STP Timișoara Forum: Linia Expres 1 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 1 Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 01 noiembrie 2009 - 18:27

Statia=>>Imagine atasata: P1020917.JPG
Panourile=>>Imagine atasata: P1020915.JPG
Orarul=>>Imagine atasata: P1020916.JPG
0

#102 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 noiembrie 2009 - 20:13

hm,nu stiu ce sa zic,statia e la cativa pasi de Inst. Agronomic (statia) :blink:
iti ia vreo 3 minute (sau mai putin) sa o parcurgi pe jos :D

Aceasta postare a fost editata de Bogdan14: 01 noiembrie 2009 - 20:13

0

#103 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 01 noiembrie 2009 - 22:06

Da, dar daca iesi cu bagaje de la selgros, nu ti tot una sa mergi 3 minute pana la inst.agronomic si sa il iei din fata magazinului.Ce-i drept ca lumea de la selgors nu prea ia autobuzu :blink:
0

#104 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 13 noiembrie 2009 - 08:37

Cateva poze facute ieri de un coleg in fata la Billa pe Circumvalatiunii. Cred ca nu mai e nevoie de comentarii...poate doar ca astfel de oameni sunt responsabili cu viata noastra...

Imagine atasata: post_78_1258094144.jpgImagine atasata: post_78_1258094165.jpgg]Imagine atasata: post_78_1258094134.jpgImagine atasata: post_78_1258094120.jpgpg]Imagine atasata: post_78_1258094095.jpgImagine atasata: post_78_1258094085.jpgjpg]
0

#105 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 13 noiembrie 2009 - 12:29

Tare de tot. Ce-o fi vrut sa faca?
Am patit-o si eu odata cu un sofer tinerel. Cred ca am mai zis pe forum aici. Dupa statia Pop de Basesti, vazand ca e coada de la pana in intersectie, a intors, a mers inapoi, a facut stanga la iosefin, apoi stanga spre gara, iar dupa pod dreapta, spre strada jiul (pe vremea aceea nu era sens unic acolo). Astfel a evitat statia de la gara de nord. Partea proasta ca erau oameni care voiau sa coboare la gara cu bagaje, pentru a pleca cu trenul... Au trebuit sa coboare la Pop de Basesti, si sa o ia pe jos pana la gara.
0

#106 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 13 noiembrie 2009 - 12:38

Cred ca s-a speriat de coloana din fata pana la Jiul, astfel ca dupa statie a intors, luand-o dreapta pe Ch. Lazar - P-ta 700 - P-ta Regina Maria - Jiul - Gara. :lol:
Alta data am vazut cum de la Jiul o lua drept in P-ta 700, apoi pe Gh. Lazar - Circumvalatiunii, fix invers situatiei mai sus.
Bine ca pe tronsonut sutit nu se mai afla o statie.
0

#107 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:51

Daca era vreun politai, ii lua carnetul pe loc, oricum, cei de la dispecerat nu au vazut ce a facut ?
Nu i-au spus nimica ? :lol:
0

#108 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 13 noiembrie 2009 - 16:58

Sigur mai sunt variante "pro sofer".
Poate era accident mai in fata. poate a primit mesaj de la dispecerizare "Trafic blocat". Nu cred ca s-a abatatut doar din motiv ca era coloana foarte mare de la Cl. Baogdanestilor/Circumvalatiunii pana la Jiul.
0

#109 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 noiembrie 2009 - 19:37

Asta seara am asistat la o scena aparte in B41674. Am urcat la Mall pe usa din fata impreuna cu o fata care vorbea la telefon. Inghesuiala mare, asa ca n-am avut unde sa mergem. Soferul s-a rastit imediat la ea sa nu mai vorbeasca asa tare, ca-l deranjeaza (!), si sa mearga mai in spate ca-i ocupa spatiul (!). Normal, ea s-a ofticat, i-a raspuns in 2 peri, dar s-a conformat si a vorbit aproape in soapta. La Billa, cand sa coboare, soferul a refuzat sa-i deschida usa, pe motivul ca "se coboara pe 2 si 3" - reaminesc, autobuzul plin (!). In final i-a deschis usa, dar ea deja se enervase, asa ca a ramas acolo si a zis ca merge la capat in Sagului sa-i faca reclamatie.

As fi curios ce a iesit in final :lol:
0

#110 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29749
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 noiembrie 2009 - 21:13

Cui sa adreseze reclamatia? Acolo nu mai e dispecer de mult si vanzatoarea de la chiscul de bilete nu preia reclamatii.
0

#111 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 noiembrie 2009 - 21:25

Noa, am incercat sa-i explic .. dar n-aveam cu cine, si in general cu oamenii nervosi nu-i bine sa insisti :lol:
0

#112 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 ianuarie 2010 - 12:42

Vezi postareadAImon, la 13 Nov 2009, 19:37, a spus:

Asta seara am asistat la o scena aparte in B41674. Am urcat la Mall pe usa din fata impreuna cu o fata care vorbea la telefon. Inghesuiala mare, asa ca n-am avut unde sa mergem. Soferul s-a rastit imediat la ea sa nu mai vorbeasca asa tare, ca-l deranjeaza (!), si sa mearga mai in spate ca-i ocupa spatiul (!). Normal, ea s-a ofticat, i-a raspuns in 2 peri, dar s-a conformat si a vorbit aproape in soapta. La Billa, cand sa coboare, soferul a refuzat sa-i deschida usa, pe motivul ca "se coboara pe 2 si 3" - reaminesc, autobuzul plin (!). In final i-a deschis usa, dar ea deja se enervase, asa ca a ramas acolo si a zis ca merge la capat in Sagului sa-i faca reclamatie.

As fi curios ce a iesit in final :coolpics:

În autobuze se află aplicate autocolante care semnifică interzicerea folosirii telefoanelor mobile. Normal că la noi, nu le bagă nimeni în seamă, ba chiar, a devenit folclor faptul că respectivele autocolante se adresează exclusiv şoferilor. În Germania, Austria sau Elveţia, domnişoara ar fi fost invitată să închidă telefonul sau, să coboare din autobuz, de chiar restul călătorilor. Conducătorul de autobuz este conectat în permanenţă la problemele ivite în trafic, iar orice fenomen care i-ar putea distrage atenţia, este un prezumtiv cauzator de evenimente rutiere nedorite. Iar observaţia privitoare la "spaţiul" şoferului, sunt sigur că viza locul dintre postul de pilotaj şi uşa din dreapta. În acel spaţiu este interzisă staţionarea călătorilor, el fiind esenţial pt câmpul vizual al şoferului atunci când este pus în situaţia de a se asigura din partea dreaptă.
0

#113 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 ianuarie 2010 - 13:37

NEGLIJENŢĂ SAU IRESPONSABILITATE?
În luna decembrie 2009, odată cu începerea vacanţei elevilor, s-a încercat modificarea graficelor de circulaţie la linia E1. Din păcate, modificarea nu s-a înfăptuit decât pe jumătate. Ca să fiu mai explicit:
Graficele deja existente prevedeau ca după ora 15 tura să fie efectuată în 85 de minute. Cele noi, au redus timpul pe tură la 80 de minute. Până aici, nimic anormal. Problema a intervenit atunci când s-au modificat graficele doar la trenurile 1 şi 3, precum şi la vârful 2 (vârfurile 1 şi 3 nu circulă pe timpul vacanţelor şcolare). Programul de mers al trenului 2 a rămas însă, nemodificat. Astfel, cu fiecare tură care trecea, distanţa dintre trenurile 1 şi 2 creştea cu 5 minute pe tură. Dacă ţinem cont şi de faptul că vârful 1, cel care ar fi trebuit să circule în faţa trenului 2 lipsea (din motiv de vacanţă), în jurul orei 19, intervalul dintre trenurile 1 şi 2 ajungea la cca 40 de minute. În acest timp, vârful 2 se apropia de trenul 2 cu 5 minute pe tură, astfel încât ajunsese să circule la 3-4 minute în urma acestuia. În consecinţă, trenul 2 circula ticsit, iar vârful 2, gol-goluţ. Vi se pare normal?
Cireaşa de pe tort o constituie faptul că tabelele cu timpii de trecere, amplasate în staţii, au rămas cele valabile în timpul semestrelor şcolare. Călătorii priveau consternaţi la sărmanele bucăţi de hârtie înfoliată, scuturându-şi ceasurile nevinovate. Evident, atunci când (în sfârşit) apărea autobuzul supraîncărcat, toate blestemele cerului şi pământului se abăteau asupra şoferului. Cei care au omis să modifice şi graficul trenului 2, stăteau bine mersi, acasă, în jurul bradului, cântând "O Tannenbaum".

Aceasta postare a fost editata de emilut: 09 ianuarie 2010 - 13:41

0

#114 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 19 ianuarie 2010 - 17:59

Poate ni se explica si noua, celor care nu stim, ce inseamna trenurile 1, 2 si 3, varful 2, etc.
0

#115 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 19 ianuarie 2010 - 19:29

Off-topic @lloner
Trenurile sunt intervalele orare pe care le autobuzele/troleibuzele si tramvaiele circula zilnic. Fiecare tren are o anumita perioada de circulatie.
Soferul/vatmanul intra la ora x in garaj/depou si se retrage la ora x(exista mai multe trenuri, nu numai 3, iar asta depinde de cate mijloace de transport sunt pe o anumita linie).
De exemplu trenul 3 la tramvaie(care este cel mai lung) intra in traseu la ora 7:30 si se termina la ora 17:30(acelasi vatman circula in acel interval orar).
Varfurile sunt tot intervale orare, dar scurte. Cand o linie este suprasolicitata la orele de aglomeratie maxima, intra(sau mai bine zis intrau) 2-3 varfuri(autobuze/troleibuze/tramvaie) care preiau fluxul de calatori. Varful intra doar intr-o perioada scurta si face 2-3 ture dupa care se retrage in garaj/depou. (daca nu e planificat pe alta linie)

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 19 ianuarie 2010 - 19:45

0

#116 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 19 ianuarie 2010 - 21:36

Vezi postarealloner, la 19 Jan 2010, 17:59, a spus:

Poate ni se explica si noua, celor care nu stim, ce inseamna trenurile 1, 2 si 3, varful 2, etc.

Să încerc:
Trenurile reprezintă acele mijloace de transport în comun, care circulă încontinuu, de dimineaţa până seara. Vârfurile sunt acelea care circulă doar în perioadele de aglomeraţie maximă, dimineaţa până la orele 9 - 10, iar după amiaza, între 13 - 19 (cu aproximaţie).
Spre exemplu: la linia 33, circulă 4 trenuri, denumite (normal) 1, 2, 3, 4. Între ele se intercalează la orele de vârf, alte 4 maşini, după cum urmează: Vârful 1 circulă între trenurile 1 şi 2, vârful 2 între trenurile 2 şi 3, şamd. Astfel timpii de aşteptare în staţii, se înjumătăţesc. În general, pe timpul vacanţelor şcolare, vârfurile nu mai circulă.
La linia E 1, circulă doar vârful 2, pt că acesta asigură şi transportul călătorilor pe timpul pauzei de masă, pe care şoferii care conduc trenurile o iau succesiv.
Sper să fi fost suficient de explicit.

Vezi postareaalecs, la 13 Nov 2009, 13:51, a spus:

Daca era vreun politai, ii lua carnetul pe loc, oricum, cei de la dispecerat nu au vazut ce a facut ?
Nu i-au spus nimica ? :angry:

Nu mai fiţi atât de răi, domnilor. Chiar pe mine m-au întors poliţiştii, exact ca şi în pozele de mai sus, pt că era un TIR blocat sub viaductul de la calea ferată pe str Circumvalaţiunii. Doamna Marioana a uitat să posteze şi pozele din care reiese că autobuzul a virat la dreapta, spre piaţa 700 pt a circula pe o rută ocolitoare.
Tot pe mine m-au dirijat poliţiştii pe linia tramvaiului 4 (chiar pe şinele acestuia) pe str. Brediceanu, iar apoi tot pe linia de tramvai, până la spitalul de copii, din acelaşi motiv.
0

#117 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 aprilie 2010 - 21:02

Astazi,eram in statie la Circumvalatiunii si asteptam cursa de 16:08,care nu a mai venit si,impreuna cu alti calatori,a trebuit sa o asteptam pe cea de 16:25! De ce nu a venit autobuzul de 16:08?
0

#118 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 aprilie 2010 - 21:34

Probabil a venit cel de '08 la '25 tocmai sa nu "pacaleasca" calatorii care asteptau pe cel de '25. Nu se mai putea tine graficele azi. Chiar am vazut in zona Garii doua autobuze E1, unul in statie la Gara > Pop de Basesti, altul in coloana de masini, la cateva minute a ajuns la Gara cel de-al doilea. Liniile de troleibuze 11, 14, 18 au mers la pierdere, E2 intarzieri de 10 minute, haos... Tocmai coloanele se fac cand politia e in intersectii si "dirijeaza"...
0

#119 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29749
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 aprilie 2010 - 21:49

A plecat tarziu de la Selgros (la 16:04) si a ajuns pe Gh.Lazar la 16:25. Totusi 20 de minute e foarte mult pentru aceasta portiune de drum. Probabil traficul groaznic din aceste zile e motivul.
0

#120 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 aprilie 2010 - 21:52

Da asa este, de la 13 pana la ora 19 a fost groaznic pentru soferi.
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi