STP Timișoara Forum: Calea Stan Vidrighin - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Stan Vidrighin constructor desemnat PORR - Reabilitare strada si linie

#101 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 31 octombrie 2022 - 14:44

F bine ca e beton, gazonul ar fi devenit o mizerie...plus ca nu ar fi avut continuitate, plus ca burghezisme din astea gen gazon ontr-o zona industriala nu prea se potriveau...
-4

#102 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 octombrie 2022 - 15:40

:up_arow: :up_arow:
Nu cred că s-a schimbat proiectul. Din tot ce a apărut în presă de-a lungul anilor, doar despre Bulevardul Cetății și Calea Bogdanestilor se spunea că vor fi cu linii înnierbate.
1

#103 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 969
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 31 octombrie 2022 - 20:22

Eu cred ca e mai bine cu beton, astfel daca in viitor va circula si vreun autobuz pe acolo, ar putea sa mearga pe linia de tramvai, impartind statiile
2

#104 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 noiembrie 2022 - 09:35

Vezi postareaGioco, la 31 octombrie 2022 - 15:40, a spus:

:up_arow: :up_arow:
Nu cred că s-a schimbat proiectul. Din tot ce a apărut în presă de-a lungul anilor, doar despre Bulevardul Cetății și Calea Bogdanestilor se spunea că vor fi cu linii înnierbate.


http://1.stpt.ro/for...ndpost&p=175196

aici se zicea ca s-ar fi schimbat cu gazon. de aia imi aminteam si eu ca ar fi si aici gazon intre linii.
0

#105 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 01 noiembrie 2022 - 09:51

Iar ne intoarcem la stangacia administratiei...o sa vedeti acolo unde se foloseste acest gazon cum va arata in maxim 2 veri caniculare. Nu suntem in stare de asemenea detalii deocamdata...noi acum invatam sa mergem in picioare. Lucrurile trebuie facute trainice, abia apoi venim cu detalii, lucruri fine etc. Puteti face o tura prin centru si apoi va puteti imagina destul de simplu cum vor arata asemenea bulevarde de la periferie in timp... Normal ca pentru ochiul nostru e frumos sa vezi gazon, flori etc...dar decat sa ma bucur de ele 12 luni dupa finalizare si apoi sa inceapa mizeria, uscaciunea si alte lucruri negative...prefer betonul spalat de ploaie, ca nici cu spalatul nu facem fata prea bine. Mai bine incadrau frumos linia de tramvai cu niste copaci si era un peisaj mai ok...plus de asta, copacii se intretin usor chiar si de noi si ofera umbra.

Mie personal mi se pare o porcarie si o investitie fara sens a gazonului pe linia de tramvai, intr-un oras secetos precum Timisoara, idei de la Robime. Vrem sa copiem noi ideile din Vest, dar ne iese un rahat chicios de ft multe ori.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 02 noiembrie 2022 - 10:50

3

#106 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 393
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 02 noiembrie 2022 - 14:15

Si Bucurestiul este la fel de secetos, oricum gazon fara irigatie nu exista, deci secetos sau nu, nu are atat de mare relevanta.

https://www.rulourid...de-tramvai.html

De ce in alte locuri se poate?
0

#107 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 noiembrie 2022 - 14:33

:up_arow: :up_arow: :up_arow:

@ioio_viola
Am citit postarea dar nu știu pe ce se baza afirmația. Este adevărat că pe parcursul unei investiții pot fi modificări și diferențe între caietul de sarcini și proiectul tehnic doar că trebuie (re)parcurse anumite etape birocratice care durează. Și cel puțin în spațiul public nu au apărut astfel de informații.
0

#108 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 noiembrie 2022 - 21:14

Da, o chestie desteapta era daca un eventual sistem de irigare a gazonului ar fi udat si sina vara pentru a o racii.
2

#109 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 noiembrie 2022 - 23:27

Vezi postarealvs, la 02 noiembrie 2022 - 14:15, a spus:

Si Bucurestiul este la fel de secetos, oricum gazon fara irigatie nu exista, deci secetos sau nu, nu are atat de mare relevanta.

https://www.rulourid...de-tramvai.html

De ce in alte locuri se poate?


Sunt curios de la cât timp de la montarea rulourilor de gazon sunt acele poze, cred ca sunt după montarea rulourilor. As vrea sa văd un astfel de gazon de la cel puțin 1 an de la montare și asta in timpul verii. In poze văd si un lucru fain, și anume ca sunt copaci maturi stânga-dreapta care generează umbra și o protecție in timpul zilelor caniculare când soarele efectiv “arde” iarba, ceea ce contează foarte mult.

Ca un pasionat al gazonului și un bun cunoscător ce ma consider al întreținerii lui, după ce am citit destul de mult și am experimentat pe gazonul propriu, pot sa spun ca este simplu dar totodata și dificil întreținerea gazonului, astfel încât sa arate exact ca in pozele din acest link (ma rog, al meu arata chiar mai bine). Si nu e vorba doar de irigat, pentru ca gazonul nu rămâne mereu verde doar cu apa. Și nu irigat oricum! Și costurile nu sunt mici.

Nu spun ca este imposibil sa întreții, dar implica multa atenție ca toate operațiunile sa fie făcute la timp si corect - irigat (nu pe minute ci la L/mp pe saptamana luând in calcul și precipitațiile, nu fiecare zona la fel, nu seara), tuns regulat de minim 2 ori pe săptămâna, scarificat de cel puțin 2 ori pe an, ingrasamant de minim 3 ori pe an, aerare, supraînsămânțare, aplicat tratament la timp atunci când e cazul, etc. Mie în medie îmi ia cam 3 ore pe săptămâna la întreținerea gazonului, aproximativ 300 mp. Ca și cost, nu am stat sa calculez, dar cred ca o medie de 200 RON luna, fără aerare, iar munca o fac eu, nu plătesc pe cineva. Dacă e sa fac și aerare, fiind foarte mult de munca și trebuind utilaj profi care sa facă aerare cu carote, apelez la o firma si la suprafața mea as avea nevoie de aproximativ încă 2200 RON. Acum gândiți-va la ce suprafețe sunt de întreținut in spațiul public, de ce costuri sunt necesare și câți oameni profi ar trebui sa se ocupe. Asta daca vrem sa menținem un gazon astfel încât sa arate ca in pozele din link.

Am văzut cum sunt întreținute rulourile montate in ultimii 2-3 ani in oraș si după 1 an de zile cred ca ați putut observa cum acel gazon care arata bine la montare, după un an de zile arata rău, ca orice alt spațiu “verde” din oraș, tocmai pentru ca operațiunile de întreținere nu sunt făcute la timp si corect, sau chiar nu sunt făcute deloc. Cred ca ați văzut cu toții cum aspersoarele merg in timp ce ploua sau mai ales când uda seara, când e cel mai contraindicat sa irigi.

In concluzie, da, se poate sa avem gazon verde care sa arate bine in orice perioada a anului, chiar mi-aș dori acest lucru pentru ca arata foarte fain, dar pentru asta primăria trebuie sa se asigure ca are buget de întreținere si oameni profi care știu sa îl întrețină. Altfel nu văd decât bani aruncați aiurea!

Aceasta postare a fost editata de bizone: 02 noiembrie 2022 - 23:32

7

#110 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 03 noiembrie 2022 - 11:08

Degeaba le explici ca sunt niste votanti care atata stiu, copaci, sa fie copaci (in Unirii daca se poate ca e greu de traversat in soare vara), se excita la maxim cand se taie vreun copac ca nu ai cum sa faci lucrarea (sar si infiereaza drujbistii cu manie proletara) si vor "verde", "bio" si "european" in orice propozitie. Tre sa le ia Lolek si Bolek votul si la aia, aia is nucleul hard core al votantilor lor de fapt, aia cu trotinete si rcsacele

In fine, eu zic ca gazonul pe liniile de tramvai e o tampenie, abia astept sa am dreptate pe Cetatii la vreo 6 luni de la montare, o sa revin cu poze negresit.
Si mai zic o chestie: alveole cu copaci, nu spatiu verde de pamant, cat cap iti trebuie pt asta? Spatiu verde de pamant, cu iarba si flori, in parcuri, acolo ai oameni care intretin- ma rog in TM e si asta o provocare

Am descoperit si eu asta cu datul de minus si plus de vreo 2 luni (ani de zile nu am stiut:) vad ca am minusuri, asta ma bucura, inseamna ca deranjeaza ce scriu which is good, asa cum spunea barbosul ala in pandemie...:)
Cheers :rad:
2

#111 Useril este offline   funky 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 16 februarie 09

Postat 03 noiembrie 2022 - 12:54

Intr-adevar, gazonul e frumos, doar ca el necesita multa intretinere, udare si de 2 ori pe zi, tundere si de 2-3 ori pe saptamana, scarificare, aerare, ingrasamant. Cine sa faca toate astea? La noi intretinerea e la pamant la orice. Daca investitii se mai fac, dupa taierea panglicii nu se mai face nimic, curata daca s-a murdarit, inlocuieste o scandura rupta, strange un surub slabit, etc. Ei d-abia apuca sa mai mature srazile, din cand in cand.
1

#112 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 noiembrie 2022 - 13:29

Unii nu vor sa accepte nicicum ca daca se poate la Paris, se poate si la Timisoara ! palmieri, gazon intre sine, vaporase turistice etc !

Glumesc ...

Parca auzisem ca se comanda un tramvai special pentru astfel de activitati, sper sa nu ma insel. In rest , pe acest proiect nu cred ca se va schimba, o sa fie pamant si ceva vegetatie, poate arbusti intre sine si bordura limita la banda 2. Noile directii din primarie incurajeaza plante perene si economia la apa, deci posibil sa nu vedem gazon englezesc si ceva "serparie" moderna cu tufe ...
0

#113 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 03 noiembrie 2022 - 15:05

La noi totul e in contrast...adica punem gazon pe linia de tramvai, dar trotuarul de pe margine e betonat pana la limita bunului simt si lasam 1mp2 de gazon. Punem palmieri pe mijlocul drumului, dar pe margine cade cladirea si iti rupi piciorul in gropi. Punem fantani cu leduri in giratoriu...dar giratoriu are valuri si gropi.

Nu suntem in stare sa intretinem gazonul din parcuri unde omul chiar petrece timp cu fundul pe el. Ce parc arata ft bine in Timisoara? Toate se degradeaza uimitor de repede de la finalizare..de ce? pentru ca nu SUNTEM IN STARE sa intretinem. Singurul parc intretinut la linie e cel de la Iulius, unde desigur e mediu privat.

E doar parerea personala, dar lucrurile trebuie facute cu cap oricata "dorinta copilareasca" avem la unele lucruri...suntem depasiti si trebuie sa gandim proiectele dupa posibilitati, nu dupa dorintele absurde a unor vopsiti.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 03 noiembrie 2022 - 15:08

1

#114 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 393
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 03 noiembrie 2022 - 15:06

Vezi postareabizone, la 02 noiembrie 2022 - 23:27, a spus:

Sunt curios de la cât timp de la montarea rulourilor de gazon sunt acele poze, cred ca sunt după montarea rulourilor. As vrea sa văd un astfel de gazon de la cel puțin 1 an de la montare și asta in timpul verii. In poze văd si un lucru fain, și anume ca sunt copaci maturi stânga-dreapta care generează umbra și o protecție in timpul zilelor caniculare când soarele efectiv “arde” iarba, ceea ce contează foarte mult.

Ca un pasionat al gazonului și un bun cunoscător ce ma consider al întreținerii lui, după ce am citit destul de mult și am experimentat pe gazonul propriu, pot sa spun ca este simplu dar totodata și dificil întreținerea gazonului, astfel încât sa arate exact ca in pozele din acest link (ma rog, al meu arata chiar mai bine). Si nu e vorba doar de irigat, pentru ca gazonul nu rămâne mereu verde doar cu apa. Și nu irigat oricum! Și costurile nu sunt mici.

Nu spun ca este imposibil sa întreții, dar implica multa atenție ca toate operațiunile sa fie făcute la timp si corect - irigat (nu pe minute ci la L/mp pe saptamana luând in calcul și precipitațiile, nu fiecare zona la fel, nu seara), tuns regulat de minim 2 ori pe săptămâna, scarificat de cel puțin 2 ori pe an, ingrasamant de minim 3 ori pe an, aerare, supraînsămânțare, aplicat tratament la timp atunci când e cazul, etc. Mie în medie îmi ia cam 3 ore pe săptămâna la întreținerea gazonului, aproximativ 300 mp. Ca și cost, nu am stat sa calculez, dar cred ca o medie de 200 RON luna, fără aerare, iar munca o fac eu, nu plătesc pe cineva. Dacă e sa fac și aerare, fiind foarte mult de munca și trebuind utilaj profi care sa facă aerare cu carote, apelez la o firma si la suprafața mea as avea nevoie de aproximativ încă 2200 RON. Acum gândiți-va la ce suprafețe sunt de întreținut in spațiul public, de ce costuri sunt necesare și câți oameni profi ar trebui sa se ocupe. Asta daca vrem sa menținem un gazon astfel încât sa arate ca in pozele din link.

Am văzut cum sunt întreținute rulourile montate in ultimii 2-3 ani in oraș si după 1 an de zile cred ca ați putut observa cum acel gazon care arata bine la montare, după un an de zile arata rău, ca orice alt spațiu “verde” din oraș, tocmai pentru ca operațiunile de întreținere nu sunt făcute la timp si corect, sau chiar nu sunt făcute deloc. Cred ca ați văzut cu toții cum aspersoarele merg in timp ce ploua sau mai ales când uda seara, când e cel mai contraindicat sa irigi.

In concluzie, da, se poate sa avem gazon verde care sa arate bine in orice perioada a anului, chiar mi-aș dori acest lucru pentru ca arata foarte fain, dar pentru asta primăria trebuie sa se asigure ca are buget de întreținere si oameni profi care știu sa îl întrețină. Altfel nu văd decât bani aruncați aiurea!


Am stat in Bucuresti si l-am vazut cu ochii mei, este intretinut bine, am pus acele poze ca mi-a fost la indemana.
Se poate, trebuie doar sa se vrea.

https://www.google.c...!7i16384!8i8192
0

#115 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 noiembrie 2022 - 16:42

eu ce vreau sa scot in evidenta e ca, chiar daca nu o sa fie gazon la linie pamantul ala e cumva mai prietenos cu temperaturile de vara de la noi.
tot ne plangem ca avem prea putine parcuri si spatii verzi, dar in proiectele noi betonam tot ce e posibil.

mie unul nu-mi place cu arata Rebreanu de la Martirilor pana in Sagului. nu ai pic de vegetatie pe ditamai bulevardul. da, o sa ziceti ca pe acolo merg ambulantele mai repede, dar nu cred ca asta e solutia si mai ales nu cred ca e model de urmat doar pentru ca nu suntem in stare sa intretinem cum trebuie.

unii dintre voi ar trebui sa incercati sa nu mai politizati discutiile si veniti cu argumente cum au venit alti colegi pe aici...
3

#116 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 04 noiembrie 2022 - 09:21

Vezi postareaioio_viola, la 03 noiembrie 2022 - 16:42, a spus:

eu ce vreau sa scot in evidenta e ca, chiar daca nu o sa fie gazon la linie pamantul ala e cumva mai prietenos cu temperaturile de vara de la noi.
tot ne plangem ca avem prea putine parcuri si spatii verzi, dar in proiectele noi betonam tot ce e posibil.

mie unul nu-mi place cu arata Rebreanu de la Martirilor pana in Sagului. nu ai pic de vegetatie pe ditamai bulevardul. da, o sa ziceti ca pe acolo merg ambulantele mai repede, dar nu cred ca asta e solutia si mai ales nu cred ca e model de urmat doar pentru ca nu suntem in stare sa intretinem cum trebuie.

unii dintre voi ar trebui sa incercati sa nu mai politizati discutiile si veniti cu argumente cum au venit alti colegi pe aici...


Pai ce argumente mai vrei, nu se poate intretine asa ceva in Timisoara deocamdata, poate copii copiilor, sa faca ei atunci. Plus ca trebuie apa care e o resursa pretioasa, in urm 10 anu nu vei mai putea uda gazonul de ex o sa vedeti...
Deocamdata pe Rebreanu, s-ar putea face acele alveole de care zic, patrate decupate in asfalt, pe trotuar catre carosabil unde sa se planteze copaci. Nu ai avea nici noroi in schimb ai avea umbra pe unde sa te dai cu trotineta vara cand e cald. Low maintenante, uzi un pic in primul an si gata, elegant ei eficient. Daca nu acceptam asta si vrem fasii de pamant musai care devin noroi si desert, adica praf si poluare de dragul "spatiilor verzi" se cheama ca avem(eti) o problema.
Zic de ceva vreme si au incept sa zica si alti colegi, sa mentina dracului spatiile verzi in parcuri, chiar sa faca parcuri noi, lasati dracului drumurile in pace cum sunt in maoritatea locurilor din lume. In Londra sunt mega bulevarde fara un fir de iarba da poti umbla in ciorapi pe acolo in schimb parcurile sunt parcuri. De ce dracu face ghiveci din tot ce avem nu stiu
2

#117 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 04 noiembrie 2022 - 11:59

Eu personal am vazut ft putin gazon intretinut bine in Timisoara de cand lumea si pamantul. Deci daca ne bazam pe trecutul nostru in raport cu gazonul, nu putem vedea un viitor stralucit in raport cu acest subiect, mai ales pe niste bulevarde periferice. Ca tot vrem eco, se pot umple aceste bulevarde pana la refuz de copaci,arbusti etc..peisajul ar fi mult mai frumos si mai practic si mai usor de intretinut de noi fata de o iarba palita de soare si plina de chistocuri si gunoaie, de multe ori ft tarziu tunsa. Cand vom detine o administratie in adevaratul sens, putem avea orice.

Toate aceste detalii pleaca din centru spre periferie...daca in centrul orasului totul e varza, nu putem spera la periferii perfecte.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 04 noiembrie 2022 - 12:01

2

#118 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 noiembrie 2022 - 12:42

eu inteleg ca nu putem sa avem pretentii de gazon tuns ca pe terenul de golf. totusi ma uit la parintii mei in curte. si vad un "gazon" neaerat, neingrasat, udat din cand in cand si tuns cand e maricel. si totusi e un spatiu verde, nu doar praf si pamant.
hai sa ne uitam la spatiul de langa majoritatea blocurilor din Timisoara. unde se tunde iarba macar odata pe luna este verdeata. si acolo mai mult ca sigur in 95% din cazuri nu sta nimeni sa intretina corect acel "gazon".
sa incercam sa nu ducem totul la extrem. ori gazon de golf ori beton. exista si variante decente usor de intretinut.
eu sunt pentru desfintarea spatiilor dintre trotuar si partea carosabila. mai bine faci mai mare spatiul verde inspre cladiri decat acel spatiu de max 1m latime care e greu de intretinut. si pui acei copaci de care spuneati voi intr-un patrat cu pamant.
2

#119 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 04 noiembrie 2022 - 12:51

Eu sunt pentru orice, doar sa fie trainic.

Am apasat din greseala pe "-" si am vrut pe "+" ioio_viola. Nu am idee cum se poate anula asta...daca nu se poate, ar fi ok un upgrade la forum pe problema asta. Mai fuge mouse-ul...

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 04 noiembrie 2022 - 12:53

1

#120 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1359
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 04 noiembrie 2022 - 13:49

Problema in toata discutia asta e perceptia a ce inseamna gazon, e un pic cam mult sa spui ca pui gazon intre liniile de tramvai si nu as folosi cuvantul asta in acest context, pentru ca majoritatea se gandesc la gazonul de pe terenurile de fotbal sau terenurile de golf si e imposibil sa ai asa ceva pe domeniul public, cel putin la noi si la clima pe care o avem, fara costuri si eforturi uriase.

Gazonul e un microb ca si pescuitul, fotbalul si altele, si eu am microbul asta si subscriu la tot ce a scris @bizone mai sus legat de gazon, e greu tata sa-l tii verde, bani multi si munca multa pentru asta, daaaar, asta e cu gazonul, in schimb putem folosi termenul de suprafata inierbata sau suprafata verde intre sine si atunci discutam despre alte specii de "plante" care se pot pune intre sine, cum ar fi trifoiul in combinatie cu ceva specii de iarba mai rezistente, in procent mai mic, sau in combinatie cu flori de camp si atunci avem alt nivel de intretinere, mult mai usor, costuri mult mai mici si tot verde arata.

La trifoi ii trebuie o udare pe saptamana maxim daca e foarte cald, o fertilizare o data pe an in primii doi ani de viata si in rest nimic, doar tuns cat de cat regulat si o sa fie verde. In plus nici nu prea lasa balariile/buruienile sa se dezvolte. De exemplu pasunea de la Herneacova e predominant trifoi si am nimerit de cateva ori cand era proaspat tunsa, arata intr-un mare fel. Asa ceva am vazut si in Nice asta vara cand am fost in vacanta, tot intre sinele de tramvai dar nu e gazonul ala la care se gandeste toata lumea, e spatiu verde intre sine, si la fel, arata foarte bine. Si aia la fel ca noi il udau seara si chiar daca nu e corect el tot ok arata. Acelasi lucru in Valencia am vazut, tot trifoi intre sine. De acolo nu am poze, dar pun din Nice.

S-a facut referire si la Iulius ca arata bine parcul, aia au bani multi de intretinere, la ei cand moare cate o bucata de iarba nu stau sa curete locul, seminte, udat si stai si asteapta o luna pana apre iarba ca inainte, aia il taie si vin cu rulouri noi, dar costa mult si am vazut ca schimba destul de des la el, mai ales dupa evenimente in parc, apai la primarie de unde atatia bani si resurse la cat spatiu verde e in tot orasul

In concluzie, nu trebuie sa punem gazon cu speciile de iarba cunoscute pentru asta, lolium perene, festuca rubra, etc. sunt mixuri de iarba/plante care se pot preta si la noi si cu un minim de efort se poate intretine sa arate bine, dar daca ei vin cu rulouri si pun intre sine, ala e fail din start.

Imagine atasata: 20220703_135358.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20220703_135355.jpg

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 04 noiembrie 2022 - 14:08

5

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi