STP Timișoara Forum: Hoteluri in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hoteluri in Timisoara Proiecte noi, existente sau extinderi Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 01 noiembrie 2019 - 13:48

Cam asa este, cladirea nu prea are nimic special pe dinafara...imi da o senzatie de sat cand ma uit la ea. Cel mai frumos ar fi sa faca ceva modern si sa imbine cele 2 corpuri mai importante (cred ca ultimul proiect asta prevede), asa ar multumi pe toata lumea dar nu m-ar deranja nici ceva nou acolo.

offtopic: @Ker, imi vine sa trec prin monitor de fiecare data cand vad poza de la profilul tau :)) (are efectul dorit)
1

#82 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 01 noiembrie 2019 - 18:31

Vezi postareaAndu, la 01 noiembrie 2019 - 13:48, a spus:

...imi da o senzatie de sat cand ma uit la ea. )


Thank you!! exact. Mai ales cu curtea de casa de sat langa ea.

Vezi postareaAndu, la 01 noiembrie 2019 - 13:48, a spus:

imi vine sa trec prin monitor de fiecare data cand vad poza de la profilul tau :)) (are efectul dorit)


O chestie interesanta in legatura cu pozele de genul acela, sau altele care creeaza un "efect" e ca doar oamenii vad efectul. Ochiul animalelor e prea destept ca sa fie pacalit

...cel putin asa am auzit :mellow:

Aceasta postare a fost editata de ker: 01 noiembrie 2019 - 18:32

0

#83 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29733
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 noiembrie 2019 - 21:19

Apropo' de hoteluri si amplasarea acestora... Ce parere aveti de amplasarea hotelului Arizona? De cate ori trec pe acolo, ma intreb cine a fost incompetentul ce a dat autorizatii de construire acolo, sau daca intr-adevar au existat la vremea respectiva. Practic a fost construit in mijlocul strazii, aceasta trebuind ulterior sa-l ocoleasca oarecum. se observa in poza Google ca trotuarul practic nu exista pe o portiune, pietonii putand doar sa faca echilibristica pe bordura, daca vor sa treaca pe acolo.

Imagine atasata: arizona.jpg

Daca as fi primar, i-as obliga sa prezinte toate actele si la cea mai mica inadvertenta i-as pune sa demoleze aripa din sosea. :machine-gun:
1

#84 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 02 noiembrie 2019 - 08:40

E o poveste veche, a fost dezbatut mult timp aici pe forum, pe topicul "Reabilitarea strazii Muzicescu".
0

#85 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29733
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 noiembrie 2019 - 10:29

Stiu, doar ca pana de curand nu prea am trecut pe acolo, dar acum, vazand live cum arata hardughia in drum, nu-mi vine sa cred ca nu s-a putut face nimic in situatia asta. :Facepalm_emote_gif:
0

#86 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 02 noiembrie 2019 - 10:36

Inca sunt sincope mari cand vine vorba de PUZ-uri, se intampla la unele dezbateri sa fie prezentat un PUZ dar sa nu fie prezentat si o bucata din cel de langa.

In cazul strazii muzicescu putem lua urmatorul exemplu: daca PUZ-ul prezentat a fost strict doar in limitele acestuia fara cel de langa si constructia hotelului Arizona a fost pana in buza parcelei atunci nu s-a putut observa exact distanta care ramane pana in urmatoarea constructie (partea obusa a carosabilului), evident asa ceva se poate face doar cu acceptul tacit al celor care verifica. Problema cea mai mare este lipsa PUG-ului care a mai dat nastere si la alti mosntrii de genul acesta prin oras, PUG-ul are toate PUZ-urile in el si se vad limitele perfect.

A doua problema este in cadrul legal legat de demolarea unei costructii in cazul in care fost facute "artificii tehnice" pe proiect - aici nu stiu foarte multe dar am inteles ca este destul de greu sa o demolezi.

Ce nu inteleg ii de ce accepta primaria in continuare, exista posibilitatea de expropriere pentru cauza de utilitate publica chiar daca proprietraul vrea sau nu. Conditii si lege expropriere

Aceasta postare a fost editata de Andu: 02 noiembrie 2019 - 10:37

2

#87 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 03 noiembrie 2019 - 09:01

Percela pe care se află hotel Arizona se afla in Giroc. Delimitarea administrativă între Timișoara și Giroc vine în zona aceea pe mijlocul străzii și se pare că administrația de la Giroc a fost de acord ca cei de la hotel să construiască până în graniță.
2

#88 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 03 noiembrie 2019 - 09:09

Nu degeaba Giroc este supranumit Istanbul. Face fiecare ce vrea, unde vrea.

In orice caz Muzicescu e o batjocura tipic romaneasca. 2 sensuri, trebuia 2 sensuri si daca nu exista trotuar. Doamne fereste sa dezavantajam sfantul automobil si sa facem sens unic, parcari pe alocuri, si sa folosim cei 2 extra metri pentru trotuare decente.

Aceasta postare a fost editata de th3lurker: 03 noiembrie 2019 - 09:20

1

#89 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29733
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 noiembrie 2019 - 10:54

Hmm... Daca ar fi sa ma iau dupa harta asta, limita comunei Giroc e departe mult de strada Muzicescu:

Imagine atasata: giroc.jpg

Dovada ar fi si lucrarile facute la cale Martirilor/Girocului, ce le-a facut administratia noastra si nu comuna Giroc.
0

#90 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 03 noiembrie 2019 - 12:03

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 noiembrie 2019 - 10:54, a spus:

Hmm... Daca ar fi sa ma iau dupa harta asta, limita comunei Giroc e departe mult de strada Muzicescu:


Am cautat in PUG, are dreptate Buraddo.

Imagine atasata: utr70.JPG

Arizona este exact in coltul limitei administrativ teritoriale al comunei Giroc...

In concluzie, ce am zis mai sus legat de 2 puz-uri, aici sunt limitele a doua PUG-rui (in cazul in care Giroc are PUG).

PS: are si taxe mai mici de platit, regim de comuna. Sunt curios cand o sa poata Timisoara sa incorporeze comunele astea ca si cartiere si sa le poata administra la comun, similar cu o metropola/capitala unde sunt sectoare. Poate e un subiect pentru alt topic.
2

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29733
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 noiembrie 2019 - 13:02

Deci, voi imi spuneti ca pe o parte a strazii Muzicescu casele sunt in Timisoara si pe partea opusa in Giroc? Greu de crezut, dar daca ziceti voi...
Cine si din ce bani a asfaltat strada respectiva? :intrebare:
0

#92 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 03 noiembrie 2019 - 14:15

De ce ar fi greu de crezut? Așa este (100%). Mai bine te-ai informa...

#93 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 noiembrie 2019 - 16:25

au dreptate baietii limita administrativa este pe str. Musicescu.
vezi pe site www.primariatm.ro este harta cu limitele administrative

Aceasta postare a fost editata de Branko: 03 noiembrie 2019 - 16:30

0

#94 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 03 noiembrie 2019 - 16:54

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 noiembrie 2019 - 13:02, a spus:

Deci, voi imi spuneti ca pe o parte a strazii Muzicescu casele sunt in Timisoara si pe partea opusa in Giroc? Greu de crezut, dar daca ziceti voi...
Cine si din ce bani a asfaltat strada respectiva? :intrebare:



Asfaltul este in Timisoara.

Cauta pe http://geoportal.anc...bile/Harta.html

cartea funciara 402792 Giroc.
0

#95 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 noiembrie 2019 - 18:14

Cind a fost hotelul, stada nu exista, era un cimp cu buruieni.
1

#96 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 03 noiembrie 2019 - 20:44

Știu că era o cărare pe pământ când s-a construit, dar planurile urbanistice ar trebui făcute cu ani înainte. Să fie prevăzute infrastructura, parcuri, zone comerciale, parcări etc. cu mult înainte de orice construcție. Timișoara a greșit că a permis construitul mult și prost în zona asta (Braytim) în anii 90, dar între timp s-au mai deșteptat și nu s-a repetat la scala asta in alte zone. In schimb comunele suburbane au făcut și continuă să aprobe orice fără o perspectivă de viitor.
1

#97 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29733
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 noiembrie 2019 - 21:26

Vezi postareaTesla, la 03 noiembrie 2019 - 14:15, a spus:

De ce ar fi greu de crezut? Așa este (100%). Mai bine te-ai informa...

Fiindca este o tampenie, de asta e asa greu de crezut. Subiectul e interesant, dar nici chiar asa incat sa-mi pierd vremea cautand prin planuri, schite, etc si cum spuneam, daca lumea sustine documentat asta, asa o fi ca de aia nici nu i-am contrazis.
Oricum, daca voi aveti dreptate, ar trebui sa-i anunte cineva si pe cei de la Arizona, deoarece ei sustin ca sunt in Timisoara:

Citeaza

Strada Musicescu Gavril 168, Timișoara 300778

0

#98 Useril este offline   Adriano_TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29 octombrie 19

Postat 04 noiembrie 2019 - 08:02

Asa este, Arizona apartine de Giroc, cand s a asfaltat strada a venit dl Robu a masurat pe acolo, PUZ ul este gresit cel cu partea de Timisoara, nu s a cedat la drum. Vedeti casa aceea de vizavi de hotel cu garajul in drum. Daca dl de la Arizona nu cedau 2m din toata lungimea terenul din spatele hotelului, Muzicescu avea acum doar 1 banda in dreptul hotelului. Am fost acolo la toate discutiile, locuind vizavi.

Dl Robu a recunoscut eroarea facuta de pe vremea lui Ciuhandu, si evident ca nu avea buget si nici nu vroia sa refaca tot Puz ul si sa darame garajele oamenilor pe acolo.
2

#99 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 noiembrie 2019 - 18:08

În platforma de rezervări Accor a apărut Mercure de pe bd-ul Cetății:

Imagine atasata: monthly_11_2019/post-2599-040365400 1573056553.txt
2

#100 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1358
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 17 ianuarie 2020 - 09:50

Nu stiu ce vor astia sa faca :eusa_think: Apropo, ce se mai aude de extinderea hotelului?

Citeaza

17/16.01.2020 S.C. CONTINENTAL SRL Revolutiei din 1989 nr.2A Lucrari de tip f) - Construcţii cu caracter provizoriu - Montare pe fatada lift provizoriu pentru organizare de santier. Zona A.


https://www.primaria...ii-constructie/
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi