STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#181 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 iulie 2020 - 10:10

Vezi postareaGeorgeA., la 07 iulie 2020 - 09:34, a spus:

Paradoxul ca Romania se va goli dar ap.vor fi -o vreme - scumpe are explicatii.
Deși am.fost conduși de așa zisi social democrați politicile au fost si sunt la noi de mărire a inegalităților.
1.deși am avut cel mai mare buget la ministerul dezvoltării REGiONALE, acolo de fapt s-a furat, orașele mici au tot sărăcit si lumea s-a bulucit în B si 5-6 orașe . (printre altele baronii, primarii si copii lor din ce au furat au investit tot in orașele mari)
2.s-a scos impozit plătit pe venitul obținut din vânzarea unei proprietăți (2-3 la suta)
3.se tolerează evaziunea fiscala făcută din închirierea a sute mii de proprietăți la negru.
4.Chiar si pensiile aberante si salariile nesimțire de la stat raportate la salariul mediu (impozitate cu 10 la suta, ridicol fata de tari din Europa) se duc în imobiliare, fie si doar prin faptul că se tot ridica vile inutile -ale unora care deja au 1-2 locuinte-si se ia din forța de muncă din construcții care devine scumpă
5.plus ce am zis în alt post mai sus,impozitul modic, adică fictiv, pe ap, întreținere subvenționată indiferent de venituri, chiar si parcarea gratis pe domeniul public.
Dantm: suntem în sec 21, iar Tm e un oraș mic nu Londra: pune anunt pe publi24 si pe olx, e inutil să plimbi oamenii pe la agenți,DACA o să ai prea multi clienți ii poți cupla în weekend sau seara. Discuta clar cu ei la telefon daca si cat pot plati pe ap ca să nu ai vizite inutile.
Cu agenții w inutil să îi primești acasă , le poți permite să reposteze anunțuri (nu semna nimic) si DACA au clienți să vină cu ei , dar nu fără .
Ca să îți faci o idee corectă despre un preț posibil a fi obținut uita-te la alte anunțuri de proprietari, dar... în ordinea inversă a introducerii (cele vechi , cu mii de vizualizări, au mai bine de șase luni )


Voiam sa iti dau "+". Poate corecteaza un mod. Sunt de acord cu tine. Statul nu face nimic pentru cetateni. Statul e pt stat pe multi bani in multe situatii. In marea majoritate a primariilor colcaie o armata de functionari si eu nu am vazut pe nimeni luand la pas strazile si sa ii vad cu catastiful sau ca fac poze si isi noteaza chestii care trebuie reparate, imbunatatite, curatate, amendate....aici fac referire la comunele din jurul TM. Sa nu ne rezumam doar la Timisoara, unde sunt convins ca de exemplu Politia Comunitara nu intreprinde nici o actiune fara a avea o sesizare, mai ales in carierele necentrale. Iar pe sesizari...se cam p*** toti functionarii pe ele.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 iulie 2020 - 10:16

1

#182 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 07 iulie 2020 - 10:33

Nu are de-a face paradoxul Romaniei (amalgamul) cu Timisoara. Sunt estimari statistice (proiectii) care arata ca populatia Timisoarei va mai creste treptat usor in urmatorii 10-15 ani dupa care va incepe stagnarea (concomitent populatia Romaniei scade in acest interval). Parerea mea este ca preturile in TM vor creste subtil in toata aceasta perioada si vor incepe sa se stabilizeze odata cu stagnarea exodului (care genereaza cererea de imobile). Speculatii, 2008, fake news, 5G - peste tot .. realitatea merge mai departe in ritmul ei fara de senzatie :)
0

#183 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 iulie 2020 - 10:53

Pot fi de acord si cu chestia ca urbanizarea sa fie un fenomen care sa nu stagneze desi populatia Romaniei scade. O cerere constanta va fi si pe viitor, desi posibil sa nu fie la nivelele record care se vehiceaza in prezent. Oricum acestea nu justifica tolerarea chiriilor la negru si multe multe alte nerguli. De nu si-ar face treaba Inspectoratul de Stat in Constructii si sa amendeze toti pe cei care lasa sa pice cladirile istorice, care apropo au dreptul sa faca asta. Primaria de ce nu se impoziteaza suplimentar paraginile care sunt in oras? In momentul de fata nimeni nu isi face treaba din cei abilitati si chiar incurajeaza haosul. Iar multi proprietari de "cotete" asteapta lozul norocos ca "isi permit" iar orasul e fragmentat si mai pe toate strazile gasesti cateva cladiri care stau sa pice...dar pe care se cer sute de mii de euro.

Aceasta postare a fost editata de MHN: 08 iulie 2020 - 09:38
Motiv editare: Te rog să nu mai citezi în mesajul imediat următor.

0

#184 Useril este offline   Zoltan Cs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 07 iulie 2020 - 11:09

Vezi postareaGeorgeA., la 07 iulie 2020 - 09:34, a spus:

2.s-a scos impozit plătit pe venitul obținut din vânzarea unei proprietăți (2-3 la suta)


Eu cred ca daca impozitul respeciv nu s-ar fi scos, preturile ar fi si mai mari. De obicei pe vanzator (persoana fizica) il intereseaza cu ce ramane in mana. Daca ar fi impozitat aditional, ar cere mai mult.
1

#185 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1405
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 iulie 2020 - 12:10

Vezi postareaDanTM2, la 07 iulie 2020 - 09:30, a spus:

Voi avea si eu in curand o locuinta de vanzare in Timisoara si as dori sa stiu cum ar fi mai bine sa procedez! Sa pun eu anunturi pe internet sau sa apelez la o agentie imobiliara?
Ce agentie imobiliara recomandati? Multumesc!


daca il pui pe net, agentiile vor veni singure. daca apelezi tu la ei poate o sa-ti ceara si tie comision, asa daca vin ei la tine nu trebuie sa le dai nimic.
ce anume vinzi si in ce zona? :)
0

#186 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 07 iulie 2020 - 12:46

Vezi postareaZoltan Cs, la 07 iulie 2020 - 11:09, a spus:

Eu cred ca daca impozitul respeciv nu s-ar fi scos, preturile ar fi si mai mari. De obicei pe vanzator (persoana fizica) il intereseaza cu ce ramane in mana. Daca ar fi impozitat aditional, ar cere mai mult.

Da, pentru ca era un lucru bun implementat prost, daca impozitul ar fi fost progresiv, nu ar mai fi fost asa situatia, daca pana la 50000 de euro era 3% impozit, de la 50 la 70000 era 6% (6% doar pentru diferenta dintre suma si cei 50000) si tot asa, atunci ar fi stat putin altfel lucrurie, impreuna cu un impozit progresiv si taxe de administrare mai mari, i-ar impedica pe multi sa mai vanda sume exorbitante imobile intr-o stare jalnica
1

#187 Useril este offline   DanTM2 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 16 mai 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM

Postat 07 iulie 2020 - 13:29

Vezi postareaioio_viola, la 07 iulie 2020 - 12:10, a spus:

...ce anume vinzi si in ce zona?

Vorbim in privat daca doresti, sa nu incarcam topicul cu cazul meu particular!
0

#188 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 07 iulie 2020 - 13:37

Vezi postareamichidutza, la 07 iulie 2020 - 08:30, a spus:

Si pe 10 ani, tot platesti minim 30% in plus fata de suma imprumutata. Ma refer la un credit in lei. Mi se pare mult, daca e sa te rezumi la cei 10 ani. Practic 3 din acestia ii lucrezi pentru banca sau daca ai dat avans de 30% , abstractizat...e ca si cum nu ai fi dat niciun avans.


Nu, nu e chiar asa mult 30%. Ai uitat sa iei in calcul inflația care în 10 ani cel mai probabil se apropie dacă nu cumva depășește cei 30%.
0

#189 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 iulie 2020 - 14:50

Vezi postareasbogdan, la 07 iulie 2020 - 13:37, a spus:

Nu, nu e chiar asa mult 30%. Ai uitat sa iei in calcul inflația care în 10 ani cel mai probabil se apropie dacă nu cumva depășește cei 30%.


Hai sa schimbam putin punctul de vedere! Cam cat timp ti-ar lua tie sa strangi un avans de 30% pentru un apartament de 100.000?
Alta chestie, nu ti se pare mare inflatie de 30%? Adica ceea ce ai economisit de pe un an pe altu s-a si devalorizat. Practic iti ia si mai mult timp sa strangi banii necesari pentru un avans in vederea unui credit imobiliar.


Ca sa mai schimb putin perspectiva.....tot aici pe forum (ori pe Isho sau aici pe discutia de preturi) zicea cineva ca un ap luat cu 100000, "il poti vinde lejer cu 130000". Si chiar am facut un calcul sa vad cum variaza de fapt acest pret in concordanta cu inflatia.

Imagine atasata: 105752516_3041371475978342_7179183399371121564_n.jpg

....si am observat ceva interesant....practic la 130000 tot la limita de creditare de 30 de ani te arunca. Una din problemele fundamentale la noi in societate ramane ca suntem o piata de consum scumpa si slaba ca "productie" astfel se fac compromisuri in defavoarea altor lucruri care ne-ar creste nivelul de trai. Practic omul de rand nu isi va permite cei 50 de lei in plus la intretinere ca sa se schimbe modul de intretinere si administrare a imobilelor. Cum ziceam si mai sus valoarea cresterii numerice nu determina si valoarea cresterii intrinsece a nivelului de trai/imobilelor(ca tot vb de ele :cry::Facepalm_emote_gif: ).

Si chiar cred ca aceasta e politica dorita, ca altfel nu vad de ce nu se schimba nimic. Cand ma refer la politica insumez tot ce inseamna politica bancara, politica autoritatiilor statului(autorizatii date fara cap sau pe "pile", lipsa sanctiuni, lipsa impozite, etc), politica constructorilor(au implementat "open space" sau alte amenajari ridicole ca maximizeze profitul).

Dar cunosc si vorba aia :"ca e prost al' care da, nu al' care cere", doar ca intr-o societate mai normala al' care cere, e taxat ca sta cu "procu n-centru", apropo de cladirile din centru/iosefin/traian. E dreptu lui sa stea "pe centru" :huh: dar si altii au dreptu sa nu le pice tencuiala in cap.... :angry:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 iulie 2020 - 15:18

2

#190 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 968
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 07 iulie 2020 - 15:28

Banuiesc ca ce se gaseste aici de la pagina 25 incolo este la baza asa numitei "grile notariala". Pretul minim pentru care poti vinde un apartament. Sau mai bine zis, poti sa il vinzi sub, dar platesti impozit la minim valoarea pe m2 calculata conform grilei:

Studiu Timis
0

#191 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 07 iulie 2020 - 20:31

Nu cred că plătești impozit,ca nu mai e impozit! cred că e vb de taxă notariala care ti-o incaseaza cf grilei.
Valorile is destul de mari, mai ales la zona 1,2 Tm , dar și altele , dacă ap e in bloc vechi, semi-d., neamenajat e greu de băgat în grila cf căreia în Tm nu s-ar putea vinde sub 1000 e mp nici et 10/10?!bloc 1975 pe gh Lazăr.
De zona 0 nu mai vb ce ruinuri pot fi la Tm etc.

BogdanTM , proiecțiile alea sunt vise, populația Tm s-a dublat între 1965 -1990, acum e aceeași cu cea din 1990,doar ca mult mai imbatranita.
Faptul că se extinde ZONA în toate zările e un argument si ma puternic incontra așteptărilor iraționale ca blocuri vechi(populate majoritar de inși peste 60 ani) sunt niste unicorni.
Sigur, pt.cine plătește chirie mare faptul că peste 10 ani vor fi aceleasi preturi nu il ajuta. El oricum isi va face calcul rata -chirie si va lua credit.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 08 iulie 2020 - 00:10

0

#192 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 08 iulie 2020 - 11:20

Citeaza

deleted


GeorgeA, nu sunt vise, sunt proiectii care arata cresteri sensibile (a se citi minore) in toate variantele lor de proiectie (medie/intermediara/optimista/pesimista). Institutul national de statistica genereaza aceste valori dupa o multime de parametrii.
Este la fel ca si prognoza meteo, dintr-un calcul algoritmic complex, imbunatatit si actualizat continuu .. rezulta o prognoza care de cele mai multe ori este buna, dar care bineinteles are si scapari, sau situatii neprevazute.
Nu sunt vraci si nici nu am visat noaptea, pur si simplu m-am informat (istoria nu are relevanta in astfel de evolutii .. deci nu conteaza ce s-a dublat intre ce perioada, ca sa nu mai vorbim ca nu este tocmai aceeasi populatie, mult "import si export" s-a petrecut intre timp).
0

#193 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 08 iulie 2020 - 11:46

Pai populația orașului e aceeași cu cea de acum 30 ani. Si sunt pline blocurile de oameni în vârstă.
Si olteni,moldoveni care vin acum - dar care vor fi mai puțini decât înainte de 89 si dupa- se opresc la Giroc, Moșnița etc
Chiar si oltenii, carasenii si moldovenii din oraș vor să plece din blocurile din oraș.
Dacă nu știai MH,CS,HD -adica de pe unde au venit oamenii activi, care cât de cât au ținut orașul în viața sunt printre cele mai depopulate județe .
Proiecția pesimistă ce zice?

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 08 iulie 2020 - 11:50

0

#194 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 08 iulie 2020 - 14:34

Blocurile mai vechi sunt preponderente cu oameni mai in varsta, in cele noi construite acest lucru nu este valabil. Cel putin in zona de Nord pot sa iti confirm acest lucru. Blocurile sunt ocupate in majoritate de tineri, e drept .. multi sunt veniti din alte parti, acele zone depopulate mai sus amintite. Nu stiu daca toti isi doresc o sedere la casa (in TM pretul e putin prohibitiv, iar in zonele alipite .. trebuie sa iti placa).

https://insse.ro/cms...zontul_2060.pdf (Anexe)
0

#195 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 iulie 2020 - 15:48

https://adevarul.ro/...3adf/index.html
0

#196 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 09 iulie 2020 - 08:22

suntem oricum printre cei mai ieftini pe sqm din europa, si in Ukraina e mai scump ca la noi..

https://www.statista...28-per-country/
0

#197 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 09 iulie 2020 - 10:46

Dar trebuie raportat si la venituri, ca aici e problema la noi, ca preturile nu sunt raportate la venituri si la nivelul de trai
0

#198 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 09 iulie 2020 - 12:32

Vezi postareaClaudiu1212, la 09 iulie 2020 - 10:46, a spus:

Dar trebuie raportat si la venituri, ca aici e problema la noi, ca preturile nu sunt raportate la venituri si la nivelul de trai


zau ca bateti campii, aud pe multa lume spunand acest lucru dar ma intreb pe ce se bazeaza aceasta credinta, ati incercat un pic sa va uitati la statistica ?

In Romania cu un salariu mediu brut pe luna de 1072 euro la un pret mediu de 1400 euro per mp ( conform statista.com si wikipedia.com sau puteti cauta pe orice site-ul lui peste ca toate spun asta) un roman poate sa cumpere in medie 0.7 mp de proprietate pe luna ( din salariul mediu)

Defapt asta e cea mai buna valoare din tarile care personal le-am cautat , lista de mai jos, un italia cumpara in medee 0.36 mp pe luna, In Cehia sub 0.2 mp pe luna (!0) etc

Asa ca va rog sa lasati la o parte ideile astea (de nu stiu de unde luate) ca preturile in romania sunt scumpe si completari de genul "raportat la salariul mediu"

Nu este adevarat !

Venit Mediu / salar mediu ( euro) / cost pe mp ( mediu) – euro pe mp / mp pe luna cumparat din salar mediu

Romania / 1072 / 1400 / 0.7 mp
Germania / 4021 / 5907 / 0.68 mp
Franta / 2959 / 12796 / 0.23 mp
Spania / 2279 /4978 / 0.45 mp
Italia /2390 / 6589 / 0.36 mp
Austria / 3811 / 9608 / 0.39 mp
Czech republic / 1280 / 6688 / 0.19 mp
Polonia / 1191/ 2793 / 0.42 mp

Aceasta postare a fost editata de Actual: 09 iulie 2020 - 12:36

-1

#199 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 09 iulie 2020 - 12:44

Ne spui si in ce localitati ai verificat preturile respective?

Eu m-am uitat, de exemplu, in Duisburg (oras cu 490.000 locuitori) si apartamentele cu 1 camera de 34 m2 costa 20.000 euro iar cele de 3-4 camere intre 70k si 200k in functie de ce penthouse vrei. In concluzie cam 500-800 euro /m2, unde e 5907?! Ba e chiar mai ieftin decat in TM.

Nu poti sa compari Munich sau Berlin cu cotetul nostru cu trotuare sotron...

Aceasta postare a fost editata de Andu: 09 iulie 2020 - 12:45

3

#200 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 09 iulie 2020 - 12:51

Vezi postareaAndu, la 09 iulie 2020 - 12:44, a spus:

Ne spui si in ce localitati ai verificat preturile respective?

Eu m-am uitat, de exemplu, in Duisburg (oras cu 490.000 locuitori) si apartamentele cu 1 camera de 34 m2 costa 20.000 euro iar cele de 3-4 camere intre 70k si 200k in functie de ce penthouse vrei. In concluzie cam 500-800 euro /m2, unde e 5907?! Ba e chiar mai ieftin decat in TM.

Nu poti sa compari Munich sau Berlin cu cotetul nostru cu trotuare sotron...

sunt preturi medii statistice, am publicat si sursele, unele locuri evident u pret mai mare, altele mai mici, salariile sunt mai mari si salarii mai mici, vara nu e ca iarna etc :-)
daca nu se lucreaza pe mediane discutiile de genul asta sunt fara sfarsit si fiecare poate sa contraargumenteze orice, un casier de la Liedl de exemplu ( 700 euro brut) poate sa isi cumpere in Resita 2.8 mp de proprietate pe luna la la Isho in Timisoara doar 0.23 etc etc, ideea este ca in medie mp de proprietate in Romania este printre cele mai ieftine din Europa raportat la salarium mediu.

Aceasta postare a fost editata de Actual: 09 iulie 2020 - 12:56

1

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi