STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#521 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 05 ianuarie 2021 - 14:36

Legea asta nu a fost facuta pentru cumparator, a fost facuta pentru vanzator, sa poata sa creasca profitul fara sa fie afectat cumparatorul asa tare, preturile vor ramane identice pentru cumparator, doar ca vanzatorului ii revine mai mult, in final tot cumparatorul pierde, pentru ca statul primeste mai putini bani din care TEORETIC ar trebui sa faca ceva pentru el
0

#522 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 623
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 05 ianuarie 2021 - 15:07

TVA 5% face sens in limitele unor locuinte accesibile, poate cum au fost pana acum.
Dezvoltatorii au trecut cei -14% in avantajul lor, crescand preturile corespunzator si nu pentru cumparatori.
Deci care era scopul justificat al micsorarii TVA la 5%?
0

#523 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 05 ianuarie 2021 - 15:27

Problema cu forma actuala a legii este ca incurajeaza locuinte mici si scumpe.
Daca nu se pun mai multe praguri in functie de numarul de camere si suprafata utila, nu se va schimba nimic in bine.
Crescand numai pragul unic, se vor scumpi si mai mult locuintele. La fel a fost si cu programul prima casa (teapa) care seta un nivel de pret.
1

#524 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 05 ianuarie 2021 - 15:55

De-aia ziceam si eu , să fie la mp în definitiv ala e prețul .
Ca dezvoltatorii au umflat 2 cam la cat era 3 cam.
0

#525 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2509
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 05 ianuarie 2021 - 17:45

Noile date ZF/Imobiliare.ro ale pieței la nivel național pentru Decembrie 2020. Sunt consemnate creșteri ale prețurilor în București, Timișoara, Brașov și Iași; stagnare în Cluj-Napoca și scădere în Constanța: Imobiliarele sfidează pandemia: Preţul apartamentelor continuă să crească în ciuda crizei. Preţul pe metru pătrat a crescut cu 1,5% pe final de an, până la 1.371 de euro

Citeaza

(...) În Timişoara, aşteptările vânzătorilor de apartamente s-au majorat cu 0,4% în decembrie faţă de noiembrie (de la 1.287 la 1.292 de euro pe metru pătrat util), în vreme ce, la 12 luni, avansul a fost de 1,5% (de la 1.273 de euro pe metru pătrat util). Cu un preţ mediu de 1.297 de euro pe metru pătrat, locuinţele vechi din oraş sunt, în prezent, cu 2% mai scumpe decât în urmă cu un an (când costau 1.272 de euro pe metru pătrat).

0

#526 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 623
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 05 ianuarie 2021 - 18:35

Cred ca ei considera locuinte noi si de prin Dumbravita sau Giroc (apartamente) pentru ca unii pun anunturile pe locatia Timisoara pentru vizibilitate.
Poate ca si faptul ca majoritatea blocurilor noi sunt la marginea orasului fae mp sa fie indicat la 1297 eur, cand de fapt la CoM sau ISHO sunt mult mai mari.
2

#527 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 05 ianuarie 2021 - 19:28

Aceeași chestie si la Bucuresti.
Ei baga Ilfov în index ul de capitala, în oras ap.sunt de fapt ff scumpe.
Popești Leordeni, Chiajna etc e altceva.
1

#528 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2021 - 18:48

O usoara scadere la apartamentele noi si o usoara crestere la cele vechi

Statisticile astea sunt bazate pe pretul cerut, nu pe cel de vanzare, deci probabil in cazul lor pretul real nu e cel de aici

sursa

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: decembrie.JPG

Aceasta postare a fost editata de Claudiu1212: 07 ianuarie 2021 - 18:49

0

#529 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 623
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 07 ianuarie 2021 - 21:11

Cele scumpe nu au lasat din pret, doar s-au vandut mai putine si s-au vandut mai multe din cele noi dar mai accesibile din Giroc si Mosnita, cu anunt pus in Timisoara...
0

#530 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 09 ianuarie 2021 - 10:30

La Iris Armoniei în bloc predat acum un an is vreo două ap.la revânzare.
Nu sunt chiriași la scorurile sperate?
Ca am vazut si la River residence,C of Mara sau Vivalia au început să apară din astea- revanzari imediat după mobilare.
Inteleg ,după ce îl închiriezi vreo câțiva ani sau îl locuiești să treci apoi la altceva , după cativa ani, da chiar așa să pui mobila si sa visezi bani în plus?
Sa nu ajungă să si le vanda unii altora ..așa investitori.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 09 ianuarie 2021 - 10:33

1

#531 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 09 ianuarie 2021 - 10:49

Situatia apartamentelor cu 3 camere este complicata. Am ramas cu vechiul plafon de 5%TVA, dezvoltatorii nu prea mai au apartamente cu 3 camere de vanzare (vorbesc strict de Timisoara nu ce-i pe langa). La ISHO te costa de la 160KE in sus.
Cine are 3 camere de vanzare in imobil nou, acum e momentul sa ia un pret bun.
Cat despre inchiriere in zona Take Ionescu cererea este foarte mare. Plin de studenti straini, medicina nu o faci pe online.
0

#532 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 09 ianuarie 2021 - 10:52

La astea de 3 m-am gândit și eu cu plafonul. Cel de pe Armoniei a dat oricum pe ap si loc parcare 100 mii.
La Take Ionescu, da studenți medicina străini - plus polițiști, magistrați si grefieri, le decontează statul sume mari.
1

#533 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 09 ianuarie 2021 - 11:32

Tocmai din aceste motive, ISHO si Vivalia sunt cel mai putin afectate de pandemia asta.
Cererea mare le-a permis sa tot creasca preturile.
Cum zicea Trump (nebunul), la imobiliare conteaza locatia, locatia si locatia. Are dreptate aici.
3

#534 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 ianuarie 2021 - 13:21

După cum am mai scris pe forum,eu locuiesc la Iris 12.Cel puțin la mine în bloc nu am observat o problemă în a închiria apartamente.
Am un vecin pe etaj care de 4 ani incoace a avut 3-4 chiriasi serioși,apartamentul este in permanență ocupat.
Le etajele inferioare la fel,sunt cel putin 4 apartamente cu chiriași.Chiar am vazut mai multe anunțuri pe grupul de fb al blocului cu unii ce doreau să inchirieze în zonă.Aici din câte știu chiria este 350€-400€ cu loc de parcare inclus...
1

#535 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 09 ianuarie 2021 - 13:41

Sigur că nu e o problemă sa închiriezi.
Nu cunoști însă tipul de proprietar care se fixează pe o sumă anume.
0

#536 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 623
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 09 ianuarie 2021 - 13:53

Personalul MAI are chiria maxim jumătate din solda, totuși e in fct de județ/ oraș. Subofițerii au puțin.
0

#537 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 09 ianuarie 2021 - 14:28

La magistrați , grefieri ,limitele sunt, cred ,destul de mari. Am cunoscut o tipa, grefiera, stătea singura la 2 cam . în zona S.Barnutiu, mi-a explicat că dacă i se decontează suma si nu suprafata, de ce nu . O alta, iarăși singura, avea ap.,tot cu 2,mare, la bastion.
În legătură cu mult discuattul plafon, cred că e o măsură buna a guvernului, de a limita bule imobiliare.
Dacă la Iași sau Brașov se construiește IN PROFIT si se găsesc ap.cu 3 camere sub 450 mii Ron (în oraș, nu lângă) la Tm se umflasera si cele cu doua peste plafon, în ideea că va urca . Nu mai vb de CJ sau B (dar chiar si în B, in oras se dau 2 cam sub plafon)
Nu cred să fie Tm mult peste Iași sau Bv.
Dacă e așa să o demonstreze piața si sa se vanda si peste plafon, cu tva 19, ca is 2-3 narcisisti aici pe forum care văd mii de mașini peste 100 mii euro în Tm .

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 09 ianuarie 2021 - 15:10

2

#538 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 11 ianuarie 2021 - 10:21

Timisoara si Cluj sunt avantajate fata de Brasov.
Chiar daca BV are si potetial turistic, lipseste infrastructura. Poate le termina anula asta aeroportul, autostrada cred ca mai asteapta cativa ani buni.
Daca se rezolva cele 2 probleme, vor exploda preturile si la BV. Ei au preturile din TM de acum 4 ani.
0

#539 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 11 ianuarie 2021 - 10:57

O să explodeze...
Altceva am vrut sa zic: înafara Cj , B (3 cam) si ,mai nou, Tm o mulțime de dezvoltatori fac multe ap sub plafon la Iași, C-ța, Brașov, Sibiu, Arad, Oradea ,Tg Mures . În oraș, nu mai vb de alea lângă.
Or lucra cu sclavi nesalariati de reușesc să facă profit si sa nu facă nici pereții din gips carton?

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 11 ianuarie 2021 - 10:58

1

#540 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 11 ianuarie 2021 - 12:04

De construit sigur ca se poate si in TM dar vanzarea se va face la pretul maxim posibil. Acest pret este mai mare in TM si CJ fata de BV.
Daca ar vinde ap de 3 camere cu 90000E+5%TVA (parcare inclusa), cine ar mai da 85000E pe un apartament cu 2 camere? Ar trebui sa scada toate preturile. Acest lucru sigur nu se intampla in TM si CJ.
2

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi