STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#441 Useril este offline   Razvan23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 18 septembrie 20

Postat 21 noiembrie 2020 - 15:59

@GeorgeA
Da, taxa va rămâne la fel, legat de administrator, se pare ca da, deja îl avem pe al doilea :) Din câte am înțeles avem ceva firma care se ocupa de toate cheltuielile, sau ceva de genul dacă mă exprim bine, am fost foarte prins in ultima perioada și nu sunt la zi cu toate noutățile.
1

#442 Useril este offline   zzx 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 17 mai 18

Postat 24 noiembrie 2020 - 21:38

Referitor la locuri de parcare, orientativ: în acest anunt văd că este 4200 euro locul de parcare (cu TVA 19% inclus), în Lipovei, într-un complex rezidențial. Se pare că nu prea se înghesuie nici locuitorii din acel complex să mai cumpere loc de parcare.

Aceasta postare a fost editata de zzx: 24 noiembrie 2020 - 21:39

1

#443 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 25 noiembrie 2020 - 08:59

Locurile alea de parcare la 4200 sunt de saraci, sub cerul liber si de aceea nu se inghesuie lumea pentru ele. Vrei sa rada vecinii ? :rad_masa:

Daca te respecti putin, tot acolo gasesti:

"-Garaj Simplu cu suprafata de 16 mp 8800 Euro cu Tva de 19 % inclus

-Garaj cu Boxa cu suprafata de 25 mp 13.500 Euro"

Lasand glumele, putin ciudat sa fie scoase locurile de parcare separat. Dar asta e, daca locatarii "nu vor"...vindem la altii :rofl: .

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 25 noiembrie 2020 - 09:00

2

#444 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 noiembrie 2020 - 12:50

Probabil, își vor da seama dacă sunt necesare abia după ce se vor muta mai mulți locatari acolo și se va aglomera zona. Prea târziu.
1

#445 Useril este offline   zzx 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 17 mai 18

Postat 25 noiembrie 2020 - 13:28

Dar care este acest complex unde sunt parcarile astea?
@MHN: nu toata lumea are masina. Poate unii nu au carnet. Sau unora pur si simplu le e mai rentabil fara masina.
0

#446 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 25 noiembrie 2020 - 13:54

Eu acesta cred ca e complexul. Este aproape de Lidl de pe I.I de la Brad.


Imagine atasata: Screenshot 2020-11-25 135115.png


Si ca veni vorba de Lidl, pentru ce sa iti mai cumperi loc de parcare? Ati inteles aluzia :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 25 noiembrie 2020 - 13:55

0

#447 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 26 noiembrie 2020 - 17:19

Se poate lasa masina si peste noapte la Lidl?
Din cate stiu se mai verifica parcarile, poate te trezesti cu roata blocata sau masina ridicata.
0

#448 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 28 noiembrie 2020 - 13:39

Nu stiu exact cum e treaba cu parcatu la Lidl. Dar atata timp cat in plina zi poti sa parchezi pe locurile de handicapati fara probleme(chiar azi am fost si au parcat unii ca nesimtitii pe acele locuri ca le e greu sa faca 30 de metri), de ce ar fi o problema sa parchezi noaptea?! Ar trebui sa se respecte si una si alta... zic eu.


Deoarece parte discutia aceasta e mai potrivita acestui topic o sa o pun si aici(de pe X|City):

Cui i se par justificate preturile de 1200+ euro la ap din blocurile mai vechi? Ori preturile de 1000+euro/m2 la mansarde acestea in conditiile in care lege intentionat "a fost omisa" in majoritatea cazurilor. Mie personal cel mai bun exemplu mi se par cu mansardele deoarece prioritatea e acordara nevoii de a repara acoperisul pentru proprietari + interesele celor care "lucra" cu asa-zisul dezvoltator sa faca un profit frumusel cu aceste constructii.
Sa traiesti civilizat, sa nu supraaglomerezi zona, sa nu te certi pe locu de parcare sau sa ai loc sa treci pe trotuar (scaun rulant, carucior, etc), multiplicat cu un trafic mai intens sunt redundante.

Este un mare compromis, acceptat tacit de toata lumea. Proprietarii au acceptat mansardarea blocurilor ca astfel s-au ales si cu fatada izolata si zugravita + au disparut problemele la acoperis. (Eu ma intreb a cui e acoperisul cand o sa fie cazul iara sa fie schimbate/reparate ? -: s-a creat un precedent mare de care azi nu ne dam seama)
Mansardarile nu au mai depasit PUZ-ul nicaieri? Au aglomerat zonele si mai tare, aici mi se pare prostia mare ca tot cei care stateau in blocurile respective si-au dat acordul sa se mansardeze si apoi tot ei se plang de aglomeratie....etc

Alta intrebare e, oare in nicicare din blocuri nu locuieste cineva care lucra la primarie, ori poate e procuror, ori eu stiu ce functie... si toate au fost mansardate fara prea mari probleme. Ba chiar mi ca tocmai acestia poate au si pus "o vorba buna" sa se elibereze autorizatia de constructie, ca uite macar asa pot sa repare acoperisu, bla bla bla.

Ipocrizia maxima mi se pare in contextul in care m2 e 1200 euro cu prospect de crestere a pietei imobiliare, dar in acelasi timp nu suntem in stare sa investim 0.5% din valoare imobilului anual pentru intretinere/reparatii. Zic asta in contextul in care piata a crescut cu mult mai mult de 0.5%/an. 50m2(utili)*1200euro=60000euro => 0.5% = 300 euro/an => 120 lei/luna doar pentru fondul de reparatii. O gluma buna la majoritatea blocurilor :Facepalm_emote_gif:

In continuare sunt mansarde fara acte, chiar cunosc un caz. E vb de o mansarda destul de aproape de Iullius Mall unde sunt majoritatea doar garsoniere, si sunt multe, au dublat aproape nr de ap. Dezvoltatoru si-a luat banu, evident....iar cand se va prescrie treaba cu mansardele peste 20 de ani probabil o sa le intabuleze autoritatile obligat-fortat.
La noi in timpul constructiei organele de control au ochelari de soare si nu vad ca se inalta constructii dubioase, problemele aparand la final. Dar odata in picioare, exista o lege care "forteaza mana" autoritatiilor sa intabuleze constructia.

Ceea ce vedem este rezultatul unui cumul social care da "nivelul"! Sa fim seriosi, majoritatea nu au nicio problema...cu nimic din ce am enumerat eu ori voi ceilalti colegi de forum. Daca e trotuarul liber parcam acolo si asta e :wacko: . Eu zic ca se plateste foarte mult pentru ceea ce se primeste in schimb, asta mai ales cand 60% banuiesc ca sunt nevoiti sa ia si rate. Multe din imobile sunt predestinate degradarii ( cele noi nu fac exceptie ) deoarece nu se intretin corespunzator, ca sa nu mai zic de calitatea lucrarilor la multe.

*Nu inteleg cum s-a ajuns sa se ceara 1200euro/m2 in conditiile in care la multe blocuri doar un bec ars este o problema care dureaza saptamani intregi pentru a fi rezolvata :uimit2:(asta e problema aia mica si usoara, alea mari speram sa se rezolve de la Duhul Sfant).
*Nu inteleg cum 99% din anunturile cu ap nu au o poza cu exteriorul blocului sau cu casa scarii, alea nu sunt incluse in pret?! Alea sunt neglijate, mai ales la blocurile mai vechi ca necesita niste reparatii sau reimprospatari :whistle: . Majoritatea au impresia ca cumpara doar ap. Si la blocuri mai noi dupa 2000, am vazut deja care sunt destule care nu mai arata prea bine. Care, cu un mic efort, ar putea fi aduse la un nivel bun, dar mi se pare ca nu se vrea/nu e interes.

**Consider ca daca nu am exagera cu preturile in halul in care se exagereaza astazi, si de s-ar pune de ap un 5-10euro/m2/an (~0.5% din valoare/m2/an) pentru reparatii sau intretinere, imobilele in scrut timp ar putea arata cu totul diferit. Poate ma ilumineaza cineva, ori are o parere pertinenta legata de probleme.

Cum asimilez eu treaba asta cu ap scumpe: Ca si al' cu BeMWeul care si-a luat masina scumpa sa vada lumea, dar cand trebe intretinuta, las nene' ca am niste baieti care ma ajuta. "Las ca merge si asa", am gasit niste baieti sa imi dea ad-blue off ca nu merita sa dau banii si pe ala. Ori facem o combinatie pt un schimb de ulei sau ceva. Nu te grabi ca "gasim solutii", gen :rad_masa:......am exagerat putin, am glumit putin...dar asta e realitatea. Banii de ap avem, dar nu si de intretinere? Bani de X5 au unii, nu si de parcare...stiti si voi. :nervos:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 28 noiembrie 2020 - 14:12

1

#449 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 28 noiembrie 2020 - 15:04

In general costul anual al întreținerii e estimat la 1% din valoarea proprietatii. Va veni ziua când proprietarii vor fi obligați sa renoveze clădirile, cel puțin exteriorul.

99% din clădirile din Timișoara au nevoie de reparații și probabil mai mult de 50% au nevoie de reparații capitale. La un momentan se vor face. Ce se va întâmpla atunci cu chiriile? Vor creste semnificativ. Estimez ca ce azi se închiriază cu 300 după renovare se va închiria cu minim 500. Și se vor vinde cu 1700 euro m2 pentru ca locatarii vor dori sa recupereze banii investiți. Vor ramane ieftine doar cele nerenovate dar odată mutat va trebui sa scoți banii pentru renovare. Vom ajunge și noi acolo sunt convins deoarece acesta e drumul corect.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 28 noiembrie 2020 - 15:45

0

#450 Useril este offline   sica 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 23 mai 20

Postat 28 noiembrie 2020 - 16:20

Mie imi da grav cu error ce ai scris tu aici,in special din punct de vedere moral, dar poate is eu mai tampit.

Din ce stiu pretul ii stabilit de cerere si oferta. Momentan, cu pandemia asta, oferta ii ceva mai mare decat cererea as zice eu, deci preturile ar trebui sa scada, si scad. Apartament cu 3 camere, in oras, scos la chirie cu 350, nu a sunat nici dracu. Scazut la 300 si tot foarte greu s-a gasit chirias.

Apoi mai ii puterea de cumparare, in Timisoara salariul mediu net cred ca ii undeva pe la 3000 de lei,si mediu nu ii cel mai relevant ca tare mi-i ca suma ii ridicata de o parte mica a populatiei ce castiga f f bine. La 500 de euro cat zici tu ca vor ajunge chiriile, pai un om normal care munceste 8 ore nici nu isi permite sa traiasca. Eu nu vad sa creasca salariile spectaculos, mai ales la privat. Si privatul tine in spate tara asta. Dincolo se toaca banul.

Cand singura varianta sa traiesti cat de cat normal, ii sa te imprumuti la banca pe 30 de ani, cu o dobanda nesimtita .. pai mie asta mi se pare o anormalitate, deci nu prea inteleg ce drum corect vezi tu. Vai saracii proprietari de multiple imobile, nu isi permit sa faca niste reparatii fara sa dubleze pretul chiriilor. Pe bune? :))))
2

#451 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 28 noiembrie 2020 - 16:57

Din pacate pretul nu e stabilit de cerere si oferta dupa parerea mea, sau cel putin nu 100%, pentru ca majoritatea blocurilor noi sunt construite pe credit si cumparate cu credit, am o impresie ca bancile ii obliga pe dezvoltatori sa tina pretul ridicat (bancile fac in Romania cel mai mare profit din UE), pentru ca salariul mediu e 3397 lei/luna (iunie 2020), cosul minim pentru un trai decent este de 2552 lei/luna, iar pretul mediu e de 1289 euro/mp (octombrie 2020), adica 6282 de lei, aproape dublu fata de salariul mediu,inseamna ca ti-ar trebui cam 34 de ani sa cumperi un apartament cu 2 camere de 55 de mp., ceea ce mi se pare enorm pentru ceea ce ofera in schimb. Asta e pentru cei ce au salariul mediu, ce fac cei ce au salariul minim, nu pot sa imi dau seama.

Da, sunt unele blocuri pozitionate mai bine pentru oameni cu bani si e normal sa fie si apartamente mai scumpe, dar cand ceri 80000 de euro pe 2 camere in Torontalului vis a vis de ruina spitalului mi se pare chiar bataie de joc.

Nu sunt de accord cu cei care sustin ca suntem vai de capul nostru si zic ca suntem de lumea a 3-a, dar nici nu ne putem compara cu tarile din vest la conditii si infrastructura.
4

#452 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 28 noiembrie 2020 - 19:58

Vezi postareasica, la 28 noiembrie 2020 - 16:20, a spus:

Mie imi da grav cu error ce ai scris tu aici,in special din punct de vedere moral, dar poate is eu mai tampit.

Din ce stiu pretul ii stabilit de cerere si oferta. Momentan, cu pandemia asta, oferta ii ceva mai mare decat cererea as zice eu, deci preturile ar trebui sa scada, si scad. Apartament cu 3 camere, in oras, scos la chirie cu 350, nu a sunat nici dracu. Scazut la 300 si tot foarte greu s-a gasit chirias.

Apoi mai ii puterea de cumparare, in Timisoara salariul mediu net cred ca ii undeva pe la 3000 de lei,si mediu nu ii cel mai relevant ca tare mi-i ca suma ii ridicata de o parte mica a populatiei ce castiga f f bine. La 500 de euro cat zici tu ca vor ajunge chiriile, pai un om normal care munceste 8 ore nici nu isi permite sa traiasca. Eu nu vad sa creasca salariile spectaculos, mai ales la privat. Si privatul tine in spate tara asta. Dincolo se toaca banul.

Cand singura varianta sa traiesti cat de cat normal, ii sa te imprumuti la banca pe 30 de ani, cu o dobanda nesimtita .. pai mie asta mi se pare o anormalitate, deci nu prea inteleg ce drum corect vezi tu. Vai saracii proprietari de multiple imobile, nu isi permit sa faca niste reparatii fara sa dubleze pretul chiriilor. Pe bune? :))))


Am zis eu ca or sa crească preturile azi sau mâine? Pandemia o să se termine la un moment dat.

Îți dă cu error ca oamenii trebuie să-și întrețină clădirile, sa fie curate, zugrăvite frumos și pe interior și pe exterior? Bine ca nu-ți da cu error când te plimbi prin oraș și totul e gri și dărăpănat.

Vad ca toată lumea se înghesuie să-și cumpere apartament, dar putini se gândesc ca el trebuie întreținut (1% / an fond de rulment și bani deoparte pentru bucătărie noua, zugrăveala etc. ).

Sa trăiești în chirie e o alternativa onorabila, te doare la banană de toate aceste costuri. Deci la 500 salar mediu can ai zis tu, vine 1000 euro de familie. În 10 ani poate ajung la 1200 și vor da 500 pe chirie dar vor locui într-o clădire curata și într-un oraș frumos cu toate clădirile la exterior curate.

Cine mizează în continuare pe ieftin, mic, înghesuit se agata de trecut. E doar o chestiune de timp pana primăria va începe cu amenzile pentru clădiri neintretinute.
2

#453 Useril este offline   sica 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 23 mai 20

Postat 28 noiembrie 2020 - 21:20

Ai inteles gresit, nu partea cu intretinutul cladirilor mi-a dat cu error. Is primul care ar fi de acord cu amendarea serioasa a proprietarilor care nu isi intretin cladirile. Mai ales a celor care fac profit din treaba asta, nu a batranilor care nu isi permit. Aia trebuie ajutati de stat.
Dar ii mentalitatea aia la noi in care nu avem responsabilitati, noi suntem investitori, ne doare in 14 de starea cladirii, de ce sa bagam banii din profit in renovare cand ii putem investi in altceva. Si ce nu am inteles, ii de unde pana unde costurile renovarii ar trebui sa fie suportat integral de chiriasi, printr-o marire semnificativa a chiriei? Sa creasca si mai mult prapastia intre saraci si bogati?
Dar asa ii la noi, toate legile si facilitatile is facute pentru bogati, saracii da-i in plm, sa se descurce.
1

#454 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 28 noiembrie 2020 - 21:29

Claudiu1212
La 2 proiecte mari din oraș agenții de vânzări mi-au spus că banca impune un preț minim sub care nu pot negocia.
Tot t m-am întrebat de ce prefera sistemul bancar să se construiască si vanda n unități/an scump, impovarand tinerii, in loc de n×2 unități la preturi accesibile
La un număr și ,implicit, volum mai mare de credite dat, la o marjă mai mică ,profitul ar fi același pt banca.
Si atunci de ce vor tineri supra-indatorati , surpandu-si chiar clientela posibila din viitor?
Pentru că pot. Desi stiu ca nu e nici moral , nici măcar optim economic.
Pentru că au dat legi prin care riscul le e garantat de stat (programul prima casa) si is , sus de tot, foarte nesimțiți -atat straini cat si <romanii >, cu un grad de nesimțire mult peste politicieni (existvasa ceva !)
La băncile de la noi raportul depozite-credite e ridicat , deci lichiditate este.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 28 noiembrie 2020 - 21:38

2

#455 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 28 noiembrie 2020 - 23:07

E clar ca fiecare isi are interesul lui si fiecare a incercat sa isi favorizeze profitul. Dar nu stiu cum reusim ca tot noi suferim per total.
Treaba ca majoritatea cladirilor sa fie intr-o stare buna ar trebui sa fie o normalitate. La noi proportia e inversa.

Parerea mea e ca si consumul acesta de apartamente in ultimii ani a fost fortat. - dar aceasta e o discutie lunga si nu isi are sensul.

La nivel global, tot ce inseamna imobiliare a ajuns la cele mai mari praguri din totdeauna. Esenta lucrurilor pe care le vad eu, noi folosim banii ca sa cuantificam munca, energia depusa, tipul, beneficiile creeate, etc, dar in contextul actual eu vad pretul foarte mare pe langa valoarea/beneficiile pe care le dau imobilele. Daca beneficiile/valoarea adusa ar fi foarte mare atunci nu mi s-ar parea scump.

Ca sa nu deviez la alte conspiratii si teorii: Numai la noi proprietarii apartamentelor din majotitatea blocurilor au impresia ca si proprietatea lor a crescut cu 30% in ultimii ani, doar ca ei nu au investit nici macar 0.0001%. Aceste lucruri sunt total gresite. Cresterea din ultimii ani nu se regaseste activ cu mai nimic la nivelul de trai din oras in mod real. Cu toate ca in Piata Unirii e 2000+euro/m2 care se dezitegreaza atat pe interior si pe exterior, iar cand trec trebe sa fiu pe faza sa nu imi pice in cap o bucatica de "aur". Sunt multe care au inca si calblurile spanzurand pe ele, etc.

Ca fapt divers, vedeti Linkul meu. Cu toate ca e facuta fatada, cablurile sunt la locul lor. Subsolul din link, nu toata cladirea, este la cu totul alt nivel de pret, nici nu stiu ce ar trebui sa vinzi. Nici cu burger de 100 de lei nu vad sa scoti profit.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 28 noiembrie 2020 - 23:22

2

#456 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 29 noiembrie 2020 - 01:13

Am ajutat un prieten sa urce la 4 un coltar nou.
Scara avea un miros de subsol, umed.
Nimic facut de zeci de ani pt renovare.
In bloc toti isi renoveaza locuintele dar nimeni nu e interesat de scara.
Depozitate vasele cu plante, muscate etc pe scara.
Cred ca e interzisa depozitarea oricaror obiecte, mai ales mobilier, pe scara ce are rol de evacuare.
Primaria este prima care poate lua masuri pt exterior, spatii verzi, chiar si scari de bloc prin hcl uri.
In Bucuresti poti inchiria loc de parcare doar daca ai masina inscrisa pe domiciliu.
2

#457 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 29 noiembrie 2020 - 02:23

Primaria nu are nevoie de hcl-uri suplimentare doarece exista legea care reglememteaza asociatiile de proprietari, iar organul executiv al legii e primaria(prin politia locala).
Dar evident ca nu isi fac treaba...de prea mult timp.

Nici nu stiu ce sa zic de politia locala, ca tot ziceai de scara ca e calea de evacuare. Eu am reclamat o masina abandonata langa un hidrant (aproape lipta de hidrant 10-15cm si pe trotuar) are peste un an de zile. Au venit cu greu dupa 3-4 sesizari sa constate si uite au mai trecut vreo 3 de atunci...si nimic. Concluziile le trageti singuri.

Aceste lucruri nu fac sa evolueze societatea ci mai de graba impinge societatea la chestiuni mai primitive...gen te lasa nervii si o spargi cu o bata, nu stiu?! O legi de masina si o tragi in mijlocul soselei, poate ajuta asta autoritatile?!

Legat de inchiriatul parcarilor eu zic ca e o solutie romaneasca, doar ca sa aibe unii loc de parcare seara cand vin acasa. Nu mi se pare eficient, mai ales sa stea locul nocupabil chiar de e liber pentru ca e inchiriat.
Mi s-ar parea eficient daca ar mai fi descurajata masina in oras. Ar trebui taxate rablele. Ar trebui alternative precum tramvaie decente, care vin la timp, nu put, nu sunt supraaglomerate, etc.
Ar fi mai eficient de am incuraja mersul cu bicicleta timp in care traficul poate fi imbunatatit si ambuteajele micsorate...
Luand acestea in considerare ar trebui sa fie apoi si locuri de parcare destule.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 29 noiembrie 2020 - 13:01

3

#458 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 29 noiembrie 2020 - 13:19

E destul de clar ca nu mai putem continua asa. Un oraș se afla permanent în renovare ca doar nu o sa se repare toate clădirile într-o zi. Asta înseamnă nu doar cheltuieli ci și locuri de muncă (bine platite) pentru zugravi, arhitecți, instalatori, etc. Banii se fac în oraș și se cheltuie în oraș, toată lumea câștiga.

A zi cineva mai sus ca banca nu lasă dezvoltatorul sa vândă sub un anumit prag, sa simplificam pentru o înțelegere mai ușoară 100 euro / apartament. De ce?

Dezvoltatorul vine la banca cu un proiect: un bloc de 100 apartamente la 100 euro bucata, în total 10.000 euro. Banca finanțează 80% din proiect. Buuuun. Deci el vine cu 2000 euro bani de acasă și banca pune diferența de 8000.

Se pune sa construiască și vede ca le-ar vinde foarte ușor cu 80 euro. Asta înseamnă că proiectul valorează acum mai puțin: 8000 euro. Asta înseamnă că proiectul la noua valoare e de fapt 100% din banii luați de la banca. Țineți minte, banca a finanțat doar 80%. Asta înseamnă ca dezvoltatorul trebuie sa aducă bani de acasă, fix 1600 euro.

80% din 8000 este 6400 euro plus 1600 euro fac 8000, fix cât i-a dat banca la început.

Ce înseamnă asta? Dacă dezvoltatorul vinde mai ieftin trebuie sa aducă el bani de acasă și să-i dea băncii ca să fie îndestulată garanția. Dacă nu are banii întra direct în faliment.

Deci nu e ca nu vrea, nu poate și asta datorita obligațiilor pe care le are fata de creditor.
1

#459 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 29 noiembrie 2020 - 14:04

Decebal, hai să nu le mai plângem de milă acestor "investitori" care ridică cutii de chibrite fără spații de depozitare, bucătării la 1 metru de canapeaua de living, fără vestibul, intri cu papucii de afară direct în living...fără spații de parcare suficiente/pentru vizitatori etc etc. Dar nu știu cum se face majoritatea au SUV-uri de zeci de mii de euro. Ar trebui să mai știe să și piardă... Oricum în domeniul ăsta falimentul e doar o altă modalitate de a da țeapă creditorilor/furnizorilor. A doua zi o iau de la capăt cu altă firmă nou înființată.

Aceasta postare a fost editata de sbogdan: 29 noiembrie 2020 - 14:05

5

#460 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 29 noiembrie 2020 - 14:41

Banca nu o sa impuna niciodata unui dezvoltator sa vanda cu un pret minim. Banca are un singur obiectiv: sa isi recupereze investitia + profit (pardon, mai intai profit, apoi investitia). Pentru asta isi ia garantii sau isi asuma riscuri.

Daca luam cazul ISHO, la care preturile au crescut cu 50% in ultimii 3 ani, care ar fi pretul minim impus de banca? Crezi tu ca banca a venit si le-a spus, modificati pretul de la 1300 la 2000 EUR/m2?
1

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi