STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#421 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 09 noiembrie 2020 - 09:44

2 camere semidecomandat dar decent am vazut la 250.
Un cunoscut a dat in chirie 4 camere et.4 Lipovei la 300 eur (fara centrala proprie).
Am vazut la vanzare nou cu 3 camere (2 dormitoare si living cu bucatarie la 95 k. Nu mi dau seama unde anume se construiesc pt ca pare un ansamblu mediu si cunosc destul de bine acea zona.
Palti_m inca nu a scos nimic pe portalul lor cel nou dedicat si inca demoleaza. Eu cred ca vor avea preturi mai mari decat CoM.
========
Si vad ca sunt agentii - vanzatori care propun "Bloc NOU. Decomandat. Pret avantajos.Timişoara, zona Girocului" - si ele sunt in GIROC!!! Oare ce e cu aceasta disperare de a pacali ochiul si omul in orice forma?! (c 0 r A l e S)

Aceasta postare a fost editata de rue: 09 noiembrie 2020 - 09:52

0

#422 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 09 noiembrie 2020 - 10:17

Link-ul cu anuntul care l-ai pus cred ca e blocul care se face spre capatul strazii Mangalia ( spre Bega ). "E super misto strada", ba chiar la 95000 sunt sigur ca va fi bataie pe ele :rad_masa: . Dar e drept ca e in oras si e sub pretul celor de la Isho si putin sub Vivalia, doar cele de la etaje. Ap de la parter cu 3 camere si curte bat 130 000.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 09 noiembrie 2020 - 10:19

1

#423 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 09 noiembrie 2020 - 10:18

O usoara crestere a pretentiilor vanzatorilor de apartamente din Timisoara, sa urmeze trendul din 2008 sau o sa creasca din nou piata ca inainte? Cred ca ramane de vazut, dar parerea mea e ca probabil o sa urmeze o scadere brusca, ca in 2008, probabil nu la un nivel asa grav, dar o scadere importanta va fi.
sursa

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: octombrie.JPG

Aceasta postare a fost editata de Claudiu1212: 09 noiembrie 2020 - 14:12

2

#424 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 09 noiembrie 2020 - 10:56

@michiduta Mangalia e una din cele mai largi strazi din Timisoara si ofera diversitate culturala, lingvistica si automobilistica. Cam ai dreptate. Totusi, daca ma gandesc mai e un ansamblu cu bariera pe Mangalia, nu departe de Ambasador.
1

#425 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 noiembrie 2020 - 21:21

Vezi postareaClaudiu1212, la 09 noiembrie 2020 - 10:18, a spus:

O usoara crestere a pretentiilor vanzatorilor de apartamente din Timisoara, sa urmeze trendul din 2008 sau o sa creasca din nou piata ca inainte? Cred ca ramane de vazut, dar parerea mea e ca probabil o sa urmeze o scadere brusca, ca in 2008, probabil nu la un nivel asa grav, dar o scadere importanta va fi.
sursa


Contează cît ține pandemia. VÎnzătorii de imobiliare își permit să aștepte un an să vîndă. Dacă vom avea tratament/vaccin prin primăvară, și reintră cît de cît în normal lucrurile ...
1

#426 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 09 noiembrie 2020 - 22:08

Asa e, dar nu toti isi permit sa vanda peste un an, mai ales cei cu imobile vechi care s-au mutat la case sau la un apartament mai mare sau pur si simplu au nevoie de bani.
Cine nu vrea neaparat sa vanda o sa tina la pret orice ar fi.
Oricum pentru mine e clar ca pandemia v-a duce la dezumflarea acestei bule, care nu e la fel de mare ca cea din 2008, dar tot nu e deloc corelata cu veniturile si cu ce primesti in schimbul acelor bani
0

#427 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 18 noiembrie 2020 - 22:20

La Campeador II de pe s Bărnuțiu
Ceva ap.de 2 cam pe la 50-55 mp , cu terase mari, et.intermediar însă
100 MII
Chiar is curios: cunoasteti pe cineva care a luat ap.din astea noi 2000 e mp?
0

#428 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 18 noiembrie 2020 - 22:44

Eu zic ca sigur o sa gasim informatii, ca doar stiti "e vandut deja tot" :pinochio:
0

#429 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 18 noiembrie 2020 - 23:29

Nu stiu daca merita 2000E/mpu, sigur trebuie sa-ti placa manelele daca stai acolo. Pe site-ul lor este o poza de sus cu ansamblul rezidential se mai vad 6 (sase) palate pe langa.
0

#430 Useril este offline   sica 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 23 mai 20

Postat 19 noiembrie 2020 - 00:28

Ce se intampla? Nu mai ii pandemie, nu mai vine criza?

Si eu care credeam ca cei de la Mara au preturi nesimtite cu 1750E m2. Pai astia cu 2000 ma lasa fara cuvine.

Dar ma gandesc ca asta se intampla cand ii dezmat pe banul public. Bani facuti facil, fara munca, ce sa si faci cu ei?
Afacerea favorita a romanilor, cumperi un apartament si il dai in chirie.
1

#431 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 19 noiembrie 2020 - 01:18

Calitatea lucrarilor e mai buna, iti zic eu. :rofl: Ba chiar si nivelul de trai este unul nemaipomenit, totul e mai eficient. Am reusit sa inghesuim blocuri cu distanta de 3 m intre ele si am facut cartiere de case noi cu strazi de 4-5 m unde nu mai e loc sa arunci un ac pe strada, nici nu are rost sa vorbim de trotuar sau pista de biciclete ori spatiu verde :msg-72: .
Din bucatarie si sufragerie am facut "open space" si te-o mai facut de vreo 3-5 m2 utili minim, ba chiar nici de debara nu mai ai nevoie :Facepalm_emote_gif: . Cireasa de pe tort sunt blocurile de 4 etaje comuniste, alea de care se plang multi dar nicicare nu a picat pana acuma, care au mai fost dichisite cu o mansarda. Ne intrebam apoi cum e asa aglomerat orasul si de ce nu mai sunt locuri de parcare. Cine mai tine minte incendiul de anul trecut cu mansarda, cu toate ca masina pompierilor nu a putut ajunge la incendiu din cauza arhiaglomerarii parcarii, nu s-a intamplat nimic.... :popa: "Mansarzi" in continuare se construiesc.

O gramada de duplexuri, triplexuri si alte "blocuri orizontale" facute fara cap, fara "gust"...doar cu scopul profitului. Ce conteaza ca viitorul locatar nu poate nici macar sa faca curba dintr-o miscare sa intre cu masina in curte....nu are nici o importanta. E doar vina lui ca si-a luat acolo si e vina lui ca doar acolo si-a permis. Pe planse masina figureaza in curte parcata si astfel a fost "aprobat" PUZ-ul cu strada de 4 m. In realitate masina sta mai tot timpul pe strada lipita de gardu casei, blocand partial strada. Politia nu isi face datoria, nu da amenzi, unii vecini sau trecatori sufera....dar asta e "ghinion" cam asa am spune si in continuare "dezvoltam in forta".

Pana la urma urmei fiecare din noi isi are partea de vina.

E clar ca o multitudine de factori a creat aceasta "boola". Care da, este alimentata (sau cel putin asa pare) in continuare. Vrem si noi sa avem numai vibe-uri, "residence-uri" si figuri, pana cand o sa vina momentul sa ne uitam putin si in oglinda.

Nici nu vreau sa ma gandesc: momentul cand apar aia de la Branter cu maturile de nuiele sa curete cel mai vibrant cartier din oras, asta daca vor aparea pe acolo :rad:. Un contrast sinistru in mintea mea :rofl:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 19 noiembrie 2020 - 01:19

7

#432 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 19 noiembrie 2020 - 12:59

S-a mai discutată aici:
Același ap.,multe anunturi, diferențe mari de preț.
Ap.2 cam ,et9/10, Sagului, bloc izolat, CT, decent ,se da insa nemobilat (în anuntul propr, în cele ale agenților mobila e enumerata!!
Propr.<cere>acum 61, unii agenți mai au anuntul la 65, alții însă la 53 ? (greu de spus daca atât lasă propr.sau ca să momească clienți).
Un alt cetatean vinde 3 cam,cf2, et 9/10 parcă, lângă Iulius mall, bloc izolat,fara CT
inițial cerea peste 70, acum ezita :ba 70, ba 67mii neg.
Ambele anunțuri f de demult.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 19 noiembrie 2020 - 13:17

0

#433 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 19 noiembrie 2020 - 16:26

Eu am scos la vanzare in septembrie apartamentul, era in Sagului bloc turn izolat, centrala, mobilat si utilat l-am dat. Mi-a fost greu sincer sa-i pun un pret. Chiar vroiam sa-i pun un pret corect, ca nu ma interesa sa stau cu el cu lunile.
Am studiat piata un pic, dar sunt discrepante atat de mari, cum zici si tu, asa ca am luat un pret mediu dupa ce am vazut mai multe apartamente asemanatoare. L-am pus cu 63k negociabil, ca romanu dupa prea multe concedii in Turcia trebuie sa simta ca negociaza ceva acolo, puteam foarte bine sa-l pun cu 60k, pret fix, dar sigur vedeam strambaturi din nas la intrebarea: Si care e ultimul pret? Asta :)) . L-am pus intr-o joi si luni era luat. Mi-a sunat telefonul in continuu 4 zile, am avut aprox 60 de telefoane si stabilite 23 de vizionari.
L-am dat la a 4-a cu 60k, cat vroiam de la inceput.
Acum na, nu se poate trage o concluzie, nici acum nu-mi dau seama cum merge piata. Agentul persoanei care l-a luat zicea ca vinde destul de bine, nu ca in 2019, dar peste asteptarile lui. La credite la fel, ca am achizitionat altceva, broker-ul ala care m-a ajutat cu creditul zicea ca are peste 60 de dosare de credit imobiliar in lucru. Asta e realitatea acum, e bine, e rau, nu stiu. La banca nu te asteapta nimeni in genunchi si nu se roaga nimeni de tine sa iei credite cum am tot citit baliverne pe-aici. Intri daca ai nevoie, daca nu, nu te cauta nimeni. :)

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 19 noiembrie 2020 - 16:28

5

#434 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 20 noiembrie 2020 - 13:52

O alta anomalie observata de mine e ca ap in blocurile construite in localitatile din jurul orasului au pretentii foarte apropiate de anumite ap care se vand in oras. Gen si aia de la Sanandrei de vand ap doresc intre 1000-1250 de euro pe m2. Alta anomalie e cu ap la etajul 4 sau mansarda, desi multa lume fuge de ele ( apropo: e plin de anunturi, in caz ca va intereseaza ) cer aproape la fel de mult ca oricare alt ap. Acestea in situatia in care nu ai lift (iar pentru unii, mai ales daca au o varsta, le e greu sa urce sau sa care bagaje, cumparaturi, etc) si vei fi primul care descopera cand incep problemele la acoperis <_<. Iar pana se urneste din loc asociatia, tu suferi :whistle: , ca nah totul ne ia pe nepregatite (asta s-a intamplat la mine la bloc, 25 de ani nu s-au strans bani de reparatii iar cand am inceput sa strangem o mai durat ceva, ca doar nu s-a grabit nimeni sa arunce un 400euro la intretinere).

Sa revin le astia din localitatile din jurul orasului. I-am spus la unu ca daca crede ca eu imi caut o proprietate la "sat" ca sa platesc acelasi pret ca la oras, e pe alt film cu pretu....la care raspunsul clasic e "asta e pretul pietei", "e doar putin negociabil" atat.


Am si o alta intrebare, de exemplu am vazut mai nou ca ap la parter in Dumbravita sunt vandute cu curte("spatiu verde") care e clar ca intra in sarcina ta de proprietar, in caz ca stai acolo, sa il ingrijesti si sa te ocupi de el. Is curios peste 20-30 de ani cand vor aparea probleme la acoperis cum se va pune problema la aceste blocuri....nu stiu de ce dar am impresia ca ala care sta la mansarda/ultimu etaj va fi pe cont propriu cu acoperisul :unsure: ori o sa le mansardam si pe alea :msg-72:.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 20 noiembrie 2020 - 14:00

1

#435 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 20 noiembrie 2020 - 16:18

Michidutza
Gazonul de langa ap.de la parter, a avut o evoluție interesanta, în vilele cu ap.de prin Dumbravita era dat la început ca ..bonus celui care acceptă parterul. Acuma este vândut mai scump un ap.la parter pt.ca are gazon:)))), cu care dezvoltatorul nu poate pleca acasă...
Si eu sunt mirat de preurile de lângă Tm, sensibil mai mari ca cele de lângă Cj sau B vs oras
Mai ales ca , Tm are ai cel mai mult spatiu de extindere în toate direcțiile.
La Giroc riști să nu aibe loc copilul la școală primară, liceu e ceva slab.
La Dumbrăvița legătură (m14) spre oraș e bună dar nu toată lumea din comuna e aproape de transport.
Cine se mute înafara orașului trebuie să se gândească și la copii, părerea mea.
Din cauza ca pietonul nu există în Dumbrăvița de ex traficul e f.mare, daca mergi în vizită la 5 străzi distanta iei masina.
Girocul s-a dat la 900 e mp prin 2015, în 2017 era 1000-1100 emp (cu tva si loc parcare inclus, însă).Si s-a vândut mult .
Acum e 1150, 1200 la unii.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 20 noiembrie 2020 - 16:28

3

#436 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 21 noiembrie 2020 - 00:40

Daca ar cumpara doar strict bazat pe nevoi de locuire nu ar fi presiune in sus pe preturi, asa cum au facut cele luate doar pe investitie
Acum, incet, din ce in ce sunt multi care apreciaza pretul ca mare.
65-70 k un ap de 50-55 mp in Giroc?!
E drept ca sunt unii care dadeau 300 eur pe chirie acolo. Oare cand sunt ap libere in oras mai merg multi in Giroc pt chirie?!
2

#437 Useril este offline   Razvan23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 18 septembrie 20

Postat 21 noiembrie 2020 - 10:29

Eu de exemplu am achiziționat anul trecut un apartament cu 3 camere in Giroc, 70mp utili + o terasa de aproximativ 10 mp + 2 locuri de parcare, la un preț foarte bun (79.000), dar acest preț a fost atât din cauza că blocul era in construcție. Anul acesta un apartament exact ca al meu s a vândut cu 95.000 €(in urma cu 2 luni). Ce pot sa va zic, foarte mulțumit de calitatea lucrărilor, un buget foarte bun pentru finisaje, dar in același timp foarte mulțumit și de dezvoltator, s-a ținut de cuvânt cu toate, locul de joaca pentru copii a fost terminat, dar in același timp și piscina.
Eu de exemplu am ales acest apartament deoarece mi-a plăcut foarte mult compartimentarea și calitatea lucrărilor, dar și că avea piscină :)).
Pot să vă zic ca sunt foarte mulțumit.
1

#438 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 21 noiembrie 2020 - 11:01

Vezi postarearue, la 21 noiembrie 2020 - 00:40, a spus:

E drept ca sunt unii care dadeau 300 eur pe chirie acolo. Oare cand sunt ap libere in oras mai merg multi in Giroc pt chirie?!


Sa stii, ca am vazut deja ca au inceput sa intre la apa chiriile. Desigur, au lasat din pret doar cei care vor cu adevarat sa inchirieze.
Unii mai timid, cu ordinul a zecilor de euro (10-30 de euro) iar altii chiar si cu 50-70 de euro, ceea ce proportional reprezinta 15-25% din pretul initial. Mie mi se pare semnificativ deja aprox 20%.
Am vazut la Giroc, 2 camere, prima inchiriere, totul nou si arata bine chiar, cerea 290 de euro. (psihologic sa fie sub 300 de euro) La 300 gasesti destule si in Dumbravita si Giroc, in blocuri noi cu mobila si parcare. La ora actuala, daca cauti putin gasesti intre 250-300 de euro si in oras, nu in blocuri noi, dar ap sunt decente.

Acuma 2-3 ani, un prieten dadea 300 de euro pe un ap de 2 camere in bloc nou, nemobilat, cu loc de parcare, in Dumbravita. Mobilate atunci sareau de 350 euro.


@Razvan23

Si cum va intelegeti cu vecinii cand vine vorba de intretinerea piscinei? Aveti o firma care se ocupa sau e pe baza de "munca patriotica"?

Acuma ceva timp era un mic complex de case (parca 5) in Dumbravita care aveau o piscina comuna, doar ca in pozele unei case de vanzare aceasta era cam in paragina, necuratata, plina de frunze, etc... Concluzia pe care am putut sa o trag e ca piscina aia nu se intretine desi ti se vinde ca si o "dotare de lux".

Apropo, bani pentru fondul de reparatii ati inceput sa puneti?

Intreb deoarece chiar atunci cand apar probleme, proprietarii blocului sunt "nepregatiti" si ar fi intelept sa puna ceva bani incepand de acuma, chiar de e nou blocul. Astfel daca apare o problema (teava sparta, acoperis, fatada, casa scarii, etc) peste ceva ani buni sa existe banii ca sa puteti interveni prompt.
0

#439 Useril este offline   Razvan23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 18 septembrie 20

Postat 21 noiembrie 2020 - 11:14

Buna @michidutza,

Avem o taxă de mentenanță de 150 de lei/lună, care cuprinde întreținerea piscinei, locului de joacă, tunderea gazonului și gardului viu, curățenia, etc.
Momentan nu o plătim deoarece încă nu e finalizat totul, și dezvoltatorul plătește tot până când complexul este finalizat in totalitate.
Această taxă a fost discutata încă din momentul in care doreai să achiziționezi un apartament de la ei, apare inclusiv in contract.
3

#440 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 21 noiembrie 2020 - 13:35

Taxa va rămâne așa tot timpul?
Sau când e gata blocul va deveni 250 roni /lună.? Ansamblul e unul mic si cheltuielile cu așa ceva sunt nasoale /raportat la un ap.
Puteți alege alt administrator?
Unii dezvoltatori permit asta, uite la Isho, după câțiva ani nu se vor mai ocupă ei de așa ceva. Acolo fiind multe locuințe costul /ap nu va fi aberant
La alți dezvoltatori apar discuții, ex la Adora forest le cerea vreo 100 de roni lunar pt.ceva management , oricum fără documente justificative pt.cheltuieli.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 21 noiembrie 2020 - 13:40

0

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi