STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#221 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 10 iulie 2020 - 11:15

Vezi postareamichidutza, la 09 iulie 2020 - 19:35, a spus:

Ce mi se pare asa "o chestie care nu a fost bine punctata": Mi clar ca costurile cu locuintele au fost impinse la anumite limite, in mai toate tarile.....populatia a fost in continua crestere sau a avut loc efectul de urbanizare (drept urmare pentru care au ramas judete cu sate aproape abandonate la noi) a determinat o cerere in marile orase sau mai bine spus "centre economice" ceea ce a determinat clar cresterea preturilor in imobiliare.

In afara de orasele mari din Ro si cateva orase mai mici piata spatiilor de inchiriat e aproape inexistenta.... De mentionat ca si in acestea s-au scumpit proprietatile deoarece multi vor sa vanda ca sa ia in un ap in TM, dar daca nu obtine un pret bun pe mosia lu bunicu'.....aaaa pai nici avans pentru ap nu o sa aiba.

Dar hai sa ne intoarcem la ceea ce voiam sa ajung. Pe langa o locuinta, poate iti doresti o masina, un concediu, etc.... Da? Nu mananci nici beton si nu te plimbi intre 4 pereti....
Luam un concediu care costa 1600euro/2 pers in Cipru sa zicem. Cat reprezinta acesta procentual din salariul unui roman si cat reprezinta acesta din salariul cuiva dintr-o tara vestica. La masini e cam la fel povestea deoarece au preturi oarecum "internationale" diferiind doar accizele si taxele, la electrocasince la fel sta treaba, etc.... Cand am ajuns la aceste capitole proportiile devin dezastruoase....astfel ajungi sa tai alte chestii ca sa te apropii de un nivel de trai bun. Ca alta explicatie pentru care 70% din parcul auto sunt masini second-hand aduse din vest sau ca multi nu isi permit un set de anvelope noi cand trebuie....nu stiu care ar fi raspunsul.... :blink: Probabil nivelul de trai e scazut....

Si mai adaug o chestie si inchei. Probabil ca trebuind sa taiem de undeva ca sa ne permitem altele, majoritatea nu au banii necesari nici sa intretina ceea ce au deja(un bloc, o casa, o masina cum si cand trebuie.... si inevitabil ajung cotete, cum vedem si in prezent de altfel*)

*daca nu traim in bula lui @Actual unde salarul mediu brut in TM e 1700euro


nu e mai 1700 euro, am zis mai sus ca m-am uitat eu aiurea, e undeva pe la 1100 probabil,
0

#222 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 10 iulie 2020 - 12:58

Am vazut si eu ca ai scris ca te-ai uitat aiurea, doar ca nu eram sigur ca crezi ceea ce scrii.... 1100 de euro salriul mediu brut e aproape de realitate, numai ca ceea ce conteaza cu adevarat e salariul net (ca oricum tu nu vezi banii, statul nu are incredere in tine si are grija sa ti-i ia iainte). Eu zic sa ne rezumam la salariul net ca aia e parerea mea cea mai corecta raportare...

Perspectiva pe care o pui tu cu salariul brut, diferenta pana la net ar trebui sa o putem vedea in servicii si facilitati oferite de stat/municipalitate....doar ca e un capitol cu multe multe bube si in continurare se fac "investitii" scumpe si de proasta calitate....practic acolo se scurg o mare parte din banii aceia care ii ia statul luna de luna din salariul brut.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 10 iulie 2020 - 13:02

1

#223 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 10 iulie 2020 - 16:42

https://adevarul.ro/...39dd/index.html

Gasesc ei intodeauna o metoda sa creasca preturile, in special la imobiliare ca doar trebuie sa stai undeva.
2

#224 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 12 iulie 2020 - 09:12

Dacă dau si salariile necesare pt.locuinte, pe credite de 130-140 mii euro, poate descoperă si perpetuum mobile.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 12 iulie 2020 - 09:41

0

#225 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 12 iulie 2020 - 09:27

https://www.digi24.r...Akdyypzgvec-E9M

Programul "Prima casa" (prima teapa cum mai este denumit) devine iarasi valabil pentru toata lumea si cu un plafon foarte ridicat.
0

#226 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 12 iulie 2020 - 09:40

Pai parcă devenise social, adică erai admis doară dacă venitul tau NU depășea un anumit nivel?
De ce să garanteze statul BANCII un credit dat lui X ,care castiga f.bine, si vrea să ia 120 mii euro credit. ?
1

#227 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 12 iulie 2020 - 09:51

Limitarile erau foarte stricte. Puteau cumpara numai cei cu venituri foarte mici niste apartamente ieftine.
Asta nu ajuta dezvoltatorii nici bancile.
Daca dai credit si la cei cu bani, se schimba cu totul treaba. Cei cu venituri mari probabil au si locuri de munca mai stabile.
In mod normal trebuiau sa puna o limita de pret per mpu. Asa iti poti lua garsoniera cu 120000E si statul garanteaza daca iese la evaluare.
La fel de aiurea e si 5%TVA, limitarea ar trebui sa fie pe suprafata utila.
0

#228 Useril este offline   Luffy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 04 iunie 20

Postat 12 iulie 2020 - 10:11

Cred ca deja au inceput sa mareasca preturile. Cel putin pe Rebreanu (173), la Consorhogar au dat jos cateva anunturi unde urmaream eu. Altele inca sunt sus, si pe site-ul oficial nu au modificat preturile, dar ma astept sa le creasca, din pacate.
0

#229 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 12 iulie 2020 - 13:13

Depinde de cât au vândut, ar trebui să scadă un pic.
Acolo aveau preturi mari ,ca si la Iris-Armoniei sau x city deși e alta locație.
0

#230 Useril este offline   Luffy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 04 iunie 20

Postat 12 iulie 2020 - 13:50

Hm, ar fi interesant, George. M-as bucura. Cand am sunat eu ultima data, acum in jur de aproape o luna, cel mai ieftin apartament cu 3 camere era disponibil inca la cel putin 5-6 etaje (asta fara sa stiu exact cate erau disponibile per etaj). Avand in vedere ca anunturile erau postate din vara anului trecut, ma gandesc ca nu s-au vandut chiar atat de repede. Ramane sa vedem cel mai probabil saptamana aceasta.
0

#231 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 12 iulie 2020 - 21:29

Vezi postareaGeorgeA., la 12 iulie 2020 - 09:40, a spus:

Pai parcă devenise social, adică erai admis doară dacă venitul tau NU depășea un anumit nivel?
De ce să garanteze statul BANCII un credit dat lui X ,care castiga f.bine, si vrea să ia 120 mii euro credit. ?

Pentru ca sa castige dezvoltatorii. Sa poata vinde foarte scump. Programele astea la nivel declarativ sunt ca sa ajute populatia dar de fapt sunt facute la cererea dezvoltatorilor sau facute chiar de dezvoltatori ca sa se ajute pe ei.
0

#232 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 13 iulie 2020 - 07:33

Eu as fi curios care e procentul populatiei din mediul urban intre 20-45 de ani care au credite imobiliare?

Parctic guvernul vrea sa puna un pansament economiei care e in scadere si sa o sustina din imobiliare. Iar din toata miscarea asta, oamenii nu vor avea apartamente mai spatioase, calitate ridicata ....ci un pret umflat al m2 doar ca e limita de creditare mai mare. Ei supra stimuleaza o piata umflata deja, practic se creaza un dezechilibru privind cererea viitoare. Pana se incheie toate creditele date acuma oare cererea de constructii noi se va mentine, nu prea cred?!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 13 iulie 2020 - 07:34

4

#233 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 13 iulie 2020 - 09:33

Nu exista proiecte imobiliare mari în care să nu fie varati politicieni (nu neapărat aia de la tv) sau măcar dezvoltatorii să nu aibă uși largi deschise la politicieni (din filantropie desigur).
Modificările sunt atât de deșănțate la programul asta încât trădează disperarea unora ca nu vând atât de scump cât și-au propus, lacomia lor fiind enormă
Puteau să pună plafonul si 14000000 euro problema e să fie si inși cu venituri mari si dorința de ap. scumpe,ca pe cei cu venituri medii si mici nu ai cum sa ii bagi cu forța ca mai sunt niste norme legate de gradul de îndatorare etc
Dacă îi preocupa soarta tinerilor construiau locuinte anl si le închiriau ieftin la medici, militari, polițiști,j justiție, mai făceau câteva camine pt studenți și prețurile se duceau muult în jos

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 13 iulie 2020 - 09:36

4

#234 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2315
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 13 iulie 2020 - 17:42

Vezi postareaGeorgeA., la 13 iulie 2020 - 09:33, a spus:


Dacă îi preocupa soarta tinerilor construiau locuinte anl si le închiriau ieftin la medici, militari, polițiști,j justiție, și prețurile se duceau muult în jos


In 90 % din cazuri sunt de acord cu punctul tau de vedere..dar aici opinia mea e diferita...ai nominalizat EXACT categoriile "speciale" carora statul le da din plin avantaje solde salarii si pensii speciale...si care chiar nu au nevoie si de inca un ajutor decontat financiar din banii fraierilor care contribuie la fondul de pensii si asigurari si nu sunt tineri pensionari la 40 de ani cu casa de sanatate speciala unde li se deconteaza analizele si tratamentele..si cu tot restul de avantaje revarsate din abundenta asupra lor ..de catre cei aflati la butoane...

Ma indoiesc serios ca exact categoriile mentionate de tine sunt cei care nu isi permit o chirie de 200 de euro la un salariu de multe mii de euro net plus spor plus solda de hrana plus solda de uniforma plus plus plus... Dar e o simpla opinie..
5

#235 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 13 iulie 2020 - 17:53

Si eu sunt de parere ca ar trebui inchiriate oricui, mai ales celor cu venituri mai mici si medii, in baza adeverintei de salariu, cu o chirie din care sa se scoata investitia in 20-30 de ani, fara sa genereze profituri banane dupa 8-10 ani de inchiriere cum se practica in unele locuri
0

#236 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 13 iulie 2020 - 18:05

Bogdan
Nu am spus că nu își permit.
Dar statul le decontează la politisti, magistrati , grefiere (sunt sute intr-un oraș cu tribunal si curte de apel)etc chiria si sunt categorii care urcă preturile in marile orașe.
Statul ar ieși mai ieftin dacă ar avea locuinte disponibile în Tm primăria a avut sute de imobile centrale dar le-a rezolvat Ciuhandu!!!-
Am cunoscut două grefiere care locuiau amandoua singure, dar în chirie in ap.de 2 camere -fiecare în ap.ei, nu impreuna-, semi-central, câteva sute de euro/luna.
Au mai fost cazuri de judecători -cu vila in Dumbrăvița - care și-au decontat o chirie in oras, ca nu aveau domiciliu în localitatea unde era jobul- da na , asta e tara...
De asemenea în Tm sunt mii de medici rezidenți (care nu mai au loc în cămin, nici vârstă!)

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 13 iulie 2020 - 18:12

1

#237 Useril este offline   user9 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 02 decembrie 09

Postat 14 iulie 2020 - 08:41

Dezbaterea despre “Noua Casa” la BiziLive cu Iancu Guda si Adrian Asoltanie, 13 iulie 2020

https://www.facebook...73008524009456/

Iancu Guda, o discutie a dansului cu un dezvoltator

https://www.facebook...903330943475362

Aceasta postare a fost editata de user9: 14 iulie 2020 - 09:36

2

#238 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 14 iulie 2020 - 15:15

Se evapora valUarea? :uimit2:

Cand vad astfel de anunturi imi dau seama cum evalueaza unii piata si cum asteapta lozu norocos. :popcorn: :slap:

Imagine atasata: tempsnip.png
1

#239 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 15 iulie 2020 - 12:40

Preturile vor creste cica, si cauza este "marul otravit" din programul Noua casa.
https://republica.ro...are-dezvoltator
1

#240 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 15 iulie 2020 - 13:56

Asa e, dar chiar si asa, nu prea cred ca vreo banca o sa ii dea vreodata cuiva ce are sub 1000 de euro net (adica mai mult de jumate din romani), 140000 de euro credit, programul noua casa e cum zice in articol, facut pentru cei cu venituri mari si pentru speculanti
1

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi