STP Timișoara Forum: Timisoara 2023 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Timisoara 2023 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#661 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 02 august 2023 - 13:22

Vezi postareamile, la 02 august 2023 - 13:03, a spus:

Doar "ambalajul" difera, continutul este acelasi...


In perceptia mea, daca compar cele 2 articole sunt total diferite. Ambalaj, titlu, continut, informatie transmisa.

Un exemplu: doar citind cel de-al doilea articol aflu ca asteptarile generale erau de 1 milion de turisti in total, aici incluzand si cei care nu inopteaza in Tumisoara si 500.000 de turisti care sa inopteze. Ceea ce sunt șanse ca la final sa se su confirme asteptarile.

In timp ce in articolul din OT se iau aceleasi date si se transmite incomplet sau chiar eronat cu intentie evidenta. Deci nu, nu e deloc acelasi "continut"
3

#662 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 august 2023 - 15:06

Titlul frumos face si el parte din "ambalaj". Cuvintele frumoase din articol fac si ele parte din "ambalaj".
Dar..."cifrele" sunt aceleasi, esenţa este aceeasi....
Unii au facut o compunere literara mai frumoasa iar ceilalti una urata din punct de vedere literar. Dar ambele compuneri manevreaza aceleasi cifre iar cifrele nu sunt vorbe goale ci sunt chestiuni exacte, matematice.
-3

#663 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 02 august 2023 - 16:24

Vezi postareamile, la 02 august 2023 - 15:06, a spus:

Titlul frumos face si el parte din "ambalaj". Cuvintele frumoase din articol fac si ele parte din "ambalaj".
Dar..."cifrele" sunt aceleasi, esenţa este aceeasi....
Unii au facut o compunere literara mai frumoasa iar ceilalti una urata din punct de vedere literar. Dar ambele compuneri manevreaza aceleasi cifre iar cifrele nu sunt vorbe goale ci sunt chestiuni exacte, matematice.


Din nou eu am o perceptie diferita. Daca tu vezi o compunere frumoasa si una urata, eu percep asa:

Aceeasi stire/informatie despre Timisoara Capitala Culturala e prezentata diferit:
- in presa centrala e prezentata obiectiv, cu informatii complete. Nu are nici tente pozitive, nici negative
- in presa locala e prezentata in termeni negativi, chiar tendentiosi, cu informatii trunchiate.

In perceptia mea e trist...
5

#664 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 august 2023 - 10:00

Sti cum e? Unii se pot imbata si cu apa rece si atunci vad altfel realitatea...
Pe de alta parte o domnisoara o poti cucerii doar cu cuvinte frumoase, foarte rar spre deloc cu cuvinte urate.
Unii vad mai mereu jumatatea plina a paharului, altii doar jumatatea goala a paharului.

Este foarte greu de acceptat ca Timisoara are foarte multe probleme de rezolvat pentru a fi un loc cautat din punct de vedere turistic iar multe din aceste probleme nici nu se pot rezolva fiind date "din nastere" sau de multe greseli facute in timp asupra orasului...

Asa ca unii viseaza frumos iar altii sunt treji si vad realitatea...
1

#665 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 august 2023 - 10:22

Vezi postareaCristiPC, la 02 august 2023 - 16:24, a spus:

Din nou eu am o perceptie diferita. Daca tu vezi o compunere frumoasa si una urata, eu percep asa:

Aceeasi stire/informatie despre Timisoara Capitala Culturala e prezentata diferit:
- in presa centrala e prezentata obiectiv, cu informatii complete. Nu are nici tente pozitive, nici negative
- in presa locala e prezentata in termeni negativi, chiar tendentiosi, cu informatii trunchiate.

In perceptia mea e trist...

Doar o mențiune: ambele articole (Opinia și Adevărul) sunt articole locale, scrise de jurnaliști timișoreni.
0

#666 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1112
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 august 2023 - 10:41

Cred ca toti suntem de acord ca Timisoara e un oras in care nu ai ce face mai mult de o zi ca si turist, dar ceea ce am constatat anul asta prin centru a fost varietatea mai mare de limbi straine pe care le-am auzit. Iar numarul turistilor n-o sa-l stim niciodata exact pentru ca nu toti se cazeaza la hotel, dar cu siguranta nu va trece de 500 000.
Singura sansa pentru un oras la campie ca al nostru sa adune multi turisti e sa organizeze un festival international de muzica cu nume mari.

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: 03 august 2023 - 10:44

5

#667 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 august 2023 - 11:45

In luna mai-iunie sunt multe Kirchweih-uri prin satele din jurul Timisoarei. Personal am fost in Bacova la eveniment si am rezervat cazare la hotel/pensiune pentru 3 familii, prieteni din Germania, veniti in vizita cu aceasta ocazie. Niciunul din cunoscutii mei cu care am vorbit nu au venit pentru alte evenimente culturale decat Kirchweih-ul de care spuneam si nici nu i-a interesat TM2023. Deci, da. Turisti or fi fost, dar nu pentru asta neaparat. Estimez ca la Bacova au fost undeva la 200 de germani la eveniment. (au venit chiar si germani din SUA)
La Amazonia Aqua Park am reusit sa ii duc fara sa ma rog prea mult de ei. :rad_masa: Am vrut sa-i plimb si cu vaporetto, dar nu au vrut. -_-
3

#668 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 august 2023 - 12:55

Vezi postareaBogdanTm, la 02 august 2023 - 10:41, a spus:

Tot legat de organizarea de la Sibiu am citit ca toate publicațiile locale care au avut contracte de publicitate a evenimentelor locale legate de manifestările Sibiu capitala culturala au avut clauza contractuala sa nu scrie nici un articol defăimător la adresa administrației locale din Sibiu. Dl președinte a știut cum sa cumpere presa favorabila..




Si ti se pare normal acest aspect?
Parca au murit niste oameni in '89 pentru libertatea de exprimare intr-un cadru democratic, libertatea cuvantului, a opiniilor...Si atunci, ne-am intors inapoi din acest punct de vedere?...Sa ne autocenzuram?

In momentul de fata acest lucru se intampla din plin la nivelul occidentului "democratic"...Spui numai ce ti se da voie, ca la comunisti odinioara...
0

#669 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 03 august 2023 - 14:47

Sunt multe nuante aici. In esenta, presa locala in adevaratul sens al cuvantului nu avem pentru ca toate publicatiile sunt sponsorizate de catre partide sau persoane ce isi urmaresc un anume interes.
Presa locala, daca ar exista, ar trebui sa promoveze Capitala Culturala si in acelasi timp sa avertizeze, sa isi faca si meseria de presa, in cazul in care exista situatii sau evenimente demne de mentionat. Articolele din OT, ziua de vest, etc sunt exemple clare de non presa.
Si da, astea ajung pana si in presa nationala pentru ca sunt putine ziare, publicatii ce isi trimit corespondentii in teritoriu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
2

#670 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2023 - 14:51

Vezi postareamile, la 03 august 2023 - 10:00, a spus:

Sti cum e? Unii se pot imbata si cu apa rece si atunci vad altfel realitatea...
Pe de alta parte o domnisoara o poti cucerii doar cu cuvinte frumoase, foarte rar spre deloc cu cuvinte urate.
Unii vad mai mereu jumatatea plina a paharului, altii doar jumatatea goala a paharului.

Este foarte greu de acceptat ca Timisoara are foarte multe probleme de rezolvat pentru a fi un loc cautat din punct de vedere turistic iar multe din aceste probleme nici nu se pot rezolva fiind date "din nastere" sau de multe greseli facute in timp asupra orasului...

Asa ca unii viseaza frumos iar altii sunt treji si vad realitatea...


Domnule Mile,

În esență aveți absolută dreptate.
Articolul OT prezintă niște cifre care nu pot fi contrazise și care arată că TM2023 nu e doar lapte și miere.
Deși totul ar putea fi un demers absolut necesar, acela de a pune o lumină extrem de obiectivă asupra TM2023 stim că lucrurile nu sunt tocmai așa.

Apartenența politică a publicației online este cunoscută și uneori citind articolele mă mir cât de fățiș și-o asumă (având în vedere ideea că presa ar trebuie să tindă spre obiectivitate). Uneori am chiar senzația că cei de la OT își iau cititorii de proști.
Ei bineînțeles nu sunt singurii care au un partipri politic, fie el galben, roșu sau albastru. Lucru care arată de fapt starea jalnică a presei naționale și locale.

Dat fiind acest context, cred lispa oricărui fair-play vizavi de teme importante (TM2023) pentru oraș este dezamăgitoare.

Nu susțin ideea că totul ar trebui prezentat în culori vii, că nu trebuie să expui public probleme, să critici adminisratia etc. Toate aceste lucruri au importanta lor.
Dar publicații de genul OT, Renașterea, Like Timișoara, nu fac altceva decât să împroaște orașul cu căcat. Dacă citești aceste publicații rămâi cu ideea că Timișoara este ultimul loc în care poate locui un om. Ori așa ceva este departe de realitate, face rău orașului și locuitorilor lui. Faptul că citesc constatat ce rău este în orașul în care trăiesc mă face să nu mai am nicio pretenție. Totul este groaznic și când totul e groaznic nimic nu mai merita vreun efort.

Acum doua săptămâni mă întorceam cu trenul în oraș și m-am îngrozit ascultând niște timișoreni cum își scuipau cu sudă orașul și starea în care a ajuns. (poate erau nostalgici la gândul tinereții). Probabil la fel au simțit și cei doi turiști rătăciți care veneau să viziteze orașul și i-au auzit.
Astfel de publicații alimentează atitudini de acest gen care în mod evident sunt nejuste dar și foarte greu de combătut.

De aceea cred că deși articolul putea fi meritoriu, el nu este decât un demers putred pentru că vine dintr-un "simpatie politică" și nu din dorința de a atrage atenția asupra ceva important.

Presa timișoreană se împarte în două categorii:

Pro-administratie: Tion, deBanat, Buletin de Timișoara, Presspectiva etc.
Anti-administratie: OT, Renașterea, Pressalert, Like Timișoara etc.

Per total mi se pare foarte îngrijorătoare aceasta polarizare care probabil are la final doar un singur motiv: finanțarea politică.
2

#671 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 august 2023 - 16:19

Niciodata nu se va indrepta nimic daca se prezinta doar aspectele pozitive.
Atragandu-se atentia asupra aspectelor negative, exista sansa ca ele sa se indrepte.

Mie, cel putin, nu trebuie sa-mi atraga atentia vreo "publicatie" partinica despre aspecte negative din oras, le vad personal la tot pasul. Altii prefera sa se complaca intr-un cadru idilic, minunat, in care hater-ii le strica visul frumos.
Nu fac parte din aceasta categorie de cetateni.
1

#672 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2023 - 17:46

După cum bine ați citit nici eu nu susțin prezentarea doar a aspectelor pozitive.
Dar un filtru în care totul e gri și lipsit de speranță este la fel de dăunător. :)

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 03 august 2023 - 17:49

1

#673 Useril este offline   thenoizz 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 17 iunie 21

Postat 04 august 2023 - 13:07

@alex
Like Timisoara e pagina personală a lui Robu. Nici măcar nu e presă… :)
1

#674 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 07 august 2023 - 17:05

Piata Unirii din Timisoara, acoperita cu 23 de corturi. Va fi creat un labirint de lumina si culoare in Capitala Culturala Europeana

Citeaza

TIMISOARA. Cea mai frumoasa piata baroca din vestul Romaniei va fi gazda unei instalatii de arta iesita din tipare. Totul in cadrul programului Capitala Europeana a Culturii

Piata Unirii din Timisoara se va transforma intr-un ‘camping’ inedit, pentru va fi ocupata de corturi.

TIMISIEN este o instalatie facuta special pentru orasul Timisoara, impreună cu Architects of Air si a fost construita pentru a sarbatori in acest fel titlul de Capitala Europeana a Culturii.

Practic, se va trece dintr-un cort in altul, intr-un circuit, iar pe pereti, oamenii vor putea admira lumini colorate in felurite forme.

”Instalatia e compusa din 23 de cupole in total. 21 dintre ele creeaza un labirint in care te poti pierde si experimenta o lume plina de lumini si culori, si inca doua cupole mai mari in lateral.

Intre 8 si 10 Septembrie, in cadrul PLAI 18, te poti bucura si tu de aceasta instalatie chiar in Piata Unirii!”
, au transmis organizatorii.

După eveniment, TIMISIEN va ajunge pe cele 5 continente si va duce mai departe povestea orasului Timisoara.

0

#675 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 21 august 2023 - 20:09

Festivalul de Operă și Operetă! La Traviata, de Giuseppe Verdi, duminică! Proiect finanțat de CJT, prin TM Cultura

Citeaza

Festivalul de Operă și Operetă, în aer liber, finanțat de Consiliul Județean Timiș prin programul TIM Cultura 2023, de la Teatrul de vară din Parcul Rozelor ediția a XVIII – a, oferă iubitorilor de muzică un spectacol cu totul deosebit, duminică 27 august de la ora 20.30

Este vorba de La Traviata de Giuseppe Verdi. Conducerea muzicală: MIHNEA IGNAT. Regia artistică, decorurile şi costumele: MARIO DE CARLO. Coregrafia: LIANA IANCU.

Își dau conrcusul corul, orchestra şi ansamblul de balet ale Operei Naţionale Române din Timişoara. Soliştii baletului: Alina Mihai, Carla Dukai, Alin Radu, Andrea Chiappetta

Spectacol cântat în limba italiană şi titrat în limbile română și engleză. Durata estimativă a spectacolului: 2h, 45 min (inclusiv 2 pauze)
Vârsta recomandată: 10+

Direcțiunea Operei Naționale Române Timișoara își rezervă dreptul de a modifica programul prezentat.

Intrarea este liberă!

Proiect finanțat de Consiliul Județean Timiș prin programul TIM CULTURA 2023.

0

#676 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 august 2023 - 20:24

Imagine atasata: afis blue sync.jpg

Stilurile abordate sunt: blues/ Country/ soft rock
Componenta:
David - chitara/ voce
Ernest - chitara/voce
Denis - clape
Claudiu - percuție/ bass
3

#677 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 august 2023 - 12:05

Afisul e deja lipit pe vagon:

Imagine atasata: 02c5bd49-07ce-4525-a235-f15ecec69705.jpg
2

#678 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 27 august 2023 - 05:21

Concertul pentru familii – România Chamber Orchestra, în cadrul Festivalului Enescu, la Filarmonica Banatul

Citeaza

Romanian Chamber Orchestra, un proiect de suflet născut din dorința muzicienilor români din diaspora de a reprezenta și promova România în lume, vă invită să vă bucurați de o nouă experiență unică, printr-un concert plin de emoție și măiestrie, adresat familiilor

Prin valoarea componenților săi și prin contribuția adusă la patrimoniul național, Romanian Chamber Orchestra reprezintă un punct de referință pentru cultura românească.

Dimensiunea ansamblului variază de la 23 la 56 de muzicieni, oferind flexibilitate și versatilitate în abordarea unui repertoriu variat. În cadrul ultimului turneu, ansamblul s-a bucurat de un succes deosebit în România, Elveția și Germania, fiind ovaționat de public pentru interpretarea plină de pasiune, realizată cu o măiestrie specifică celor mai bune ansambluri din lume.

Mozart – Eine Kleine Nachtmusik, p. I

Béla Bartók/Chelărescu – Romanian Folk Dances (clarinet&String Orchestra Version); solist: Petru Pane. Michael Gandolfi – Pinocchio’s Adventures in Funland.

Concertul pentru familii – România Chamber Orchestra, în cadrul Festivalului Enescu, va avea loc în sala Capitol, a Filarmonicii Banatul, de pe bd. C. D. Loga nr.2, Timișoara, 6 septembrie 2023, ora 19:00.

0

#679 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 august 2023 - 09:06

Duminica:

Imagine atasata: afis kohl.jpg
1

#680 Useril este offline   MDC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 13 iunie 20

Postat 29 august 2023 - 17:23

Un alt eveniment interesant, parte din festivalul LightsOn (29.09-08.10) în cadrul căruia vom vedea și un autobuz "nou" prin oraș : ATP e-UP City :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: FB_IMG_1693322452280.jpg

2

Arata acest topic


  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi