STP Timișoara Forum: Infrastructura pentru vehicule electrice (EVI) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura pentru vehicule electrice (EVI) Despre punctele de incarcare a vehiculelor electrice

#101 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 iulie 2022 - 14:03

Primăria Timișoara nu dă curent gratis prin stațiile de alimentare auto construite pentru automobile cu bani de la AFM
0

#102 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 12 iulie 2022 - 19:35

Acum 2 saptamani deja vazusem vizavi de prefectura o masina legata la o statie din asta.

Legat de taxa, oricum daca ar alimenta acolo , tot ies la jumatate de costuri fata de cei cu motoare termice. Nu mi se pare normal ca cei care fac taxi sub diferite forme sa bage curent gratis de la stat. Daca le da la supermarket, e ok , e alegerea unei firme private.
4

#103 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 12 iulie 2022 - 22:48

De curiozitate, plătesc parcarea? In special in zona verde poate fi in continuare un plus daca parcarea rămâne gratuita.
In schimb nu știu cum pot bloca mașinile non electrice sau cele electrice care nu incarca din a bloca statia.
0

#104 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 13 iulie 2022 - 09:11

Daca sunt locuri TimPark - nu se plateste parcarea la masini electrice. Doar cele Plug-In cred ca platesc. Desi probabil pe perioada cat alimenteaza nu cred ca ar trebui sa plateasca caci deja platesc alimentarea.

Asta cu blocarea statiei este o problema generala , nu doar la aceste locuri. Ar trebui clar reglementata perioada cat pot parca acolo, cat dureaza alimentarea.
0

#105 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 13 iulie 2022 - 09:19

Vezi postareaElphax, la 12 iulie 2022 - 19:35, a spus:

Acum 2 saptamani deja vazusem vizavi de prefectura o masina legata la o statie din asta.

Legat de taxa, oricum daca ar alimenta acolo , tot ies la jumatate de costuri fata de cei cu motoare termice. Nu mi se pare normal ca cei care fac taxi sub diferite forme sa bage curent gratis de la stat. Daca le da la supermarket, e ok , e alegerea unei firme private.

Și eu am văzut tot acolo. M-am oprit și am verificat: stația nu era funcțională.
Probabil că șoferul nu găsise atunci alt loc de parcare.
Dar e nasol dacă a devenit obișnuință...
0

#106 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 iulie 2022 - 09:26

Asta cu blocatul locurilor pentru elecrice este o problema si in DE. SI aici chiar se verifica regulat. Solutii nu au fost casite inca...
0

#107 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29779
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iulie 2022 - 11:02

Solutie eficienta, dar scumpa, sofisticata, ar fi bolarzi si o camera ce sa citeasca numarul. Daca e verde coboara bolardul, daca nu, nu.
Am vazut deja un Smart cu numere verzi de TM. In paralel, obligativitatea de a-ti schimba numarul in unul verde, daca e EV.
Daca nu initiezi incarcarea in 10 minute sa zicem, sa ridice bolardul. :04:
7

#108 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 august 2022 - 16:38

Fiecare statie are camere de supraveghere, ar trebui politia locala sa se autosesizeze, asa ar face bani pentru viitoare statii de incarcare.
0

#109 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 septembrie 2022 - 14:40

:up_arow:
Poate te-au auzit!

Zeci de șoferi care au parcat pe locurile pentru încărcarea mașinilor electrice au fost amendați
1

#110 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 septembrie 2022 - 17:08

Statia de incarcare Lidl Andreescu este "indisponibila" de cateva saptamani...



Imagine atasata: Screenshot_20220930-180003_Gallery.jpg
0

#111 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 30 septembrie 2022 - 19:38

Toate statiile de la Lidl sunt indisponibile de luni de zile, circula vorba ca le-au oprit ca se certa lumea pe incarcarea gratis. Macar de le-ar redeschide cu plata...
2

#112 Useril este offline   Manu25 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 31 martie 16

Postat 01 octombrie 2022 - 14:23

Da, se pare ca mai ales in Timisoara a fost nebunie, cand am inchiriat un Spring si Zoe nu am putut incarca la Lidl in Timisoara niciodata, chiar pe PlugShare (aplicatia unde lumea spunte cand incarca la statiile publice si daca merge, cat timp vei incarca, etc...), pe aplicatia era cozi de zeci de masini in asteptare...

In comparatie, in Arad si in Oradea era mult mai putin masinii pe statiile Lidl....
0

#113 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 01 octombrie 2022 - 22:37

Scuze, se pot inchiria masini electrice in Timisoara? De unde? Si la ce pret? Chiar as fi interesat
0

#114 Useril este offline   Manu25 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 31 martie 16

Postat 02 octombrie 2022 - 03:53

Scuze, nu am inchiriat din Timisoara, era in Arad, la dealerul Renault/Dacia (Verbita) acum un an am inchiriat cand au avut niste Spring la 35 de Euro pe zi, si anul aceasta Zoe la 40 de Euro pe zi dar nu stiu cum este oferta lor acum... in rest a fost o experienta buna, si cum am zis, am fost si prin Timisoara cu Spring/Zoe unde am constatat ca incarcarea la Lidl in Timisoara e mai complicat ca in Arad...
0

#115 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 octombrie 2022 - 10:56

Vezi postareamile, la 30 septembrie 2022 - 17:08, a spus:

Statia de incarcare Lidl Andreescu este "indisponibila" de cateva saptamani...

Precum a zis și colegul Fantoma, stațiile de la Lidl sunt oprite de câteva luni deoarece deși erau destinate clienților Lidl, existau foarte mulți șoferi de Uber/Bolt care încărcau non-stop la acestea fără să cumpere nimic din Lidl. Ba mai mult, care făceau și scandal dacă (tu unul neUber/Bolt) prindeai o fereastră liberă de 2 -3 minute și, văzând că nu este nimeni la stație, te conectai peste rândul făcut prin aplicația Plug Share, adică nu așteptai să ajungă următorul coleg de-al lor anunțat pe respectiva platformă, pe care eventual să-l întrebi dacă te lasă câteva minute înaintea sa.

Există câteva sute de vehicule electrice în TM care fac parte din flote de ridesharing, gen Uber/Bolt.
Posibil că Lidl să revină asupra deciziei dar contra cost, adică încărcare plătită, nu gratuită.

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 01 octombrie 2022 - 22:37, a spus:

Scuze, se pot inchiria masini electrice in Timisoara? De unde? Si la ce pret? Chiar as fi interesat

Există mai multe variante de închiriere. Google it!
Dar eu recomand să faci un drive test cu vehicul electric, de la câteva ore până la una - două zile.
Eu am făcut cu Zoe (3 zile) și cu Enyaq (2 ore). Evident, nu am achitat nicio taxă, doar am plătit încărcările.
1

#116 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 03 octombrie 2022 - 23:19

Vezi postareaMHN, la 03 octombrie 2022 - 10:56, a spus:


Există mai multe variante de închiriere. Google it!
Dar eu recomand să faci un drive test cu vehicul electric, de la câteva ore până la una - două zile.
Eu am făcut cu Zoe (3 zile) și cu Enyaq (2 ore). Evident, nu am achitat nicio taxă, doar am plătit încărcările.


Nu gasisem in Timisoara de inchiriat masini electrice decat ceva Tesla la preturi astronomice, dar poti face test drive o zi intreaga? Cand fusesem sa vad de Dacia Spring m-a lasat o jumatate de ora, si chiar si atunci am fost surprins ca mi-a dat pur si simplu masina, inainte veneau ei cu tine 2 km dus si 2 intors si gata
0

#117 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 octombrie 2022 - 09:43

Condițiile de drive test se pot schimba de la o lună la alta și țin de dealer, de sezon, de momentul lansării unui model nou.
Eu am fost în drive test cu Renault Zoe (acum mai mult de 1 an), iar atunci se putea să iei mașina pe mai multe zile.
Nu știu cum e acum, dar îți recomand să verifici la dealer, mai ales că s-a lansat de puțin timp Renault Megane E-Tech...

La Skoda Enyaq mi s-a spus că perioada standard de drive test este de 2 ore. Deci am luat-o pentru 2 ore.
Dar cred că puteai negocia și pentru 1 zi întreagă.
Poți încerca și la VW, mai ales că nu demult s-a lansat ID.5
0

#118 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2022 - 14:18

Mii de utilizări ale stațiilor de încărcare pentru mașinile electrice din Timișoara. Primăria va monta încă 21


Citeaza

Stațiile de încărcare ale Primăriei Municipiului Timișoara pentru vehicule electrice au înregistrat în luna octombrie aproape 3.300 de încărcări, echivalentul a 61.000 de kWh de electricitate pentru a-și încărca vehiculul.

Reprezentanții primăriei spun că se apropie de o medie internațională și că vor monta încă 21 de stații.

În luna septembrie au fost puse în funcțiune cele 16 stații de încărcare pentru vehicule electrice, realizate printr-o investiție cu finanțare nerambursabilă din partea Fondului de Mediu. Prețul de încărcare este de 1,05 lei/kWh.

2

#119 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 17 noiembrie 2022 - 16:19

Nu mi se pare ok sa plătim bani publici ca să alimentam masinile private. Mai bine cumpărăm firobuze noi de acei bani. E ca și cum statul ar pune pompa gratis de alimentare cu benzina sau motorina în fata blocului. E un principiu care ar fi respins în secunda doi de ccr pentru neconstituționalitate.. Toți cetățenii sunt egali în fata legii de ce un posesor de vehicul electric primește curent gratis și un șofer cu mașina pe combustibil fosil plătește prețul la pompa?
0

#120 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2022 - 16:43

Curentul nu e gratuit, nu in parcarile construite de primarie cel putin. In articol se mentioneaza si pretul de 1.05 pe kwh Practic s-au incasat vreo 60000 RON de la populatie.
3

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi