STP Timișoara Forum: Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pretul imobiliarelor in Timisoara (discutii libere despre preturi, zvonuri etc.) Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#141 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 09 iunie 2020 - 15:26

Pentru ca sunt pana la urma date private, doar statul ar putea sa ne ofere o asemenea statistica, dar iti dai seama ca se face un "lobby" puternic impotriva demersurilor de genul asta, pentru ca nu ar ajuta vanzatorii, mai ales dezvoltatorii
1

#142 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 09 iunie 2020 - 15:51

Mie imi vine de multe ori sa rad cand citesc mesajele de pe aici...ma rog. S-a inteles ce vreau sa spun. Da asa e "piata e data de pretul efectiv obtinut pe un imobil si nu de anunturi" . Din acest motiv exista chiar si aceste preturi mari la dezvoltatori. De ce? Pai pentru ca vand tot intr-un timp record :)
0

#143 Useril este offline   biciclistu2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 20 septembrie 19

Postat 09 iunie 2020 - 18:14

Problema in RO este ca legislatia nu reglementeaza nimic. Tu poti sa vinzi apartamentele inca din faza de proiect (pe hartie). Mai mult, poti cere chiar plata 100% oferind o mica reducere.
Legea ar trebui sa stabileasca momentul in care poti sa pui in vanzare apartamentele din imobil (de exemplu cand e la rosu). La fel trebuie reglementat si avansul maxim pe care il dai (100% numai cand e gata).
Nici intarzierile nu sunt reglementate. Dezvoltatorul poate baga in contracte ce vrea el atata timp cat lumea e dispusa sa semneze.
2

#144 Useril este offline   Luffy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 04 iunie 20

Postat 17 iunie 2020 - 23:58

Deși prețurile la Vivalia Grand cred că pot fi găsite destul de ușor, o să vă zic ce fel de ofertă am mers să văd eu, poate mai sunt și alții curioși. La aproximativ 83 000 euro (puțin peste, nu-mi aduc aminte suma exactă) cu tot cu TVA inclus, apartament cu două camere (living openspace + dormitor), de aproape 54mp plus un balcon de 6mp (deși sincer, mie mi s-a părut mai micuț). Pe lângă asta, ești obligat să-ți cumperi și loc de parcare, deci ajungi astfel la vreo 90 000 euro. Din punctul meu, prețul e destul de mare, deși poate multă lume consideră zona foarte bună, personal nu mi se pare că ar merita. Agentul a fost foarte amabil și de treabă, a zis ca a vândut cu o zi înainte un apartament, deci oricum oamenii probabil cumpără. V7 e și el în picioare și tot, de V8 nu se știe încă nimic, deși va urma, tot acolo.

Edit, si putin OOT: Postarea era initial in thread-ul de la Vivalia, ca să nu pară prea ciudat că acum apare aici. Probabil adminii au considerat că aici e locul potrivit, desi cred că ăsta e un topic bun pentru discutii despre preturi si piata imobiliara la modul general, pe cand atunci cand vine vorba de un bloc sau complex anume le putem discuta in thread-ul respectiv. Pana la urma am vazut ca s-a mai tot facut asta pana acum si pe langa a uploada poze acolo putem purta discutii mai specifice.

Aceasta postare a fost editata de Luffy: 18 iunie 2020 - 13:24

1

#145 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 iunie 2020 - 00:12

Interesant sa vad un prim anunt de licitatie a unui apartament pe imobiliare.ro

Linkul meu

Poate nu am urmarit eu foarte atent pretul apartamentelor vechi, dar au scazut cumva? Spre deosebire de cele noi, unde observa ca (inca) se tine de pret?
0

#146 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 26 iunie 2020 - 07:34

Le-am urmarit eu, pe publi24 iti arata daca pentru un anunt au fost reduse preturile si erau zile in care la multe anunturi erau reduse cu 1-2000 de euro. Cel din link nu mi se pare ca are un pret redus, uita-te ce suprafata are, camerele sunt minuscule la un apartament de 3 camere de 55 de mp, si tinand cont ca nu are poze din interior, cel mai probabil ca e dezastru si trebuie renovat capital. Dar sunt scaderi la apartamentele ce sunt in jur la 80000 si au cam 70 de mp, asta fiind pretul cerut, nu stiu care e pretul real de vanzare.

Pe de alta parte au scazut semnificativ zic eu, tranzactiile de imobile, fata de luna mai a anului trecut (Sursa)

Citeaza

Potrivit sursei citate, în luna mai 2020, au fost vândute, la nivelul întregii ţări, 32.089 de imobile, cu 5.068 mai multe faţă de luna aprilie 2020, însă numărul caselor, terenurilor şi apartamentelor care au făcut obiectul contractelor de vânzare-cumpărare în luna mai a acestui an este cu 12.367 mai mic faţă de perioada similară a anului trecut.

Aceasta sursa fiind agentia de cadastru, deci nu vrajeala pe care o tot zic agentiile imobiliare
1

#147 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 iunie 2020 - 08:01

Daca vreti sa va amuzati.

https://www.publi24....h60d3248h0.html

Nu a avut bani de o tencuiala si vrea jumica :popcorn: . Si din pacate mai pe toate strazile din oras gasesti 1-2 case in paragina pe care se cere o jumica. :whistle:

Probabil ca taxa de paragina e inca prea mica si e profitabil intr-o tara balcanica ca si a noastra sa stai sa astepti fraieru potrivit.
0

#148 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 26 iunie 2020 - 08:06

Sunt sigur ca o sa o vanda foarte curand la pretul asta
1

#149 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 iunie 2020 - 08:10

Vezi postareaClaudiu1212, la 26 iunie 2020 - 08:06, a spus:

Sunt sigur ca o sa o vanda foarte curand la pretul asta


Sper sa fi ironic.

In alta ordine de idei "scaderile de preturi" de genu -70000 ca si mai jos imi da doar de banuit cat de reale sunt. :wacko: Banii s-au evaporat pur si simplu. Parctic acestia nu au valoare avand in vedere ca se evapora precum in exemplul dat iar 70% din populatie poate nici nu castiga 10000 de euro/an. Asta ii fain in Romania ca nu ai nici infrastructura de anul 2020, nici servicii, nici autoritati competente care isi fac treaba dar preturi apropiate ca si in alte tari UE. Preturile fiind cica justificate ca stai la oras si ai conditii de trai superioare....

Imagine atasata: Capture2.JPG
Sursa

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 26 iunie 2020 - 08:19

1

#150 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 26 iunie 2020 - 08:39

Chiar eram, nu ii da nimeni atata, dar uite comparatie, intre casele cele 2 postate de tine e o diferenta de la cer la pamanat si totusi au pretul cam la fel, chiar daca si cea de-a 2-a, care e mult mai ok, tot are un pret exagerat pentru puterea de cumparare a romanilor
1

#151 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 iunie 2020 - 09:36

M-a lovit curiozitatea sa fac o statistica strict pe Timis. Cam asa arata (procentele sunt fata de luna similara a anului precedent):

Imagine atasata: Stats.png

Curios e ca aparuse o scadere si in 2019 fata de 2018.

PS: ultima coloana e adaugata de mine, sunt tranzactiile rezidentiale (total apartamente, case si terenuri intravilane)
PPS: Datele sunt de pe ANCPI
1

#152 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 iunie 2020 - 09:55

Treaba asta cu statisticile e subiectiva. Acestea pot fi manipulate in functie de ceea ce vrei sa pui in evidenta.

De exemplu daca comparam Total imobile Mai 2018 cu Mai 2020 scaderea e de 61%, ceea ce eu zic ca e semnificativ. Daca te iei dupa vanzatorii de la Isho si Vivalia ai spune ca e vandut tot.... si piata imobiliara duduie, cererea e mare si daca vrei poate mai iti gasesc sa iti vanda un ap cu 2000 euro/m2

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 26 iunie 2020 - 09:56

0

#153 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 iunie 2020 - 10:10

Statistica arata doar tranzactiile efectuate, nu promisiuni de vanzare sau avansuri pentru imobile ce nu exista/nu sunt intabulate. ISHO, daca e vandut tot, o sa apara in statisticile astea cand merg la notar.
0

#154 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 iunie 2020 - 10:19

Vezi postareaShhhh, la 26 iunie 2020 - 10:10, a spus:

Statistica arata doar tranzactiile efectuate, nu promisiuni de vanzare sau avansuri pentru imobile ce nu exista/nu sunt intabulate. ISHO, daca e vandut tot, o sa apara in statisticile astea cand merg la notar.



O mentiune foarte buna. :coolspeak:

Dar avand in vedere ca au inceput livrarile. Unii ziceau ca au primit apartamentele la IsHo in Aprilie si Mai... ar cam trebui sa apara daca au facut si actele pe apartamente. Acuma depinde si ceea ce iau in considerare cei care fac statisticile, data intabularii, data din contractul de vanzare facut la notar, etc...
0

#155 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 26 iunie 2020 - 10:27

eu am o alerta de modificare de pret la un apartament de doua camere (54 mp) la Vivalia v6, ieri am primit un update de modificare de pret de la 74346 (fara TVA) la 75096 ( fara TVA)
0

#156 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 iunie 2020 - 10:50

Vezi postareamichidutza, la 26 iunie 2020 - 08:01, a spus:

Daca vreti sa va amuzati.

https://www.publi24....h60d3248h0.html

Nu a avut bani de o tencuiala si vrea jumica :popcorn: . Si din pacate mai pe toate strazile din oras gasesti 1-2 case in paragina pe care se cere o jumica. :whistle:

Probabil ca taxa de paragina e inca prea mica si e profitabil intr-o tara balcanica ca si a noastra sa stai sa astepti fraieru potrivit.


Anuntul e ''foarte clar'' - citez: ''Cladire istorica intre p-ta balcescu si p-ta maria'', probabil de acolo si tencuielile diferite - o parte e inspre Piata Maria, cealalta inspre Balcescu :D :whistle:
1

#157 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 26 iunie 2020 - 11:50

Casa este pe jumatate renovata (prost, pentru ca are termopane la o cladire istorica si inca albe) pentru ca probabil partea nereparata are alt proprietar. Dupa mine cladirile cu curte comuna sunt cele mai putin valoroase pentru ca nu sti cine se va muta acolo. Nu recomand, la fel cum nu recomand demisolurile (mucegai, igrasie, radon).

Aceasta postare a fost editata de Ebi: 26 iunie 2020 - 11:54

4

#158 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 iunie 2020 - 12:32

Vezi postareaActual, la 26 iunie 2020 - 10:27, a spus:

eu am o alerta de modificare de pret la un apartament de doua camere (54 mp) la Vivalia v6, ieri am primit un update de modificare de pret de la 74346 (fara TVA) la 75096 ( fara TVA)


A crescut pretu in raport cu "inflatia" doar ca te fura si la cursul de schimb, ca nah fiind in Ro 98% din populatie cred ca incaseaza totusi salariul in lei.

Avand in vedere ca si euro atinge noi recorduri pe zi ce trece nu vad cu ochi buni nici economia nici preturile astea care cresc in euro pe nu stiu care baza....

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 26 iunie 2020 - 12:59

1

#159 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2020 - 12:56

stie careva ceva preturi la bocurile de pe Torontalului pe partea cu Vox? pentru 1 sau 2 camere aprox.
0

#160 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 01 iulie 2020 - 19:50

Înafară de Vox?
Mari pt.ca nu prea is de vânzare, e cerere.Sau cel puțin a fost.
La Campeador au dat majoritatea (si mai ales alea dinspre interiorul blocului),așa că acum trag de preturi la ap.ramase.
La X city în primul bloc mai sunt 5-6 ap cu 3 cam si al doilea e vândut 1/3, fără să înceapă, așa că mă mir să nu te spolieze.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 01 iulie 2020 - 19:51

1

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi