STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#481 Useril este offline   fres 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13 noiembrie 20

Postat 08 decembrie 2020 - 20:49

Preturile din Timisoara/Romania sunt extrem de mari, au ajuns mai mari decat in orase mari din vest, ceea ce e ridicol... Noua prima casa m-a facut sa ridic din sprancene mai abitir, din cauza lejeritatii cu care in Romania, tara de proprietari, in fond, se vorbeste de sute de mii de euro... Pun pariu ca extrem de multi s-au bagat la rate pentru x apartamente ca sa plaseze banii si sa mai si traiasca din chirii...le doresc bafta, dar atentie mare, au mai facut unii asa prin Spania si acum se zgarie pe ochi.
Dupa umila mea parere e BULA, pe care o vom vedea ca stagnare de preturi, care va scadea valoarea reala pe termen lung prin inflatie. Asadar, sa nu va asteptati neaparat sa scada, nominal...Banii destepti deja s-au miscat de mult, zic eu, de cand cu bolistea cu tuse, va fi cred business as usual, ceea ce va insemna ca in continuare orasele mari vor fi la cautare DAR asta nu schimba cu nimic faptul ca pentru situatia in care e Romania e o bula de toata frumusetea.
3

#482 Useril este offline   sica 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 23 mai 20

Postat 08 decembrie 2020 - 21:17

M-am uitat si eu la un apartament de 2 camere, 53 m2 utili, la Isho in U2. Vine un pic peste 2200 de euro pe metru patrat util, pentru un apartament care va fi predat in 2022, zic ei, dar la cum se misca ii mai realist in 2023.
Mai da-va-n spanac de nehaliti.
5

#483 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 08 decembrie 2020 - 22:10

Timisoara s a dezvoltat mult in jurul invesritiilor imobiliare: mall uri, centre comerciale, cartiere rezidentiale, blocuri.
Alti investitori mari in industria locala nu au mai venit de 20 ani, in afara firmele de IT mai mici sau ceva subsidiare mai mari.
0

#484 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5998
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 decembrie 2020 - 09:04

Câțiva investitori au venit totuși, chiar dacă nu de talia Continental, de exemplu.
0

#485 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 09 decembrie 2020 - 09:46

"Cererea e foarte mare si de aia se justifica preturile asa mari" - ma astept ca si altii sa mareasca preturile :plemplem:
0

#486 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 09 decembrie 2020 - 10:23

Vezi postareasica, la 08 decembrie 2020 - 21:17, a spus:

M-am uitat si eu la un apartament de 2 camere, 53 m2 utili, la Isho in U2. Vine un pic peste 2200 de euro pe metru patrat util, pentru un apartament care va fi predat in 2022, zic ei, dar la cum se misca ii mai realist in 2023.
Mai da-va-n spanac de nehaliti.


Personal, mi se pare enorm.
In primavara, cand cautam si eu (cu 3 camere - am gandit-o ca luam din start cu 3 ca sa nu iau cu 1/2 acum si peste timp sa tot schimb) vorbeam cu un agent de la Vivalia (cunostinta de familie, nu stiu daca mai lucreaza la ei) si imi spunea ca la 3 camere, ma ajunge la 100.000 + TVA. In cele din urma am ales unul in Giroc.
1

#487 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 09 decembrie 2020 - 13:42

Somajul in Timisoara este parca sub 1%. Un investitor vine numai daca are de unde alege forta de munca, un somaj de ~3% este bun pentru angajator.
In plus in Timisoara nu poate da salriul minim + bonuri de masa ca nu gaseste oameni. Trebuie sa vina activitati mai complexe si mai bine platite, probabil firme mai mici sau munca de birou.
2

#488 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 15 decembrie 2020 - 18:45

Mai ieftin e de achizitionat birou in AGN decat multe apartamente de la periferie. Mai bine ar transforma cladirea in una de rezidential, ar fi mai avantajos:
Imagine atasata: nord-15.dec.2020-008.jpg

1

#489 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 15 decembrie 2020 - 23:22

Pe langa cei 1500+tva te mai costa reamenajarea, ceea ce nu va fi intr-un final nicidecum rezonabil ca pret... Just sayin'
0

#490 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 17 decembrie 2020 - 17:38

Proprietarii care închiriază la negru , vor avea si legea de partea lor.
O lege <interesanta> , deocamdată ne promulgată si ,posibil, atacată la C constituțională: evaziunea fiscala cu prejudiciu până la 100 mii euro nu se mai pedepsește dacă se plătește prejudiciul.
Pragul nu e mic, caci evaziunea la un așa prag înseamnă o cifră de afaceri mult mai mare. La un ap.mediu evaziunea fiscala e de câteva mii de euro în câțiva ani la rând, în total.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 17 decembrie 2020 - 17:41

0

#491 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 17 decembrie 2020 - 17:42

Ca sa inchiriezi 'legal', pe langa tva/impozit mai trebuie sa platesti ceva sau sa detii ceva acte/certificate?
0

#492 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 17 decembrie 2020 - 17:50

Nu se plătește tva , ci impozit de 10 la sută.
Sustragerea de la plata e evaziune fiscala
Trebuia mai demult certificat energetic- cred că și acum, altfel nu e cine știe ce birocrație (bine pt roman orice e birocrație, el vrea doar drepturi, nu si obligatii)
Mă miră că fiscul nu a fost mai diligent în a combate fenomenul, doar suntem tara din UE cu cele mai scăzute venituri bugetare raportat la pib din UE.
Nu e vb de chirii de 50-100 de mărci ,ci de câteva sute de euro /lună , venituri constante, care în țările cu apa calda nu se concepe să nu fie impozitate
P.s.mai demult era si o prevedere ca daca nu ești asigurat medical, trebuie plătit și asigurare de sănătate, inițial era o sumă raportată la chirie , apoi se raporta la un salariu minim cred.etc.
La fel ot.persoanele cu venituri din acțiuni sau pfa etc au fost niște ani în care era dezavantajos contribuția la fondul de sănătate, inclusiv la venituri din chirii

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 17 decembrie 2020 - 18:02

3

#493 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 28 decembrie 2020 - 20:43

Avand in vedere discutia de pe topicul Vivalia Grand cu scoaterea la vanzare a unui ap.

Am sa postez si ceva din "investigatia" mea legat de IsHo. Am decupat anunturile aparute la aceasi data pentru a le pune in aceiasi poza, evident ele nu erau/sunt in aceasi ordine.

Esenta sunt variatia preturilor si faptul ca inca nu sunt date:
- la un ap e mentinut pretul
- la altul a scazut timid cu 20 de euro
- unul dintre ofertanti a ajuns sa mareasca pretentiile cu 50euro fata de acuma aproape 2 luni :rofl:

Cerere si oferta, huh? :plemplem:


6Noiembrie vs 28Decembrie 2020

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 6Noiembrie2020.jpg
  • Imagine atasata: 28Decembrie2020.jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 28 decembrie 2020 - 20:49

2

#494 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 28 decembrie 2020 - 20:59

A sunat careva la ap.ala din Dacia , 3 cam, et 2 /10, vreo 70 mp-135 000 ?
Anuntul e f.demult si is curios cum de nu scade prețul. Era cineva pe aici curios ,de se amuza dând telefon, eu as pufni în râs.
3

#495 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 29 decembrie 2020 - 14:26

Măsura de 5% TVA la apartamente de până la 140.000 euro s-ar putea aplica din 2022, nu 2021

Ciudata treaba, asa pot sa o intinda la nesfarsit... Parca nu era suficienta ameteala in piata, au mai dat si legea asta pentru ca acum sa o amane...
0

#496 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 29 decembrie 2020 - 17:32

Boc e tare contra.
E de explicat, a dat omul autorizații si, in Cj.Napoca, în oraș, nici 2 camere nu se mai încadrează în plafon de 450 mii roni.Si se face purtătorul de cuvânt al dezvoltatorilor.
Curios ca aceleași ap,la Bv, SB sau Iași se încadrează liniștit în plafon.
0

#497 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 29 decembrie 2020 - 21:12

Oricum o fi. Tot "clientu e de vina", pentru preturile exagerate, calitatea proasta, profiturile nesimtite ale dezvoltatorilor , dobanzile bancare cat si pentru TVA.

De ce nu si-a pus nimeni problema sa mai lase si dezvoltatorii din profit? (No go zone?!, cred ca aflam in curand :whistle: )

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 29 decembrie 2020 - 21:14

0

#498 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 29 decembrie 2020 - 21:32

"As a general rule of thumb, a 10% net profit margin is considered average, a 20% margin is considered good, and a 5% margin is low."
Deci daca o investitie intr-un ansamblu rezidential dureaza cam 3 ani (6 luni de planificari, 2 ani efectiv de munca pe santier si 6 luni livrarile) o rata buna (nu FOARTE buna, doar buna) de profit ar fi 60%.


Vezi postareamichidutza, la 29 decembrie 2020 - 21:12, a spus:

Oricum o fi. Tot "clientu e de vina", pentru preturile exagerate, calitatea proasta, profiturile nesimtite ale dezvoltatorilor , dobanzile bancare cat si pentru TVA.

De ce nu si-a pus nimeni problema sa mai lase si dezvoltatorii din profit? (No go zone?!, cred ca aflam in curand :whistle: )

0

#499 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 29 decembrie 2020 - 22:51

Decebal, in orice alt business un 10-15%/an este excelent. In functie de capacitatea afacerii si valoarea rulata, ca dupa taxe si cheltuieli sa ramai cu 10-15%/an e excelent. Si in multe businessuri anii cu astfel de profituri sunt restransi, sa le zicem exceptie pentru afaceri mature. La multe afaceri mature chiar variaza de la an la an. Eu am pus doar o intrebare: Profitul dezvoltatorului din Romania e de neatins sau care e treaba? Astia din imobiliare vor si peste 20% profit net/an. Perspectiva mea este si una mai "morala", desi suna prost acest cuvant intr-un context capitalist pur orientat pe profit.
Atata timp cat exista dezvoltatori de apar cu "GIPUL//Porsche" pe santier si calitatea e cel mult mediocra, te abureste pe fata si te lasa cu multe corecturi finale/compromisuri iar in multe situatii muncitorii sunt platiti prost si tratati ca "sclavi", pentru mine nu isi justifica castigul.

Si cu TVA-ul nu stiu ce e in minte guvernului. Au muscat propaganda ca cererea e mare si se vinde la greu?! Probabil si-or fi spus ca reusesc sa creasca veniturile bugetare. Cresterea de TVA ar scadea poate vanzarile cu 5% dupa teoria lor dar cu toate acestea incasarile bugetare ar creste cu 10% de pe urma imobilelor. Nu stiu daca teoria lor va ramane valabila, ca ma gandesc ca predictia s-a facut conform graficelor din ultimii ani. Vedem. Cu toate ca nu m-ar incanta nici pe mine sa platesc 19%, dar daca trebe chiar as vrea sa vad ca si statul isi merita partea in acest amalgam imobiliar. E foarte mult haos iar legea nu e de prea multe ori aplicata...

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 29 decembrie 2020 - 22:57

0

#500 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 decembrie 2020 - 12:41

Vezi postareaDecebal, la 29 decembrie 2020 - 21:32, a spus:

"As a general rule of thumb, a 10% net profit margin is considered average, a 20% margin is considered good, and a 5% margin is low."
Deci daca o investitie intr-un ansamblu rezidential dureaza cam 3 ani (6 luni de planificari, 2 ani efectiv de munca pe santier si 6 luni livrarile) o rata buna (nu FOARTE buna, doar buna) de profit ar fi 60%.


Tinzi sa uiti cateva detalii simple gen, minim 30% din costuri (si profit) sunt acoperite in avans, de catre cumparatori, sau faptul ca nu toate costurile apar din ziua 1, ci pe parcursul celor 3 ani. Per total o rata de 60% s-ar traduce pe la un 30% din costul final al unui ansamblu, daca aplici si detaliile astea.
0

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi