :)


posibil ca azi sa fi fost o inaugurare oarecum oficiala intr-un cerc restrins iar miine (joi) sa fie cea publica.
de obicei, asa se procedeaza.
_______________________________________________________

Vezi postareadAImon, la 30 Nov 2009, 04:20, a spus:

Nici nu e nevoie sa mergi pana la Szeged, coboara inspre Craiova, eu unul am numarat 11 supermarketuri, cam toate grupate in aceeasi zona a orasului, nici macar raspandite. Cred ca tine si de costurile de deschidere (+spagile aferente), plus de structura sociala si economica a orasului. Eu unul traiam cu impresia puternica cum ca sudul ar fi sarac. Mi-au infirmat-o.


dupa o analiza sumara, am remarcat ca:
1. unii retaileri prefera sa mearga mina in mina cu anumiti dezvoltatori;
2. anumite branduri (Sephora, Brico Store, etc.) merg doar dupa Carrefour iar altele merg doar acolo unde dezvoltator este Bel Rom, sa zicem ...sau altii;
3. retailerii cu pronuntata politica de discount, mai ales Penny si Plus, s-au orientat inspre zonele in care populatia prezinta putere mai mica de cumparare;
4. fara suparare - de ce sa nu recunoastem, si in acest domeniu se aplica sistemul "P.C.R." adica "Pile.Cunostiinte.Relatii" - deoarece cele mai multe filiale/sucursale romanesti ale retelelor de retail au sediul in Bucuresti iar cele mai multe posturi de conducere ale acestora sint ocupate de catre oameni veniti din anumite zone ale tarii, mai putin din Banat, e normal ca acestora le este mult mai usor sa "intervina" si sa se extinda, hai sa spunem, "acasa" sau in "zona de bastina"... De aceea vezi Carrefour la Braila (2 din care unul e momentan inchis), Focsani, Buzau, Suceava, etc. sau alte unitati ale altor retele, in zone cel putin ciudate pentru noi.
Iar daca nu ar fi venit criza, sigur am fi vazut Carrefour mai repede la Calarasi si Slobozia decit in TM.
Nici chiar unitatea Carrefour din Arad nu merge stralucit.
In fine, am ales spre exemplificare aceasta retea, deoarce este floarea retail-ului francez si unul dintre acei importanti jucatori din acest domeniu ce lipsesc inca din TM.
Si ma refer aici doar la hipermarket. Caci supermarketul de la Bega este nesemnificativ. In plus, are preturi chiar mai mari decit Billa!!!
0

#159 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 23 decembrie 2009 - 21:02

Citeaza

Penny Market, unul din cei mai activi retaileri din Romania, cu o cifra de afaceri din 2008 de 1,257 miliarde lei, a ajuns si in Timis. Primul magazin Penny Market a fost deschis miercuri, 23 decembrie, la Jimbolia, alte doua urmand a fi deschise la Timisoara in primavara si pe parcursul anului 2010.
Agenda

Stie cineva unde vor fi cele doua in TM?
0

#160 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 decembrie 2009 - 23:59

Pai se vorbea ca pe Lidia (unul)
0

Arata acest topic


  • (164 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi