STP Timișoara Forum: Calea Stan Vidrighin - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Stan Vidrighin constructor desemnat PORR - Reabilitare strada si linie

#201 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1405
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 noiembrie 2023 - 16:44

eu nu de asfalt imi fac griji ci de cat de corect se compacteaza pietrisul ala cu atata apa in el.
0

#202 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2023 - 20:20

:intrebare: Pietris pe bucata aceea intre 1 decembrie si garaj? Pai eu stiu ca de ceva timp au trecut de faza cu compactarea pietrisului. Vad asta si pe o poza a lui michidutza de la sfarsitul lui septembrie:

Imagine atasata: Screenshot 2023-09-26 231641.jpg Foto michidutza (26 septembrie 2023)
0

#203 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 15 noiembrie 2023 - 23:36

O intrebare si nu stiu daca Florin sau alcineva, dar de ce trebuie inchisa circulatia tramvaielor pana in luna Martie parca sau Aprilie? Nu pot lucra la drum fara sai impiedice tramvaiele? Sau trebuie sa sparga si linia cu macazele dupa statie huh ? Imagine postata
1

#204 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1405
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 noiembrie 2023 - 01:07

Eu ma refer de partea cu cimitirul unde se lucreaza acum.
0

#205 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 noiembrie 2023 - 11:44

A, da, ok.

@Vali

Citeaza

De luni se suspendă că la Banatim se modernizează intersecția. Se schimbă linia, rețeaua, macazele, strada...

0

#206 Userul este online   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 974
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 noiembrie 2023 - 00:40

Corectati-ma daca gresesc, dar linia si macazele nu au fost schimbate in intersectie acum 7-8 ani cand au refacut portiunea Banatim-Fabrica de Bere? Imi amintesc ca si atunci a fost o perioada cand tramvaiele 4 si 8 au fost deviate pe Rebreanu-Drubeta tocmai ca sa refaca intersectia...
0

#207 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2023 - 09:59

Ba da, de asta ma mir si eu. Ma gandesc la doua "esplicatii" posibile:
-se doreste alta parte de comanda, automatizata, incompatibila cu partea mecanica a macazurilor din locatie
-sunt prea multi bani si trebuie cheltuiti

L.E. Acum noua ani s-a refacut acolo (zice youtube). Mi-am adus aminte ca am filmat testele din PRB:


-1

#208 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1405
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2023 - 11:20

sper ca sa nu sparga betonul "peste" liniile de tramvai pe sensul dinspre Guban spre AEM. e cea mai buna trecere peste liniile de tramvai din oras :goodjob:
1

#209 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 noiembrie 2023 - 16:03

Calea Stan Vidrighin - stadiu lucrari 24.11.2023



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
3

#210 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 27 ianuarie 2024 - 11:22

Au reînceput lucrările la intersecția dintre Stan Vidrighin și 1 Decembrie 1918. În martie se montează linia de tramvai

Citeaza

Continuă lucrările pe Calea Stan Vidrighin, aflate în ultima etapă majoră. Intersecția cu 1 Decembrie 1918 urmează să fie gata până în martie, după care va fi montată linia de tramvai

„Am reînceput lucrările pe Vidrighin, la intersecția cu 1 Decembrie 1918, ultima etapă importantă din proiect. Obiectivul nostru e ca până în toamnă să terminăm șantierul și noile tramvaie să circule din nou de pe Cetății până în sensul giratoriu de la AEM.

Acum, refacem de la fundație toată zona intersecției pentru ca din martie să montăm linia de tramvai aici. Reabilitarea completă a bulevardului e unul din șantierele mari pe care le avem în lucru. În decembrie am semnat contractul în valoare de 15 milioane euro, fonduri europene, pentru acest proiect”
, transmite primarul Dominic Fritz la finalul lunii ianuarie.

Vă reamintim, anul trecut, în noiembrie, la aproximativ un an și jumătate de la demararea lucrărilor pe șantierului de pe Calea Stan Vidrighin din Timișoara, acesta intra pe ultima sută de metri, intersecția cu 1 Decembrie 1918 urmând să fie modernizată.

Până la finalizarea intersecției, rămân în vigoare restricțiile care au intrat în vigoare încă din 16 noiembrie 2023:

Este închis accesul de pe Str. 1 Decembrie 1918 pe Calea Stan Vidrighin, precum și în sens opus. Se circulă pe câte o bandă pe sens pe Calea Stan Vidrighin, în zona intersecției.

Ce lucrări se fac
Pe Calea Stan Vidrighin, din Zona Industrială Buziaș, lucrările vizează schimbarea liniei cale dublă de tramvai – pe o lungime de 1,81 km, reabilitarea celor patru benzi de circulație auto și a pistelor de biciclete, precum și amenajarea de spații verzi. Tot aici vor fi și zece stații noi de tramvai.

Valoarea investiției se ridică la aproape 17 milioane de euro, finanțarea fiind asigurată din bugetul local. Termenul de execuție este de 30 de luni, ceea ce înseamnă că reabilitarea ar trebui să fie gata în septembrie 2024.

De lucrări se ocupă firma Porr Construct, care colaborează cu: Porr Bau GmbH – CSV Infratech SRL – Swarco Traffic România – Vimato – Wiebe România – Electroechipament Industrial SRL – Sane – Longhersin.

0

#211 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 ianuarie 2024 - 15:41

CALEA STAN VIDRIGHIN - Stadiu lucrări 27.01.2024 | Bonus la final - Piscina Solventul



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
2

#212 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2024 - 17:45

In primul moment am fost foarte trist nevazand niunul din cele doua excavatoare pe santierul de la Solventul, dupa care m-am inseninat vazand undeva in departare, dupa liniile CF, excavatorul galben. :uh:
0

#213 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 martie 2024 - 10:52

Citeaza

Primăria Timișoara oferă noi date despre investiția de pe Calea Stan Vidrighin. Lucrările sunt „în avans” și ar putea fi gata înainte de termenul din septembrie, prin iulie. Tot „din vară” ar putea să revină și tramvaiele de pe liniile 6a și 6b pe traseu.


Astia chiar ne cred joe bideni pe toti sau ce au patit!? Pai era vorba ca in aprilie e totul gata (SMTT chiar zicea de luna martie) :down: , iar acum anunta ca "in vara"?

De pe facebook SMTT:

Citeaza

Ca urmare a instituirii restrictiilor rutiere de pe Calea Stan Vidrighin în vederea executãrii lucrãrilor la obiectivul de investitie “Reabilitarea liniilor de tramvai si modernizarea tramelor stradale în Municipiul Timisoara, traseul 2 - Calea Stan Vidrighin” , prestarea serviciului de transport public de pe linia 6 tramvai se va suspenda în perioada: 16.11.2023 - 15.03.2024.

5

#214 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2024 - 03:40

CALEA STAN VIDRIGHIN - Stadiu lucrări 09.03.2024



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
4

#215 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 martie 2024 - 10:31

Sincer la stadiul lucrarilor asa cum se vad din drona, o echipa serioasa de 20 de chinezi ar finaliza lucrarea in 10 zile (in cel mai pesimist scenariu), nu pricep de ce a vehiculat primaria ca termen de finalizare luna septembrie... :intrebare:

Oricum, asta o fi un future sau un bug? Daca va uitati in video, o sa vedeti ca acolo drumul se lateste cu zeci de metri inainte, pentru virajul la stanga, asa ca stalpul e in carosabil, pe respectiva banda.

Imagine atasata: semafor.jpg
0

#216 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 martie 2024 - 09:40

Ala pare un stalp vechi pentru fire aeriene care nu a fost scos inca. Apare si pe street view exact acolo.
Imagine atasata: Capture.JPG
0

#217 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 12 martie 2024 - 10:23

"Ziaristii" de la ot au si facut o stire de senzatie despre stalp. Au pus chiar si poza editata de Florin.B RATT cu stalpul incercuit cu galben
2

#218 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2024 - 11:42

:) Nu asta era intentia, dar chiar am ramas mirat vazand ca nu l-au eliminat dupa atata timp.
0

#219 Useril este offline   rumburak 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 07 martie 08
  • Sexul:masculin

Postat 12 martie 2024 - 12:13

scria unul pe ot in comentarii ca acolo vine statie de tramvai, dar se vede in poza lui ccos, daca cineva nu isi aminteste, ca acolo nu a fost statie si ar fi prea aproape de statia de la cimitir ca sa se faca acum una noua

Aceasta postare a fost editata de rumburak: 12 martie 2024 - 12:14

0

#220 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2024 - 12:22

Da. Nu a fost statie. Stalpul trebuia sa dispara de mult, incurcandu-i si pe santieristi in mod sigur.
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi