STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#241 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 15 iulie 2020 - 14:45

apropo de preturile apartamentelor in Timisoara si de "scadearea" lor, ISHO a scos pe imobiliare zilele acestea apartamentele de la etajul 20 in RA la pretul de 310,000 si 360/380,000 fara TVA ( diferenta intre tipurile de apratmente este ca cel mai scump are cu 20 MP mai mult decat cel mai ieftin deci cam 3500 euro mp) si inca unul de la etajul 5 din U1 la 328,000 fara TVA ( astea nu or fost la vanzare pana acum)
0

#242 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 627
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 15 iulie 2020 - 21:00

Nu ai specificat suprafata si moneda, asta ca sa ne dam cu parerea.
0

#243 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iulie 2020 - 22:09

https://www.imobilia...nt=link-detalii

Sau ăștia cu blocul tender reeșapat;
https://www.imobilia...nt=link-detalii

Tote anunțurile actualizate în 09.07.2020
0

#244 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 16 iulie 2020 - 06:54

Ala de la Isho e drept ca e mare, 5 camere, 203 m2 utili. Dar la 500000 de euro cu 2 locuri de parcare si TVA eu zic ca e o fantezie. (doar apartamentul vine aprox 2370 euro/m2)

La aia cu blocu resapat vine doar arox. 2300 euro/m2.... :plemplem:
0

#245 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 16 iulie 2020 - 11:01

Vezi postarearue, la 15 iulie 2020 - 21:00, a spus:

Nu ai specificat suprafata si moneda, asta ca sa ne dam cu parerea.

https://www.imobilia...5?lista=2909239
0

#246 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2315
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 iulie 2020 - 16:56

Un punct de vedere intesesant de citit..si edificator in contextul discutiei noastre...

După ce am atras atenția că „Noua Casă” este un „măr otrăvit”, am fost sunat imediat de un mare dezvoltator imobiliar. „Pentru că putem”

Am explicat recent la Digi24 de ce inițiativa programului „Noua Casă” (creditul maxim crește de la 70.000 de euro la 140.000 de euro, cu o valoare a garanției de 80%) este foarte nocivă pentru consumatori:

- distorsionează piața prin susținerea artificială a cererii și, implicit, a prețului. În Croația, o măsură similară a dus la creșterea prețului cu 20% în maxim 1 an

- în lipsa acestui program, cererea solvabilă va rămâne foarte jos (puțini pot plăti un avans de 25% la dobânzi mai mari, în lipsa garanțiilor de stat), iar oferta va continua să crească (autorizațiile și proiectele în curs de execuție au crescut mult în ultimii ani)

- aceste credite scumpe au risc mare de default în următorul deceniu. Deja garanțiile oferite prin „Prima Casă” se ridică la 40 miliarde RON, aproape jumătate din soldul tuturor creditelor ipotecare și 4% din PIB. Riscul asupra deficitului bugetar poate fi unul sistemic!

- luxul (locuințe de 120 mp și credite de 140.000 euro) NU se subvenționează / facilitează cu garanții de stat (banii tuturor contribuabililor). Programul trebuie orientat către cei vulnerabili, cu venituri mici și care vor să-și întemeieze o familie, nu către cei cu salarii mari care vor să trăiască în lux, cu împrumuturi scumpe garantate pe bani publici

- nu există o nevoie socială (condiționarea dimensiunii familiei sau numărul de copii) și încurajează specula pe bani publici (oricine poate beneficia, chiar dacă are 3-4 case)

“Follow the money!” Cine câștigă?

- câștigă dezvoltatorii (prin creșterea prețului)

- câștigă intermediarii și notarii din comisioane

- câștigă statul prin TVA aplicat la prețuri mai mari

Cine pierde? Consumatorul, care este stimulat să se îndatoreze scump și cu riscuri de rambursare foarte mari. Se vinde iluzia luxului abordabil, un „măr otrăvit”. Câți dintre ei își permit asemenea credite pentru aceste locuințe, având în vedere riscurile majore din următoarea perioadă?


La scurt tiimp după ce am vorbit Digi24 despre cadoul oferit dezvoltatorilor prin dublarea plafonului la „Noua Casa” și încercarea de umflare artificială a prețurilor pe spinarea cumpărătorilor, am fost sunat de către un important dezvoltator cu proiecte în zona de nord a Bucureștiului.

El: Iancule, nu ai dreptate! Trebuie să construim și să modernizăm orașele mari, să mutăm lumea în locuințe moderne și spațioase, viitorul este al telemuncii. Sunt unii care construiesc „chibrituri” la 65.000 euro care se dărâmă la primul cutremur și fac concurență neloială.

Eu: Corect! Dar să fie la prețul corect. Nu pe suferința românilor care plătesc creditele de 140.000 euro în două vieți!

El: Nu se poate oferi calitate în zonă bună la un preț mai mic.

Eu: Cât te costă această calitate / mp? Maximum 1.000 euro / mp?

El: Depinde cu parcarea, terenul și spăgile pentru autorizații. Dar nu trece de 1000 ...

Eu: Și atunci? Construiți cu 1 leu, vindeți cu peste 2, și clientul plătește în +25 de ani peste 4 lei. Ajunge să plătească peste 300.000 euro, plata integrală a creditului pentru 2 camere sau peste 400.000 la 3 camere. Deci?

El: Treaba lor, să vină ei să construiască, să găsească oameni pentru șantier, materiale, să obțină autorizații, să lupte cu birocrația din România. Dacă nu dublezi banii în 3-4 ani (autorizație-construcție-vânzare) nu se merită efortul și bătaia de cap). Avem nevoie de stimulare, piața e blocată din martie, noi putem să absorbim românii întorși în țară și să aducem locuri de muncă.

Eu: În România, randamentul pe capital investit în business este 11% / an, la voi peste 40% . De ce sunteți voi mai privilegiați? De ce primiți voi facilități fiscale la contribuțiile pe muncă, și alții sunt defavorizați?

El: Pentru că putem. (țineți minte?)


România, țara unde unii sunt mai egali decât alții. Unde unii pot, pentru că se poate, iar alții nu pot, pentru că la ei nu se poate. Țara unde „dai un ban, dar cântă”.

În fine, am fost de acord să fim în dezacord, dar amândoi știm că toți câștigă din asta (dezvoltatori, intermediari, stat), cu excepția „fericitului cumpărător”. Să trăim bine!



sursa: https://republica.ro...are-dezvoltator

Macar cineva a avut curajul sa spuna lucrurile pe nume cu subiect si predicat....
4

#247 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 16 iulie 2020 - 22:06

creditul MEDIU acordat prin prima casa a fost tot timpul, sensibil, sub 60 mii.
Programul nou inteleg ca cere un avans de 15 la suta.
In B s-au cam dus cu 3 cam noi sau vechi peste 100 mii(văd ca si prin Tm se încearcă scoruri dinastea)
Chiar Catu a recunoscut că nu neapărat să crească 1.pt ca avans 2.pt ca trebuie sa fie prima locuință (asta e o revenire la o condiție mai veche, care se scosese) 3.pt ca tinerii nu au asa bani
Si atunci ce e cu modificările?
De ce BRUSC si cu un plafon URIAS?
Poate vor sa oprească de fapt ,o cădere a pieței și insinuează subliminal la vânzătorii (mai ales de ale vechi) să nu coboare preturile ca uite vin clienți ?
Ca să poată dezvoltatorii sa mai agate clienți la scorurile lor? (dezvoltatorul din interviul de mai sus zice că piața e blocata din martie si cică au nevoie de stimulare)
Posibil sa blocheze piața o vreme ,în sensul că vânzătorii să mențină preturi nerealiste. Ori pe dezvoltatori- si aici e vb.de un Videanu de ex si multi alții cu legături in partide care au dat milioane pe terenuri si au planuri pe mai mulți ani- ii poate încurca abundenta de ap.vechi (multi aduși de Ceașcă în marile orașe se retrag treptat în altă lume).
Ciudata gândire de a încerca să menții sus niște prețuri nerealiste pe fond de recesiune (mondiala) si pe o îmbătrânire si depopulare (locală)
Rațional ar fi să permiți NATURAL o întinerire a marilor orașe și un transfer de proprietăți către tineri (multi de pe afară) la preturi care să nu îi indatoreze excesiv (ceea ce va fi o frână pt.economie mai departe ani de zile ). Ma îndoiesc că nu se înțelege la guvern sau bnr ca ar fi o oportunitate să avem generații tinere neindatorate masiv.Da na la ce lideri patrihoti avem...

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 16 iulie 2020 - 22:25

4

#248 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 18 iulie 2020 - 14:02

Luati de aici: Sursa

Imagine atasata: Screenshot from 2020-07-18 14-27-54.png

Daca e sa compari cu asta, ti se pare ieftineala :naughty1: pentru o casa locuibila in oras.


Din filmul: De ce se prabuseste piata Traian? Unul din centrele istorice ale orasului... parte din inima Timisoarei(Mica Viena)?!

Imagine atasata: Screenshot from 2020-07-18 14-53-45.png Imagine atasata: Screenshot from 2020-07-18 14-46-33.png Imagine atasata: Screenshot from 2020-07-18 14-45-10.png Imagine atasata: Screenshot from 2020-07-18 14-45-48.png
Ma intreb daca chiar vrea sa vanda? Aproape nicio schimbare de cel putin din 2012... pardon: a aparut un acoperis ca sa nu se surpe pana la fundatie probabil

Ce ma bucura e, ca tot ceea ce mai avem in comun Viena in prezent sunt preturile. ( Cred ca ar fi cazul sa se puna in aplicare si taxe si impozite pe masura....daca asta e filmu)
Pana s-o schimba ceva: "Atentie, cade tencuiala!"

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 18 iulie 2020 - 14:13

4

#249 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 iulie 2020 - 17:55

Primul vanzator e si analfabet pe langa ca e nesimtit. "Cearda", "retia"...
3

#250 Useril este offline   user9 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 02 decembrie 09

Postat 19 iulie 2020 - 12:50

O informatie de pe HungaryToday.hu, preturile cu care se inchiriaza apartamentele in Budapesta sunt in scadere. De la 424-452 EUR pentru un apartament de 50mp inainte, la 339-367 EUR (fara utilitati). Proprietatile se vand cu 1.989 EUR mp in sectorul 7 (Erzsébetváros), respectiv
1.689 EUR in sectorul 8 (Józsefváros) si 1.873 EUR in sectorul 9 (Ferencváros), ceea ce reprezinta o crestere de 231, 158, si 166% fata de acum 6 ani. Cu toate acestea, in urmatoarea perioada potentialii cumparatori se asteapta la o ieftinire.


Coronavirus Brings Down Budapest Apartment Rental Prices
17.07.2020
https://hungarytoday...-rental-prices/

Aceasta scadere a chiriilor poate vine si pe fondul planului Primariei si Guvernului de a limita inchirierea pe termen scurt a locuintelor (Airbnb) ca in Paris, Londra, San Francisco sau Amsterdam, mai multe apartamente devenind usor, usor disponibile la inchiriere pe termen lung, generand o oferta mai mare.

Goodbye Airbnb? Budapest Plans to Limit Short-Term Renting
06.07.2020
https://hungarytoday...trictions-plan/

Aceasta postare a fost editata de user9: 19 iulie 2020 - 12:58

5

#251 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 24 iulie 2020 - 12:22



SURSA

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image-2020-07-24-24191027-0-imob5.png

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 24 iulie 2020 - 12:23

3

#252 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 24 iulie 2020 - 18:56

Eu tot nu am înțeles care e faza cu preturile astea din Cluj.

E o mizerie de oraș, net sub nivelul Bucureștiului la toate capitolele dar totuși mult mai scump.

Vorba românească "fudulia și prostia se plătește" cred ca se potrivește de minune aici!


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#253 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 24 iulie 2020 - 19:39

Salariile sunt mai mari, spatiul e mai mic, este supraapreciat, dar nu e sub Bucuresti, destul de multe orase sunt peste Bucuresti la multe capitole.
0

#254 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 24 iulie 2020 - 20:25

Dacă ai vorbi în cunoștință de cauză ar fi perfect.

Eu știu că Bucureștiul are o imagine negativă în mentalul colectiv al dăștepților de bănățeni și ardeleni dar asta nu ar nicio legătură cu realitatea. Și o spun din postura unui timișorean mutat în capitală mai mult sau mai puțin întâmplător.

Acum ma plictisesc când vin acasă...desi e orașul meu pe care îl iubesc foarte mult.

Mai circulați prin țară, convingeți-va singuri de cum stau lucrurile, nu va luați după PR pe Facebook sau TV plătit cu bani grei...Cluj, Oradea, Sibiu, the usual suspects! Iașul este o bijuterie de oraș, Brașovul la fel...dar nu ii auzi peste tot lăudandu-se cat sunt de minunați.

Dar este doar părerea mea personală.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aplicația se numește "Statistici România" în App Store.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#255 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 24 iulie 2020 - 21:49

Cata M
La timișoreni asta e deja o marotă, care e boală de-a binelea la unii, cu cât sunt mai inculți cu atât se cred buricul pământului.
Nu e nevoie de grafice, pur si simplu cu rasistii (si regionalismul închipuit e tot aia) e imposibil să îi lamuresti ca nu exista buricii pământului, ca totul e doar în capul lor si ca lumea e larga de tot si ca orașul lor e așa neînsemnat la scara lumii si doar o părticică mica din chiar Romania
-1

#256 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 25 iulie 2020 - 06:37

Clujul are media salariala mai mare in principiu datorita sectorului IT, care in econonia clujeana reprezinta o felie mai mare decat in Timisoara sau Bucuresti. Categoric PR-ul nesimtit de care are parte Clujul in ultimul timp a influentat pretul si nu vad nimic bun in asta. Sunt curios cum va evolua demografia Clujului in urmatorii ani comparativ cu Timisoara, ca trebuie sa fi prost sa dai cu 30-40% mai mult pe o locuinta intr-un oras ce nu ofera mare lucru in plus fata de celelalte orase dezvoltate din provincie. In timp ce Timisoara are atuuri importante: pozitia pe harta, fapt ce-i confera un avantaj major in atragerea multinationalelor, singurul oras din provincie bine dezvoltat atat in sectorul office cat si industrial/logistic; peisaj urban superior si posibilitati nelimitate de extindere.
Comparatia cu Bucurestiul nu-si prea are sensul. O metropola de 2 milioane e altceva, nu neaparat ceva mai bun sau mai rau, dar altceva.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 25 iulie 2020 - 15:36

1

#257 Useril este offline   zzx 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 17 mai 18

Postat 25 iulie 2020 - 08:43

Statisticile nu sunt mereu in conformitate cu realitatea. Saptamana trecuta am vandut un apartament de o camera in Bucuresti la 35.500 euro. Era construit in 2011 si avea 35.7 mp utili, mobilat si utilat ok, la 200m de granita Bucurestiului, cu infrastructura ok in apropriere (statie de autobuz f.aproape, magazine, sala fitness, etc.). Nu pot sa zic ca a plouat cu apeluri de la potentiali clienti, asa cum m-as fi asteptat la pretul asta(mai putin de pragul psihologic de 1000 de euro pe mp).
Tot saptamana trecuta, un prieten a vandut o garsoniera(tot la etajul 2) in Timisoara (zona Plavat) cu 39.700 euro, intr-un bloc vechi, nemobilata, nu chiar aranjata, 26 mp utili. Faceti comparatia :) 1527 euro pe mp
Lucruri de mentionat:
1. Preturile in Bucuresti sunt in multe zone mai mici decat in Timisoara si uneori ma intreb de ce, tinand cont ca salariile sunt cu 30% mai mari in Bucuresti.
2. Contrastele preturilor in Bucuresti, de la o zona la alta, sunt mult mai mari. De exemplu, un apartament de 8 mil euro, cumparat inainte ca blocul sa fie finalizat. https://one.ro/one-floreasca-city/ https://www.youtube....h?v=fKf0SfIBCsw
3. Daca e sa comparam Bucurestiul cu Timisoara, sunt multe de discutat. Depinde de preferintele fiecaruia, dar personal nu m-ar motiva 30% in plus la salariu pentru ca nu ma regasesc in haosul de acolo, in traficul pe care trebuie sa-l suporti zilnic, contrastele kitsch (Lamborghini/căruțe, Penthouse-uri super luxoase/cocioabe, etc.).
Faptul ca in Bucuresti poti sa ajungi sa faci 2h pana la lucru dimineata, si probabil tot atat la intoarcere... ma face sa-mi raspund partial la punctul nr.1.
Tinand cont ca dezvoltatorii din Bucuresti pot sa ofere locuinte noi la 900 euro mp (https://www.imobilia...6261591&harta=1 ), cred ca mai e loc pentru scadere si in Timisoara, unde profitul dezvoltatorilor cred ca e imens pe langa Bucuresti, salariile timisorenilor fiind mai mici ca medie.

Aceasta postare a fost editata de zzx: 25 iulie 2020 - 09:23

3

#258 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 25 iulie 2020 - 09:01

Scaderi de pret nu prea osa fie chiar daca TM pare scump in comparatie cu alte orase din UE. Poate ceva "reduceri" pe termen foarte scurt.
Se vede clar din graficele postate de michiduta ca trendul este in sus. Lucrul asta e valabil pentru orice tara care se dezvolta.
Investind in imobiliare poti numai sa castigi pe termen mediu sau lung.
Daca ti bani in banca pierzi din start pentru ca dobanda e intodeauna asa de mica incat sa castige ei nu tu.
Pe bursa nu prea se baga romanii, asa ca imobiliarele raman principala tinta pentru investitie pe termen lung.
0

#259 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 25 iulie 2020 - 09:39

De unde salarii cu 30% mai mari in Bucuresti cand statistica spune ca media e cu doar 20% mai mare fata de judetul Timis, nu Timisoara. Iar media e doar o medie, nu spune foarte multe, medianul e eventual cel de care trebuie sa tinem cont. In Bucuresti media e ridicata de un mic procent din populatie ce ocupa niste pozitii mai nisate, ce nu le gasesti in restul provinciei. La fel pretul la imobile, ridicat de sectorul de lux care in restul oraselor nici nu prea exista. Grosso modo Timisoara, Clujul si Bucurestiul sunt in aceiasi liga salariala, dar Clujenii platesc imobilele mai scump din motive doar de ei stiute.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 25 iulie 2020 - 21:38

1

#260 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 iulie 2020 - 10:09

Mda, nici eu nu cred ca un mecanic sau un electrician e platit cu 1000 de lei net mai mult in Bucuresti decat in Timisoara sau Cluj. Un corporatist, probabil ca da.
1

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi