STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#281 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 04 august 2020 - 11:42

Văd că se întreabă lumea de ce nu ar cumpăra un apartament în bloc comunist, păi eu personal aș avea mai multă încredere să-mi cumpăr un apartament acolo decânt într-un bloc construit între 2000-2012 perioadă în care majoritatea dintre ele erau făcute după ureche. Acuma din fericire a crescut mult nivelul, cu toate problemele pe care le au, ISHO,PALTIM sau ce se mai face prin jurul orașului în ultimii ani nu sunt de calitate atât de proastă ca cele din 2007.
0

#282 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 04 august 2020 - 12:08

Apartamentele de pe Torontalului mi-au parut "noi" la vanzare. M-am si mirat ca apar blocuri noi, gata finalizate si nevandute. Cred ca asta este un anunt cu un apartament de acolo

In alta ordine de idei, ma minuneaza perseverenta agentilor imobiliari de a tine preturile sus. Mai jos, 2 anunturi, acelasi apartament, unul de la proprietar, celalalt de la agenti. Ori a scazut proprietarul pretul saturandu-se sa astepte (si cred ca va mai astepta putin) si a uitat sa spuna agentiilor, ori agentii forteaza nota. Cazul nu e singular...

Imagine atasata: preturi.png
1

#283 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 04 august 2020 - 12:22

Si nu stiu cine e mai neprofesionist in cazu mentionat mai sus. 7 m2 utili sunt 7m2 (cam cat o baie mai mare) :blink: nu se evapora si nici nu apar din senin.
De asemenea, unu zice ca e decomandat celalalt semidecomandat... La banii aia i-as dori spor la asteptat :rofl: da nu stiu cui?!
0

#284 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 04 august 2020 - 12:32

3 camere 60mpu si decomandat nu prea se poate, iti raman dormitoarele de nici 10mpu fiecare.
Presupunem ca 67mpu si semidecomandat este anuntul corect.
Chiar si 92000E e foarte mult pentru zona respectiva. N-ai trotuar nici pista de bicicleta deci pleci de acasa numai cu masina.
1

#285 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 04 august 2020 - 12:47

Vezi postareaShhhh, la 04 august 2020 - 12:08, a spus:


In alta ordine de idei, ma minuneaza perseverenta agentilor imobiliari de a tine preturile sus. Mai jos, 2 anunturi, acelasi apartament, unul de la proprietar, celalalt de la agenti. Ori a scazut proprietarul pretul saturandu-se sa astepte (si cred ca va mai astepta putin) si a uitat sa spuna agentiilor, ori agentii forteaza nota. Cazul nu e singular...



Confirm si eu acest lucru, am vazut multe astfel de anunturi, unele fiind de la agentii diferite, preturile variau si cu 5000 de euro intre anunturi, la o suma de 80000 de euro, ceea ce inseaman ca ori au agentii comisioane foarte mari, ori si evaluarea facuta de acestia e la fel de subiectiva ca cea facuta de proprietari
1

#286 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 04 august 2020 - 13:40

Vezi postareamichidutza, la 04 august 2020 - 12:22, a spus:

Si nu stiu cine e mai neprofesionist in cazu mentionat mai sus. 7 m2 utili sunt 7m2 (cam cat o baie mai mare) :blink: nu se evapora si nici nu apar din senin.
De asemenea, unu zice ca e decomandat celalalt semidecomandat... La banii aia i-as dori spor la asteptat :rofl: da nu stiu cui?!



Si eu, prin februarie, cand imi cautam apartament m-am lovit de situatia ciudata de a vedea aceleasi poze la N anunturi, aceeasi suprafata, dar ba ca e la casa, ba ca e la vila, ba ca e la bloc.
Unora, la vizionare, le-am spus / intrebat: daca au dat si agentiilor sau s-au „furat” pozele. Unii confirmau ca au dat si la agentii, altii ”NUU! doar eu vand, eu sunt proprietarul, fara agentii” (desi fotografiile erau preluate si de agentii si in al 2-lea acest caz).

L.E.: in functie de ce anume evalueaza evaluatorii contractati de banci?!? oare...?! ma intreb pentru ca in cazul meu, banca a evaluat cu vreo 600-700 euro mai mult fata de suma ceruta.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 04 august 2020 - 13:42

2

#287 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 05 august 2020 - 15:38

Evaluarea este destul de ciudata. Verifica tot ceea ce este dar si tine cont de ce lipseste.
Alt exemplu: evaluatorul a scazut vreo 1000E din pret pentru ca lipsea usa de la debara si camara.
0

#288 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 06 august 2020 - 15:47

Vezi postareaShhhh, la 04 august 2020 - 12:08, a spus:

Apartamentele de pe Torontalului mi-au parut "noi" la vanzare. M-am si mirat ca apar blocuri noi, gata finalizate si nevandute. Cred ca asta este un anunt cu un apartament de acolo

In alta ordine de idei, ma minuneaza perseverenta agentilor imobiliari de a tine preturile sus. Mai jos, 2 anunturi, acelasi apartament, unul de la proprietar, celalalt de la agenti. Ori a scazut proprietarul pretul saturandu-se sa astepte (si cred ca va mai astepta putin) si a uitat sa spuna agentiilor, ori agentii forteaza nota. Cazul nu e singular...

Atasament preturi.png


Eu personal nu înțeleg prețurile astea, ai apartamente în Unirii mai ieftine decât acest apartament, desigur trebuie să bagi bani o grămadă în renovare plus dezavantajele de a trăi într-o clădire veche, dar și peste 20 de ani să ai apartament în buricul centrului care sperăm că va fi tot renovat o să fie mult mai valoros decât un apartament într-un bloc de lego.
3

#289 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 07 august 2020 - 13:21

Shhh, Claudiu
Confirm si eu cazuri de ap.pe care agenții cer preturi tot în sus deși NU le vând.
Ex un ap.cu 3 cam dec, et 3, CT,bloc izolat, nemob. in Lipovei, strada retrasă ,lângă Mall)
Anuntul e din ianuarie
Proprietarul cere vreo 78 neg (mai puțin decât cerea asta iarna)
Sunt agenți care i-l postează la 79.
Ap.3 cam mic, ,cf2 ,et intermediar, zona turbogiratia Mărăști (în spate la blocurile turn) Proprietara e dispusă să dea la 75 (mult, oricum) agenții i-l postează spre 80. Anunț vechi de peste 3 luni

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 07 august 2020 - 13:26

1

#290 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 08 august 2020 - 16:34

Nu stiu care e treaba dar mi se pare destul de mare stocul de imobile de vanzare/inchiriat.

In alta oridine de ideei ma uitam la preturi si ma minunam ce diferente sunt, desigur preturile nu scad dar cred tot mai tare ca or luat-o multi pe pastile:

Sedako vs XCity

Imagine atasata: Screenshot from 2020-08-08 17-19-17.png

City of Mara(Avenue) vs Giroc(oarecare)- si asa e scris "investitie" de parca va ploua cu chirii de 500 de euro pt un ap de o camera :plemplem: si reteta lor de construire(calitatea) nu e departe a celor de la Vivalia. Unde mai pui sa cumperi si locul de parcare :rad_masa:

Imagine atasata: Screenshot from 2020-08-08 17-26-21.png

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 08 august 2020 - 16:35

1

#291 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 august 2020 - 18:13

Aproape 70.000 de euro pentru o camera? :plemplem:
0

#292 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 08 august 2020 - 20:22

Au scazut la jumate tranzactiile in imobiliare fata de aceeasi perioada din 2019, cred ca asta spune totul. Daca pe perioada martie-aprilie-mai se putea gasi o scuza ca era starea de urgenta si nu te puteai deplasa sa cumperi, acum nu prea mai functioneaza, pentru ca in iunie si iulie nu au mai fost restrictii, deci daca nu ar fi fost nici o alta problema, ar fi trebuit sa isi revina la normal numarul de tranzactii.


Citeaza

In Timis, luna trecuta s-au inregistrat 2.433 de tranzactii, ceea ce inseamna o crestere cu 27% fata de luna iunie, cand se vindeau doar 1.922 de proprietati.

Pe de alta parte, s-a produs un declin urias fata de luna iulie a anului trecut. A scazut cu 51% numarul cumpararilor de imobile in Timis.
In iulie 2019 se inregistrau 4.974 de contracte de vanzare-cumparare, iar in iulie 2020, s-au tranzactionat doar 2.433 de proprietati.

sursa

Eu cred ca cei ce maresc preturile acum sau inca le tin ridicate, probabil vor sa prinda ultimul tren. Pentru ca cine crede ca nu o sa existe nici o schimbare, e putin naiv.
Mai jos e si o poza cu statisticile de pe imobiliare.ro, si acolo vazandu-se o scadere de pret

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Capture.JPG

3

#293 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 10 august 2020 - 10:23

https://www.tion.ro/...isoara-1334565/

Multi asteapta acum dupa prima casa si modificarea cotei de 5% TVA. BNR a mai scazut dobanda, ramane de vazut in ce directie merge piata in lunile care vin.
0

#294 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 10 august 2020 - 10:33

Cei cu ap.noi testează piata si cu cat vând cu atât dau. Si vând mii de unități.
Cei cu alea vechi nu au decât ap.ala -mostenire sau luat mai ieftin- si încearca ca la loto, poate iese, mulți visează să își deie scump ap.si sa se mute la casa, fara mare diferență.Sigur că nu are sens ce spera ei , da un anunț gratis nu costa.
1

#295 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 10 august 2020 - 10:42

E posibil ca programul noua casa sa creeze o si mai mare neincredere pe piata si oamenii sa se gandeasca de 2 ori inainte sa isi faca credit, scaderea dobanzii la fel, deja stiu un caz care a amanat achizitionarea unui apartament cu ajutorul unui credit pentru ca situatia e incerta, sunt sigur ca mai sunt si altii, aici vorbesc de persoane ca caror venituri nu au fost afecate de pandemie, aceia cred ca din start se descalifica la accesarea unui credit
0

#296 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 11 august 2020 - 09:29

Noua generatie de "gold diggers" varianta de Timisoara :calm:

Imagine atasata: Capture1.JPG

Am facut acest colaj cu doar cateva din anunturile de acest calibru.

Imagine atasata: Capture2.JPG Imagine atasata: Capture3.JPG Imagine atasata: Capture2.5.JPG Imagine atasata: Capture4.JPG

Iar castigatorul etapei e:

Imagine atasata: Capture5.JPG Are termpoane si lavabil proaspat la banii aia :rad_masa:

Probabil daca vand casa il prostesc pe bunicu sa il mute la bloc ca ii cumpara nepotii apartament si le ramane si lor de spart vreo 200000 de "ieuro".

Cu mica completare ca: terenul este supraevaluat ca "se pot construi"(suntem in Romania si se rezolva orice) case insiruite, duplex sau chiar un bloc(nasol de vecini sau pentru cei din zona). Nasol si pentru cei care vor locui acolo pe viitor. Practic se creeaza un precedent, chiar din fasa....dar asta e alta poveste

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 11 august 2020 - 09:34

5

#297 Useril este offline   ralf 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 21 decembrie 17

Postat 11 august 2020 - 13:08

Doar mie mi se par exagerate preturile la Monarch Tower? Adica 2300eur/mp ?
Apartament cu 2 camere, 50mp utili la 113.000 euro? 3 camere 79mp utili 187.000 euro?
Pe de o parte ma bucur ca se finalizeaza ruina aceea , dar pe de alta parte nu inteleg de ce ai da banii pe un astfel de apartament. Fie el si in centrul orasului. De cand s-a ridicat ISHO au zburat preturile la apartamente in zona. Pana si la Vivalia Grand au preturi astronomice, mai ales pentru calitatea pe care o ofera.
7

#298 Useril este offline   zzx 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 17 mai 18

Postat 12 august 2020 - 22:56

avem topic pentru asta? https://www.tion.ro/...ublica-1335089/ Scuzati intrebarea, am vazut mai apoi ca avem: http://www.ratt.ro/f...opic=419&st=140

Aceasta postare a fost editata de zzx: 12 august 2020 - 23:01

0

#299 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 12 august 2020 - 22:57

@zzx: http://www.ratt.ro/f...40
0

#300 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 18 august 2020 - 13:14

Cred ca jumatate de bloc e de inchiriat (Vivalia Complex) dar nu stiu unde le sunt clientii. Iar de preturi ce sa mai zic...detul de mari. Oricum nu cred ca e bataie pe ele :naughty1: iar primul din lista are si locul de parcare in pret iar pretu e in scadere...

Imagine atasata: Untitled.png


Iar in alta ordine de idei: daca pretentiile si vointa cu care se cer preturile in domeniul imobiliar ar fi macar pe jumatate pentru a avea scoli mai bune, autostrazi, spitale, transport in comun demn de mentionat, cladiri care nu stau sa pice si curatenie in loc de gunoaie la tot coltu' ar fi excelent....Pana atunci, excelam ca societate la "gold digging"...


Imagine atasata: Capture3.JPG

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 18 august 2020 - 13:47

3

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi