STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#161 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 02 iulie 2020 - 07:45

Nu cred ca sunt date toate, la blocul de langa VOX (cladirea de birouri), bloc care cred ca e a lui Tabrizi, inca mai e anunt mare pe el ca au apartamente de vanzare, aveau si un site dar din pacate nu il mai gasesc
0

#162 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 02 iulie 2020 - 09:32

Culmea.e.ca.nici acolo nu mai sunt decât etaj 7 ceva de genul sau parter
Plus ca nu l-am luat în considerare pt.cineva de pe forum.
0

#163 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1406
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 iulie 2020 - 10:20

mersi, ii zic la prietena mea sa mai astepte pana vine criza :)
0

#164 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iulie 2020 - 12:26

Tocmai am trecut pe acolo,la blocul Tabrizi(cel multicolor), nu era niciun panou cu anunt de vanzare,în schimb era ăsta:Imagine postata


Sent from my iPhone using Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de Seba76: 02 iulie 2020 - 12:30

1

#165 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 02 iulie 2020 - 13:03

Imi cer scuze, am incurcat eu, da, despre acest anunt era vorba
0

#166 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 02 iulie 2020 - 21:59

Zona asta de Nord e scumpă, dar Sudul vine din urmă.
La lidl-ul din Giroc (din sat,nu de la ieșire din oraș) ,un 3 cam la 72 mp se cere 96 mii (nu e penthouse).
Ii zice future residence si au mărit echipa de vânzări de la o tipa (drăguță) la patru (mai drăguțe,c ele trei nou venite).
Ap.par ok, doar ca o sa fie vreo 500 ingramadite în spate la lidl.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 02 iulie 2020 - 22:01

1

#167 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 05 iulie 2020 - 13:46

https://www.zf.ro/op...-robor-19353363
BNR a scazut dobanda la 1,75% si o va scadea in curand la 1,5%.
Slabe sanse sa avem scaderi mari de pret daca se ieftineste creditarea.
0

#168 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 05 iulie 2020 - 13:58

Nu neapărat scăderi mari ,dar un raport mai bun pret-zona-calitate. Anumite zone s-au umflat totuși prea mult ca pret (vezi ex cu Giroc dat de mine mai sus), în alte zone preturile tind spre 2000 e mp (cu tva si loc de parcare) la isho ,Vivalia ,zonele sunt semicentrale dar și ap.SEMI-decomandate, cu compartimentări ridicole,p ereti gips carton etc.
Credit ieftin inseamnă că se construiește în continuare, deci pe partea de oferta continuă proiectele cu ap.noi
De asemenea multi vor să se mute de la bloc la casa ,deci multe ap.vechi la vânzare.
1

#169 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 05 iulie 2020 - 14:42

Vezi postareabiciclistu2, la 05 iulie 2020 - 13:46, a spus:

Slabe sanse sa avem scaderi mari de pret daca se ieftineste creditarea.

Dar creste mult si somajul, si la noi si in alte tari, pentru ca sunt multi care merg sa lucreze afara si dupa vin sa isi ia un apartament aici sau au unul mostenire si vor sa il vanda cat mai scump, desigur ca ei nu cumpara la ISHO sau celelalte proiecte relativ centrale, dar la apartamentele vechi din fostele cartiere muncitoresti ma astept la o scadere mai mare, mai ales la cele ce arata intr-o stare jalnica.
Sa nu uitam ca sunt multe apartamente luate pe credit si date spre inchiriere, pentru ca inca e foarte nesigura inceperea anului universitar, cred ca o sa scada si aceasta piata si astfel unele apartamente nu vor mai fi rentabile, daca scade numarul de potentiali clienti.
Cum spune si GeorgeA., o sa fie un raport mai bun pret-zona-calitate, pentru ca momentan unii vanzatori au aceleasi pretentii in Giroc sau Dumbravita ca cei din zona semi-centrala.
0

#170 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 05 iulie 2020 - 15:07

Intodeauna vor fi proprietari care cer un pret prea mare. Unele anunturi de vanzare sunt vechi de peste un an.
Cheltuielile mici in blocurile comuniste le permite sa le tina si ani de zile goale. Daca s-ar aduna lunar bani pentru reparatiile necesare si o intretinere corecta, sigur nu ar mai sta atatea goale.
Eu m-am asteptat la o scadere a preturilor cand au inceput sa cumpere cei nascuti in anii 90, care sunt foarte putini. Dar cererea se pare ca a crescut la fel si preturile. In TM vor tot veni tineri din alte judete, asa se tine in continuare cererea mare.
2

#171 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 05 iulie 2020 - 16:52

E posibil un paradox: populația să tot scadă si sa îmbătrâneasca si totusi, încă vreo câțiva ani, ap.scumpe:impozite mici, întreținere subvenționată etc.multe pot deveni chiar și la Tm fără chiriași, proprietăți moarte, ținute goale (în orașe gen Reșița, Lugoj is deja)
Sunt însă și cazuri de moștenitori multipli pt.care dacă vând cu 60 sau 70 e totuna, mai sunt si unii care au teren și ceva bani da le mai trebe până la casa si atunci iarăși vand.
Spre deosebire.de orașe mici se si construiesc ap.noi
0

#172 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 05 iulie 2020 - 19:43

Dobanda de referinta e tot una cu dobanda de politica monetara. Iar bancile folosesc dobanda de referinta + dobanda bancii. BNR spera ca daca scad dobanda de referinta va scadea si dobanda catre clientul final.
E o chestie trasa la indigo exact ca si cand s-a micsorat TVA la 19%, iar nu toti au scazut preturile....


Dar prerea mea e ca asta e praf in ochi, un fel de miscare de marketing al BNR sa stimuleze consumul.....ca doar la asta sunte buni. Cat despre scaderea finala a valorii platite de catre omul de rand...voi spune "neeeee".



Practic platesti dublu, sau cel putin asta stii acuma....vezi tu peste 30 de ani.

Imagine atasata: Screenshot from 2020-07-05 20-39-29.png (50000 de euro * 4.85 lei/euro)

In continuare vom avea cele mai mari dobanzi din UE, sunt aproape convins de asta.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 05 iulie 2020 - 19:46

0

#173 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 05 iulie 2020 - 22:12

Pana nu trecem la Euro o sa tot avem cele mai mari dobanzi. Desi tara e plina de banci am impresia ca nu este o concurenta reala. Parca se vorbesc intre ei sa tina dobanzile ridicate.
Daca ai un job sigur si ceri un credit pe o perioada scaurta, ti se va cere aceeasi dobanda standard (poate vei avea chiar un DAE mai mare).
Asta ma enerveaza pe mine, totul pare batut in cuie si scump.
La fel si la masini, la dobanzile pe care ti le cer in "superoferta" ai impresia ca nu vor sa vanda.
1

#174 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 06 iulie 2020 - 12:59

Ce am mai observat la calculul BT pus de mine e ca : 1356 * 12 * 30 = 488160
Scazand din suma finala valoarea ratelor, 492788 - 488160 = 4628
Daca impartim 4628 la nr de luni pe parcursul a celor 30 e ani => 4628/(12*30)=12.85 lei/luna...........probabil ceva "comision de administare lunara", ca nu le ajungea dobanda pe care oricum o platesti.

In exemplul postat de mine de pe Bt, pentru suma de 242500 lei ajungi sa speri sa rambursezi la finalul a celor 30 de ani 492788 lei, adica ~103% in plus fata de suma imprumutata.


Ca sa vin si cu alte exemple, obtinute tot cu simulatoare.

Germania:
764 * 12 * 30 = 275040
Suma imprumutata 220000, adica ajungi sa rambursezi ~25% in plus fata de suma imprumutata. (mi se pare optimist dar si asa, nu cred ca ajungi la 100% suma ramburata)

Imagine atasata: Capture10.JPG


Regatul Unit:
(maximul ratei conform simulatorului) 852 * 12 * 30 = 306720
Suma imprumutata 220000, adica ajungi sa rambursezi ~39% in plus fata de suma imprumutata.

Imagine atasata: Capture11.JPG

Valorile din simulator au fost calculate pentru credite imobiliare!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 06 iulie 2020 - 13:00

3

#175 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 06 iulie 2020 - 16:00

Ideea când faci imprumuturi de genul acesta e să rambursezi anticipat cât mai mult în primii ani.
Cu cât e perioada mai lungă (în cazul care l-ai calculat 30 ani) cu atât e mai dezavantajos și plătești dobândă mai mare.
Ideal ar fi să dai un avans de 25-30% și diferența să o iei ca împrumut pe maxim 10 ani.
0

#176 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 iulie 2020 - 18:59

De mentionat este faptul ca la creditele imobiliare in DE, dobanda este fixata prin contract pe 10 ani, dupa care este recalculata pe suma ramasa si tot asa.
2

#177 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 iulie 2020 - 08:30

Si pe 10 ani, tot platesti minim 30% in plus fata de suma imprumutata. Ma refer la un credit in lei. Mi se pare mult, daca e sa te rezumi la cei 10 ani. Practic 3 din acestia ii lucrezi pentru banca sau daca ai dat avans de 30% , abstractizat...e ca si cum nu ai fi dat niciun avans.

Chestia e ca ceea ce vad eu e ca niciodata nu sunt/au fost bani sa se intretina blocurile. Pretentii sunt, preturi mari, credite nesimtite dar niciodata nu mai sunt 50 de lei pentru intretinere/administratie. Asta e realitatea. In aspect, intretinere si alte facilitati mai consta nivelul de trai crescut, din punctul meu de vedere.

Cladirile cu locuine multiple nu se intretin cum trebuie si atata timp cat cheltuielile sunt tinute mici fie ca e indiferenta, rea-vointa sau ca taxele si sanctiunile statului sunt inexistente, vanzatorii isi permit sa tina la pret o vesnicie...multi cumparatori ajungand sa fie fortati sa plateasca un pret mare pentru un bloc scorojit pe exterior iar din pacate odata intrat in hora te invarti intr-un cerc viicios, mai ales daca ai si rate pt asa ceva.

Practic multora le lipsesc 50 de lei sau nu mai considera si aceasta cheltuiala importanta astfel incat sa isi faca mediul mai placut, cladirea mai frumoasa sau sa o intretina la timp cat sa nu ajunga sa le ploua in cap... Drept urmare doar plimbati-va pe strazi si e destul sa ridici capul din pamant sa vezi ca 60%+ din cladirile cu locuinte multiple(blocuri) nu se intretin, unele deloc altele nu la timp. Multe care au fost "reabilitate" s-au facut prin mansardare....compormis ca sa nu fie costuri pentru proprietari. Si tot asa.

Ca sa nu mai mentionez cladirile din iosefin scorojite si derapanate unele de vai mama lor, dar pt un ap se cere si 2000 de euro/m2 da ei nu au avut bani de o tencuiala. Si cine ii ajuta, statul...ca nu sunt amendati lunar. Daca amenzile ar creste proportional atunci probabil ar fi si din partea acestora o presiune mai mare pe proprietari sa scada din pret astfel incat sa vanda cuiva care se poate folosi de cladire. In prezent unele sunt varza de zeci de ani....si degeaba. Asteapta lozul norocos multi....

PS: Oricare ar fi valorea numerica a ceea ce ne inconjoara, valoarea intrinseca este foarte scazuta... Cine intelege, intelege

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 iulie 2020 - 08:38

3

#178 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 07 iulie 2020 - 09:03

Asta se intampa din cauza mentalitatii din comunism, ca totul se da, nu se face, vine statul si face, sunt multi obisnuiti sa cumpere ceva si sa reziste pe vecie in aceeasi forma.
O mare cauza pentru aceste preturi e lipsa unui impozit progresiv (200% pentru 2 imobile, 300% pentru 3 imobile, de exemplu) pentru ca marea majoritate a cei ce vand apartamente mai au o alta locuinta unde sa stea, deci pe apartamentul in vanzare ar trebui sa plateasca un impozit mai mare. In acest fel o sa fie mai putini proprietari ce au 10 apartamente la inchiriere si mult mai multi care au cate 1. O sa fie multi ce o sa isi treaca apartamentele pe numele parintilor sau copiilor, dar chiar si asa, ar fi o masura foarte buna pentru a reduce inegalitatile si implicit preturile pentru imobilele care nu au o stare sau o locatie prea buna
2

#179 Useril este offline   DanTM2 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 16 mai 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM

Postat 07 iulie 2020 - 09:30

Voi avea si eu in curand o locuinta de vanzare in Timisoara si as dori sa stiu cum ar fi mai bine sa procedez! Sa pun eu anunturi pe internet sau sa apelez la o agentie imobiliara?
Ce agentie imobiliara recomandati? Multumesc!
0

#180 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 07 iulie 2020 - 09:34

Paradoxul ca Romania se va goli dar ap.vor fi -o vreme - scumpe are explicatii.
Deși am.fost conduși de așa zisi social democrați politicile au fost si sunt la noi de mărire a inegalităților.
1.deși am avut cel mai mare buget la ministerul dezvoltării REGiONALE, acolo de fapt s-a furat, orașele mici au tot sărăcit si lumea s-a bulucit în B si 5-6 orașe . (printre altele baronii, primarii si copii lor din ce au furat au investit tot in orașele mari)
2.s-a scos impozit plătit pe venitul obținut din vânzarea unei proprietăți (2-3 la suta)
3.se tolerează evaziunea fiscala făcută din închirierea a sute mii de proprietăți la negru.
4.Chiar si pensiile aberante si salariile nesimțire de la stat raportate la salariul mediu (impozitate cu 10 la suta, ridicol fata de tari din Europa) se duc în imobiliare, fie si doar prin faptul că se tot ridica vile inutile -ale unora care deja au 1-2 locuinte-si se ia din forța de muncă din construcții care devine scumpă
5.plus ce am zis în alt post mai sus,impozitul modic, adică fictiv, pe ap, întreținere subvenționată indiferent de venituri, chiar si parcarea gratis pe domeniul public.
Dantm: suntem în sec 21, iar Tm e un oraș mic nu Londra: pune anunt pe publi24 si pe olx, e inutil să plimbi oamenii pe la agenți,DACA o să ai prea multi clienți ii poți cupla în weekend sau seara. Discuta clar cu ei la telefon daca si cat pot plati pe ap ca să nu ai vizite inutile.
Cu agenții w inutil să îi primești acasă , le poți permite să reposteze anunțuri (nu semna nimic) si DACA au clienți să vină cu ei , dar nu fără .
Ca să îți faci o idee corectă despre un preț posibil a fi obținut uita-te la alte anunțuri de proprietari, dar... în ordinea inversă a introducerii (cele vechi , cu mii de vizualizări, au mai bine de șase luni )

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 07 iulie 2020 - 09:46

1

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi