STP Timișoara Forum: Reteaua Termica - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reteaua Termica Colterm

#141 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 27 octombrie 2021 - 15:01

Vai si amar ce a ajuns orasul asta in doar 1 an
Nu mai sunt bani de nimic, fara bani de la guvern nu se mai poate largi un bulevard (Alexandrescu, Soarelui, Prezan)- asta s-au continuat ca s-au primit bani de la miticii aia rai
Proiectele pregatite de Robu, sunt blocate, nu se mai da drumul la nimic, probabil vor mai da drumul la cate unul dupa o vreme sa para proiectele lor- gen alea 2 pasarele pietonale

Amenda Colterm, eu nu stiu daca realizati suma, cu banii aia cate se puteau face, neglijenta crasa
Acum fara apa si caldura..

Nu mai zic de curatenie, digitalizare, si alte nimicuri

Da pb cea mai mare e ca nu se intrevede nicio speranta in cei 3 ani care urmeaza, cu astia nicio sansa

By the way, nu inteleg de ce "neomarxisti" e mai putin acceptabil decat "ciuma rosie"

Aceasta postare a fost editata de nabucodonosor19: 27 octombrie 2021 - 15:02

0

#142 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 27 octombrie 2021 - 15:22

In opinia mea (urmarind declaratiile, cifrele, contextul cu insolventa, dar si situatia defavorizanta pentru noi de la guvern), problemele pe partea de termoficare pentru Timisoara in iarna ce urmeaza abia acum incep. O migrare consistenta pe aeroterme a celor afectati pot produce si surprize in zona caderilor de tensiune.
0

#143 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 octombrie 2021 - 17:16

Da, vor merge banii pe carbune si gaz, bani pe care ii vor colecta dupa aceea de la clienti. Ma intreb ce s-a ales de banii colectati anticipat de la unii clienti? (unele asociatii platesc 40% anticipat, vara) Nu s-a pronuntat niciun cuvant despre asta, chiar spunandu-se ca nu s-a cumparat anticipat niciun kilogram de carbune si nici gaz nu au platit/rezervat din primavara si pana acum. Se tot vehiculeaza milioane/zi, dar eu as vrea sa stiu ceva concret, ceva de genul: CET Sud a consumat x MWh gaz/zi la un pret de n lei MWh, o fi asa complicat de publicat astfel de cifre? Ceva de genul 1000 tone carbune/zi s-a vehiculat zilele trecute, dar despre gaz nu am vazut vehiculandu-se decat "milioane de lei" si atat.
Cica 5 milioane de lei ne-au secatuit bugetul primariei... Pai intr-un milion de euro sta un oras ca Timisoara?

Am incercat sa fac babeste un calcul zicand ca intr-o luna de iarna media platita de un abonat anul trecut a fost de 500 de lei si asta imi dadea 25.000.000 lei /luna. La suma asta s-ar mai adauga si subventia de vreo 200 lei x 2 gigacalorii (cel putin atat se consuma/apartament) deci vreo 400x50.000=20.000.000 lei. Ar fi un total de 45.000.000 de lei ce ar trebui sa intre lunar in casieriile Colterm. E mult? E putin? Ar fi nteresant de aflat. Daca ma iau dupa afirmatia ca 5 milioane ajung pentru o saptamana, as zice ca si 45 de milioane ar cam ajunge pentru o luna. (tot babeste, bazat pe putinele cifre ce le avem)

Daca gresesc undeva in calcule, va rog sa imi spuneti.

Vezi postareaBogdan_tmtm, la 27 octombrie 2021 - 15:22, a spus:

O migrare consistenta pe aeroterme a celor afectati pot produce si surprize in zona caderilor de tensiune.


Vai, dar cum poti sa spui asa ceva!? Pai nu ne pregateam noi sa trecem cu totii pe vehicule electrice? :rad_masa: Aerotermele sunt pistoale cu apa fata de EV-uri in fata blocului.
Lasand gluma la o parte, as zice ca ar rezista, daca a rezistat si in vara cu atatea AC-uri, dar sper sa se rezolve problema si sa nu fim nevoiti sa aflam.
1

#144 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 27 octombrie 2021 - 18:45

E Latcau acum în studio la TVR Timișoara si Dan Diaconu prin Skype, discuta despre colterm.

Pe lângă ca e ----, mai e si obraznic individul ăsta.

Incredibil cine a ajuns sa conducă orașul meu...

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk

Admin: daca eu m-am autocenzurat, trebuie sa o fac si in cazul tau. :04:

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 27 octombrie 2021 - 19:55

0

#145 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 27 octombrie 2021 - 20:28

cica orasul meu, buna asta.

Si eu sunt curios pe ce se duc banii la colterm, tare imi e ca sunt multi mufati acolo cu firme de partid, altfel imi e greu sa cred ca ajungi asa usor in situatia asta.
In anii trecuti se mai vehicula prin presa anti-Robu ca primaria nu prea plateste defapt acea subventie, dar nu stiu cat de sigure erau informatiile, poate si asta ar fi interesant de aflat, daca s-au platit sau nu subventiile.
1

#146 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 27 octombrie 2021 - 20:46

Exista si inregistrarea pe tema Colterm de pe TVR aici: Latcau / Diaconu / Mitu
0

#147 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1112
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 octombrie 2021 - 21:03

Oricine ar fi fost primar tot aici se ajungea.
Colterm a fost o vaca de muls in jurul careia gravitau numai sefi si sefuti care aveau salarii mari. Tot ce au facut in astia 30 de ani a fost sa bage colterm in colaps iar buba s-a spart acum.
Era sa se sparga buba si la robu dar a bagat orasul in datorii ca sa scape.
5

#148 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 27 octombrie 2021 - 21:05

Mi-ați sărit agresiv în cap când le-am dat cartonaș că s-au legat de cruce și drapel, și câte vor mai urma să vedeți! N-au decât să facă parade homo zilnic dacă ăsta le este nivelul, dar bă nene lasă-ne drapelul în pace! Au greșit impardonabil în ochii mei din clipa aceea, și tocmai de accea îi voi taxa la alegeri.

Aceasta postare a fost editata de Pablo: 27 octombrie 2021 - 21:05

-2

#149 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 27 octombrie 2021 - 21:45

In acel video se zicea ca inca sunt in discutii si nu e semnat nimic. Cineva a sunat la dispecerat Colterm la 22:30 si nu aveau gaz.
In conditiile in care cazanul are nevoie de 2-3 ore pentru livrare agent termic, presupun ca va fi cel mai optimist dupa miezul noptii livrarea si cel mai pesimist .. sa speram ca nu va fi blocaj.
2

#150 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 octombrie 2021 - 23:41

Apa nu am lasat-o de nebun sa curga pentru a nu o plati ulterior de calda, dar caloriferul e absolut rece, deci pana acum e doar gargara in presa. Sa vedem cum va fi maine dimineata...
0

#151 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 octombrie 2021 - 09:36

Iarasi am avut dreptate din pacate :Facepalm_emote_gif:
A fost doar gargara politica. "Noi am rezolvat, noi am facut"... Ati facut un rahat!
Un om a murit si fiica lui e in stare grava. Incercau sa se incalzeasca la aragaz si as zice ca asta e doar inceputul problemelor ce vor urma, mai ales daca scad temperaturile.
0

#152 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 28 octombrie 2021 - 09:54

Daca ne uitam in acest clip de ieri: Latcau vs Diaconu la minutul 47:30, Diaconu ii spune ca acea alocare din fondul de rezerva nu era oricum o solutie salvatoare si da un exemplu.
Latcau spune ca, Constanta a primit 105 milioane ajutor.
Diaconu il contrazice.
In acel moment am oprit clipul video si am cautat tabelul in oficial: Hotarare fond rezerva .
Diaconu avea dreptate, Constanta a primit 10 milioane, nici intreg judetul nu a primit cat repeta Latcau insistent.

Concluzia mea personala dupa ce am vizionat intregul material: Diaconu este un ticalos, mai capabil ca majoritatea de acolo, dar care a ales sa se dea la o parte (anticipabil, tinand cont de abordarea usr). Pe de alta parte nu ma mira ca nu ii ia nimeni in serios la negocieri cu asa amatorism. Cred ca va urma o perioada lunga de on-line pentru cei mici..
0

#153 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 octombrie 2021 - 15:36

Citeaza

Societatea de termoficare a orașului poate furniza căldură până luni, la 1 noiembrie, dar în condiții limitate. Colterm a reușit să semneze contractul cu noul furnizor de gaz, Tinmar Energy, și va începe cât mai repede furnizarea căldurii, a anunțat, joi la ora 15, primarul Dominic Fritz.
tion

Deci saptamana timisorenilor are acum 3 zile. O sa solicit la serviciu sa ia masuri pentru a adopta saptamana de lucru de 3 zile. :04: Dar si astea 3 zile sa fie "la un nivel minim", ca si caldura. Mie imi pare perfect logic si de bun simt.
1

#154 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1388
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2021 - 16:27

aia cu 2 saptamani era de la Nica, aia cu 1 saptamana de la ministrul care a zis ca ne da OMV gaz, dar de fapt nu ne-au dat
acuma avem 3 zile

totusi, ce nu inteleg eu, de ce e asa scumpa giga caloria la noi ? ca vad ca majoritatea oraselor din tara era sub 200 de lei, la noi este peste 400 inainte de modificare - asta fara sa scadem subventiile

https://stirileprotv...a-fi-dublu.html
2

#155 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 octombrie 2021 - 17:26

Pai cica la Bucuresti era 164 de lei anul trecut dar cu subventie. -_- Am platit la greu iarna trecuta, alte asociatii au platit anticipat toata vara, nu am avut si nu avem nicio restanta la plata, cu toate astea incompetentii ne tin in frig si fara apa calda si plang ca niste babe invocand "datoriile istorice".

Cu toate ca plateam sume mari (chiar enorme), cei ce nu sunt clienti Colterm ne injura probabil in gand invidiosi pe noi ca primeam eu stiu ce subventie "de la stat", ca "niste milogi", asteptand "mura-n-gura" (multe afirmatii citite pe tion) pe cand ei plateau gazul fara vreo subventie.

Ca sa nu vorbim vorbe, iata chitante din iarna trecuta pe care le-am gasit in sertarul unde le tin:

noiembrie 2020 Imagine atasata: noiembrie 2020.jpg 699 lei

decembrie 2020 Imagine atasata: decembrie 2020.jpg 793 lei

ianuarie 2021 Imagine atasata: ianuarie 2021.jpg 804 lei

Sigur, aici e si apa calda (dar si la cei cu centrala proprie e la fel) si alte cheltuieli, dar acestea sunt mizilic pe langa caldura si apa calda.
In februarie am platit chiar peste 900 de lei, dar bineinteles ca pe aceea nu o mai gasesc. :Facepalm_emote_gif:
0

#156 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 28 octombrie 2021 - 17:41

Tocmai ca eu anuntat ca va creste si in Bucuresti: https://www.hotnews....eaza-sau-nu.htm
0

#157 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 28 octombrie 2021 - 18:00

Doar zic, poza recenta de 5 minute.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 250257321_4208052982597397_5293798713677162833_n.jpg

0

#158 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 octombrie 2021 - 18:22

Acum 5 minute a vorbit Fritz la Antena 3 si zicea ca se incalzesc cazanele in momentul acesta. Nu cred nimic pana nu simt ca se incalzeste caloriferul. Apa calda care curgea normal doar ca era rece, s-a oprit complet mai nou.

L.E. oare de la Romgaz nu se poate lua? Aceasta fiind 70% a statului român, nu 51% nemteasca ca rahatul de e-on. Sau CET-urile nu sunt totusi bransate direct la sistemul de transport?

Mi-a placut un comentariu de pe tion si imi permit sa-l citez aici:

Citeaza

Pai nu si ptr asta a fost impuscat fraierul ala, (Ceausescu) ca ne tinea in frig ?


Sigur ca nu doar de asta a fost impuscat, dar a fost unul din motivele pentru care oamenii au iesit in strada, culminand cu impuscarea cuplului.

Probabil cel mai elevat comentariu si cel mai la obiect ar fi acesta:

Citeaza

O “frumoasa” coincidenta domnule primar Fritz…vom avea caldura la nivel minim pana luni cand e ziua mortilor. Domnule Fritz, sunt o pensionara de 72 de ani care am muncit cinstit o viata si mi-am platit cinstit toate darile, taxele si impozitele, neffind datoare nimanui vreodata. M-am vaccinat, ca un om responsabil atat pentru mine cat si pentru cei de langa mine insa imi e teama ca situatia in care m-ati adus dumneavoastra este mult mai periculoasa decat virusul. la mine in apartament este in momentul de fata o temperatura de 17 grade si ma astept ca pana dimineata sa fie maximum 15 grade. Deja stau imbracata ca si cum as fi in aer liber. Dau drumul al aeroterma cam jumatate de ora, o data la doua ore pentru a reusi sa trec si noaptea care urmeaza. Domnule primar, dumneavoastra cand va uitati in oglinda ce vedeti? Mai reusiti sa vedeti un om cinstit si corect? Daca da, va asigur domnule primar ca oglinda dumneavoastra nu reflecta deloc realitatea. Sa va fie rusine domnule Dominic Frit pentru ca m-ati adus intr-o situatie pe care am trait-o numai inainte de Decembrie 1989. Daca ati avea o ultima urma de respect pentru noi, timisorenii, v-ati da macar demisia, desi cu asta nu o sa ne incalziti. Insa e cert ca cu dumneavoastra in acea functie nu vom avea caldura in aceasta iarna, asa ca poate o alta persoana cu experienta va reusi sa ne treaca prin iarna.
:respekt:
0

#159 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 28 octombrie 2021 - 19:47

Respekt. Fritz ar trebui sa isi dea demisia pentru ca Robu a bagat in faliment colterm.

Ps: poti lasa o aeroterma sa mearga mai mult de jumatate de ora
0

#160 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 28 octombrie 2021 - 20:23

Pai sa fi spus milogul in campanie ca el candideaza da cu Coltermul nu are ce sa faca ca deja l-a bagat Robu in faliment, dar el a zis ca el si Rubenica au solutii (chiar la 3 noaptea) si totul va fi lapte si miere

Stai linistit ca ajungi si tu batran si cu pensie mica si o sa vina vreun trotinetist (cum esti tu acum) si te va lua la misto:)
Semnat: Boromir :)
3

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi