STP Timișoara Forum: Administratie, economie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (21 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Administratie, economie

#121 Useril este offline   octav1an 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 30 august 2017 - 11:35

Pai firmele alea de care ziceam produc mult cu valoare adaugata mare, nu? Aici la noi cu produse automotive de 0.5 centi bucata nu prea e loc sa dai salarii mai mari (sau nu peste un anumit nivel) pentru ca se duce dracu tot profitul, munca fiind in mare masura manuala. Probabil pe termen lung o sa se care firmele astea mai la est si incet-incet o sa apara altele mai spalate.
0

#122 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 21 decembrie 2017 - 12:44

Incompetentii de la CJT au ramas cu 170 mil lei (37 mil euro) necheltuiti din bugetul judetului pe anul 2017. Este vorba de 25% din bugetul total al judetului!!! Iar incompetentul de Dobra explica senin ca asteapta legea bugetului sa vada daca se mai poate baza pe intreaga suma.

Si cate se puteau face cu 37 milioane de euro!!!


CJ Timis a ramas cu aproape 37 de milioane de euro. Investitii importante nu au fost facute

https://debanat.ro/2...ute_211595.html

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 21 decembrie 2017 - 12:51

6

#123 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2017 - 21:33

Pentru o suma mult-mult mai mica te impuscau pe vremea lui Ceausescu. :04:
1

#124 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 decembrie 2017 - 22:53

Si daca au primit ordin de la Bucuresti sa nu cheltuiasca toti banii? :eusa_think:

Nimic nu se intimpla fara aprobare de la Bucuresti (mai ales la psd).
2

#125 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 16 mai 2018 - 13:29

Ma bucur cand Timisoara e aleasa ca sediu central pentru diverse companii mari si nu se duc la Bucuresti, in ultima vreme a fost si Momax. :coolspeak:

Citeaza

Timisoara a devenit sediul central din Romania pentru una dintre cele mai importante companii din domeniul stocarii interne

Un nou nume cu greutate din domeniul industriei, compania Kardex Remstar, este acum reprezentată la Timişoara.

„Am decis să alegem Timişoara pentru calitatea infrastructurii existente, dar şi pentru accesul uşor şi apropierea faţă de vestul Europei. Noi aveam nevoie de o legătură rapidă, accesibilă uşor, la mică distanţă de Viena sau Budapesta, pentru a ajunge la sediul din România. Totodată, după ce am vizitat oraşul şi am văzut calitatea vieţii am decis că acesta este locul unde ne dorim să fim”, a declarat Peter Wilfinger, director New Business România în cadrul companiei.


http://www.tion.ro/t...interne/2041672

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 16 mai 2018 - 13:31

3

#126 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 08 februarie 2019 - 10:01

Ba nene da tare economi sunt baietii astia de la CJT. Sunt atatea lucruri de facut in judet si ei raman cu excedent cat pentru un stadion si o sala polivalenta la un loc, aproape 50 mil de euro :D Poti se le dai la astia toata rezoerva de bani a BNR-ul si degeaba, ca nu-s in stare sa-i cheltuiasca. Si anul trecut tot la fel a fost, deci nu au nici-un motiv sa urle pe la Bucuresti ca nu au bani.

Citeaza

Excedent bugetar de 230 milioane lei la CJ Timiș. Banii merg spre investiții și, posibil, spre asistența socială

„Excedentul va merge pe anul 2019 pe lista de investiții, pe proiectele importante la nivelul consiliului județean. Așteptăm totuși aprobarea bugetului de stat, sumele exact pe care le primim atât din cotele defalcate din impozitul pe venit, cât și sumele de la bugetul de stat din cotele defalcate din TVA, astfel încât să vedem exact dacă toată suma de 230 de milioane de lei, excedent, va merge pe lista de investiții sau punem o parte și pentru funcționare, în mod special la asistență socială și protecția copilului”, a declarat Călin Dobra, președintele Consiliului Județean Timiș.


http://www.tion.ro/e...sociala/2192219

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 08 februarie 2019 - 11:15

0

#127 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 12 februarie 2019 - 16:15

Nasol, dupa Nestle se mai inchide o fabrica in Timis, peste 1000 de oameni(cu cei de la Nestle) raman fara job-uri. Daca in Timisoara se mai gasesc locuri de munca, in Lugoj nu stiu ce sa zic.

Citeaza

Un gigant care a investit milioane de euro pentru a face pantofi în România se retrage de pe piaţa locală: Sute de oameni vor rămâne fără un loc de muncă

Aproape 700 de angajaţi vor rămâne fără locuri de muncă, după ce fabrica de pantofi Rieker, din oraşul Lugoj, judeţul Timiş, se va închide în această primăvară, potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Teritorial de Muncă.

“Am primit zilele acestea o notificare cu privire la o disponibilizare totală a unui număr de 663 de angajaţi. Fabrica ar urma să se închidă în perioada următoare, nu ştim care sunt motivele”, a afirmat Pavel Kasai.


https://www.zf.ro/co...v8w2v82KgaDNQCA

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 12 februarie 2019 - 16:16

0

#128 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 726
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 13 februarie 2019 - 13:06

DanielIT, am dat peste un link referitor la aceasta stire: Linkul meu

"
Compania mai spune că piața muncii este extrem de dinamică și de competitivă în județul Timiș și va fi din ce în ce mai competitivă, ceea ce face să crească din ce în ce mai mult costurile cu forța de muncă, pe fondul luptei acerbe pentru atragerea angajaților.
.............
De asemenea, reprezentanții companiei arată că sunt costuri mari și în ceea ce privește asigurarea transportului angajaților, dar și pentru plata utilităților.

"

Pe principiu, au profitat de angajati doar cat au fost ieftini. A venit concurenta, a dat salarii mai mari si au angajati. De fapt ei nu vor sa produca / dea salarii demne de un stat UE, ci cauta forta de munca in stilul China, India sau Bangladesh.

Aceasta postare a fost editata de IlieB: 13 februarie 2019 - 13:09

3

#129 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 13 februarie 2019 - 14:09

Corect, dar asta nu inseamna ca e bine ca au plecat, vorbim totusi de peste 1000 de persoane disponibilizate in cateva luni. Sigur, o parte din ei se vor reangaja in alta parte si aici ma refer de cei ce-s mai aproape de Timisoara, dar ceilalti, cel mai probabil vor deveni someri sau vor pleca din tara.
Eu nu inteleg de ce se bucura lumea cand pleaca firme (nu zic de tine, am vazut multe commenturi pe facebook la aritcole), vorbim totusi de niste familii care raman fara venituri indiferent ca-s mari sau mici, le aveau. Toata lumea are impresia ca e coada la granita la deschis firme in Romania.
1

#130 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 februarie 2019 - 20:11

Mie imi pare sincer rau de angajati, dar pe ideea ca salariile "indiferent ca-s mari sau mici, le aveau", nu mai putem continua fara sa acceptam ca suntem "negrii" pe plantatia "investitorilor".
Foarte bine ca nu e coada la deschis firme. Sa vina cei ce vor muncitori buni (sa-i formeze) si sa-i pastreze fidelizandu-i cu salarii macar la jumatea celor din tara de unde au venit. Daca le pare ca asta e prea "competitiv sau dinamic", nu au decat sa caute in alta parte.
1

#131 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 februarie 2019 - 23:14

Unii investitori au venit în România după ce firme consacrate de consultanță i-au prostit pe un onorariu gras că în România sunt multi muncitori disperați sa lucreze pe salariul minim pe economie. Faptul ca acele firme de audit au trimis la faliment investitorii în criza din 2008 se pare că nu le-a micșorat credibilitatea.

Nestle a plecat într-o tara cu salariul mai mare, Rieker are fabrica în Maroc care probabil o sa preia producția fabricii din Lugoj.
0

#132 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 14 februarie 2019 - 12:05

Are "mobra" pacatele lui multe dar macar pune punctul pe I...

Dobra despre declarațiile lui Robu: Mă așteptam la moderație din partea celui care a abandonat în troiene 300.000 de timișoreni

Președintele Consiliului Județean Timiș, Călin Dobra, a reacționat la declarațiile primarului Timișoarei, Nicolae Robu. Primarul urbei de pe Bega a propus ca excedentul Consiliului Județean Timiș, adică banii rămași necheltuiți în 2018, să fie dați Primăriei Timișoara pentru investiții.

Consiliul Județean Timiș a încheiat anul 2018 cu 230 milioane lei necheltuiți, devoalându-și astfel crasa incompetență!”, a scris Robu pe Facebook. Președintele Consiliului Județean Timiș, Călin Dobra, transmite, tot pe Facebook, că, în ceea ce privește incompetența, „domnul Robu este chiar ultimul care ar trebui să-i acuze pe alții de așa ceva”.

Primarul Robu vorbește despre incompetență la Consiliul Județean? Domnul Robu este chiar ultimul care ar trebui să-i acuze pe alții de așa ceva… și, cu atât mai puțin pe noi, cei de la CJ Timiș. Am citit cu uimire că suntem acuzați de domnia sa că nu am reușit să cheltuim toți banii din bugetul de anul trecut. Ce nu știe domnul primar, sau ce se face că nu știe, este că nu am cheltuit toți banii din buget întrucât noi am reușit să decontăm lucrări pe programe europene. De exemplu, am asfaltat pe banii CJ Timiș trei drumuri județene, dar apoi am «facturat» Uniunii Europene 15 milioane lei. La ce rezultate în atragerea de fonduri UE are Primăria, suntem convinși că domnului Robu îi este străină această noțiune. S-a găsit dl. primar să vorbească despre ineficiență? Tocmai el? Domnul Robu nu a reușit nici acum să semneze un contract de deszăpezire cu o firma de specialitate, situație care i-a lăsat în plata Domnului pe timișoreni în una din cele mai grele ierni. Îl invit pe dl. Robu la o ședință de lucru la CJ Timiș, să îi explic cum instituția noastră are în administrare 1.300 de km de drumuri județene, dar niciunul nu a fost blocat în această iarnă… și să îi explic cum Consiliul Județean are semnate și perfect funcționale șase, Ș-A-S-E, da, șase, contracte de deszăpezire”, a scris Călin Dobra pe Facebook.


Și bugetul local al Timișoarei s-a închis în 2018 cu un excedent, e adevărat, mult mai mic decât al Consiliului Județean Timiș, doar aproximativ 10 milioane de lei.

Ce rezultate are dl. Robu în atragerea de fonduri europene de își permite să vorbească despre ineficiență la Consiliu? În timp ce Primăria condusă de domnia sa ratează proiect după proiect, CJ Timiș are în acest moment, în derulare și în implementare, proiecte de 100 de milioane de euro. Mă așteptam la moderație în declarații din partea celui care a lăsat orașul nemăturat de mai bine de patru luni. Senzația este că probabil ne va prinde Paștele cu orașul încă îmbâcsit și copleșit de murdărie. Mă așteptam la moderație din partea celui care a abandonat în troiene 300.000 de timișoreni din cauza, da, ați ghicit, incompetenței”, mai scrie președintele CJ Timiș pe Facbeook.

sursa: www.tion.ro

Daca mai nou calea de adresare a politicienilor este reteaua sociala Facebook..se pare ca doar acolo mai apucam sa interactionam cu ei... Interesant ca noul vis umed al celui mai primar dintre primarii tarii romanesti este sa primeasca fondurile excedentare ale unui intreg judet ca sa aiba ce toca el pe studii de prefezabilitate, fezabilitate, oportunitatte pentru "investitii"...oricat de praf si gaurit este bugetul nu se taie un leu din salarii...dar na..el a trebuit din muncusoara lui cinstita de o viata sa achite si mtc urile cumparate dusmanos de fosta administratie..a avut atatea pe cap bietul de el..cu ultimimii leuti din pensioara lui a mai luat si niste triciclete neinmatriculabile..si niste modernizari de tramvaie cu wi fi si incalzire in scaune.. si acum mai ca isi ia si credit de la casa de ajutor reciproc sa avem si cateva trotinete electirce ...a dezvoltat in forta si 2 pasaje in 10 ani largite cu cate 3 metri..cand privatul de la OpenVille ridica 4 cladiri de la zero si face si un pasaj subteran si o parcare supraterana in 2 ani.. munculita grea de bugetar..ce sa zicem..poate ii facem si o statuie in fata Catedralei calare pe cal (pardon Iapa)..asta inseamna sa fi vizionar si faptuitor dupa gandul domniei sale...
2

#133 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 25 aprilie 2019 - 08:05

Da excedentu', unde-i dom'le excedentu'? S-a evaporat? Era vorba de aproape 50 de milioane de euro, unde-s aia?

Citeaza

Timișul are buget mai mare ca anul trecut. Bani pentru centrul de legume și fructe și desființarea stadionului

Capitolul Transporturi beneficiază de 21.490.000 lei din bugetul Consiliului Județean Timiș și 106 milioane lei din fonduri guvernamentale, prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL), rezultând un total de 127.916.000 lei. Sunt alocați 3.345.000 lei din bugetul CJ Timiș și 10 milioane lei prin PNDL pentru lărgirea la patru benzi a drumului Timișoara-Moșnița Nouă. Pentru asfaltarea drumului județean Șipet-Folea sunt alocați 1.342.000 lei din bugetul CJ Timiș și 4.861.000 lei prin PNDL, iar pentru reabilitarea drumului Timișoara-Utvin-Sânmihaiu Român sunt alocați 750.000 lei din bugetul CJ Timiș. Un milion de lei din bugetul CJ Timiș este alocat pentru lărgirea la patru benzi a drumului Sânandrei – DN 69 și un milion de lei pentru un drum de legătură între Autostrada A1 și Aeroportul Internațional Traian Vuia.


http://www.tion.ro/t...ionului/2240254

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 25 aprilie 2019 - 08:07

0

#134 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 25 aprilie 2019 - 08:38

Vezi postareaDanielT, la 25 aprilie 2019 - 08:05, a spus:

Da excedentu', unde-i dom'le excedentu'? S-a evaporat? Era vorba de aproape 50 de milioane de euro, unde-s aia?


Sumele ramase necheltuite au ramas la bugetul de stat si s-au evaporat, in conluzie este meritul lui 'mobra' ca a donat 50mil euro la bugetul de stat pe motiv ca nu a avut proiecte sa-i cheltuiasca, sumele astea au avut alta destinatie dinainte sa afle presa de ele.
0

#135 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 iulie 2019 - 10:30

Citeaza

Topul zonelor care au atras cele mai multe fonduri europene în perioada 2014-2020

Ilfov, Bucureşti, Constanţa, Cluj şi Bihor se află în vârful clasamentului zonelor care au atras cele mai multe fonduri europene în actualul exerciţiu financiar (2014-2020), arată datele furnizate de Ministerul Fondurilor Europene.

„Putem vedea în fiecare judeţ numărul de contracte de finanţare semnate şi valoarea acestor contracte. Vorbim de proiecte care sunt atât ale autorităţilor publice, cât şi ale companiilor, ale ONG-urilor, şcolilor, universităţilor. Aceste sume pe care am încercat să le punem pe fiecare judeţ sunt rezultatul muncii comunităţilor“, a declarat ieri noul ministru al fondurilor europene, Roxana Mînzatu, în cadrul primei sale conferinţe de presă de la preluarea mandatului.


https://www.zf.ro/ev...-la-ue-18222783

Este vorba despre contracte semnate și cu valori/sume aprobate. Cu siguranță situația se poate modifica în funcție de proiectele aflate în evaluare. Din punctul meu de vedere județul Timiș este pe un loc rușinos. Lăsând la o parte companiile, ONG-urile și instituțiile de învățămînt care oricum au deja proiecte semnate/aprobate, harta ne arată melanjul de lipsă de viziune, slabă pregătire, slabă organizare, slabă administrație, automulțumire, autosuficiență, indolență, nepăsare, miserupism la rang de cinste, etc. din partea conducătorilor locali și județeni.

Pentru o urmărire mai ușoară am extras de pe hartă parte din date...PDF-ul din atașament. Îmi cer scuze pentru eventualele greșeli la transcriere.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3-harta-fonduri-ue.jpg

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Gioco: 07 iulie 2019 - 11:29

4

#136 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 iulie 2019 - 15:22

Aha, ia, unde e colegu' cu care ne-am contrazis pagini intregi, si care ne facea pe toti orbi si prosti ca nu vedem investitiile din TM, si ca credem minciunile din Oradea. Negru pe alb. Cifrele nu mint!
2

#137 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 septembrie 2019 - 13:19

eMAG intra pe piata de livrare mancare prin investitia in EuCeMananc
0

#138 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 septembrie 2019 - 17:46

Chiar azi am vazut un biciclist cu sacosa pe spate asemanatoare cu cea de la Glovo...
Chiar m-am intrebat cine o fi?...
0

#139 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 septembrie 2019 - 09:36

De culoare roșie, presupun.
0

#140 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 septembrie 2019 - 12:49

Da, asemanatoare cu cea de la Glovo ca si dimensiuni insa de culoare rosie...
Am reusit sa citesc si textul "cesamananc" de pe ea...dar nu stiam ca aparuse concurenta...:D ...
0

Arata acest topic


  • (21 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi