STP Timișoara Forum: Skyline - cladirile inalte din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Skyline - cladirile inalte din Timisoara Discutii - cele mai inalte cladiri din oras, comparatii cu alte orase Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 04 octombrie 2019 - 15:59

O chestie interesanta ce mi-am dat seama cu ajutorul diagramei: eu am tot calculat de o mie de ori pana acum ca sa aflu echivalentul a cator etaje de bloc au UBC1/2, si de fiecare data am ajuns la concluzia ca ambele au in jur de 16 etaje.

Dar acum daca ma uit mai bine pe diagrama si compar cu alte cladiri, si pe langa asta daca calculam 60 m impartit la inaltimea unui apartament de bloc vechi (care peste tot unde am cautat spune ca are maxim 2.9 m cu tot cu planseu) vine undeva pe la 20 de etaje.
Banuiesc ca un etaj de la R.A si P.D de la ISHO sunt mai inalte de 2.9 (?) de ambele blocuri sunt mai inalte decat UBC 1/2.

Ce mi se pare interesant insa, si un pic ciudat, e ca dupa aceeasi matematica UBC 3 are echivalentul a 28 etaje, si UBC 0 (la 138 m) are 47. Pare un pic cam mult sau mi se pare mie? :eusa_think:
0

#62 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 04 octombrie 2019 - 21:48

Nu e neapărat un stas la înălțimea unui etaj. La cele rezidențiale sunt în jur de 3m. Sunt de 2,7m; 2,8m; 2,9m; 3m. Poate că etajele de la RA au 3m. Dar așa și este în ce privește comparația unui bloc de apartamente cu înălțimea de 2,9m. Păi pe calculul ăsta și rămâne UBC0 mai înalt(chiar și în varianta puțin probabilă dar minimă de 138m)decât clădirea din Cluj, care tocmai la 40 de etaje e mai mică decât UBC0 la 27 etaje și să zicem la un minim de 138 m echivalentul la 47. Și dacă va fi la 155m? Va fi cât o clădire de de 52-53 de etaje.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
0

#63 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 05 octombrie 2019 - 22:57

Vezi postareacodrut80, la 04 octombrie 2019 - 21:48, a spus:

Și dacă va fi la 155m? Va fi cât o clădire de de 52-53 de etaje.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk



Pare cam mult. Nu cumva gresim ceva :eusa_think:
0

#64 Useril este offline   tvg82 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 22 septembrie 15

Postat 06 octombrie 2019 - 00:17

Vad ca aveti doua abordari diferite:in august ubc0:155-178,iar acum 155 cu tot cu antena,eu as merge pe varianta de 155m fara antena,fiind niste informatii luate de la cineva din interior.Pentru ca altfel am intelege ca antena ar fi de 23m, adica 178-155=23m,daca am merge pe varianta de 155 cu tot cu antena asta ar insemna:155-23=132m,ceea ce nu ar fi asa de spectaculos :eusa_think:
0

#65 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 06 octombrie 2019 - 01:56

Am copiat UBC 2 (si UBC 1) si am l-am dublat in inaltime plus am mai adaugat inca jumatate, care vine in total 150m.

Linia rosie e delimitarea care arata doua cladiri si jumatate.

Asa se vede ca si UBC 1 si UBC 2 arata acum cam de aceeasi inaltime cu UBC0. UBC0 chiar pare un pic mai inalt. Deci probabil exact 155 m, fara antena

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imeattge2.jpg

Aceasta postare a fost editata de ker: 06 octombrie 2019 - 04:08

0

#66 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 06 octombrie 2019 - 11:06

Na vezi ca dă cum mi-a zis ăla din interiorul lor? Le știa pe toate, și doar asta nu știa? Sau poate nu neapărat antena să aibe 23m poate să aibe 15m și atunci clădirea să fie ca în ultima randare, de 140m și plus 15m antena, egal 155m. E foarte tare ideea cară ți-a venit să compari cu UBC-uri-le 1si2 puse încă o dată și jumate; așa ști sigur că au 150. Deci pica varianta cu 140 și + 15 antena. E clar. Uite că a știut ăla, pe lângă și greutatea fierului folosit, ultimele etaje de sus la ce utilitate au, văd că avea dreptate chiar și în luna în care va termina cu subsolul adică în octombrie, și că etajul la clădirea asta va avea 4,5m ca de asta și îți dă mai mult de dublu, și atunci să se încurce fix la înălțimea totală a clădiri? Cam greu să cred. De ce să îmi spună așa aiurea, 178 m cu tot cu antenă?! De unde a scos cifra asta așa la fix, pt că nici nu e o cifră rotunda. Într-adevăr poate să fi și greșit, dar le știa pe toate amănuntele și fix la asta, cu înălțimea maxima să se încurce...!?

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 06 octombrie 2019 - 12:02

0

#67 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 octombrie 2019 - 12:08

Salut,
Am incercat si eu să-mi dau seama de inălțime din ultimul renderring și din ce-mi dau seama sunt următoarele tipuri de etaje:
  • 1 etaj demison (ed)
  • 2 etaje retail (er)
  • 24 etaje office (eo)
  • 2 etaje panoramice (ep)
  • grilaj (gr)
  • diferență suport antenă (sa)
  • antenă - nu e vizibilă toată în poză

Imagine atasata: UBC_0_test.png


Putem calcula înălțimea (fără antenă) folosind formula asta: 1*ed + 2*er + 24*eo + 2*ep + gr + sa.
Presupunând valorile următoare:

  • ed = 04.0 m
  • er = 05.0 m
  • eo = 04.0 m
  • ep = 05.0 m
  • gr = 10.0 m
  • sa = 01.0 m

Ajungem la o înălțime de aprox 131 de metri fără antenă, ceea cea însemna o antenă de 24 de metri ca să totalizeze 155 metri.

Nu mă pricep la înălțimile diverselor tipuri de etaje iar valorile de mai sus sunt presupuneri / educated guesses.

Poate vă ajută să estimați înălțimea eventual ajustând valorile de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de FlaviusITM: 06 octombrie 2019 - 12:09

0

#68 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 06 octombrie 2019 - 12:12

Vezi postareaFlaviusITM, la 06 octombrie 2019 - 12:08, a spus:

Salut,
Am incercat si eu să-mi dau seama de inălțime din ultimul renderring și din ce-mi dau seama sunt următoarele tipuri de etaje:
  • 1 etaj demison (ed)
  • 2 etaje retail (er)
  • 24 etaje office (eo)
  • 2 etaje panoramice (ep)
  • grilaj (gr)
  • diferență suport antenă (sa)
  • antenă - nu e vizibilă toată în poză

Atasament UBC_0_test.png


Putem calcula înălțimea (fără antenă) folosind formula asta: 1*ed + 2*er + 24*eo + 2*ep + gr + sa.
Presupunând valorile următoare:

  • ed = 04.0 m
  • er = 05.0 m
  • eo = 04.0 m
  • ep = 05.0 m
  • gr = 10.0 m
  • sa = 01.0 m

Ajungem la o înălțime de aprox 131 de metri fără antenă, ceea cea însemna o antenă de 24 de metri ca să totalizeze 155 metri.

Nu mă pricep la înălțimile diverselor tipuri de etaje iar valorile de mai sus sunt presupuneri / educated guesses.

Poate vă ajută să estimați înălțimea eventual ajustând valorile de mai sus.
Ai uitat etajul tehnic, care e foarte înalt la clădirea asta.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
0

#69 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 06 octombrie 2019 - 12:28

Deci 2m vine probabil de la demisol. Un demisol e sub 0 dar și peste puțin ca de asta e demisol și nu subsol. Are și subsol, dar fiind sub 0 nu ne interesează. Deci 2m probabil de la demisol ; etaj retail sunt doua, și uită-te cu un linear că cele două etaje sunt cât 3 de la cele 24 de etaje, adică aprox 14m. Mai avem cele 24 etaje × 4,5= 108m mai vin cele două panoramice care sunt vizibil mai înalte decât cele 24. Și am pus cu linearul pe aceeași linie verticală și îmi dă că ar avea vreo 6m pe nivel chiar puțin mai bine, deci ×2 etaje și ceva = 13m aprox. Și plus grilajul ce zici care e egal la înălțime cu etajul tehnic și vezi că vine cât 4 etaje aproximativ, deci 18m.
Si vine 2m+ 14m+ 108m+ 13m+ 18m = 155m fără antenă.
Si e foarte lămuritoare comparația pe care a făcut-o ker. Cu o clădire și jumate pusa peste alta.
Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 06 octombrie 2019 - 12:31

1

#70 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 octombrie 2019 - 14:55

Ok, voi știți mai bine, înălțimile etajelor și proporțiile dintre ele ... am actualizat diagrama ca să fie 155 fără antentă: https://upload.wikim...f/CladiriTM.png

Toate astea sunt valabile presupunând că înălțimea unui etaj de office e 4.5 metri, ceea ce sună rezonabil.

Aceasta postare a fost editata de FlaviusITM: 06 octombrie 2019 - 14:57

1

#71 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 06 octombrie 2019 - 16:30

Eu obisnuiam sa tot spun ca UBC0 nu are cum sa aiba 155m fara antena findca din randari arata maxim de doua ori cat UBC 1/2. Si e foarte logic ca randarile sa fie corecte, findca ele se fac cu masuri fixe, nu doar asa aiurea.

Doar ca acum ca am comparat UBC1/2 cu UBC0 se vede ca m-am inselat, si UBC0 vine mai inalt decat inaltimea dubla a unui UBC1/2.

Si se vede asta si din alte randari. Arata exact la fel. UBC0 arata de doua ori jumatate cat UBC1/2 plus inca putin.

Dupa cum am zis, eu nu cred ca randarile sunt facute aiurea. Mai ales cand toate arata aceeasi inaltimi, si aceleasi diferente intre cladiri.

P.S Mi se pare amuzant ca doar pe noi 3 ne intereseaza subiectul inaltimii xD

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imarrrge1.jpg

Aceasta postare a fost editata de ker: 06 octombrie 2019 - 16:38

0

#72 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 06 octombrie 2019 - 21:12

Și pe mine ma amuză și destul de tare. Da fiecare cu gustul lui. Mai ales când a zis un coleg, că aoleu iară or început cu înălțimile. Am râs cu lacrimi. Da mai e și Elphax. Dar noi trei cel mai tare suntem preocupați de care e mai înalt... Să ști că mai există oameni care au preocuparea asta și plăcerea asta cu, care e mai înalt și de tot felul de comparații de genul...
Da, e foarte lămuritoare comparația ce ai făcut-o.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
0

#73 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 06 octombrie 2019 - 23:53

Sa nu crezi ca cei de la Iulius Group nu au stat ore in sir, zi dupa zi, discutatnd despre inaltimea cladirilor. Proiectele astea nu se fac asa una doua. Sunt sigur ca au discutat despre inaltimea lui UBC0, si au facut calcule si cum sa il mai inalt decat Sky Tower, pana s-au saturat.

Am vazut ca o gramada de persoane de pe forum sunt mai interesati sa vorbeasca despre chestii ca si parcari si tichete si comparatii cu alte tari de exemplu. Pe mine ma ia somnul la discutii deastea.

Mi se pare mult mai interesant sa vorbesti despre inaltimea unei cladiri in constructie, nu de alta dar ca sa iti dai seama cum o sa arate.

Plus in cazul nostru este si comparatia cu Sky Tower, si cladirea din Cluj (in caz ca o construiesc) si pe mine cel putin chiar ma intereseaza sa stiu ca avem o cladire mai inalta decat Cluj, findca Clujenilor prea li s-a suit la cap mai nou, si se cred buricul pamantului.

Aceasta postare a fost editata de ker: 07 octombrie 2019 - 15:39

1

#74 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1388
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 octombrie 2019 - 07:16

Sa zicem ca în 16 luni avem clădirea gata, cat credeți ca va dura pana sa face la București una și mai înaltă? :)
0

#75 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 07 octombrie 2019 - 07:19

Vezi postareaElphax, la 07 octombrie 2019 - 07:16, a spus:

Sa zicem ca în 16 luni avem clădirea gata, cat credeți ca va dura pana sa face la București una și mai înaltă? :)


Mult, ca nu-i Dubai :lol:
1

#76 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 07 octombrie 2019 - 08:00

Exact. Că defapt farmecul și importanta lui UBC0, chiar asta e: ÎNĂLȚIMEA! Pt că are statul de cea mai înaltă clădire din România. Și tocmai, prin faptul acesta face o atracție în plus pt întregul proiect: să ai cea mai înaltă clădire...! Și tocmai, ca a discuta exact despre acest aspect e foarte important. Deci noi vorbim exact despre importanta acestui proiect, pt că asta e important și prioritar chiar în cadrul proiectului, de a fi UBC0 cea mai înaltă clădire din România! Și nu problemele cu tiketele și cu vânzarea de apartamente sau cu închirierea de spatii, etc. Că de exemplu la ISHO încontinuu vorbesc despre vânzarea de apartamente.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de codrut80: 07 octombrie 2019 - 08:01

1

#77 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 07 octombrie 2019 - 13:57

Vezi postareaElphax, la 07 octombrie 2019 - 07:16, a spus:

cat credeți ca va dura pana sa face la București una și mai înaltă? :)


Pana acum proiecte de turnuri peste 150m sunt doar parte a Dâmbovița Center, sau cum ii zice multa lume, Casa Radio, care cu siguranta stiti in ce stadiu e. Deci o sa mentinem statutul de orașul cu cea mai înaltă clădire o buna vreme...
1

#78 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 10 octombrie 2019 - 01:37

Eu nu stiu cine a inceput ideea ca antena lui UBC0 face parte din cei 155m, constatand ca cei de la Iulius nu au spus niciodata asta.

Oficial o antena nu se ia in considerare cand se calculeaza inaltimea unei cladiri, decat daca face parte arhitectural din cladire. Antena de pe UBC0 e literalmente o simpla antena.

Pe langa asta doua din randarile facute pana acum (cele din poza) UBC0 nici nu are antena. Si cei de la Iulius niciodata nu au renuntat la inaltimea de 155m, deci si in acele randari care sunt oficiale, UBC0 era menit sa aiba 155m.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imrage1.jpg

0

#79 Useril este offline   codrut80 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 441
  • Inregistrat: 12 martie 16

Postat 10 octombrie 2019 - 14:21

Da. Și eu specificam aspectul ăsta despre clădire și antenă, chiar înainte de a vorbi cu acel client de-al meu, care era de la ei, șef de echipa pe șantier, și spuneam că cei de la IT, așa cum ai spus și tu, ker, nu au declarat niciodată, sau cel puțin eu nu știu să fi declarat vreo dată că, UBC0 ar avea înălțimea de 155m cu tot cu antenă.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
0

#80 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 octombrie 2019 - 21:19

Salut,

Niște poze de astăzi de pe Pasajul CFR din Ronaț (podul peste calea ferată la ieșire din Timișoara spre Săcălaz):

Imagine atasata: Catedrala.jpg Imagine atasata: HotelContinental.jpg Imagine atasata: ISHO1.jpg Imagine atasata: ISHO2.jpg
Imagine atasata: IuliusTown1.jpg Imagine atasata: IuliusTown2.jpg Imagine atasata: Vox_XCity.jpg


Și niște imagini panoramice:
Imagine atasata: Pano1.jpg Imagine atasata: Pano2.jpg

Aceasta postare a fost editata de FlaviusITM: 12 octombrie 2019 - 21:20

6

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi