STP Timișoara Forum: Skoda Irisbus - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »

Skoda Irisbus Citelis 24 Tr - Iveco Evaluare topic: ***** 4 Voturi

#181 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 iulie 2008 - 21:45

Daca ce se vede in poza e concludent, probabil ca da. Totusi, cum poti demonstra ca un calator care sta in apropierea soferului e o cunostinta a acestuia si ca-l tine de vorba ?
0

#182 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 iulie 2008 - 02:17

azi in troleul 17, mesaj afisat : "ne pare rau, dar instalatia de aer conditionat nu functioneaza".
operatiunea sauna, cu tot cu saracu' sofer.
0

#183 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 18 iulie 2008 - 03:54

Vezi postareaSilviu Sintea, la Jul 16 2008, 19:48, a spus:

Am vazut. Deci mai sint trei trasee ale troleibuzelor, deservite de catre autobuze.

De ce nu sint troleibuze pe acele trasee? Pentru ca sint prea putine?



Oare ce păzesc Ikarusirle 280T, Dac-uri precum #10, #52, #7, #6, #1, #2, #3, #4, #10, #51? Berlieturile erau nişte jeguri, cel puţin dpdv estetic. Chiar dacă unele, gen #105, aveau chopper. În condiţiile în care toate troleibuzele vechi sunt ,,la gard", Skodele nu sunt decât o frecţie la un picior de lemn... a scăzut capacitatea de transport, o să crească intervalele de succedare (cum să asiguri mai multe trasee cu mai puţine trolee?). Skodele sunt 50 şi sunt scurte... troleibuzele vechi erau 58, din care 30 articulate.
0

#184 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 iulie 2008 - 07:29

Vezi postareadAImon, la Jul 18 2008, 03:17, a spus:

azi in troleul 17, mesaj afisat : "ne pare rau, dar instalatia de aer conditionat nu functioneaza".
operatiunea sauna, cu tot cu saracu' sofer.


Troleibuz sau autobuz ? Ai un numar de vehicul ?
0

#185 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 18 iulie 2008 - 20:53

revin la Ideea cu vatmani.astazi in tura a-2-a pe linia lui 2 a fost un vatman pe un scaun si tramvaiul era condus de altcineva,dar nu era scoala pentru ca ducea calatori.
0

#186 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 iulie 2008 - 09:32

Eu cred ca era faza cu "circula cu aspirant" de la troleibuze cand langa un incepator sta un instructor.
0

#187 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 iulie 2008 - 18:35

99% ca despre asta era vorba.
0

#188 Useril este offline   G-man 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:FAN COURIER :)

Postat 20 iulie 2008 - 11:59

Skoda au venit si pe 17? sau este o greseala?
0

#189 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 iulie 2008 - 16:06

Pe linia 17 nu avem deocamdata troleibuze. Ultima linie pe care au fost introduse troleibuze e 16.
Dispecerat central
0

#190 Useril este offline   MihaitaM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 04 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

  Postat 21 iulie 2008 - 07:58

Am venit cu niste pareri despre Skoda Iribus ... e foarte confortabil pe scaun ... aflandu-se un aer conditonat de cea mai buna calitate ... nici numai vroiam sa cobor din troleibuz ... de-asemenea cineva anunta urmatoarea statie ... dar mai exista si un panou care puteai citi urmatoarea statie ... cred ca era o eventualitate pentru cei surdo-muti ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 080710153626.jpg
  • Imagine atasata: RATT_2.jpg

Aceasta postare a fost editata de MihaitaM: 21 iulie 2008 - 08:11

0

#191 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 iulie 2008 - 05:26

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Jul 18 2008, 08:29, a spus:

Troleibuz sau autobuz ? Ai un numar de vehicul ?

autobuz.
nu am numar, din pacate.. ma grabeam. este cel care la ora 14:16 ajunge la capat, langa depoul Ratt din Cartan (if that helps).
0

#192 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 22 iulie 2008 - 10:12

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Jul 17 2008, 20:45, a spus:

Daca ce se vede in poza e concludent, probabil ca da. Totusi, cum poti demonstra ca un calator care sta in apropierea soferului e o cunostinta a acestuia si ca-l tine de vorba ?

Salut! Am reusit sa fac 2 poze in care se vede destul de usor ca respectivul om, vorbeste cu soferul. Pozele au fost facute in trolebuzul 3001, pe data de 19, la ora 12:46.

Aceste poze nu sunt facute cu scopul de a-l ingropa pe respectivul sofer, nu vreau raul nimanui. Doar ca de multe ori mi sa intamplat sa fug ca sa prind troleul, soferul am vedea, si cand sa intru, inchidea usa. Si multe alte nesimtiri.

Si daca RATT nu isi poate controla soferii, nu e nicio problema, ii controlam noi. Mai departe e treaba voastra ce masuri luati.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 19072008.jpg
  • Imagine atasata: 3001.jpg

0

#193 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 iulie 2008 - 17:17

Cristian, nu vreau sa ma consideri carcotas, dar, cum scriam si mai sus e foarte greu sa dovedesti ceva cu o poza (probabil la fel s-a intamplat si cu cei care au fost pusi sa controleze chestia asta) ca soferul are vre-o vina. La poza ta omul poate sa raspunda simplu : "calatorul m-a intrebat daca asta e statia X, unde trebuie sa coboare", sau : "de aici pot lua in continuare tramvaiul X ?", etc.
Daca soferul raspunde cu: "da dom-le", sau cu: " va rog sa nu-mi distrageti atentia", e cam tot aia, din punct de vedere a sigurantei circulatiei. :D
In cazul vehiculelor cu cabina inchisa, treaba e clara si o poza ca cele de mai sus chiar pot dovedi ceva.
0

#194 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 22 iulie 2008 - 17:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Jul 22 2008, 16:17, a spus:

Cristian, nu vreau sa ma consideri carcotas, dar, cum scriam si mai sus e foarte greu sa dovedesti ceva cu o poza (probabil la fel s-a intamplat si cu cei care au fost pusi sa controleze chestia asta) ca soferul are vre-o vina. La poza ta omul poate sa raspunda simplu : "calatorul m-a intrebat daca asta e statia X, unde trebuie sa coboare", sau : "de aici pot lua in continuare tramvaiul X ?", etc.
Daca soferul raspunde cu: "da dom-le", sau cu: " va rog sa nu-mi distrageti atentia", e cam tot aia, din punct de vedere a sigurantei circulatiei. :)
In cazul vehiculelor cu cabina inchisa, treaba e clara si o poza ca cele de mai sus chiar pot dovedi ceva.

Pai nici eu nu vreau sa fiu carcotas :blush:. Deci nu sunt bune? :D Ok, o sa fac altele :lol:. Oricum pozele acestea 2, sunt facute intr-un interval de 2 min, oare sa fi intrebat ala cum ajunge in America? Ca numa asa vorbea asa mult soferul.

Dar asa e, nu pot dovedi nimic cu pozele respective. Poate o sa inregistrez ce vorbesc respectivi. Eventual sa filmez :D.


Ma plictisesc si eu ...
0

#195 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 iulie 2008 - 17:32

Eu te cred si probabil si cei de la Exploatare, dar sa-l sanctioneze pe sofer doar pe baza acestor poze nu se va putea. Eventual sa-l avertizeze verbal si faptul ca sunt oarecum supravegheati sa-i faca sa refuze altadata discutia cu un calator.
0

#196 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 22 iulie 2008 - 18:35

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Jul 22 2008, 16:32, a spus:

Eu te cred si probabil si cei de la Exploatare, dar sa-l sanctioneze pe sofer doar pe baza acestor poze nu se va putea. Eventual sa-l avertizeze verbal si faptul ca sunt oarecum supravegheati sa-i faca sa refuze altadata discutia cu un calator.

Da, ar fi ok macar sa-i atentioneze ca sunt carcotasi ca mine care le fac viata grea :D. Apropo, camerele ce rol au? Nu au putea alea sa vada trebnurile care le fac soferii?
0

#197 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 iulie 2008 - 18:58

Ar putea, dar au alt scop. (vandalism, furt, grafitti, etc). Nici una din cele doua camere nu e orientata spre sofer. Avem inregistrat de exemplu un cetatean care fura stingatorul situat in spatele cupeului ascunzandu-l sub tricou :D
0

#198 Useril este offline   MihaitaM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 04 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

  Postat 22 iulie 2008 - 19:03

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Jul 22 2008, 17:58, a spus:

Ar putea, dar au alt scop. (vandalism, furt, grafitti, etc)


De cand avem noi camere ... e din ce in ce mai interesant transportul din Timisoara ...
P.S. Am inceput deja sa reciclez lucruri si sa le transform intr-ul Troilebuz ... scaunele sunt facune din dopuri din plastic ... am deja 5 troilebuze din-astea ...
0

#199 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 22 iulie 2008 - 20:38

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Jul 22 2008, 17:58, a spus:

Ar putea, dar au alt scop. (vandalism, furt, grafitti, etc). Nici una din cele doua camere nu e orientata spre sofer. Avem inregistrat de exemplu un cetatean care fura stingatorul situat in spatele cupeului ascunzandu-l sub tricou :rad:


Si veti putea face ceva? Sunt sanse sa-l prindeti pe respectivul?

Vezi postareaMihaitaM, la Jul 22 2008, 18:03, a spus:

De cand avem noi camere ... e din ce in ce mai interesant transportul din Timisoara ...
P.S. Am inceput deja sa reciclez lucruri si sa le transform intr-ul Troilebuz ... scaunele sunt facune din dopuri din plastic ... am deja 5 troilebuze din-astea ...

O poza ceva? :D
0

#200 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 iulie 2008 - 21:43

Politia spune ca sansele sunt minime.
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi