STP Timișoara Forum: Piata 700 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piata 700 Parcare, o piateta moderna si trenuri urbane in Piata 700 Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 01 iunie 2021 - 15:42

Băi, nu știu ce să-i facă sau nu dar îmi aduc aminte când treceam pe acolo, în studenție, și ma asezam la coadă la brutăria aia mica și inghesuita de lângă sa îmi iau un corn sau o impletita din aia cu 1 leu...și vreau sa spun ca acum arată mult mai rău decât la începutul anilor 2000.
De demolat cred ca e mai greu, e și o bisericuța acolo.

Problema mea este ca din februarie nu s-a facut absolut nimic.
Ar trebui să-l înjur pe Ceaușescu sau pe Iliescu pentru asta? Ii înjur și pe ei dacă asta înseamnă că vine Latcau cu o bidinea și varuieste pereții ăia negri de la fum.

Este inadmisibil sa nu se întâmple nimic de 3 luni de zile, oricât s-ar ataca colegii pe aici, pe forum.


Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#62 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 iunie 2021 - 18:32

Copertina scenei din Parcul Rozelor distrusa de furtuna din septembrie 2017 sta tot asa iata de aproape 4 ani. Cat poate costa o asemenea reparatie/interventie pentru un oras de talia Timisoarei avand in vedere si venirea anului 2023? De 2021 am scapat din fericire.
2

#63 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 01 iunie 2021 - 18:33

@CataM
La cat de tare te ataci tu pe aici am impresia ca esti cel putin simpatizant PNL daca nu chiar membru.

Se lucreaza dar tot timpul o sa fie lucruri care se fac mai tarziu, nu poti sa faci toate lucrarile in acelasi timp si nici nu e indicat.
Ca sa faci lucrarile corect dureaza, aprobari pentru proiecte, etc.

De ce nu erai la fel de vehement in ultimii 8 ani cand veneai in oras? Atunci nu mirosea canalizarea, nu erau trotuarele busite, nu pica tencuiala de pe cladirile primariei, nu erau gropi in asfalt, nu era mizerie?

Strazile noi facute in dezvoltarea in forta din centru langa catedrala si in fata la hotel Conti au fost bazine de acumulare la ploaia de ieri.

O mizerie mare de tot facuta in ultimii 8 ani care o sa fie curatata cu greu. Ce zici tu ca nu vezi sa miste ceva in ultimile 3 luni e gargara polititca, rea vointa sau nu vrei sa vezi. Cel putin daca e sa comparam cu ultimele mandate...

Aceasta postare a fost editata de Andu: 02 iunie 2021 - 07:12

0

#64 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 01 iunie 2021 - 18:45

Eu unul cu siguranță sunt simpatizant penele,(sper ca am voie) la fel cum și tu ești un țuțăr userist, și e perfect în regulă sa fie așa.

Și nu înțeleg de unde atâta deranj că mă atac eu pe aici? Comentați faptele și situata actuală, dragi colegi, nu părerile emise de mine.
Ție îți place ca nu s-a făcut nimic în piața 700 de 3 luni încoace?

Gata, era Robu s-a închis, a inceput era ăstora.
Am mai scris pe un topic pe aici, câte tone de lături și-a luat vechea administrație în freză(pe bună dreptate) auauauauuu...eh, acum e rândul ăstora sa fie puși la zid.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#65 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 01 iunie 2021 - 18:51

Vezi postareamile, la 01 iunie 2021 - 18:32, a spus:

Copertina scenei din Parcul Rozelor distrusa de furtuna din septembrie 2017 sta tot asa iata de aproape 4 ani. Cat poate costa o asemenea reparatie/interventie pentru un oras de talia Timisoarei avand in vedere si venirea anului 2023? De 2021 am scapat din fericire.


Complet de acord. La fel am tot văzut semafoare care nu au mai fost puse la loc nici până în ziua de azi.
Dacă ăia de dinainte au fost incompetenți înseamnă ca trebuie să ne complacem în situata actuală, mai ales dacă e sa ne luam după sloganurile lor mincinoase din campanie?

Off topic: în continuare am multe de împărțit cu "comisia de circulație" din primărie. Nu știu de cine este/a fost populată, însă sunt sub orice critica.
Nu sunt în stare sa monteze niste indicatoare decente în marile intersecții din oraș, incredibil!

Noroc cu waze, pentru vizitatorii.


Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#66 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 01 iunie 2021 - 21:29

Baieti, ati nimerit forumul gresit pentru discutii despre 'USeReii' , 'PeNaLi' , 'PeSeDei'... Reclamatiile se trimit la primarie, la minister etc..., nu aici. (Mai are rost sa scriu ca urmatoarele postari politice se vor duce unde le e locul(adica la gunoi) ? ).
3

#67 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 02 iunie 2021 - 10:31

Eu sunt curios doar cand se vor lua actiuni impotriva "dejectiilor" din ultimele cateva zile pe diferite thread-uri din forum. Una e sa ai o parere, alta e sa o impui pe a ta. Frustarile de partid ar trebui sa fie personale, nu publice.
Vad ca utilizatorul nostru mereu ocoleste intrebarea, cand a fost era "robulesciana" de ce nu a zis nimic? Aici nu are parere?
4

#68 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 02 iunie 2021 - 10:55

Cand am luat masuri, am fost aratat cu degetul ca find 'Securist USeRist', si ca 'suprim dreptul la exprimare'.

Pe CataM nu l-as banna inca, dar ii pot da avertisment sa se mai abtina si el.
2

#69 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 iunie 2021 - 15:17

Vezi postareaCataM, la 01 iunie 2021 - 18:51, a spus:

[...]

Off topic: în continuare am multe de împărțit cu "comisia de circulație" din primărie. Nu știu de cine este/a fost populată, însă sunt sub orice critica.
Nu sunt în stare sa monteze niste indicatoare decente în marile intersecții din oraș, incredibil!

Noroc cu waze, pentru vizitatorii.


Unul dintre puținele domenii despre care gândim asemănător: indicatoarele, marcajele și semnalizările rutiere sunt varză în Timișoara, la un nivel mult sub alte localități mai mici din România!
Din acest punct de vedere, Timișoara parcă ar face parte dintr-o țară subdezvoltată, de tip bananier. Nicidecum că va fi capitală europeană în 2023.

Deși i-am scris despre acest subiect fostului primar (Nicolae Robu) chiar pe la începutul primului său mandat (Noiembrie 2012), trimițându-i nenumărate exemple de bune practici din alte localități și cu toate că acesta mi-a răspuns că subiectul prezintă interes și că vor fi schimbări, din păcate, în cei 8 ani care au urmat, fosta administrație nu a reușit să îmbunătățească mare lucru (strict) în acest domeniu.
Să vedem ce vor face ăștialalți.
0

#70 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1406
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 iunie 2021 - 21:35

cat timp e Culita acolo nu se va schimba nimic :( . Din pacate se pare ca abonatii la unele functii si contracte raman aceeasi oricine ar veni la putere in oras.
0

#71 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 663
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 09 iunie 2021 - 06:48

https://www.tion.ro/...e12IZ51Jj-Hc8-Q

Schimbarea la față a Pieței 700. „Food court” în aer liber cu produse tradiționale și parcări „shop&go”

La aproape trei luni de la desființarea Târgului de produse tradiționale din Piața Traian, reprezentanții societății de piețe a orașului au decis și unde să mute căsuțele cumpărate de fostul director Ionuț Nasleu. Acestea vor fi amplasate în Piața 700, care va fi reorganizată. Zona va fi un fel de „food court” în aer liber, cu produse tradiționale.

Târgul din Traian a fost deschis în toamna anului 2019. Acolo se puteau vinde de la flori, la borcane cu miere, dulceață, zacuscă ori murături până la mezeluri sau produse meșteșugărești ori brânzeturi. Au fost și paranghelii, care l-au determinat pe fostul primar Nicolae Robu să ceară societăților din subordine să interzică micii și manelele la evenimentele organizate. Noua conducere a Piețe SA a decis însă desființarea târgului și mutarea căsuțelor, care stăteau goale în Traian de câteva luni bune.

„Una dintre primele decizii pe care le-am luat din postura de director general al Piețe SA Timișoara a fost de sistare a activității pentru căsuțele de la «Târgul de produse tradiționale» din Piața Traian. Am evidențiat atunci motivele ce țin de eficiența economică, dar mi-am exprimat și convingerea că putem găsi o «casă» mai potrivită pentru acest frumos ansamblu, o locație care să asigure beneficii atât cetățenilor și comercianților, cât și societății noastre. Pot spune cu certitudine că, în cel mai scurt timp, aceste căsuțe vor funcționa ca și parte componentă a Pieței 700”, a anunțat Liviu Cocean, în urmă cu câteva zile.

Ce schimbări se fac

Căsuțele vor fi mutate începând de săptămâna viitoare în Piața 700. Vor fi amplasate în parcarea din piață, iar conducerea Piețe SA își dorește să organizeze un fel de „food court” în aer liber, unde să se vândă și produse tradiționale.

„Vom reorganiza parcarea. Partea din spate dorim să fie folosită de comercianții din piață, pentru aprovizionare. La căsuțe îi aducem pe ultimii trei care au funcționat în Piața Traian, pe cei care acum funcționează în rulote. Dorim să desființăm rulotele. Zona ar trebui să reprezinte un fel de «food court» în aer liber, să fie și produse tradiționale. Încercăm să valorificăm această investiție într-un mod mai elegant și eficient din punct de vedere economic”, ne-a declarat directorul societății de piețe.

Piețe SA vrea să-i mute și pe comercianții din Piața de Flori, afectată de un incendiu în luna februarie, în care la ultima ploaie torențială a plouat ca afară peste vânzătorii de flori. Aceștia își vor vinde marfa chiar în Piața 700, până când societatea va repara acoperișul pieței de flori.

Există un plan și pentru parcările din jurul piețelor din oraș. Liviu Cocean spune că își dorește parcări de tip „shop & go” (cumpără și pleacă – n.r.), care să fie o alternativă pentru parcările de la supermarketuri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2885812planreorganizarepiata700.jpg

Aceasta postare a fost editata de raducu: 09 iunie 2021 - 06:51

0

#72 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 09 iunie 2021 - 08:29

lasand la o parte ca acest Cocean e din alt partid decat primarul si sunt tensiuni permanente - ce idee tampita sa renunti complet la parcare ... daca e mai greu de ajuns acolo, vor fi mai putini clienti. singurul avantaj pentru corporatistii din CBC, dar mai bine de jumatate lucreaza de acasa
0

#73 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 iunie 2021 - 09:04

Există 5 parcări la distanță de aprox 50 - 200 de metri: Interparking, CJT, Iprotim, Office 700 (CIT Grup, fosta clădire Alcatel), Hub700 (eta2u)
1

#74 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 iunie 2021 - 09:34

Din păcate parcarea pieței 700 a avut și are (momentan) un statut de parcare "închisă" pentru eventualii clienți. Accesul este permis pentru producători/vânzători și cunoștințele lor. Cireașa de pe tort o reprezintă cele câteva locuri rezervate pentru membrii de familie (ex. soția unui director de la Piețe SA...încă în funcție) și membrii fostului Consiliu de Administrație care au afaceri/activități prin zonă și pentru care e "scump" să parcheze la Interparking/Finanțe.
0

#75 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 09 iunie 2021 - 10:20

stiu ca sunt parcari, dar daca e sa te gandesti obiectiv si realist, poate mergi in alta parte - de ce sa ma duc marti in 700 si sa platesc parcare la iprotim si sa car plasele pana la masina cand pot sa ma duc miercuri la stadion unde parchez la 10 metri de tarabe ?
0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 iunie 2021 - 17:03

Daca aia 5-10 lei care ii dai pe parcare in plin centru te fac, atunci mai bine te duci la stadion...

Sincer, pana nu scapam de mentalitatea asta de primit totul moka si pe de geaba, nu o sa se faca schimbari masive in societate. In orice tara care se vrea civilizata, dar mai ales oras, parcare in zona centrala/ultracentrala se plateste.
4

#77 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 627
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 10 iunie 2021 - 18:18

700 e Raiul intermediarului, preturi mari și produse vândute la minim a doua mana.
Logica e sa mergi unde iei de la producători reali, produse muncite nu doar tranzacționate.
Astfel câștigul celui care muncește este respectat.
Totuși ocolesc acei producători care au pretenția să ia și coaja de pe tine
2

#78 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 663
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 06 septembrie 2021 - 15:33

https://web.facebook.../dominicprimar/

De săptămâna asta, hala de flori din Piața 700 arată civilizat, cu o copertină nouă, instalație electrică complet refăcută și pereții zugrăviți. În urmă cu câteva luni, hala ardea. Dezinteresul cronic față de acest spațiu din centrul orașului a dus, până la urmă, la un incendiu care a făcut hala inutilizabilă.
Am fost ieri să verific dacă lucrările sunt conforme cu ceea ce am stabilit. Hala este din nou un loc unde timișorenii pot să vină din nou să cumpere cu plăcere flori pentru cei apropiați.
Pentru Piața 700 pregătim, împreună cu Ordinul Arhitecților din România, un concurs de proiecte de arhitectură pentru reinventarea acestui perimetru.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 241095103_2964487417125102_3014901109028309406_n.jpg
  • Imagine atasata: 241124950_2964487657125078_1835900579409183581_n.jpg
  • Imagine atasata: 241359699_2964487110458466_2072259181994155109_n.jpg
  • Imagine atasata: 240951880_2964487777125066_4150859434668196046_n.jpg
  • Imagine atasata: 241520641_2964487753791735_2753164400263919004_n.jpg

Aceasta postare a fost editata de raducu: 06 septembrie 2021 - 15:34

1

#79 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 663
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 06 septembrie 2021 - 16:59

https://www.pressale...desaIO0Hqg44O5A

Hală nouă în Piața 700 din Timișoara. Cui îi este destinată

Piața 700 are o nouă hală de lactate și carne. „Vechea hală arăta deplorabil, era supradimensionată și în nici un caz nu era de Timișoara”, a spus Liviu Cocean, directorul general al Piețe S.A.

Acesta a precizat că noul spațiu este unul mai mic, curat, cochet și dispune de instalații sanitare și electrice noi.

„Totodată le-am impus comercianților să vină cu vitrine noi și în stare excelentă de funcționare.

Acum că am rezolvat și această problemă, vă așteptăm să vă faceți cumpărăturile în această frumoasă piață, unde veți putea găsi produse naturale, autentic românești, dar și produse exotice de import”, a transmis Liviu Cocean.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hala-lactate-piata-700-1-640x480.jpg
  • Imagine atasata: hala-lactate-piata-700-2-480x640.jpg

0

#80 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 septembrie 2021 - 21:48

Cochet? Zici ca esti la centrul de vaccinare/dispensar. Arata groaznic de demodat.
3

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi