STP Timișoara Forum: Sugestii transport - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Sugestii transport Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#61 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 mai 2009 - 22:24

Ideea e ca soferii vor fi in tren, intr-un vagon dedicat lor. Nu se transporta doar transcontainere ci chiar si camionul complect.

Ceva de genul:
Imagine atasata: tir.jpg Imagine atasata: tir2.jpg Imagine atasata: tir3.jpg Imagine atasata: tir4.jpg

Imagine atasata: 44.jpg Imagine atasata: 45.jpg Imagine atasata: ro_la04.jpg Imagine atasata: transport_combinat.jpg

Denumirea sistemului ar fi ceva de genul: Ro-La transport system

Ro – La transport system is a specific combined transport technology (Road-Rail-Road), in which complete truck-trailer combinations or semi-trailers are transported on special low loader railcars, using horizontal reloading technology.
In the case that drivers accompany their vehicles, they are transported in day coaches or couchettes by the same train, such transport is called accompanied combined transport.
0

#62 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 13 mai 2009 - 01:37

Există totuşi o problemă cu acest tip de transport... ai nevoie de rampe pentru încărcat vagonul... şi cum nu poţi încărca vagonul decât pe la un capăt, va trebui manevrat fiecare vagon. Apoi... trebuie să întrerupi alimentarea catenarei (dacă e cazul) cât urci camionul pe paltformă, altfel rişti să prăjeşti şoferul. Nu în ultimul rând, ai nevoie de vagoane cât mai ,,low-floor", cu roţi cât mai mici. Altfel nu prea ai cum (să zicem că vagonul e înalt la boghiuri şi low-floor în rest... dar ca să încapă un tir acolo ai un ampatament prea mare pentru reţeaua feroviară).
0

#63 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 mai 2009 - 06:41

Solutii sunt (le-au gasit altii pentru noi :lol: ) sau se gasesc, totul e sa vrem sa aplicam chestia asta.
0

#64 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 mai 2009 - 13:04

Vezi postareaDr2005, la 13 May 2009, 02:37, a spus:

Există totuşi o problemă cu acest tip de transport... ai nevoie de rampe pentru încărcat vagonul... şi cum nu poţi încărca vagonul decât pe la un capăt, va trebui manevrat fiecare vagon. Apoi... trebuie să întrerupi alimentarea catenarei (dacă e cazul) cât urci camionul pe paltformă, altfel rişti să prăjeşti şoferul. Nu în ultimul rând, ai nevoie de vagoane cât mai ,,low-floor", cu roţi cât mai mici. Altfel nu prea ai cum (să zicem că vagonul e înalt la boghiuri şi low-floor în rest... dar ca să încapă un tir acolo ai un ampatament prea mare pentru reţeaua feroviară).


Nu-ti bate capul atata, daca nu exista asa ceva nu existau pozele pe care le-au pus Dl Florin. Prin Eurotunel trec zilnic sute de camioane si nu au prebleme, totul e construit dupa un anumit principiu "lego" asa ca toate se vor potrivii. La noi trebuie numai infrastructura ca vagoane ne putem construi si singuri.
0

#65 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 iulie 2009 - 18:47

Ca tot e anotimpul asta cu criza, au luat cei de la RATT in calcul achizitia unor mijloace economice/ecologice care sa functioneze cu energie alternativa? Exista tramvaie sau troleibuze care sa aibe panouri solare montate pe plafonul lor? Astfel s-ar face o investitie care s-ar amortiza mai repede, e eco si cred ca odata cu reducerea costurilor se poate trece la o extindere a acestui sistem in detrimentul celui poluant (autobuze - care din cate am inteles nu numai ca si consuma foarte mult dar au si un cost ridicat al service-ului).

Tot in ideea de eco, a nu se uita de posibilitatea inierbarii spatiului dintre sinele de tramvai <_< (stiu ca am mai discutat de acest subiect, era un fel de reminder)

Aspectul mijloacelor de transport si mobilierul urban ce tine de RATT - exista vreo sansa sa se treaca la un look mai select decat cel actual? Fara sa supar pe nimeni, dar acele valuri desenate pe mijloacele de transport arata cel putin puierile, plus minunata culoare. Nu spun sa se revopseasca autobuzele recent achizitionate, dar sa se treaca la un alt look pentru viitoarele mijloace. In caaativa ani buni sa avem niste tramvaie/autobuze ELEGANTE.

Pentru a fi mai bine inteles, am postat si o poza cu un tramvai care mie imi place. Stiu ca fata lui pare un pic ciudata dar dupa ce l-am privit de mai multe ori ... a inceput sa imi placa.

Imagine postata
0

#66 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iulie 2009 - 19:31

Din pacate energiile alternative costa inca foarte mult si cu sanse de amortizare foarte mici. Panourile solare inca nu au performante atat de ridicate incat montarea lor pe o suprafata echivalenta cu acoperisul vehiculelor, sa conteze cumva la consumul pe care il are un tramvai sau troleibuz. (tineti cont si ca pe acoperisul troleibuzelor e plin de alte echipamente, la fel pe acoperisul vagoanelor motor al tramvaielor).
Troleibuzele Skoda au deja posibilitatea de a recupera energia produsa in momentul franarii electrice. Se poate vedea in tabelul de mai jos, pe prima coloana numarul vehiculului, pe a treia coloana consumul si pe ultima coloana energia recuperata (totul in kW) :

Imagine atasata: rec.jpg
0

#67 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 iulie 2009 - 20:12

Interesant, nu am stiut de aceasta dotare a troleibuzelor. Inseamna ca RATT-ul a incercat deja sa ia masuri pentru reducerea costurilor din moment ce au achizitionat troleibuze cu astfel de dotari. Mersi.
0

#68 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 05 iulie 2009 - 08:20

Frumos tramvai ai gasit Bogdan :beer2: . Daca nu ma inseala privirea e cumva un Alstom? :rolleyes:
Ce zici s-ar potrivi asa ceva la Timisoara? :beer2:
0

#69 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 12:16

Vezi postareaviktor, la 5 Jul 2009, 09:20, a spus:

Frumos tramvai ai gasit Bogdan :beer2: . Daca nu ma inseala privirea e cumva un Alstom? :rolleyes:
Ce zici s-ar potrivi asa ceva la Timisoara? :beer2:


Nu ma pricep deloc la marcile tramvaielor :beer2:

Imi place lateralul cu acele zone vitrate de mari dimensiuni care au inaltimea parapetului destul de coborata impreuna cu ramele geamurilor care nu sunt vizibile dar si grilajul din partea superoara care il contureaza in partea superioara, are un aspect destul de simplut care cred ca va ramane destul de mult timp in voga ;) Pot spune ca il prefer in locul ULF-urilor (Viena/Oradea) care au un aspect mai butucanos

Cred ca ar arata bine si in zona istorica (cum se vede si in poza) dar si in zonele "moderne" ale orasului :)

Alt avantaj al lui e ca nu e impanzit de reclame si astfel devine o "prezenta" mult mai placuta decat obositoarele panouri publicitare pe sine de la noi.

Apropo, ma bucur ca noile autobuze/troleibuze nu au fost inca "decorate" cu folii publicitare. Are de gand RATT-ul sa se tina de acest lucru? Florin, poate sti mai multe ... :D

EDIT Nu am inteles niciodata legatura dintre Poli si RATT, in plus, culoarea echipei se poate schimba la un momentdat si RATT-ul ramane cu ele vopsite, dar daca tot se tine musai ca pe mijlocaele de transport sa existe culoarea violet, aceasta se poate aplica in partea din fata, in locul celei albastre si nimic mai mult

Aceasta postare a fost editata de Bogdan BMB: 05 iulie 2009 - 12:28

0

#70 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 iulie 2009 - 12:25

E Bombardier Cityrunner din Marseille. Orasul a incredintat designul firmei Exel composites cu conditia ca acesta sa ramana unic. P.S. Tot pe Viennaslide am gasit si a doua poza, care mi se pare o solutie foarte interesanta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Marseille_211_Sadi_Carnot_2008_08_23_02.jpg
  • Imagine atasata: 2005_08_18_3_Orvault_Morliere_10.jpg

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 05 iulie 2009 - 12:29

0

#71 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 12:31

:rolleyes: deci nici o sansa :beer2:

Daca mai gasesc alte tramvaie, o sa le postez. Sper sa nu mai gasesc numa deastea exclusiviste
0

#72 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 12:33

Vezi postareaWegmann, la 5 Jul 2009, 13:25, a spus:

P.S. Tot pe Viennaslide am gasit si a doua poza, care mi se pare o solutie foarte interesanta.


Mai pune din cand in cand poze de astea cu iarba intre linii, poate le facem pofta :rolleyes:
0

#73 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 iulie 2009 - 12:47

Cu iarba e asa o chestie. Am citit mai demult un articol interesant intr-o publicatie germana de transport public. (Nu-l mai gasesc :rolleyes: ) Avantajul ecologic nu te da pe spate. Intradevar ai o suprafata neasfaltata unde apa de ploaie se poate scurge in mod natural, insa asta e posibil doar acolo unde ai o linie dedicata pentru tramvai. Motivele pentru care se recurge totusi la aceasta solutie sunt aspectul si directivele UE. E spatiu verde, deci contribuie la suprafata ceruta pe cap de locuitor. Mai nou se experimenteaza cu muschi sau cu suculente in loc de iarba, deoarece acestea sunt mai rezistente si necesita mai putina intretinere.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 05 iulie 2009 - 13:06

0

#74 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 12:58

Nici nu ma asteptam sa te dea pe spate. Ideea este ca are un aspect mai placut, dar in acelasi timp retine si praful de pe strazi, apele meteorice care nu se mai scurg in canalizare. E normal ca nu are o mare contributie in privinta poluarii, nu poti compara un petec de iarba cu unul in care sunt copaci.

Sti cum e ... un petec aici, unul acolo ... incet incet se schimba aspectul orasului. Btw, uita-te cat de arid este Liviu Rebreanu in comparatie Revolutiei (din fata prefecturii). Cred ca pe acel bulevard incapeau linistit inca 2 randuri de copaci la fel cum e la prefectura. Nu spun ca e vina RATT-ului, dadeam numai un exemplu de cum poate sa influenteze o zona verde un bulevard.

Aceasta postare a fost editata de Bogdan BMB: 05 iulie 2009 - 13:00

0

#75 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 iulie 2009 - 13:17

Eu as saluta orice "petec verde" nou aparut in oras! Pana si vestitele "parcari ecologice". Insa din pacate..."mai e mult pana departe"! Nici macar Parcul copiilor nu reusesc sa-l refaca odata! Si asta nu de ieri-alaltaieri...

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 05 iulie 2009 - 13:17

0

#76 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 13:29

Prcul Copiilor este un caz mai special.

Picatura cu picatura ... se umple paharul --> deci fiecare petec are o importanta, de aceea am tot insistat pe acele zone verzi dintre linii.

De exemplu, acele mici insule verzi care pana acum insemnau numai gazon, acum primaria le-a amenajat cu tuya si alte plantute. Cred ca toti suntem de acord ca au ridicat un pic "stafeta" in zona.
0

#77 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 05 iulie 2009 - 15:24

Vezi postareaBogdan BMB, la 5 Jul 2009, 13:16, a spus:

Pot spune ca il prefer in locul ULF-urilor (Viena/Oradea) care au un aspect mai butucanos
Cred ca ar arata bine si in zona istorica (cum se vede si in poza) dar si in zonele "moderne" ale orasului :angry:

Aici ai dreptate. ULf-urile au un aspect foarte botocanos. Sincer modelul care imi place foarte mult este, Bombardierul din Bremen.


Vezi postareaWegmann, la 5 Jul 2009, 13:25, a spus:

E Bombardier Cityrunner din Marseille. Orasul a incredintat designul firmei Exel composites cu conditia ca acesta sa ramana unic.


Mutumesc Wegmann pentru interventie pentru ca nu eram sigur in legatura cu modelul :angry: .
Ai ideie cam cat a costat un astfel de model? Dar cel din Bremen :D ?
0

#78 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 15:32

Ai si o poza cu cele din Bremen?
0

#79 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 05 iulie 2009 - 15:50

Asta e.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3124.jpg

0

#80 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2009 - 16:14

Mersi.

E ceva mai rotunjit, dar nu pot spune ca dau pe spate la cum arata. Ar fi interesant daca licitatia ar tine cont si de parerea timisorenilor, nu numai de acea comisie. Inaintea licitatiei sa se faca o prezentare a tramvaielor disponibile, iar votul cetatenilor sa aibe un coeficient atunci cand se desemneaza castigatorul licitatiei. Pana la urma banii vin tot de la timisoreni, primaria fiind un simplu "intermediar".

O poza cu ULF-ul
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Bogdan BMB: 05 iulie 2009 - 16:15

0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi