STP Timișoara Forum: Calea Stan Vidrighin - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Stan Vidrighin constructor desemnat PORR - Reabilitare strada si linie

#181 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 iulie 2023 - 16:30

Calea Stan Vidrighin - stadiu lucrari 29.07.2023



sursa: Dronat
5

#182 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 august 2023 - 10:13

Bucatica de la 1 decembrie si pana dupa Lukoil era deja acoperita cu un strat grosier de asfalt, un compactor rutier lucrand chiar in dreptul intrarii in garajul nostru, deci mi-a reinviat speranta ca macar bucatica asta va fi data in circulatie, sa putem si noi intra si iesi normal din curtea garajului, fara a fi practic la mila soferilor ce se imbulzesc prin santier ca sa te lase sa iesi de acolo.
2

#183 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 393
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 21 august 2023 - 08:28

Stie cineva daca s-a asternut pe vreo portiune strat de uzura? Eu inca sper ca nu, dpmdv tot ce e asternut acum pe Buziasului , este de o calitatea cel putin indoielnica, insa daca este pentru strat de legatura/baza e ok. Pentru uzura imi pare multe prea valurit.
0

#184 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 august 2023 - 20:37

Acum seara am trecut pe Vidrighin, portiunea noua... Initial am crezut ca e ceva discoteca live cu ocazia TM2023, :devil: dupa care mi-am dat seama ca e doar o problema a fabulosului si noului sistem de iluminat cu led-uri. :Facepalm_emote_gif:
Cred ca nu gresesc daca spun ca mai bine l-ar opri pana rezolva problema, asa cum functioneaza acum fiind foarte derutant pentru participantii la trafic. Fenomenul se manifesta la toti stalpii, nu doar la unul-doi izolat.
0

#185 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 31 august 2023 - 20:46

Nu e primadata Florine, de vreo 2-3 luni decand functioneaza toate am observat ca la multi din ei se comporta ciudat cu flashurile alea si dupaia or stins 2 stalpi unu aprins si nu mai aveau problema, speram sa le rezolve...
0

#186 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 septembrie 2023 - 09:30

cred ca tehnologia ii cam bate pe electricienii orasului, ceva nu leaga bine la LEDuri si daca unul da rateu se pare ca incepe discoteca.
1

#187 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 septembrie 2023 - 14:18

Și pe Calea Aradului a fost situația asta cu LED-urile. Dar au rezolvat-o cumva.
0

#188 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 septembrie 2023 - 17:54

Calea Stan Vidrighin - stadiu lucrari 03.09.2023



Sursa: CrySky
5

#189 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 septembrie 2023 - 18:03

N-am mai trecut pe acolo de cateva zile bune si nu imi vine sa cred ca totusi nu au terminat bucatica aceea de care tot spun, adica pana la intrarea in garajul nostru. :Facepalm_emote_gif:
0

#190 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 21 septembrie 2023 - 17:20

Trei sferturi din B-dul Vidrighin din Timișoara, reabilitat

Citeaza

Lucrările de reabilitare a B-dului Vidrighin din Timișoara au ajuns la un stadiu fizic de aproape 70%. Din octombrie, șoferii vor circula doar pe partea dreaptă, iar cea stângă va fi închisă total

Ruben Lațcău, viceprimarul Timișoarei, vine cu vești de pe șantierul de reabilitare a B-dului Vidrighin. Astfel, aflăm că stadiul lucrărilor este de aproape 70%.

„Bulevardul Vidrighin va fi parcurs de la un capăt la altul, fără a mai fi necesară schimbarea benzii. Din octombrie, se va circula doar pe partea dreaptă, de la intersecția cu strada 1 Decembrie 1918 până la sensul giratoriu AEM, iar partea stânga va fi închisă total pentru lucrări. Cu un an înainte de termenul de finalizare și cu un procent de realizare de aproape 70%, una dintre cele mai complexe investiții avansează în ritm bun și intră astfel într-o nouă etapă. Este o investiție majoră pe un bulevard care preia traficul greu, în lipsa centurii, și care este tranzitat zilnic, în special, de timișorenii care lucrează în Zona Industrială Buziaș. Avem linie dublă de tramvai, două benzi de carosabil pe sens, trotuare și piste de biciclete. Și… am schimbat acum și rețeaua de apă și canalizare, ca să nu spargem mâine ce facem azi, după cum a fost obiceiul. Proiectul de reabilitare de pe Vidrighin a fost corelat cu lucrările de modernizare a rețelei de apă, pe care le-a finalizat Aquatim”, a declarat Ruben Lațcău.

Viceprimarul Timișoarei a mai detaliat că în acest moment constructorul se concentrează pe tronsonul Batania – Constructorilor, unde au loc lucrări la rețelele de utilități, trotuare, la infrastructură și suprastructură.

„Per ansamblu, lucrările de terasamente cale rulare tramvai se apropie de un stadiu de realizare de 100%, trotuarele, pistele de biciclete și accesele au trecut de 50%, rețeaua de canal – 80%, iar lucrările la iluminatul stradal și pietonal sunt undeva la 75%”, a afirmat Ruben Lațcău.

0

#191 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 septembrie 2023 - 18:00

Citeaza

se va circula doar pe partea dreaptă, de la intersecția cu strada 1 Decembrie 1918 până la sensul giratoriu AEM, iar partea stânga va fi închisă total pentru lucrări.


WTF! Pai abia ce s-a deschis primul tronson pe sensul Domasnean > 1 decembrie, reabilitat complet. De ce l-ar inchide iarasi!? :uimit2: Macar sa il lase deschis pentru cei ce vor sa vina de la AEM/Domasnean si sa vireze dreapta pe Constructorilor. (asta daca micul si singuraticul neuron nu a murit si ala)
0

#192 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 septembrie 2023 - 09:11

Calea Stan Vidrighin- stadiu lucrari 25.09.2023



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
3

#193 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 418
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 26 septembrie 2023 - 09:43

Din câte văd în filmare, se poate deschide lejer traficul pe ambele sensuri între Strada Constructorilor și AEM. În dreptul KFC au săpat ceva groapă, dar după aceea pot deschide lejer până la intersecția cu strada Chimiștilor. De acolo până la Banatim se va merge doar pe partea stângă.
0

#194 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 septembrie 2023 - 21:31

Asta spuneam si eu... Nu cred ca cineva va baga in seama ce a spus viceprimarul. Ar fi total ilogic.
0

#195 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 septembrie 2023 - 22:19

In drept cu Lukoil dispare pista ca apoi de la intersectia cu Podeanu reapare...un mare rah....de pista.

Imagine atasata: Screenshot 2023-09-26 231345.jpg

Ma bucura ca s-a latit trotuarul din drept cu strip Mall-ul.

Imagine atasata: Screenshot 2023-09-26 231551.jpg

Si nu stiu ce asteapta, da sper sa nu ramana stalpul acesta in mijlocul pistei.

Imagine atasata: Screenshot 2023-09-26 231641.jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 26 septembrie 2023 - 22:19

0

#196 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 octombrie 2023 - 17:20

Cateva informatii noi in legatura cu macazul ce urmeaza sa fie montat si stadiul lucrarilor:




Sursa: TeleUniversitatea Timisoara
0

#197 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2023 - 17:31

Se insista cu prostia privind inchiderea unui sens pana la sensul giratoriu, cand de fapt sunt deja deschise ambele sensuri pana dincolo de Constructorilor.
0

#198 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 09 noiembrie 2023 - 17:43

Șantierul de pe Calea Stan Vidrighin intră în ultima etapă majoră. Restricții de trafic până în martie

Citeaza

Șantierul de pe Calea Stan Vidrighin intră în ultima etapă majoră. Intersecția cu 1 Decembrie 1918 urmează să fie gata până la primăvară, în 15 martie. Până atunci, șoferii se vor confrunta cu noi restricții auto

La aproximativ un an și jumătate de la demararea lucrărilor pe șantierului de pe Calea Stan Vidrighin din Timișoara, acesta intră în ultima etapă majoră, intersecția cu 1 Decembrie 1918 urmând să fie modernizată.

„În timp ce două bulevarde sunt aproape gata, al treilea, Stan Vidrighin, intră de săptămâna viitoare în ultima etapă majoră a lucrărilor. Intersecția cu 1 Decembrie 1918 urmează să fie modernizată complet, chiar mai repede decât ne așteptam inițial în graficul de lucrări. Schimbăm liniile de tramvai învechite și introducem un sistem automat de macazuri, schimbăm rețelele de utilități și bineînțeles, refacem trotuarele, pistele și carosabilul. Vor exista restricții pentru ca lucrarea să avanseze cât mai rapid, iar noile tramvaie să poată circula până la AEM de anul viitor. Am făcut eforturi ca odată ce restricționăm accesul aici, să îl deschidem într-o altă intersecție, respectiv la intersecția cu Aurel Podeanu”, anunță primarul Timișoarei, Dominic Fritz.

Pe Stan Vidrighin, lucrările sunt gata în proporție de aproape 80%, urmând ca intersecția cu 1 Decembrie 1918 să fie gata în martie 2024. Constructorul va desface linia de tramvai, drumul și trotuarele, pentru a lucra în iarnă la rețelele subterane. Apoi va realiza terasamentele în luna februarie și va așterne primele straturi de asfalt la început de martie.

Ce lucrări se fac
Pe Calea Stan Vidrighin, din Zona Industrială Buziaș, lucrările vizează schimbarea liniei cale dublă de tramvai – pe o lungime de 1,81 km, reabilitarea celor patru benzi de circulație auto și a pistelor de biciclete, precum și amenajarea de spații verzi. Tot aici vor fi și zece stații noi de tramvai.

Valoarea investiției se ridică la aproape 17 milioane de euro, finanțarea fiind asigurată din bugetul local. Termenul de execuție este de 30 de luni, ceea ce înseamnă că reabilitarea ar trebui să fie gata în septembrie 2024.

De lucrări se ocupă firma Porr Construct, care colaborează cu: Porr Bau GmbH – CSV Infratech SRL – Swarco Traffic România – Vimato – Wiebe România – Electroechipament Industrial SRL – Sane – Longhersin.

În cifre, progresul ar fi următorul:

• Demolări/desfaceri drumuri – 85%;
• Lucrări de terasamente, inclusiv drumuri laterale – 87%
• Lucrări de suprastructura, inclusiv drumuri laterale – 56%
• Trotuare, accese, piste de biciclete – 63%;
• Lucrări de terasamente cale rutare tramvai – 94%;
• Lucrări de suprastructura cale de rulare tramvai – 82%;
• Execuție instalații de iluminat stradal și pietonal – 85%;
• Rețele hidranți și apă – 70%;
• Rețele canal – 80%.

Restricții de trafic

Șoferii trebuie să țină cont că, odată cu aceste lucrări, traficul auto va fi restricționat începând de joi, 16 noiembrie, până la finalizarea intersecției. Termenul estimat pentru finalizare este 15 martie 2024. Astfel:

Se închide accesul de pe Str. 1 Decembrie 1918 pe Calea Stan Vidrighin, precum și în sens opus;
Se va circula pe câte o bandă pe sens pe Calea Stan Vidrighin, în zona intersecției.
În plus, până vineri, 17 noiembrie 2023, se va redeschide circulația auto pe câte o bandă la intersecția Str. Aurel Podeanu – Stan Vidrighin. Deoarece traversarea liniilor de tramvai nu va fi posibilă, șoferii care vin de pe Podeanu vor fi obligați să vireze la dreapta pe Stan Vidrighin.

Societatea de Transport Public Timișoara va veni cu o informare privind schimbările la circulația pe liniile afectate de restricție.

0

#199 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 noiembrie 2023 - 15:53

am vazut ca au ajuns la nivel de asflat la o portiune intre 1 Decembrie si depoul RATT. mi se pare ca pe vremea asta se forteaza nota prea tare ca sa fie circulabile ambele cai de rulare

inteleg ca traficul e de rahat acum in zona aia, dar decat sa avem iar problemele de pe Rebreanu peste cativa ani mai bine induram cateva luni si sa iasa un lucru calumea.
0

#200 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 393
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 15 noiembrie 2023 - 16:08

Sunt temperaturi foarte ok pentru asfalt, daca le ies testele de compactare pe terasament si nu astern pe ploaie, nu vad sa fie probleme majore.
2

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi